fbpx

Mezoterapia – działanie, przeciwwskazania, zabieg

mezoterapia

W świecie medycyny estetycznej, gdzie innowacje regularnie przesuwają granice możliwości, niezmiennym powodzeniem cieszą się metody uchodzące za prawdziwe ikony w zakresie pielęgnacji skóry. Jedną z nich jest mezoterapia, którą cenią zarówno pacjenci, jak i sami specjaliści. Odpowiednie zastosowanie substancji aktywnych zapewnia skórze odżywienie i nawilżenie, poprawiając jej kondycję i wspomagając regenerację. W oparciu o trzy główne metody: igłową, bezigłową i mikroigłową, mezoterapia dostosowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta, oferując spersonalizowane rozwiązania dla różnorodnych problemów skórnych. Za jej popularność odpowiada nie tylko skuteczność i uzyskiwane rezultaty, ale również minimalna inwazyjność i krótki czas rekonwalescencji. W czasach, gdy ogromne znaczenie ma naturalny, młody i zdrowy wygląd skóry, mezoterapia staje się jednym z kluczowych narzędzi w rękach specjalistów medycyny estetycznej.

Mezoterapia – czym jest?

Mezoterapia to innowacyjna metoda w dziedzinie kosmetologii i medycyny estetycznej, której głównym celem jest nawilżenie skóry, poprawa jej jędrności oraz elastyczności, a także stymulacja procesów regeneracyjnych i redukcja widoczności zmarszczek.

Mezoterapia polega na wprowadzaniu bezpośrednio pod skórę substancji aktywnych, takich jak kwas hialuronowy, peptydy czy witamina C. W zależności od wybranej metody do przeprowadzenia zabiegu potrzebna jest strzykawka z cienką igłą, specjalistyczne urządzenie, tzw. pistolet („mesogun”), dermapen, mezoroller lub urządzenie do elektroporacji. W zależności od potrzeb pacjenta zabieg wykonuje się na twarzy, głowie lub innych obszarach ciała, których skóra wymaga odżywienia i regeneracji.

Mezoterapię zastosował po raz pierwszy francuski lekarz Michael Pistor. W 1952 roku podawał on punktowo leki na dolegliwości laryngologiczne, reumatyczne i neurologiczne. Od lat 70. mezoterapia wykorzystywana jest w dermatologii1.

Mezoterapia – jakie zabiegi można wykonać?

Mezoterapia, dzięki wszechstronności preparatów i substancji aktywnych, oferuje szeroki zakres zabiegów, które mają na celu odżywienie i poprawę kondycji skóry. Mezoterapia zapewnia głębokie nawilżenie, regenerację i poprawę elastyczności, dlatego sprawdza się zarówno w przypadku przesuszonej skóry twarzy z pierwszymi oznakami starzenia, jak i w leczeniu cellulitu, blizn, rozstępów, czy trudno gojących się ran i przebarwień skóry. Mezoterapia może również wspomagać leczenie chorób skóry głowy i zapobiegać łysieniu2.

W zależności od potrzeb i preferencji pacjenta zabieg przeprowadza się za pomocą jednej z trzech głównych metod: igłowej, bezigłowej lub mikroigłowej.

Zabieg mezoterapii igłowej

Mezoterapia igłowa to najbardziej tradycyjna metoda wprowadzania substancji aktywnych pod powierzchnię skóry. Przy zabiegu mezoterapii igłowej substancje odżywcze takie jak kwas hialuronowy, peptydy czy witaminę C, podaje się śródnaskórkowo (biorewitalizacja), śródskórnie (cellulit, skóra głowy) lub na granicy naskórka i skóry właściwej (korekcja zmarszczek).

Mezoterapia igłowa przeprowadzana jest przy użyciu strzykawki z igłą lub specjalnego pistoletu. Zabieg umożliwia wprowadzenie substancji odżywczych w głąb skóry, tam gdzie żadne kosmetyki nie są w stanie dotrzeć. To pozwala osiągnąć spektakularne efekty, takie jak odżywienie skóry, poprawa jędrności oraz redukcja drobnych zmarszczek. Mezoterapia igłowa jest również skutecznym rozwiązaniem w przypadku problemów z wypadaniem włosów czy przebarwieniami skóry.

Zabieg mezoterapii bezigłowej

Mezoterapia bezigłowa to technika, która nie wymaga użycia igieł, dlatego nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Składniki aktywne, np. koenzym Q10, wprowadzane są do skóry za pomocą impulsów elektrycznych o wysokiej częstotliwości (radiowej) lub ultradźwięków przez powstałe kanały hydrofilowe. Zabiegi z tzw. elektroporacją zalecane są u pacjentów, którzy źle znoszą iniekcje oraz u seniorów3.

