twój problem - kępki żółte

Skuteczne leczenie i usuwanie żółtych zmian na skórze

kępki żółte warszawa

Nieestetyczne żółte zmiany na skórze?

Na Twoich powiekach albo stawach pojawiły się nieestetyczne żółte zmiany? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Twoja skóra może znów zachwycać swoim blaskiem.

Konsultacja z naszymi specjalistami pomoże Ci pozbyć się nieestetycznych, żółtych grudek. 

zarezerwuj wizytę!

Zaufaj specjalistom z Projekt Skóra!

Projekt Skóra tworzy miejsce, gdzie skóra jest w samym centrum zainteresowania.

Tutaj wszystko, co robimy i rozwijamy, powstaje z myślą o niej.

Naszym nadrzędnym celem jest:

 • prewencja,
 • regeneracja
 • powstrzymanie niszczących procesów, jakim poddawana jest codziennie skóra.

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z
zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

klinika projekt skóra warszawa
żółte zmiany na skórze warszawa

Czym są kępki żółte?

Kępki żółte, czyli xanthelasma albo żółtaki, to zmiany grudkowe na skórze o żółtawym zabarwieniu. Mają one różnorodny kształt, mogą być wypukłe lub płaskie i występują najczęściej u kobiet pomiędzy 40 a 60 rokiem życia.

Kępki żółte są złogami podskórnymi cholesterolu. Mogą rosnąć nawet do 7 cm, ale na ogół są dużo mniejsze. Zwykle są miękkie lub półtwarde. W zależności od ilości zbitego w nich tłuszczu mogą mieć barwę żółtą, pomarańczową lub brązową. 

proponowane metody leczenia, badania, konsultacje:

konsultacja dermatologiczna warszawa

konsultacja dermatologiczna

laser

laser frakcyjny CO2

Cena za usuwanie kępek żółtych w Warszawie

Cena za usuwanie kępek żółtych w Warszawie uzależniona jest od ilości zmian i zastosowanej metody. Może wynosić od 150 zł do 2000 zł.

Gdzie występują kępki żółte?

Najczęściej kępki żółte pojawiają się na powiekach, w okolicy oczu, głównie kąta wewnętrznego oka. Umiejscowienie zmian jest zazwyczaj symetryczne. Żółtaki mogą się lokalizować na obu powiekach, a czasami pojawiają się tylko na dolnych, choć na ogół występują na powiekach górnych. Często można zaobserwować takie zmiany również w sąsiedztwie stawów łokciowego i kolanowego, ścięgien, na rękach, stopach i w okolicy pośladków. 

kępki żółte gdzie mogą występować

Rodzaje kępek żółtych

Istnieje wiele rodzajów ksatnomatoz w zależności od rodzaju hiperlipidemii. 

 • Kępki żółte powiek, inaczej zwane ksantelazma, to dość miękkie żółte plamki umiejscowione na powiekach. Towarzyszą II, III, IV typowi hiperlipoproteinemii.
 • Kępki żółte guzowate, o medycznej nazwie ksantoma tuberosum, są to duże guzki barwy żółto-różowej umiejscowione symetrycznie, najczęściej nad dużymi stawami, na rękach i stopach, czasem na pośladkach. Również pojawiają się one w II, III i IV hiperlipoproteinemii.
 • Kępki żółte wysiewne, czyli ksantoma eruptivum, to drobne żółte guzki, pojawiające się nagle najczęściej na pośladkach i wyprostnych częściach kończyn. Związane są z podwyższonym poziomem trójglicerydów we krwi.
 • Kępki żółte linijne dłoni o medycznej nazwie ksantoma palmare striatum są ksantomatozami charakterystycznymi dla typu III hiperlipoproteinemii.
 • Kępki żółte ścięgien, czyli żółte przebarwienia skóry najczęściej występują w okolicy ścięgna Achillesa.
 • Kępki żółte zlewne, czyli ksantomatosis plana diffusa są bardzo drobnymi guzkami zlewającymi się i występującymi głównie w fałdach skórnych. Towarzyszą często złośliwym procesom rozrostu komórek.
Przyczyny powstawania kępek żółtych

Przyczyny powstawania kępek żółtych

Kępki żółte najczęściej pojawiają się w przebiegu hiperlipoproteinemii – stanu zwiększonego stężenia lipidów. Na ogół towarzyszą: miażdżycy, cukrzycy, chorobom nerek, niedrożności przewodu pokarmowego, schorzeniom wątroby oraz niektórym nowotworom. Spotyka się je również u osób z wrodzonymi chorobami metabolicznymi, jak np. hipercholesterolemią rodzinną.

 Lipidy, których poziom może być zbyt wysoki to:

 •  cholesterol,
 •  trójglicerydy,
 •  fosfolipidy.

Do czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia kępek żółtych należą:

 • stany chorobowe,
 • wysokie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz niskie HDL lub wysokie stężenie trójglicerydów we krwi,
 • zaawansowany wiek,
 • predyspozycje genetyczne.

Warto wiedzieć, że podwyższony poziom tzw. złego cholesterolu LDL, może doprowadzić do miażdżycy tętnic, a co za tym idzie – do zawału serca.

Czy kępki żółte mogą same zniknąć?

Jeśli uda się przywrócić w organizmie prawidłową gospodarkę lipidową, istniejące już zmiany przestają rosnąć i nie tworzą się nowe. Rzadko jednak zdarza się, by powstałe wcześniej złogi samoistnie się wchłonęły i jeśli są już na skórze, najprawdopodobniej już na niej pozostaną.

Czy kępki żółte mogą same zniknąć
Leczenie kępek żółtych

Leczenie kępek żółtych

Samo leczenie objawowe nie pomaga i problem nie leży w tym, jak zamaskować kępki żółte. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tych zmian należy:

 • Utrzymywać stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi w granicach normy.
 • Stosować się do leczenia już występujących chorób metabolicznych, m.in. cukrzycy.

Leczenie kępek żółtych polega głównie na terapii współwystępujących chorób metabolicznych oraz kontrolowaniu stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Obok leczenia miejscowego, bardzo istotne jest wdrożenie diety ubogotłuszczowej. Jeśli dieta jest niewystarczająca i kępki żółte dalej utrzymują się na skórze pacjenta, podaje się środki zmniejszające stężenie cholesterolu i triglicerydów. W obniżeniu cholesterolu najlepsze wyniki otrzymuje się po zastosowaniu statyn, natomiast w obniżeniu nieprawidłowego poziomu triglicerydów po zastosowaniu tzw. fibratów. 

Jak usunąć kępki żółte?

Absolutnie nie jest wskazane samodzielne wyciskanie kępek żółtych. Ich usuwanie powinno odbywać się w warunkach ambulatoryjnych. Kępki żółte można usunąć:

 • chirurgicznie 
 • laserowo 
 • za pomocą krioterapii, czyli usuwania zmian ciekłym azotem.

Najczęściej stosowaną metodą jest zlikwidowanie zmian za pomocą lasera CO2. Jej zaletami są: ogólnodostępność, łatwość wykonania, szybkie gojenie oraz niewysoka cena.

laserowe usuwanie żółtych zmian na skórze
dieta a żółte zmiany na skórze

Zalecana dieta

Dla przywrócenia organizmowi prawidłowej gospodarki lipidowej, ważna jest przede wszystkim odpowiednia dieta. Powinna ona obfitować w owoce, warzywa i ryby. Warto też zwiększyć spożycie oliwy z oliwek a zdecydowanie należy ograniczyć jedzenie: mięsa, masła i potraw typu fast-food.