kępki żółte

Skuteczne leczenie i usuwanie żółtych zmian na skórze

Na Twoich powiekach albo stawach pojawiły się nieestetyczne żółte zmiany? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Twoja skóra może znów zachwycać swoim blaskiem.
Konsultacja z naszymi specjalistami pomoże Ci pozbyć się nieestetycznych, żółtych grudek.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w usunięciu żółtych plam na cieleWskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA i usuwania kępek żółtych

konsultacja wenerologiczna zmiana na prąciu

Konsultacja dermatologiczna

laser

Laser frakcyjny CO2

Czym są kępki żółte?

Kępki żółte, czyli xanthelasma albo żółtaki, to zmiany grudkowe na skórze o żółtawym zabarwieniu. Mają one różnorodny kształt, mogą być wypukłe lub płaskie i występują najczęściej u kobiet pomiędzy 40 a 60 rokiem życia.

Kępki żółte są złogami podskórnymi cholesterolu. Mogą rosnąć nawet do 7 cm, ale na ogół są dużo mniejsze. Zwykle są miękkie lub półtwarde. W zależności od ilości zbitego w nich tłuszczu mogą mieć barwę żółtą, pomarańczową lub brązową.

Gdzie występują kępki żółte?

Najczęściej kępki żółte pojawiają się na powiekach, w okolicy oczu, głównie kąta wewnętrznego oka. Umiejscowienie zmian jest zazwyczaj symetryczne. Żółtaki mogą się lokalizować na obu powiekach, a czasami pojawiają się tylko na dolnych, choć na ogół występują na powiekach górnych. Często można zaobserwować takie zmiany również w sąsiedztwie stawów łokciowego i kolanowego, ścięgien, na rękach, stopach i w okolicy pośladków.

Rodzaje kępek żółtych

Istnieje wiele rodzajów ksatnomatoz w zależności od rodzaju hiperlipidemii:
Kępki żółte powiek, inaczej zwane ksantelazma, to dość miękkie żółte plamki umiejscowione na powiekach. Towarzyszą II, III, IV typowi hiperlipoproteinemii.
Kępki żółte guzowate, o medycznej nazwie ksantoma tuberosum, są to duże guzki barwy żółto-różowej umiejscowione symetrycznie, najczęściej nad dużymi stawami, na rękach i stopach, czasem na pośladkach. Również pojawiają się one w II, III i IV hiperlipoproteinemii.
Kępki żółte wysiewne, czyli ksantoma eruptivum, to drobne żółte guzki, pojawiające się nagle najczęściej na pośladkach i wyprostnych częściach kończyn. Związane są z podwyższonym poziomem trójglicerydów we krwi.
Kępki żółte linijne dłoni o medycznej nazwie ksantoma palmare striatum są ksantomatozami charakterystycznymi dla typu III hiperlipoproteinemii.
Kępki żółte ścięgien, czyli żółte przebarwienia skóry najczęściej występują w okolicy ścięgna Achillesa.
Kępki żółte zlewne, czyli ksantomatosis plana diffusa są bardzo drobnymi guzkami zlewającymi się i występującymi głównie w fałdach skórnych. Towarzyszą często złośliwym procesom rozrostu komórek.

Przyczyny powstawania kępek żółtych

Kępki żółte najczęściej pojawiają się w przebiegu hiperlipoproteinemii – stanu zwiększonego stężenia lipidów. Na ogół towarzyszą: miażdżycy, cukrzycy, chorobom nerek, niedrożności przewodu pokarmowego, schorzeniom wątroby oraz niektórym nowotworom. Spotyka się je również u osób z wrodzonymi chorobami metabolicznymi, jak np. hipercholesterolemią rodzinną.

Lipidy, których poziom może być zbyt wysoki to:
⚬ cholesterol,
⚬ trójglicerydy,
⚬ fosfolipidy.

Do czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia kępek żółtych należą:
⚬ stany chorobowe,
⚬ wysokie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz niskie HDL lub wysokie stężenie trójglicerydów we krwi,
⚬ zaawansowany wiek,
⚬ predyspozycje genetyczne.

Warto wiedzieć, że podwyższony poziom tzw. złego cholesterolu LDL, może doprowadzić do miażdżycy tętnic, a co za tym idzie – do zawału serca.

Czy kępki żółte mogą same zniknąć?

Jeśli uda się przywrócić w organizmie prawidłową gospodarkę lipidową, istniejące już zmiany przestają rosnąć i nie tworzą się nowe. Rzadko jednak zdarza się, by powstałe wcześniej złogi samoistnie się wchłonęły i jeśli są już na skórze, najprawdopodobniej już na niej pozostaną.

Leczenie kępek żółtych

Samo leczenie objawowe nie pomaga i problem nie leży w tym, jak zamaskować kępki żółte. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tych zmian należy:
⚬ Utrzymywać stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi w granicach normy.
⚬ Stosować się do leczenia już występujących chorób metabolicznych, m.in. cukrzycy.

Leczenie kępek żółtych polega głównie na terapii współwystępujących chorób metabolicznych oraz kontrolowaniu stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Obok leczenia miejscowego, bardzo istotne jest wdrożenie diety ubogotłuszczowej. Jeśli dieta jest niewystarczająca i kępki żółte dalej utrzymują się na skórze pacjenta, podaje się środki zmniejszające stężenie cholesterolu i triglicerydów. W obniżeniu cholesterolu najlepsze wyniki otrzymuje się po zastosowaniu statyn, natomiast w obniżeniu nieprawidłowego poziomu triglicerydów po zastosowaniu tzw. fibratów.

Jak usunąć kępki żółte?

Absolutnie nie jest wskazane samodzielne wyciskanie kępek żółtych. Ich usuwanie powinno odbywać się w warunkach ambulatoryjnych. Kępki żółte można usunąć:
⚬ chirurgicznie
⚬ laserowo
⚬ za pomocą krioterapii, czyli usuwania zmian ciekłym azotem.

Najczęściej stosowaną metodą jest zlikwidowanie zmian za pomocą lasera CO2. Jej zaletami są: ogólnodostępność, łatwość wykonania, szybkie gojenie oraz niewysoka cena.

Zalecana dieta

Dla przywrócenia organizmowi prawidłowej gospodarki lipidowej, ważna jest przede wszystkim odpowiednia dieta. Powinna ona obfitować w owoce, warzywa i ryby. Warto też zwiększyć spożycie oliwy z oliwek a zdecydowanie należy ograniczyć jedzenie: mięsa, masła i potraw typu fast-food.

Usuwanie żółtych plam na skórze
w Warszawie

Żółte plamy na skórze mogą świadczyć o zaburzeniach gospodarki lipidowej lub chorobie metabolicznej. Nie czekaj, aż znikną same – kępki żółte to zmiany permanentne. Uwolnij od nich swoją skórę! Należymy do ścisłej czołówki warszawskich specjalistów!

kępki żółte gdzie mogą występować
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl