fbpx

Zabiegi na brzuch po ciąży – jak ujędrnić brzuch po ciąży? Poznaj zabiegi

zabiegi na brzuch po ciąży

Ciąża wywołuje wiele zmian w ciele kobiety. Stosunkowo szybko powiększający się brzuch, rozciągająca się skóra i odkładające się komórki tłuszczowe ściśle wiążą się z tym etapem życia i, niestety, zwykle nie mijają w chwili narodzin dziecka. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, które wpływają na ujędrnienie skóry po ciąży, niwelowanie rozstępów i wspieranie kobiet w walce z oporną tkanką tłuszczową.

Dowiedz się, jak odzyskać płaski brzuch. Czy można przyspieszyć procesy regeneracyjne skóry po ciąży oraz jakie zabiegi są najskuteczniejsze w walce z cellulitem i rozstępami?

Jak zmienia się ciało kobiety w okresie ciąży?

Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi przez różnorodne zmiany, które są istotne dla prawidłowego rozwoju płodu. W ciągu dziewięciu miesięcy skóra kobiety musi dostosować się do rosnącego brzucha, co prowadzi do znacznego rozciągania włókien kolagenowych i powstawania rozstępów, które początkowo mają purpurowy lub różowy kolor.

Duże zmiany dotykają również mięśni brzucha, które rozciągają się, aby pomieścić rosnący płód. W niektórych przypadkach może dojść do ich rozdzielenia się, co nazywane jest diastazą mięśni brzucha.

Kolejna poważna zmiana w wyglądzie wiąże się z odkładaniem tkanki tłuszczowej w ciąży. Organizm kobiety naturalnie magazynuje więcej tłuszczu (zwłaszcza wokół brzucha, bioder i ud), który stanowi zapas energii potrzebnej organizmowi w czasie ciąży i karmienia piersią po porodzie.

Wygląd brzucha po porodzie

Ciało zmieniające się w czasie ciąży nie wraca do dawnego wyglądu bezpośrednio po porodzie, tylko wymaga rekonwalescencji. Niestety zdarza się, że nawet po długim czasie nie wraca do dawnej formy. Skóra może pozostawać rozciągnięta, nadmiar tkanki tłuszczowej nie chce zniknąć, a rozstępy i cellulit nie znikają pomimo stosowania specjalistycznych kremów.

Luźna i obwisła skóra na brzuchu to częsty problem kobiet po urodzeniu dziecka. Dodatkowo u pań po zabiegu cesarskiego cięcia na skórze widoczne są blizny, które utrudniają proces rekonwalescencji brzucha.

Powrót do dawnych kształtów – jakie zabiegi na brzuch po ciąży?

Nadmiar tkanki tłuszczowej oraz wiotka i rozciągnięta skóra na brzuchu niekiedy wpływają na znaczną zmianę wyglądu i sprawiają, że figura tylko w niewielkim stopniu przypomina tę sprzed ciąży. Brak powodzenia przy podejmowaniu prób spalenia tkanki tłuszczowej i przywrócenia skórze jędrności wywołują rosnącą frustrację i rozgoryczenie.

Obniżona samoocena i gorsze samopoczucie matki mogą wpływać na emocje dziecka, dlatego chcąc efektywnie ujędrnić skórę i przywrócić jej dawny wygląd warto rozważyć skorzystanie z bogatej oferty klinik medycyny estetycznej. Wśród zabiegów mogących poprawić wygląd brzucha po ciąży można wyróżnić:

 • endermologię – zapewnia intensywne pobudzanie metabolizmu komórkowego, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, redukuje cellulit i rozstępy,
 • HIFU – zwalcza nadmiar tkanki tłuszczowej i nawisy skórne, ujędrnia skórę na brzuchu i likwiduje tzw. boczki,
 • radiofrekwencję mikroigłową – poprawia napięcie skóry i redukuje blizny (zmniejsza widoczność rozstępów),
 • Profhilo – ujędrnia i wygładza wiotką skórę brzucha,
 • falę uderzeniową Storz – skuteczna metoda w walce z cellulitem, obrzękami i zastojem limfy, dodatkowo wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i poprawia napięcie skóry,
 • karboksyterapię – pobudza krążenie krwi, przyspiesza produkcję kolagenu i pomaga w regeneracji skóry,
 • mezoterapię igłową – pomaga w regeneracji skóry, zwiększa syntezę kolagenu, elastyny i nawilża skórę.

