Pod Twoją skórą pojawiły się białe lub żółte kilkumilimetrowe zmiany? Zauważasz nieestetyczne grudki w okolicach twarzy, szyi lub za uszami? Zapewne na Twojej skórze pojawiły się kaszaki. Jeśli pragniesz się ich pozbyć, jesteśmy tu, aby Ci pomóc.
W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.
W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w pozbyciu się kaszaka podskórnego
Wskazania:
POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA i usuwania kaszaków
Czym są kaszaki?
Kaszaki podskórne to często spotykany rodzaj łagodnego nowotworu skóry. Są one torbielami gruczołów łojowych. Pojawiają się w postaci niewielkich guzków i mogą występować na całej powierzchni ciała. Ich średnica nie powinna przekraczać kilku milimetrów, a sama zmiana zwykle nie boli, jednak w przypadku pojawienia się bólu może świadczyć o zezłośliwieniu. Kaszaki najczęściej pojawiają się pomiędzy 30. a 40. rokiem życia i powstają dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ich obecność jest również zauważalna w okresie dojrzewania, czego przyczyną są zmiany hormonalne. U dzieci spotyka się je bardzo rzadko, chociaż niekiedy możemy mówić o występowaniu kaszaków u noworodków i kaszaków u niemowląt.
Jak wyglądają kaszaki?
Kaszaki na twarzy zwykle pojawiają się w postaci małych guzków o średnicy kilku milimetrów umiejscowionych pod skórą. Czasami jednak mają większe rozmiary i mogą urosnąć nawet do kilku centymetrów. Z reguły są one barwy cielistej, mogą też mieć lekko żółty lub biały kolor. Ich powodem jest zatkanie ujść gruczołów łojowych i mieszka włosowego, stąd w ich środku gromadzi się łój komórki naskórka oraz fragmenty mieszków włosowych.
W dotyku kaszaki mogą być miękkie lub twarde. Przesuwają się też łatwo pod naciskiem. Niekiedy na ich powierzchni pojawiają się ciemne punkty. Kaszaki należy odróżnić od tłuszczaków i nerwowłókniaków. Różnice między nimi można obejrzeć na zdjęciach w internecie. Kaszaki są też mylone często z prosakami. Te ostatnie są jednak twarde i nie można ich wycisnąć.
Gdzie występują kaszaki?
Kaszaki mogą występować w bardzo różnych lokalizacjach, ale z reguły najczęściej spotykane są:
⚬ kaszaki na twarzy,
⚬ kaszaki pod oczami
⚬ kaszaki na szyi,
⚬ kaszaki na plecach,
⚬ kaszaki za uszami,
⚬ kaszaki na powiekach,
⚬ kaszaki na głowie,
⚬ kaszaki na oku,
⚬ kaszaki na brodzie,
⚬kaszaki na policzkach,
⚬ kaszaki w miejscach intymnych np. kaszaki na penisie albo kaszaki na mosznie.
Rzadziej mamy do czynienia ze zmianami, takimi jak: kaszaki na klatce piersiowej czy kaszaki na ustach. Kaszaki mogą być również zlokalizowane w obrębie skóry moszny. Jeśli znajdują znajdują się na niej liczne kaszkowate zmiany, schorzenie to określane jest często jako kaszakowatość moszny. W przypadku kaszaków o większych rozmiarach, zalecane jest chirurgiczne usunięcie zmian.
Przyczyny powstawania kaszaków
Nie wszyscy wiedzą, iż w warstwie skóry właściwej znajdują się gruczoły łojowe natłuszczające włosy i skórę oraz zapewniające jej barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli kanalik wyprowadzający gruczołu łojowego zostanie zatkany, powstaje wówczas kaszak nazywany inaczej atheromą lub steatomą. Jest to w istocie torbiel wypełniona zrogowaciałym naskórkiem i nadmiarem gromadzącego się sebum. Wyróżnia się dwa rodzaje kaszaków. Należą do nich:
⚬ kaszak prawdziwy
⚬ kaszak rzekomy.
Kaszak prawdziwy ma podłoże genetyczne i rozwija się z powodu defektu skóry, polegającego na wnikaniu w głąb komórek, które prawidłowo powinny znajdować się na skórze. Natomiast kaszak rzekomy jest wynikiem zaczopowania ujścia gruczołu łojowego, którego przyczynami mogą stać się:
⚬ otarcia, uszkodzenia skóry i urazy,
⚬ brak odpowiedniej higieny osobistej,
⚬ uszkodzenie oraz zapalenie mieszka włosowego,
⚬ nieprawidłowa praca gruczołu łojowego,
⚬ stany zapalne skóry,
⚬ pęknięcie gruczołu łojowego na skutek zmian trądzikowych,
⚬ zakażenie wirusem HPV.
Jak usunąć kaszaki z twarzy i ciała?
Wszelkie zmiany skórne, jakie pojawią się na ciele powinniśmy konsultować ze specjalistą dermatologii, który oceni je z użyciem dermatoskopu i zaplanuje dalsze postępowanie. Do najbardziej popularnych metod usuwania kaszaków należą:
⚬ stosowanie kremów zmieniających strukturę guzków i zmiękczających je; po czym usuwane są one chirurgicznie,
⚬ nacięcie naskórka oraz usunięcie wydzieliny z torbieli za pomocą drenażu stosowane w przypadku kaszaków w małych rozmiarach,
⚬ laseroterapia, metoda bardzo precyzyjna i niepozostawiająca blizn,
⚬ leczenie farmakologiczne w postaci antybiotykoterapii,
⚬ chirurgiczne usunięcie całej zmiany w wypadku stanu zapalnego; wycinki zawsze są odsyłane do badania histopatologicznego,
⚬ kriochirurgia lub krioterapia, czyli usuwanie zmian pod wpływem bardzo zimnej temperatury, stosowane jedynie przy niezainfekowanych ranach.
Zaleca się również stosowanie specjalnie przygotowanych maści na kaszaki, które mają właściwości wysuszające i ściągające. Stosować można maść cynkową lub maść ze skrzypu polnego, zawierającą kwas krzemowy.
Usuwanie kaszaków w Warszawie
Kaszaki to częste zmiany skórne, zlokalizowane najczęściej na twarzy. W Projekcie Skóra możliwe jest usuwanie kaszaków nowoczesnymi metodami o wysokiej skuteczności. Lekarze naszej kliniki indywidualnie podchodzą do leczenia każdego pacjenta. Sprawdź, jakie rozwiązanie zaproponują Tobie!