fbpx

Nierówne powieki po plastyce powiek – zabieg, przeciwdziałanie

Nierówne powieki po plastyce powiek

Plastyka powiek górnych i dolnych to zabieg chirurgiczny przeprowadzany zwykle w znieczuleniu miejscowym, którego celem jest poprawa wyglądu skóry okolic oczu, odmłodzenie twarzy oraz poszerzenie pola widzenia. Efekty zabiegu mogą być spektakularne, jednak zdarza się, że u niektórych pacjentów procedura nie przynosi oczekiwanych rezultatów i występują skutki uboczne, np. asymetria powiek. Dowiedz się, jakie są potencjalne przyczyny problemu. Czy można zapobiec nierównym powiekom i jakie zabiegi mogą pomóc pacjentom po nieudanym zabiegu?

Kiedy wykonuje się plastykę powiek górnych i dolnych?

Plastyka powiek górnych i dolnych (blefaroplastyka) to zabieg wykonywany u osób, u których na skutek starzenia lub czynników genetycznym dochodzi do widocznych zmian w okolicy oczu, takich jak worki pod oczami, ciężkie i opadające powieki, a nawet zawężenie pola widzenia i problemy ze wzrokiem. Głównym problemem pacjentów decydujących się na korektę jest nadmiar wiotkiej skóry i przepukliny tłuszczowe.

Niezadowalający wygląd twarzy po zabiegu blefaroplastyki – przyczyny

Operacja plastyczna powiek, jak każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, wiąże się z ryzykiem powikłań. Niezadowolenie pacjentów po zabiegu korekty powiek może być subiektywnym odczuciem związanym ze zmianami w wyglądzie występującymi bezpośrednio po zabiegu, np. widoczne szwy, opuchlizna, zasinieniem. Ale rozczarowanie pacjentów może wynikać również z obiektywnej oceny rezultatów wskazujących na nieudaną operację, które mogą obejmować m.in. asymetrię. Nierówności po operacji powiek mogą wynikać z kilku czynników, wśród których wyróżnia się przede wszystkim nieprawidłową technikę zabiegu, np. jeśli chirurg nie usunie tkanki równomiernie, nie uwzględni przedoperacyjnej asymetrii występującej u pacjenta, czy uszkodzi włókna nerwowe. W rzadkich przypadkach na efekt wpływają również inne powikłania np. niespodziewane reakcje organizmu pacjenta, powodujące inny przebieg gojenia i bliznowacenia prawej i lewej powieki.

Należy pamiętać, że obrzęk pooperacyjny i opuchlizna utrzymująca się nawet kilka miesięcy mogą wpływać na błędną ocenę symetrii, dlatego ostateczne efekty operacji powiek dolnych i górnych ocenia się dopiero po całkowitym wygojeniu i regeneracji tkanek.

Asymetria po operacji plastycznej powiek górnych i dolnych – ocena

Diagnostyka asymetrii powiek polega na ocenie wizualnej i pomiarach antropometrycznych, które pozwalają na dokładne określenie różnic w wyglądzie i położeniu powiek. Obiektywnego rozpoznania dokonuje się na podstawie:

 • różnicy w wysokości szpary powiekowej – jednym z najbardziej oczywistych wskaźników asymetrii jest różnica w wysokości fałdów powiekowych między obiema stronami twarzy,
 • widocznego zaburzenia symetrii linii rzęs – np. jedna powieka może być bardziej opadająca lub uniesiona w porównaniu z drugą,
 • oceny funkcjonalnej – asymetria nie ogranicza się do aspektów estetycznych, może również wpływać na funkcjonowanie powiek, takie jak trudności z pełnym zamykaniem oka, co zwykle prowadzi do dyskomfortu, suchości i podrażnienia,

Rozpoznanie i określenie stopnia asymetrii powiek po operacji plastycznej pozwala na opracowanie skutecznej strategii naprawczej. Należy podkreślić, że ocena musi być dokonana po okresie rekonwalescencji i całkowitym zejściu opuchlizny.