Nie wszystkie zabiegi będą odpowiednie dla każdej kobiety po ciąży. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać najwłaściwszą procedurę zabiegową. W razie potrzeby niektóre kliniki, takie jak np. Projekt Skóra, umożliwiają pacjentkom skorzystanie z dedykowanego im pakietu na brzuch, który łączy różne procedury.

Zabiegi na brzuch po cc

Oprócz klasycznych problemów wpływających na sylwetkę i wygląd brzucha po ciąży, kobiety po cesarskim cięciu muszą mierzyć się z blizną, która nie tylko może wyglądać mało estetycznie, ale często również powodować dyskomfort fizyczny. Na szczęście pacjentki w klinice medycyny estetycznej mogą wybrać specjalny zabieg na brzuch po cc, który likwiduje lub zmniejsza widoczność blizny na brzuchu.

 • Laserowe usuwanie blizn – laser stymuluje odbudowę tkanek, regenerację i uelastycznienie skóry,
 • Surgen – łączy działanie fal radiowych i impulsów elektrycznych. Odznacza się wysoką skutecznością przy twardych, utrwalonych bliznach,
 • Karboksyterapia – pod powierzchnię blizny na brzuchu aplikuje się dwutlenek węgla, który wpływa na poprawę ukrwienia i jędrności oraz przyspiesza regenerację,
 • Dermapen i mezoterapia – wpływają na poprawę mikrokrążenia i stymulują produkcję kolagenu.

Jak pozbyć się obwisłej skóry na brzuchu po ciąży?

Obwisła skóra na brzuchu po ciąży jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się młode matki. Zjawisko to wynika z gwałtownego rozciągania skóry w trakcie ciąży i jej nierównomiernego kurczenia się po porodzie. Dodatkowo uszkodzenia włókien kolagenowych i rozstępy pogarszają wygląd skóry po ciąży. Obwisły brzuch po porodzie wymaga wszechstronnego podejścia. Oprócz zabiegów medycyny estetycznej warto wykorzystać również domowe sposoby, mogące poprawić kondycję skóry i wygląd sylwetki. Można wśród nich wyróżnić:

 • odpowiednie nawadnianie organizmu – regularne spożywanie wody jest kluczowe dla zachowania elastyczności skóry i wspomaga jej procesy regeneracyjne,
 • aktywność fizyczną – ćwiczenia brzucha mogą pomóc w ujędrnieniu skóry i wzmocnieniu mięśni (czas rozpoczęcia ćwiczeń zależy od decyzji lekarza),
 • masaże – regularne masaże, oraz używanie gruboziarnistych peelingów lub specjalnych szczotek, może pobudzić krążenie krwi w obszarze brzucha i wpłynąć na kondycję skóry,
 • odpowiednią pielęgnację – stosuj preparaty zawierające kwas hialuronowy, kolagen oraz witaminy C,A, E, które przyspieszają proces gojenia i regeneracji skóry.

Jak pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej po ciąży – ćwiczenia

Zredukowanie tkanki tłuszczowej po ciąży jest ważne nie tylko z powodów estetycznych, ale także zdrowotnych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne wspomagają spalanie tłuszczu oraz powrót do sylwetki sprzed ciąży. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań do rozpoczęcia aktywności fizycznej, warto skorzystać z pomocy trenera, który wie, jak bezpiecznie i najskuteczniej spalać tkankę tłuszczową i kształtować sylwetkę. Zwykle zalecane są wszechstronne treningi, łączące ćwiczenia kardio (bieganie, aerobik) z ćwiczeniami wzmacniającymi (np. brzuszki, plank, przysiady), oporowymi (ciężarki, gumy sportowe) i rozciągającymi (stretching).

Jak dbać o skórę brzucha przed i po ciąży?

Pielęgnacja skóry brzucha jest ważna zarówno przed, jak i po ciąży. Jej odpowiednie przygotowanie może w znaczącym stopniu zmniejszyć uszkodzenia włókien kolagenowych, oraz zapewnić elastyczność i odporność na silne rozciąganie w tym okresie. Dlatego już na samym początku ciąży (a najlepiej dużo przed) warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i uelastycznianie skóry, poprzez stosowanie właściwych kosmetyków oraz masaży poprawiających krążenie (nie należy masować brzucha w okresie ciąży). W celu ochrony skóry przed rozstępami zalecane są odpowiednie preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Pamiętaj, że każda skóra jest inna, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, który zaproponuje najskuteczniejsze metody pielęgnacji.

jakie zabiegi na brzuch po ciąży

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegów na brzuch po ciąży.

Obwisły brzuch po porodzie naturalnym - co zrobić?

Obwisły brzuch zaraz po porodzie to naturalne zjawisko, a rozciągnięta skóra wymaga rekonwalescencji. Jeśli po upływie kilku miesięcy nie wraca do dawnego wyglądu, warto rozważyć skorzystanie z zabiegów regenerujących komórki skóry i redukujących tkankę tłuszczową.

Ujędrnianie brzucha po ciąży - zabiegi

Zabiegi ujędrniające brzuch po ciąży skupiają się na regeneracji skóry, syntezie kolagenu, likwidacji cellulitu, rozstępów i wiotkości oraz redukcji tkanki tłuszczowej. Przykłady zabiegów ujędrniających brzuch: endermologia, radiofrekwencja mikroigłowa, HIFU, Profhilo, karboksyterapia, Storz, mezoterapia. Ponieważ nie wszystkie zabiegi można zastosować u każdej pacjentki ważna jest konsultacja ze specjalistą.

Jak pozbyć się obwisłej skóry na brzuchu po ciąży?

Kluczową rolę odgrywa poprawa napięcia i elastyczności skóry. Dlatego warto skorzystać z pomocy medycyny estetycznej i zabiegów na brzuch: HIFU, radiofrekwencji mikroigłowej, endermologii, Profhilo, Storz, karboksyterapii czy mezoterapii igłowej. O wyborze metody lub ich połączeniu (pakiet brzuch) powinien zdecydować specjalista po konsultacji z pacjentką.

Jaki jest najlepszy zabieg na brzuch po ciąży?

Potrzeby kobiet po ciąży mogą się różnić. Jedne zmagają się z wiotką skórą i rozstępami, inne z nadmiarem tkanki tłuszczowej, czy blizną po cc. Dlatego niektóre mogą osiągnąć zadowalające efekty dzięki zabiegom, takim jak radiofrekwencja mikroigłowa, a inne mogą potrzebować endermologii, lasera frakcyjnego, lub fali uderzeniowej Storz.

Od kiedy można ćwiczyć obwisły brzuch po cesarce?

Po zabiegu cesarskiego cięcia większość lekarzy zaleca oczekiwanie co najmniej 8-12 tygodni rekonwalescencji. Wcześniejszy powrót do ćwiczeń powinien odbywać się pod okiem fizjoterapeuty. Warto zwrócić uwagę na ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, ale bez przeciążania obszaru blizny.

Czy można uniknąć obwisłego brzucha po ciąży?

Nie ma pewnej metody na uniknięcie obwisłego brzucha po ciąży. Jednak istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka trwałych zmian. Przede wszystkim: regularne ćwiczenia przed ciążą, dbanie o odpowiednie nawodnienie oraz stosowanie masaży i kremów uelastyczniających skórę.

Jak zregenerować brzuch po porodzie?

Aby zregenerować brzuch po ciąży warto połączyć regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie z zabiegami medycyny estetycznej na brzuch: radiofrekwencja mikroigłowa, endermologia, HIFU, Profhilo, Storz itp.

3.5/5 - (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk