plamy posłoneczne

usuwanie plam posłonecznych

Zauważasz na swojej twarzy nieestetyczne przebarwienia posłoneczne, które mają wygląd ciemnych plam? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Konsultacja z naszymi specjalistami pomoże Ci pozbyć się tego problemu.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w bezpiecznym usunięciu plam posłonecznych z całego ciała

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA plan posłonecznych

peeling chemiczny warszawa

peeling medyczny

mezoterapia igłowa profilaktyka

mezoterapia igłowa

laser żółty

laser frakcyjny

Czym są plamy posłoneczne?

Przebarwienie, inaczej hiperpigmentacja, jest to miejscowe i długotrwałe nagromadzenie nadmiaru barwnika skóry, będące efektem samoobrony organizmu przed szkodliwymi bodźcami np. promieniowaniem UV. Bardzo często powstaje ono w wyniku działania słońca i przybiera formę brązowych i ciemnych plam, które trudno usunąć. Najczęstszym rodzajem są plamy soczewicowate i ostuda.

Z jakich powodów powstają przebarwienia?

Przebarwienia to plamy o zabarwieniu ciemniejszym niż naturalny kolor skóry. Mogą pojawiać się w różnych miejscach na skórze i mieć różną wielkość. Problem jest bardzo powszechny, ponieważ przebarwienia na skórze dotykają ponad 90 proc. osób rasy białej w wieku powyżej 50 lat, bez względu na rodzaj cery. Są trudne do wyleczenia między innymi dlatego, że istnieje wiele ich typów. Wśród nich można wymienić:
⚬ przebarwienia pourazowe, powstające po urazach czy zabiegach uszkadzających skórę,
⚬ przebarwienia, które powstają jako skutek uboczny niektórych chorób,
⚬ przebarwienia powstałe w wyniku przyjmowania leków,
⚬ przebarwienia wrodzone,
⚬ przebarwienia posłoneczne, czyli plamy starcze, piegi, które powstają stopniowo z wiekiem wskutek regularnego oddziaływania słońca na skórę,
⚬ przebarwienia hormonalne np. melasma, która powstaje u kobiet w ciąży lub w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej.

Przebarwienia na skórze to problem estetyczny, który dotyka niemal 50 proc. osób po 30 roku życia. Są one grupą defektów estetycznych o ogromnie szerokich i różnorodnych przyczynach i przebiegu. Szczególne miejsce wśród przebarwień zajmują przebarwienia posłoneczne.

Jak powstają plamy posłoneczne?

Kolor naszej skóry, włosów, tęczówki oka zależy od ilości melaniny – naturalnego pigmentu, który ma za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. U osób o jasnej karnacji melanina występuje tylko w najgłębiej położonej warstwie graniczącej ze skórą właściwą, natomiast osoby o ciemnej karnacji mają melaninę we wszystkich warstwach naskórka, stąd też ciemniejszy kolor ich skóry.

Melanina powstaje w skórze dzięki komórkom odpowiedzialnym za wytwarzanie tego pigmentu – melanocytom w procesie zwanym melanogenezą, który składa się z szeregu dość złożonych reakcji biochemicznych. Jakiekolwiek zaburzenia podczas któregoś z etapów tego procesu powodują powstawanie przebarwień skóry. Nieprawidłowości te mogą być wywoływane przez różne czynniki: choroby, stosowanie leków, ekspozycję na niektóre metale, niedobory witamin, ale przede wszystkim przez działanie promieniowania słonecznego.

Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować, że niektóre z melanocytów ulegną trwałym zaburzeniom i zaczną wydzielać w procesie melanogenezy znaczne ilości melaniny. Hiperpigmentacja, czyli miejscowe nagromadzenie melaniny, może doprowadzić do powstania małych, czasem rozlanych i okrągłych plam na skórze. Predyspozycje do powstawania tych plam uzależnione są od indywidualnej wrażliwości skóry na słońce. Gdy jedni mogą opalać się równomiernie, u innych melanina może rozkładać się nierówno, tworząc przebarwienia i plamy.

Wraz ze starzeniem się naszych komórek ryzyko hiperpigmentacji wzrasta i zaczyna obejmować większość tych partii ciała, które są najbardziej narażone na kontakt ze słońcem, takich jak: twarz, szyja czy dłonie. Szczególna tendencja do pojawiania się przebarwień pojawia się podczas zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, zwłaszcza w czasie ciąży oraz przyjmowania środków antykoncepcyjnych.

Rodzaje przebarwień posłonecznych

Plamy słoneczne mogą przyjmować różną postać. Mogą one pojawiać się jako:

⚬ Piegi – niewielkie plamki pojawiające się na skórze twarzy lub innych częściach ciała będące efektem nadmiernej produkcji melaniny przez melanocyty.
⚬ Melasma – zwana także ostudą – to rodzaj przebarwień pojawiający się zazwyczaj na czole oraz wokół ust, przez co twarz zaczyna przypominać maskę. Często występuje u kobiet w ciąży lub stosujących tabletki antykoncepcyjne. Bywa także efektem zwiększonej ekspozycji ciała na słońce.
⚬ Plamy soczewicowate – ciemnobrązowe przebarwienia skóry o średnicy od 2 do 20 mm. Często pokrywają skórę twarzy i dłoni osób starszych. Występują na twarzy, czasem na skórze dłoni oraz przedramion. Od piegów różnią się większym rozmiarem, są również wyraźniej odgraniczone od skóry nieprzebarwionej. Rolę w ich powstawaniu odgrywa słońce, ale pojawiają się również w miejscach nienarażonych na ekspozycję.

Czynniki przyczyniające się do powstawania przebarwień

Dodatkowymi czynnikami, oprócz nadmiernej ekspozycji na słońce, zwiększającymi ryzyko wystąpienia plam posłonecznych na skórze są:

⚬ czynniki genetyczne,
⚬ stany zapalne,
⚬ choroby tarczycy i wątroby,
⚬ zaburzenia hormonalne,
⚬ leki antykoncepcyjne, antybiotyki, niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwdepresyjne,
niektóre kosmetyki i perfumy, szczególnie zawierające olejek bergamotowy,
⚬ działanie metali, takich jak: miedź, żelazo, złoto, srebro, arsen, bizmut,
⚬ niektóre zioła np. dziurawiec,
⚬ olejki eteryczne, substancje zapachowe
⚬ niedobór witamin – A, PP, kwasu pantotenowego i foliowego.

Jak się chronić przed plamami słonecznymi na skórze?

Podstawową ochroną przed plamami słonecznymi na twarzy i ciele jest unikanie długiej ekspozycji na promienie słoneczne oraz w przypadku nieuniknionego kontaktu z nimi nakładanie na skórę kremów z filtrami ochronnymi z wysokim faktorem.

Osobom szczególnie podatnym na przebarwienia na skórze zaleca się stosowanie filtrów ochronnych przez cały rok.

Jeżeli jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych, należy wyeliminować jak największą liczbę czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia plam skórnych.

Jak usunąć plamy posłoneczne?

Zahamowanie procesu powstawania plam posłonecznych na plecach, twarzy czy innych częściach ciała nie jest proste. Trudna do uniknięcia ekspozycja na słońce powoduje bowiem, że produkowane są w skórze coraz większe ilości melaniny. Leczenie plam posłonecznych dobiera się w zależności od ich lokalizacji, wielkości i głębokości. Na całe szczęście metod skutecznego usuwania przebarwień jest wiele i jeśli zareagujemy odpowiednio szybko, będziemy mogli z powrotem cieszyć się piękną skórą. Do sposobów, za pomocą których możemy walczyć z plamami posłonecznymi należą:

⚬ Zastosowanie inhibitorów tyrozynazy, czyli enzymu katalizującego pierwszy etap syntezy melaniny. Zahamowanie aktywności tego enzymu jest znakomitym sposobem ograniczenia produkcji melaniny w skórze.
⚬ Użycie antyoksydantów neutralizujących wolne rodniki oraz chroniących skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.
Peelingi medyczne, opierające się na wykorzystaniu medycznych substancji powodujących dogłębne złuszczanie naskórka. Należą do nich np. kwas TCA, kwas glikolowy, kwas salicylowy czy migdałowy.
⚬ Dermabrazja – głębokie mechaniczne złuszczanie naskórka oraz górnych warstw skóry. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia, które stopniowo, lecz intensywnie ściera naskórek. Dermabrazja jest skuteczna także w redukcji głębszych przebarwień skórnych.
Mezoterapia igłowa to bardzo skuteczna metoda rozjaśniania przebarwień pigmentacyjnych, polegającą na podawaniu małych dawek substancji w miejsca problematyczne. Preparaty wybielające stosowane w mezoterapii igłowej wyrównują koloryt skóry oraz skutecznie redukują plamy posłoneczne.
⚬ Laseroterapia doskonale sprawdza się w redukcji przebarwień po słońcu. Emitowany przez laser promień energii jest kierowany w ściśle określone partie skóry, gdzie tworzy tysiące mikrouszkodzeń naskórka. Melanina absorbuje energię świetlną, wskutek czego dochodzi do likwidacji przebarwień. Po zabiegu następuje ściemnienie plam, a następnie ich złuszczenie.

W przypadku trudnych przebarwień często warto połączyć kilka rodzajów zabiegów, aby zmaksymalizować efekt.

Usuwanie plam posłonecznych
w Warszawie

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczenie. Szkolimy się w różnych technikach, aby wdrożyć odpowiednią metodę leczenia.

powody powstawania plam posłonecznych
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl