Na Twoich powiekach albo stawach pojawiły się nieestetyczne żółte zmiany? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Twoja skóra może znów zachwycać swoim blaskiem.
Konsultacja z naszymi specjalistami pomoże Ci pozbyć się nieestetycznych, żółtych grudek.
W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.
W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w usunięciu żółtych plam na ciele
Wskazania:
POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA i usuwania kępek żółtych
Czym są kępki żółte?
Kępki żółte, czyli xanthelasma albo żółtaki, to zmiany grudkowe na skórze o żółtawym zabarwieniu. Mają one różnorodny kształt, mogą być wypukłe lub płaskie i występują najczęściej u kobiet pomiędzy 40 a 60 rokiem życia.
Kępki żółte są złogami podskórnymi cholesterolu. Mogą rosnąć nawet do 7 cm, ale na ogół są dużo mniejsze. Zwykle są miękkie lub półtwarde. W zależności od ilości zbitego w nich tłuszczu mogą mieć barwę żółtą, pomarańczową lub brązową.
Gdzie występują kępki żółte?
Najczęściej kępki żółte pojawiają się na powiekach, w okolicy oczu, głównie kąta wewnętrznego oka. Umiejscowienie zmian jest zazwyczaj symetryczne. Żółtaki mogą się lokalizować na obu powiekach, a czasami pojawiają się tylko na dolnych, choć na ogół występują na powiekach górnych. Często można zaobserwować takie zmiany również w sąsiedztwie stawów łokciowego i kolanowego, ścięgien, na rękach, stopach i w okolicy pośladków.
Rodzaje kępek żółtych
Istnieje wiele rodzajów ksatnomatoz w zależności od rodzaju hiperlipidemii:
⚬ Kępki żółte powiek, inaczej zwane ksantelazma, to dość miękkie żółte plamki umiejscowione na powiekach. Towarzyszą II, III, IV typowi hiperlipoproteinemii.
⚬ Kępki żółte guzowate, o medycznej nazwie ksantoma tuberosum, są to duże guzki barwy żółto-różowej umiejscowione symetrycznie, najczęściej nad dużymi stawami, na rękach i stopach, czasem na pośladkach. Również pojawiają się one w II, III i IV hiperlipoproteinemii.
⚬ Kępki żółte wysiewne, czyli ksantoma eruptivum, to drobne żółte guzki, pojawiające się nagle najczęściej na pośladkach i wyprostnych częściach kończyn. Związane są z podwyższonym poziomem trójglicerydów we krwi.
⚬ Kępki żółte linijne dłoni o medycznej nazwie ksantoma palmare striatum są ksantomatozami charakterystycznymi dla typu III hiperlipoproteinemii.
⚬ Kępki żółte ścięgien, czyli żółte przebarwienia skóry najczęściej występują w okolicy ścięgna Achillesa.
⚬ Kępki żółte zlewne, czyli ksantomatosis plana diffusa są bardzo drobnymi guzkami zlewającymi się i występującymi głównie w fałdach skórnych. Towarzyszą często złośliwym procesom rozrostu komórek.
Przyczyny powstawania kępek żółtych
Kępki żółte najczęściej pojawiają się w przebiegu hiperlipoproteinemii – stanu zwiększonego stężenia lipidów. Na ogół towarzyszą: miażdżycy, cukrzycy, chorobom nerek, niedrożności przewodu pokarmowego, schorzeniom wątroby oraz niektórym nowotworom. Spotyka się je również u osób z wrodzonymi chorobami metabolicznymi, jak np. hipercholesterolemią rodzinną.
Lipidy, których poziom może być zbyt wysoki to:
⚬ cholesterol,
⚬ trójglicerydy,
⚬ fosfolipidy.
Do czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia kępek żółtych należą:
⚬ stany chorobowe,
⚬ wysokie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz niskie HDL lub wysokie stężenie trójglicerydów we krwi,
⚬ zaawansowany wiek,
⚬ predyspozycje genetyczne.
Warto wiedzieć, że podwyższony poziom tzw. złego cholesterolu LDL, może doprowadzić do miażdżycy tętnic, a co za tym idzie – do zawału serca.
Czy kępki żółte mogą same zniknąć?
Jeśli uda się przywrócić w organizmie prawidłową gospodarkę lipidową, istniejące już zmiany przestają rosnąć i nie tworzą się nowe. Rzadko jednak zdarza się, by powstałe wcześniej złogi samoistnie się wchłonęły i jeśli są już na skórze, najprawdopodobniej już na niej pozostaną.
Leczenie kępek żółtych
Samo leczenie objawowe nie pomaga i problem nie leży w tym, jak zamaskować kępki żółte. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tych zmian należy:
⚬ Utrzymywać stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi w granicach normy.
⚬ Stosować się do leczenia już występujących chorób metabolicznych, m.in. cukrzycy.
Leczenie kępek żółtych polega głównie na terapii współwystępujących chorób metabolicznych oraz kontrolowaniu stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Obok leczenia miejscowego, bardzo istotne jest wdrożenie diety ubogotłuszczowej. Jeśli dieta jest niewystarczająca i kępki żółte dalej utrzymują się na skórze pacjenta, podaje się środki zmniejszające stężenie cholesterolu i triglicerydów. W obniżeniu cholesterolu najlepsze wyniki otrzymuje się po zastosowaniu statyn, natomiast w obniżeniu nieprawidłowego poziomu triglicerydów po zastosowaniu tzw. fibratów.
Jak usunąć kępki żółte?
Absolutnie nie jest wskazane samodzielne wyciskanie kępek żółtych. Ich usuwanie powinno odbywać się w warunkach ambulatoryjnych. Kępki żółte można usunąć:
⚬ chirurgicznie
⚬ laserowo
⚬ za pomocą krioterapii, czyli usuwania zmian ciekłym azotem.
Najczęściej stosowaną metodą jest zlikwidowanie zmian za pomocą lasera CO2. Jej zaletami są: ogólnodostępność, łatwość wykonania, szybkie gojenie oraz niewysoka cena.
Zalecana dieta
Dla przywrócenia organizmowi prawidłowej gospodarki lipidowej, ważna jest przede wszystkim odpowiednia dieta. Powinna ona obfitować w owoce, warzywa i ryby. Warto też zwiększyć spożycie oliwy z oliwek a zdecydowanie należy ograniczyć jedzenie: mięsa, masła i potraw typu fast-food.
Usuwanie żółtych plam na skórze w Warszawie
Żółte plamy na skórze mogą świadczyć o zaburzeniach gospodarki lipidowej lub chorobie metabolicznej. Nie czekaj, aż znikną same – kępki żółte to zmiany permanentne. Uwolnij od nich swoją skórę! Należymy do ścisłej czołówki warszawskich specjalistów!