Zabieg mezoterapii mikroigłowej

Mezoterapia mikroigłowa polega na wykorzystaniu specjalnych rollerów lub tzw. Dermapena. Urządzenia wyposażone są w setki mikroskopijnych igieł, które powodują mikrouszkodzenia skóry, stymulując naturalne procesy regeneracyjne. Uwolnienie czynników wzrostu przez płytki krwi, stymuluje komórki macierzyste i fibroblasty. W wyniku reakcji tworzą się nowe włókna kolagenowe i elastyna oraz produkowany jest kwas hialuronowy4.

Przed zabiegiem na skórę nanoszone są odpowiednie preparaty, a substancje aktywne przenikają w głąb skóry i doskonale wchłaniają się dzięki powstałym mikrouszkodzeniom. W efekcie już po pierwszym zabiegu skóra zyskuje blask i młodzieńczy wygląd, widoczna jest również poprawa elastyczności i jędrności.

Kto może poddać się zabiegowi mezoterapii?

Mezoterapia to zabieg dostosowany do potrzeb każdej osoby, która pragnie zadbać o swój wygląd i poprawić kondycję skóry. Mezoterapia igłowa (również mezoterapia mikroigłowa i bezigłowa) poprawia stan skóry, której brakuje naturalnego blasku, matowej, potrzebującej regeneracji po długotrwałej ekspozycji na czynniki niszczące, takie jak promienie UV czy dym papierosowy. Dlatego niezależnie od wieku, płci czy typu skóry, każdy pacjent, który chce przeciwdziałać procesom starzenia, poprawić nawilżenie, wygląd i elastyczność skóry, może rozważyć skorzystanie z tej metody.

Mezoterapia dla dorosłych

Dla osób dorosłych mezoterapia twarzy stanowi skuteczny sposób na walkę z pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Procesy starzenia, które zaczynają się już po 25. roku życia, prowadzą do utraty elastyczności i jędrności skóry, powstawania drobnych zmarszczek i przebarwień. Zazwyczaj zmiany widoczne są około 40. roku życia. Dzięki mezoterapii możliwe jest przeciwdziałanie tym zmianom. Zastosowanie preparatów na bazie kwasu hialuronowego, pomaga nawilżać skórę i stymuluje regenerację tkanek, opóźniając efekty starzenia.

Mezoterapia dla seniorów

W miarę upływu czasu skóra traci jędrność, pojawiają się coraz głębsze zmarszczki, a procesy regeneracji ulegają spowolnieniu. Mezoterapia u pacjentów po 50. roku życia (np. przy użyciu osocza bogatopłytkowego – „wampirzy lifting”) pozwala na poprawę kondycji skóry i przywrócenie jej młodszego wyglądu. Częstym problemem seniorów jest również osłabienie i wypadanie włosów. Mezoterapia skóry głowy może odżywić i wzmocnić cebulki oraz stanowić doskonałą terapię na porost włosów, wspomagającą leczenie łysienia.

Wskazania do mezoterapii

Mezoterapia posiada szeroki zakres zastosowań i pozwala uzyskać korzyści w wielu problemach estetycznych o różnym podłożu.

Wskazania do zabiegu mezoterapii:

 • starzenie się skóry – zauważenie pierwszych oznak, takich jak utrata elastyczności, czy drobne zmarszczki,
 • problemy z nawilżeniem skóry – suchość, uczucie ściągnięcia, szara i matowa, odwodniona skóra twarzy,
 • utrata jędrności i elastyczności skóry – utrata gęstości i objętości skóry twarzy lub ciała,
 • wypadanie włosów – osłabienie, przerzedzenie włosów, łysienie,
 • przebarwienia skórne – niejednolity koloryt, pojawienie się nieestetycznych plam.

Przeciwwskazania do mezoterapii

Mezoterapia uznawana jest za stosunkowo bezpieczny zabieg, ale istnieją pewne okoliczności i schorzenia, które stanowią przeciwwskazania do zabiegu.

 • uczulenie na wykorzystywany preparat lub (ewentualnie) stosowany krem znieczulający,
 • stan zapalny w obszarze zabiegowym,
 • infekcja ogólna,
 • choroba nowotworowa,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • utrudnione gojenie się ran,
 • skóra źle tolerująca iniekcje (np. skłonność do powstawania blizn przerostowych),
 • niektóre choroby autoimmunologiczne,
 • ciąża i karmienie piersią.

Zabieg mezoterapii w Warszawie

Mezoterapia to jedna z najbardziej cenionych metod w medycynie estetycznej, pozwalająca nawilżyć, odżywić i odmłodzić skórę pacjenta. Popularność zabiegu nie maleje, dlatego mezoterapia niezmiennie znajduje się w ofercie wielu klinik medycyny estetycznej.

Decydując się na zabieg warto wybrać miejsce, które gwarantuje wysoki standard usług, stosuje technologie zgodne ze współczesnymi wytycznymi oraz certyfikowane preparaty. Istotne są również wysokie kwalifikacje i doświadczenie personelu oraz indywidualne podejście do potrzeb skóry każdego pacjenta.

Jednym z miejsc spełniającym te rygorystyczne kryteria i wykonującym mezoterapię w Warszawie jest klinika Projekt Skóra położona w samym centrum miasta. Tu tradycja łączy się z nowoczesnością, a wieloletnie doświadczenie harmonijnie współgra z innowacjami w dziedzinie medycyny estetycznej. Wszechstronność oferowanych usług sprawia, że Projekt Skórę jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy pragną połączenia skutecznych efektów i poczucia bezpieczeństwa z komfortem i zaufaniem.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące mezoterapii.

Co to jest zabieg mezoterapii?

Mezoterapia to zabieg polegający na podawaniu pod skórę niewielkich dawek substancji odżywczych, np. kwas hialuronowy, peptydy, witamina C i inne substancje aktywne. Głównym celem jest poprawa kondycji skóry, nawilżenie oraz stymulacja procesów regeneracyjnych.

Co daje mezoterapia na twarz?

Mezoterapia poprawia nawilżenie skóry twarzy, zwiększa jej jędrność i elastyczność. Sprawia, że zmarszczki są mniej widoczne, a skóra jest odmłodzona, świeża i promienna.

Na czym polega mezoterapia?

Mezoterapia polega na podaniu bezpośrednio pod skórę niewielkich ilości substancji aktywnych (np. kwasu hialuronowego i peptydów). Ze względu na sposób aplikacji wyróżnia się 3 rodzaje mezoterapii: igłową, bezigłową oraz mikroigłową.

Ile kosztuje zabieg mezoterapii?

Cena mezoterapii zależy od kliniki, konkretnych preparatów oraz obszaru zabiegowego. Koszt zabiegu w klinice Projekt Skóra w Warszawie mieści się w przedziale od 700 zł do 1300 zł.

Na co pomaga mezoterapia?

Mezoterapia pomaga na wiele problemów skórnych, takich jak utrata jędrności, elastyczności i nawilżenia, szarą i zmęczoną cerę oraz drobne zmarszczki. Dodatkowo odpowiednio dobrany preparat zastosowany na skórę głowy może odżywiać i wzmacniać cebulki włosów oraz zapobiega ich wypadaniu.

Dla kogo przeznaczona jest mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa przeznaczona jest dla wszystkich dorosłych osób (jeśli nie ma przeciwwskazań do zabiegu), które pragną poprawić kondycję swojej skóry i zredukować drobne zmarszczki. Głęboka penetracja tkanek stymuluje procesy regeneracji skóry, wpływając na poprawę jędrności i elastyczności. Zabieg wykonany na skórze głowy może pomóc osobom z problemem wypadania włosów.

Czy mezoterapia odmładza?

Tak, mezoterapia pomaga w walce z oznakami efektów starzenia się skóry. Dzięki substancjom odżywczym skóra staje się jędrna i elastyczna, a zmarszczki są mniej widoczne.

Po jakim czasie widać efekty mezoterapii?

Pierwsze efekty można zaobserwować niemal od razu po zabiegu. Skóra jest bardziej nawilżona i promienna. Pełne rezultaty mezoterapii uzyskuje się po serii zabiegów, które są indywidualnie dostosowywane do potrzeb skóry pacjenta.

Jak przebiega zabieg mezoterapii igłowej?

Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia i dezynfekcji skóry. Następnie lekarz lub kosmetolog wprowadza specjalnie dobrany preparat w odpowiednie warstwy skóry. Zabieg trwa zazwyczaj od 20 do 45 minut. Zalecane jest przeprowadzenie serii zabiegów w regularnych odstępach czasu.

Czy zabieg mezoterapii boli?

Przy iniekcji może występować minimalny dyskomfort, określany przez pacjentów, jako kłucie lub szczypanie. Doznania w trakcie zabiegu są kwestią indywidualną, zależą od progu bólu, konkretnej metody (mezoterapia bezigłowa, mikroigłowa, igłowa) oraz rodzaju preparatu. W wielu klinikach przed zabiegiem stosuje się krem znieczulający.

Źródła:

 1. Broniarczyk-Dyła G., Tazbir M., Zastosowanie mezoterapii w lecznictwie dermatologicznym, 2009
 2. Fitrzyk K., Rodzeń J., Mezoterapia bezigłowa jako nieinwazyjna metoda poprawiająca jakość skóry osób starszych, 2016
 3. Ratajczak P., Golwiej D., Kus K., Zaprutko T., Nowakowska E., Mezoterapia mikroigłowa – ocena skuteczności, 2016
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk