kaszaki

usuwanie kaszaków przez specjalistów

Pod Twoją skórą pojawiły się białe lub żółte kilkumilimetrowe zmiany? Zauważasz nieestetyczne grudki w okolicach twarzy, szyi lub za uszami? Zapewne na Twojej skórze pojawiły się kaszaki. Jeśli pragniesz się ich pozbyć, jesteśmy tu, aby Ci pomóc.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w pozbyciu się kaszaka podskórnegoWskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA i usuwania kaszaków

konsultacja wenerologiczna zmiana na prąciu

konsultacja dermatologiczna

dermatoskopia warszawa

Usuwanie znamion skórnych

leczenie pieprzyków i znamion warszawa

Chirurgia

laser

Laserowe frakcyjny

Czym są kaszaki?

Kaszaki podskórne to często spotykany rodzaj łagodnego nowotworu skóry. Są one torbielami gruczołów łojowych. Pojawiają się w postaci niewielkich guzków i mogą występować na całej powierzchni ciała. Ich średnica nie powinna przekraczać kilku milimetrów, a sama zmiana zwykle nie boli, jednak w przypadku pojawienia się bólu może świadczyć o zezłośliwieniu. Kaszaki najczęściej pojawiają się pomiędzy 30. a 40. rokiem życia i powstają dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ich obecność jest również zauważalna w okresie dojrzewania, czego przyczyną są zmiany hormonalne. U dzieci spotyka się je bardzo rzadko, chociaż niekiedy możemy mówić o występowaniu kaszaków u noworodków i kaszaków u niemowląt.

Jak wyglądają kaszaki?

Kaszaki na twarzy zwykle pojawiają się w postaci małych guzków o średnicy kilku milimetrów umiejscowionych pod skórą. Czasami jednak mają większe rozmiary i mogą urosnąć nawet do kilku centymetrów. Z reguły są one barwy cielistej, mogą też mieć lekko żółty lub biały kolor. Ich powodem jest zatkanie ujść gruczołów łojowych i mieszka włosowego, stąd w ich środku gromadzi się łój komórki naskórka oraz fragmenty mieszków włosowych.

W dotyku kaszaki mogą być miękkie lub twarde. Przesuwają się też łatwo pod naciskiem. Niekiedy na ich powierzchni pojawiają się ciemne punkty. Kaszaki należy odróżnić od tłuszczaków i nerwowłókniaków. Różnice między nimi można obejrzeć na zdjęciach w internecie. Kaszaki są też mylone często z prosakami. Te ostatnie są jednak twarde i nie można ich wycisnąć.

Gdzie występują kaszaki?

Kaszaki mogą występować w bardzo różnych lokalizacjach, ale z reguły najczęściej spotykane są:
⚬ kaszaki na twarzy,
⚬ kaszaki pod oczami
⚬ kaszaki na szyi,
⚬ kaszaki na plecach,
⚬ kaszaki za uszami,
⚬ kaszaki na powiekach,
⚬ kaszaki na głowie,
⚬ kaszaki na oku,
⚬ kaszaki na brodzie,
⚬kaszaki na policzkach,
⚬ kaszaki w miejscach intymnych np. kaszaki na penisie albo kaszaki na mosznie.

Rzadziej mamy do czynienia ze zmianami, takimi jak: kaszaki na klatce piersiowej czy kaszaki na ustach. Kaszaki mogą być również zlokalizowane w obrębie skóry moszny. Jeśli znajdują znajdują się na niej liczne kaszkowate zmiany, schorzenie to określane jest często jako kaszakowatość moszny. W przypadku kaszaków o większych rozmiarach, zalecane jest chirurgiczne usunięcie zmian.

Przyczyny powstawania kaszaków

Nie wszyscy wiedzą, iż w warstwie skóry właściwej znajdują się gruczoły łojowe natłuszczające włosy i skórę oraz zapewniające jej barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego zostanie zatkany, powstaje wówczas kaszak nazywany inaczej atheromą lub steatomą. Jest to w istocie torbiel wypełniona zrogowaciałym naskórkiem i nadmiarem gromadzącego się sebum. Wyróżnia się dwa rodzaje kaszaków. Należą do nich:
⚬ kaszak prawdziwy
⚬ kaszak rzekomy.

Kaszak prawdziwy ma podłoże genetyczne i rozwija się z powodu defektu skóry, polegającego na wnikaniu w głąb komórek, które prawidłowo powinny znajdować się na skórze. Natomiast kaszak rzekomy jest wynikiem zaczopowania ujścia gruczołu łojowego, którego przyczynami mogą stać się:
⚬ otarcia, uszkodzenia skóry i urazy,
⚬ brak odpowiedniej higieny osobistej,
⚬ uszkodzenie oraz zapalenie mieszka włosowego,
⚬ nieprawidłowa praca gruczołu łojowego,
⚬ stany zapalne skóry,
⚬ pęknięcie gruczołu łojowego na skutek zmian trądzikowych,
zakażenie wirusem HPV.

Jak usunąć kaszaki z twarzy i ciała?

Wszelkie zmiany skórne, jakie pojawią się na ciele powinniśmy konsultować ze specjalistą dermatologii, który oceni je z użyciem dermatoskopu i zaplanuje dalsze postępowanie. Do najbardziej popularnych metod usuwania kaszaków należą:
⚬ stosowanie kremów zmieniających strukturę guzków i zmiękczających je; po czym usuwane są one chirurgicznie,
⚬ nacięcie naskórka oraz usunięcie wydzieliny z torbieli za pomocą drenażu stosowane w przypadku kaszaków w małych rozmiarach,
laseroterapia, metoda bardzo precyzyjna i niepozostawiająca blizn,
⚬ leczenie farmakologiczne w postaci antybiotykoterapii,
⚬ chirurgiczne usunięcie całej zmiany w wypadku stanu zapalnego; wycinki zawsze są odsyłane do badania histopatologicznego,
kriochirurgia lub krioterapia, czyli usuwanie zmian pod wpływem bardzo zimnej temperatury, stosowane jedynie przy niezainfekowanych ranach.

Zaleca się również stosowanie specjalnie przygotowanych maści na kaszaki, które mają właściwości wysuszające i ściągające. Stosować można maść cynkową lub maść ze skrzypu polnego, zawierającą kwas krzemowy.

Usuwanie kaszaków w Warszawie

Kaszaki to częste zmiany skórne, zlokalizowane najczęściej na twarzy. W Projekcie Skóra możliwe jest usuwanie kaszaków nowoczesnymi metodami o wysokiej skuteczności. Lekarze naszej kliniki indywidualnie podchodzą do leczenia każdego pacjenta. Sprawdź, jakie rozwiązanie zaproponują Tobie!

kaszaki warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl