naczyniak rubinowy

Skuteczne leczenie i usuwanie naczyniaka rubinowego

Na Twoim ciele pojawiły się zmiany w postaci niewielkich grudek o intensywnie czerwonym kolorze? Boisz się, że mogą się zezłośliwić i chciałbyś jak najszybciej pozbyć się tego defektu? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Konsultacja z naszymi specjalistami pomoże Ci pozbyć się tego problemu.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w usunięciu czerwonych grudek na ciele







Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA naczyniaka rubinowego

możliwe powikłania po zabiegu laserowego zamykania naczynek

Laserowe usuwanie naczyniaka

Czym są naczyniaki rubinowe?

Naczyniaki rubinowe to niezłośliwe zmiany skórne pojawiające się wraz z wiekiem. Dotykają osoby po 30 roku życia, przybierając postać niewielkich, czerwonych grudek. Najczęściej pojawiają się na tułowiu, a niekiedy również na ramionach.

Jakie są przyczyny powstawania naczyniaków rubinowych?

Naczyniak to nowotwór niezłośliwy, tworzący się w wyniku rozrostu komórek naczyń krwionośnych. Naczyniaki rubinowe inaczej nazywane są punktami rubinowymi, zmianami rubinowymi, objawem De Morgana albo naczyniakami starczymi, ponieważ pojawiają się wraz z wiekiem. Zmiany tego typu mogą zdarzyć się już u osób po 30 roku życia, ale nasilają się w wieku 60-70 lat. Przyczyną ich powstawania jest nadmierna proliferacja, czyli rozrastanie i poszerzanie się maleńkich naczynek krwionośnych, które znajdują się płytko pod powierzchnią skóry, a także zmiany hormonalne, uwarunkowania genetyczne, a niekiedy kontakt z niektórymi substancjami chemicznymi.

Naczyniaki rubinowe pojawiają się w wyniku:
⚬ uwarunkowań genetycznych,
⚬ procesu starzenia,
⚬ zmian hormonalnych w czasie ciąży, karmienia piersią oraz w okresie menopauzalnym,
⚬ uszkodzenia skóry,
⚬ schorzenia wątroby,
⚬ zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego,
⚬ nadmiernej ekspozycji na słońce,
⚬ kontaktu z niektórymi substancjami chemicznymi,
⚬ przewlekłego stresu,
⚬ przemęczenia organizmu,
⚬ diety bogatej w ostre przyprawy,
⚬ nadużywania kawy lub alkoholu.

Występowanie naczyniaków rubinowych uwarunkowane jest rozrastaniem się naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod powierzchnią skóry. Powstają najczęściej na skutek zanikania wraz z wiekiem włókien sprężystych wchodzących w skład naczyń krwionośnych, na skutek czego naczynia rozszerzają się, tworząc zgrubienie. Proces ich powstawania jest dość dynamiczny i w związku z tym na skórze mogą pojawić się one w przeciągu kilku dni. Występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn i ich liczba na ciele rośnie z wiekiem. Często również diagnozowane są naczyniaki u dzieci i niemowląt, ale zwykle ustępują one samoistnie mniej więcej do 12. roku życia.

Przeważnie naczyniaki występują u osób z jasną karnacją skóry. Najczęściej lokalizują się na ramionach i tułowiu, ale zdarzają się również naczyniaki rubinowe na powiece, czy naczyniaki na wargach sromowych. Mają postać maleńkich czerwonych, bordowych lub sinych wypukłych plamek na skórze, ale mogą mieć różne odcienie od fioletowego, przez ciemnoczerwony, do jasnych odcieni czerwieni. Zazwyczaj naczyniaki nie przekraczają kilku milimetrów wielkości, mogą nieznacznie wystawać ponad powierzchnię skóry i mieć postać niewielkich grudek. Zmiany te są niezłośliwe, dlatego stanowią wyłącznie problem estetyczny.

Leczenie naczyniaków rubinowych

Naczyniaki rubinowe można najskuteczniej zlikwidować za pomocą lasera. Zabieg usuwania naczyniaków rubinowych trwa bardzo krótko – w zależności od ilości zmian, od kilku do kilkunastu minut. W przypadku laseroterapii zmian naczyniowych hemoglobina znajdująca się w punktach rubinowych absorbuje wiązkę laserową, co powoduje obkurczenie i zamknięcie naczyń. Krew, która obecna jest w naczyniaku wychwytuje promieniowanie lasera i przez to dochodzi do gwałtownego podgrzania, a następnie do zamykania naczynek. Zwykle w celu usunięcia naczyniaków rubinowych stosuje się kilka zabiegów, jednak zapewniają one trwały efekt.

Czy naczyniaki rubinowe mogą być groźne dla zdrowia?

Proliferacja naczyń nie ma podłoża nowotworowego. Punkty rubinowe nie należą do zmian złośliwych, co oznacza, że nie wykazują tendencji do przeobrażania się w nowotwory skóry i nie powinny w żaden sposób budzić niepokoju. Poza kwestiami estetycznymi nie wpływają one niekorzystnie na stan zdrowia. Nie powodują też żadnego dyskomfortu ani dolegliwości bólowych. Mogą jednak sprawiać problemy, jeśli znajdują się w miejscu ocierania się bielizny o skórę np. w okolicach zapięcia biustonosza lub na partiach ciała, które często golimy. W takim wypadku należy je obserwować. To, co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty, to swędzenie, krwawienie czy przyrost. Łagodne naczyniaki rubinowe nie rosną, nie rozsiewają się, nie zmieniają swojego wyglądu.

Natomiast jeżeli zmiana skórna o charakterze naczyniaka rubinowego zaczyna się:
⚬ powiększać,
⚬ swędzieć i piec,
⚬ krwawić po niewielkim urazie,
⚬ zmienia się jej barwa i kształt,
⚬ sączy się z niej płyn surowiczy,

… konieczna jest wizyta u lekarza, gdyż takie objawy mogą sugerować, że zmiana ma podłoże nowotworowe. Badanie dermatologiczne m.in. z użyciem dermatoskopu pozwoli wykluczyć cechy typowe dla zmian złośliwych na skórze. W niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie zmiany i badanie histopatologiczne wycinka.

Warto również pamiętać o tym, by chronić skórę z licznymi zmianami przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Osobom z nimi, nie zaleca się również wizyt na solarium.

Naczyniaki rubinowe są często mylone z:
naczyniakiem gwieździstym,
naczyniakiem jamistym,
trądzikiem różowatym,
teleangiektazjami,
czerniakiem,
mięsakiem Kaposiego.

Usuwanie naczyniaka rubinowego
w Warszawie

Naczyniaka rubinowego łatwo pomylić z groźną zmianą skórną. Gdy na ciele pojawia się czerwone znamię, diagnostyka jest nieodzowna. Projekt Skóra to najlepsze miejsce, gdzie można się udać, by wykluczyć złośliwy charakter narośli i usunąć naczyniaka. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem oraz fachową kadrą lekarzy.

leczenie naczyniaka warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl