twój problem: brodawki i włókniaki

brodawki
i włókniaki

Brodawki i włókniaki to zmiany skórne, które pojawiają się na różnych częściach ciała i mogą wpływać negatywnie na wygląd oraz samopoczucie. Nasi specjaliści, za pomocą nowoczesnych zabiegów, pomogą Ci uporać się z tego rodzaju niedoskonałościami.

Brodawki – co to jest?

Brodawki są niewielkimi naroślami na skórze, występującymi najczęściej w okolicach dłoni oraz stóp, choć mogą pojawiać się na całym ciele. Wywołują je wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV). W zależności od typów wirusa HPV mogą powstawać różne rodzaje brodawek:

  • Brodawki zwykłe – nazywane powszechnie kurzajkami. Pojawiają się na różnych częściach ciała, najczęściej na dłoniach i stopach oraz palcach rąk. Nie powodują swędzenia, ale bywają bolesne.
  • Brodawki płaskie – tzw. brodawki młodocianych. Pojawiają się na twarzy oraz grzbietach rąk. Są liczne, drobne i często przebarwione.
  • Brodawki płciowe – tzw. kłykciny kończyste. Mogą przybierać kalafiorowaty kształt i umiejscowione są w okolicach narządów płciowych. Mogą prowadzić do poważnych powikłań.
  • Brodawki na stopach – umiejscowione są na podeszwach stóp. Do zakażenia może dojść na basenie, w sali gimnastycznej i tam, gdzie chodzi się bosymi stopami. W zależności od typu wirusa brodawki na stopie występują w formie brodawek mozaikowych lub myrmecia.
  • Brodawki na języku – mogą być efektem nadkażenia wirusowego, grzybiczego lub bakteryjnego, ale istnieją też inne powody ich występowania. Rozróżnia się również ich kilka typów.
  • Brodawki łojotokowe – łagodne zmiany naskórka, które pojawiają się zazwyczaj po trzydziestym roku życia. Mają postać okrągłych, grudkowych i wypukłych narośli z zagłębieniami na wierzchu, w których gromadzi się sebum oraz zrogowaciały naskórek.
  • Brodawki na twarzy – przybierają formę szorstkich grudek. Najczęściej ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni.
  • Brodawki rzeźników – występują u osób mających kontakt z surowym mięsem. Zwykle są rozległe, kalafiorowate i umiejscowione w obrębie dłoni. 

Czy brodawki są groźne?

Brodawki to nie tylko problem kosmetyczny, ale choroba skóry. Dlatego ich pojawienie się trzeba skonsultować z dermatologiem. Należy też zrezygnować z prób ich samodzielnego usuwania. Choć brodawki zazwyczaj nie są bardzo niebezpieczne, to mogą roznieść się po większej powierzchni ciała oraz można też zarazić nimi innych. Ich wygląd może również wpływać negatywnie na samoocenę, więc warto je leczyć u doświadczanych specjalistów.

 brodawki warszawa

Jak usunąć brodawki?

W klinice Projekt Skóra nasi specjaliści badają brodawki za pomocą zaawansowanych technologicznie urządzeń. Oferujemy badanie dermatoskopowe oraz bardziej szczegółowe badanie wideodermatoskopowe, które umożliwia mapowanie całego ciała.

Ustalamy w ten sposób, czy mamy do czynienia ze zmianą łagodną, którą możemy usunąć inwazyjnymi metodami, jak elektrokoagulacja czy laserowe usuwanie zmian. W razie wątpliwości pobieramy wycinek skóry lub zlecamy wycięcie chirurgiczne i badanie histopatologiczne, aby potwierdzić rozpoznanie.

Co to są włókniaki?

Włókniaki to niezłośliwe nowotwory pojawiające się w wyniku przerostu tkanki podskórnej i skóry właściwej. Przybierają postać niewielkich, nieestetycznych brodawek, które mogą powodować podrażnienia w wyniku otarć. Włókniaki mają podłoże genetyczne bądź wirusowe, ale powodów ich powstawania jest dużo więcej. Ich usunięcie zalecane jest głównie ze względów estetycznych.

Włókniaki dzielą się na dwa typy: miękkie (włókniaki skórne) oraz twarde (podskórne). Różnią się od siebie pod względem wyglądu, sposobu powstawania oraz sposobu usuwania.

  • Włókniaki miękkie – składają się z przerosłej skóry właściwej pokrytej nabłonkiem i przyjmują barwę od cielistej po brązową. Występują pod pachami, łokciach bądź w pachwinie, a także na szyi i powiekach.
  • Włókniaki twarde – to lekko uniesione, wyczuwalne pod skórą guzki, które przybierają barwę od jasnobrązowej do czerwonobrązowej. Powstają na skutek miejscowych stanów zapalnych, przebytego urazu, ukąszenia bądź zranienia. Mogą wywoływać swędzenie oraz bolesność. Najczęściej pojawiają się w okolicach kończyn dolnych oraz na brzuchu czy pośladkach. 

Czy włókniaki są groźne?

Włókniaki nie są groźne dla zdrowia, ale bardzo często wywołują dyskomfort, co jest wskazaniem do ich usunięcia. Można też zdecydować się na ich pozbycie ze względów estetycznych, szczególnie jeśli występują w widocznych miejscach, jak szyja, dekolt bądź powieki. Częstym powodem usuwania włókniaków są ich powtarzające się stany zapalne, które sprawiają, że stają się bolesne i bardzo uciążliwe.

włókniaki warszawa

Jak usunąć włókniaki?

Włókniaki mogą być usunięte za pomocą różnych metod. W klinice Projekt Skóra technikę dopasowujemy do konkretnej zmiany. Podczas konsultacji nasi specjaliści ocenią rodzaj zmiany skórnej i zaproponują Ci odpowiednią metodę usuwania włókniaków.

Usuwanie brodawek i włókniaków w Warszawie – cennik

Pomożemy Ci skutecznie i bezpiecznie pozbyć się nieestetycznych brodawek i włókniaków. Przeprowadzimy niezbędne badania, aby indywidualnie wycenić zabieg. Już dziś umów się na wizytę!

proponowane metody leczenia, badania, konsultacje:

kontrola znamion skórnych

Kontrola znamion skórnych

wideodermoskopia

wideodermoskopia

Usuniecia zmian

USUWANIE ZMIAN SKÓRNYCH