Zabiegi na nierówne powieki po blefaroplastyce

Asymetria powiek występująca po blefaroplastyce może stanowić wyzwanie zarówno dla pacjenta, jak i lekarza, ale często może być skutecznie skorygowana za pomocą różnych metod. Odpowiedni wybór techniki zależy od przyczyny asymetrii, jej stopnia oraz ogólnego stanu zdrowia i oczekiwań pacjenta.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań konieczna jest dokładna ocena przez doświadczonego chirurga plastycznego, a często również lekarza medycyny estetycznej.

Chirurgiczna korekta powiek po blefaroplastyce

Wtórna plastyka powiek to zabieg chirurgiczny umożliwiający skorygowanie asymetrii występującej po zabiegu blefaroplastyki. Zabieg może obejmować usunięcie dodatkowej tkanki skórnej, przemodelowanie tkanki tłuszczowej lub korektę mięśni, aby osiągnąć bardziej symetryczny wygląd powiek.

Zabiegi medycyny estetycznej po operacji plastycznej powiek

W niektórych przypadkach asymetrie powiek można skorygować za pomocą procedur z zakresu medycyny estetycznej, takich jak:

 • zabiegi z botoksem – mogą być wykorzystane do tymczasowego zrelaksowania mięśni powiek, co może poprawić symetrię poprzez uniesienie opadającej powieki lub obniżenie zbyt wysoko uniesionej powieki,
 • zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego – wypełniacze mogą być użyte do wyrównania objętości i konturów w okolicy oczu, co może pomóc w osiągnięciu bardziej zrównoważonego wyglądu.

Fizjoterapia powiek z asymetrią po blefaroplastyce

W przypadku, gdy asymetria wiąże się z dysfunkcją mięśniową, jako metoda wspomagająca może być zalecana fizjoterapia powiek. Ćwiczenia rehabilitacyjne mogą pomóc wzmocnić mięśnie powiek i poprawić ich funkcjonowanie. Dodatkową zaletą fizjoterapii jest możliwość rozpracowania blizn pooperacyjnych.

Jak zminimalizować ryzyko powikłania w postaci asymetrii powiek?

Pacjent ma pewien wpływ na minimalizowanie ryzyka powikłań po operacjach plastycznych, takich jak plastyka powiek górnych i dolnych. Wśród najważniejszych elementów przeciwdziałania problemom, takim jak np. asymetria powiek po blefaroplastyce można wyróżnić:

 • wybór profesjonalnej kliniki i doświadczonego chirurga,
 • szczegółową konsultację przedoperacyjną, wykonanie niezbędnych badań, wyeliminowanie przeciwwskazań,
 • otwartą komunikację z lekarzem,
 • ścisłe przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych.

Wpływ rekonwalescencji na efekt zabiegu plastyki powiek

Przestrzeganie zaleceń lekarza i odpowiednia pielęgnacja w okresie rekonwalescencji po zabiegu blefaroplastyki mogą mieć istotny wpływ na ostateczny efekt zabiegu. Zazwyczaj po operacji zalecane jest:

 • przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych,
 • dbanie o higienę okolic oczu,
 • zrezygnowanie z noszenia soczewek kontaktowych,
 • chronienie oczu przed oddziaływaniem promieni słonecznych,
 • unikanie wysiłku fizycznego,
 • zrezygnowanie z palenia papierosów i spożywania alkoholu,
 • niekorzystanie z basenu, jacuzzi, sauny.

Plastyka powiek dolnych i górnych wykonywane w profesjonalnej klinice to stosunkowo bezpieczne zabiegi, które zazwyczaj dają zadowalające efekty i wiążą się z niewielkim ryzykiem powikłań. Jednak nieprzestrzeganie zasad dotyczących rekonwalescencji może wpłynąć na rozwój infekcji, wydłużenie procesu gojenia, powstanie widocznych blizn, a nawet asymetrii.

Nierówne powieki po blefaroplastyce – konsultacje w Warszawie

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na zabiegi poprawiające estetykę i funkcjonalność powiek, klinika Projekt Skóra w Warszawie oferuje nie tylko zabieg blefaroplastyki, ale również konsultacje dotyczące zabiegów naprawczych dla pacjentów po nieudanych zabiegach, zmagających się np. z asymetrią powiek.

Nierówne powieki po plastyce powiek mogą nie tylko stanowić defekt estetyczny, ale również problem funkcjonalny powodując m.in. nienaturalne napięcie skóry lub trudności w pełnym zamykaniu oczu. W klinice Projekt Skóra rozumiemy, jak ważne jest dla naszych pacjentów jest przywrócenie zarówno estetyki, jak i komfortu życia. Dlatego oferujemy indywidualnie dopasowane konsultacje z chirurgiem plastycznym lub lekarzem medycyny estetycznej, którzy pomogą dobrać odpowiednią metodę umożliwiającą przywrócenie symetrii powiek. Nasz zespół to doświadczeni specjaliści, dla których priorytetem jest nie tylko wygląd, ale również zdrowie, bezpieczeństwo i ogólne samopoczucie pacjentów. Dbamy o to, by każdy, kto przekracza próg naszej kliniki, czuł się wysłuchany, a proponowane rozwiązania były w pełni dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące asymetrii powiek po plastyce.

Czego nie wolno robić po operacji powiek?

Po plastyce powiek należy unikać dotykania okolic oczu, korzystania z basenu, sauny, jacuzzi, stosowania makijażu, używania soczewek kontaktowych, palenia tytoniu oraz ekspozycji na światło słoneczne. Należy także minimalizować ryzyko infekcji i podrażnienia skóry wokół oczu.

Jak wyglądają oczy po korekcie powiek?

Bezpośrednio po operacji na powiekach znajdują się specjalne opatrunki. Po zdjęciu plastrów na powiekach górnych widoczne są szwy. Często występuje również zasinienie i opuchlizna, a nawet duży obrzęk. Stopniowo dochodzi do poprawy wyglądu. Ostateczny efekt widoczny jest po kilku miesiącach od zabiegu, po całkowitej regeneracji tkanek.

Jak długo widać blizny po plastyce powiek?

Nacięcia skóry wykonywane są w takich miejscach, aby blizny były jak najmniej widoczne. Cięcie na górnej powiece wykonywane jest w jej naturalnym zagięciu. Natomiast przy powiekach dolnych stosuje się jedno z dwóch dojść - nacięcie wykonywane jest poniżej linii rzęs lub od strony spojówkowej.

Opadające powieki górne po blefaroplastyce - możliwości?

Nieudana plastyka powiek górnych lub dolnych objawiająca się np. asymetrią, czy nadal opadającymi powiekami, wymaga konsultacji z doświadczonym specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednie rozwiązania naprawcze. W zależności od rodzaju, przyczyn i nasilenia problemu możliwe jest przeprowadzenie dodatkowej korekty powiek lub zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, np wypełniaczy, czy botoksu.

Kiedy ostateczny efekt po plastyce powiek?

Ostateczny efekt zabiegu jest widoczny po kilku miesiącach od zabiegu, po całkowitym zejściu opuchlizny i regeneracji tkanek.

Czy korekta powiek górnych i dolnych może wpłynąć na problemy z widzeniem?

Nieudana plastyka powiek górnych, powodująca opadanie powieki, np. w przypadku uszkodzenia nerwu, może wpłynąć na zawężenie pola widzenia. Natomiast w przypadku nadmiernego wycięcia skóry i problemów z domykaniem oka, może dochodzić do podrażnień i uszkodzenia rogówki. Należy zaznaczyć, że w przypadku wykonywania zabiegu w profesjonalnych klinikach u doświadczonych chirurgów, ryzyko powikłań jest minimalne.

Źródła:

 • Mark P Hatton, John M Kelley, Peter A D Rubin, Symmetry in healing after bilateral eyelid surgery, 2006
 • Mohammed Alghoul, Blepharoplasty: Anatomy, Planning, Techniques, and Safety, 2019
 • Kasturi Bhattacharjee, Sripurna Ghosh, Shoaib Ugradar, Ariel M Azhdam, Lower eyelid blepharoplasty: An overview
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk