Zakola pojawiają się również u ludzi młodych. Według statystyk już co trzeci mężczyzna między 25 a 45 rokiem życia musi zmierzyć się z tym problemem. Przyczyn powstawania zakoli jest wiele. Wpływ na to mają hormony, uwarunkowania przyjmowane genetyczne, ale też stres, nieprawidłowa dieta czy przyjmowane leki. W naszej Klinice w centrum Warszawy znajdziesz rozwiązanie swojego problemu.
W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.
Cena
300 – 800 PLN*
*Aktualne ceny znajdują się w Cenniku. Opublikowana cena nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego
W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w problemie wypadających włosów
Wskazania:
POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA zakoli
Leczenie zakoli, wypadania i przerzedzania się włosów. Dlaczego warto udać się do specjalisty?
Charakterystyczne ubytki w owłosieniu z czasem mogą przerodzić się w łysienie, dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia w odpowiednim czasie. Efekty leczenia uzależnione są od szybkości reakcji w momencie wystąpienia problemu.
Aktualnie oprócz znanej powszechnie możliwości przeszczepu włosów istnieją też nieinwazyjne metody będące rozwiązaniem na wypadające włosy.
Najistotniejsze jest skonsultowanie się ze specjalistą, ponieważ tuszowanie zakoli w perspektywie czasu może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji wpływających na ogólny stan zdrowia, jak i komfort psychiczny pacjenta.
Włosy w liczbach
Wygląd naszych włosów, w znacznym stopniu zależy od genów, ale jest także odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia i stylu życia. Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym jednakże, gdy nasila się tak, że każdego dnia tracimy ponad sto włosów, staje się powodem do niepokoju. Często przy nadmiernym wypadaniu, włosy stają się też szorstkie, przesuszone, czy matowe.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wiele włosów jest na ludzkim ciele. Otóż,znajduje się na nim ok 5 mln mieszków włosowych, z czego 100-150 tysięcy na głowie. Osoba dorosła ma ok. 250-350 włosów na cm2. Włosy rosną średnio 12 do 15 cm rocznie. Każdy włos żyje około 3-4 lat. Przeciętnie, jednej osobie wypada ok. 50-100 włosów dziennie.
Przyczyny ich wypadania
Nie wszyscy wiedzą, iż trakcie życia, przechodzimy różne okresy, w których zaobserwować możemy nasilone wypadanie włosów. Pierwszym z nich jest nich:telogenowe łysienie u noworodków, które występuje na ogół w obszarze potylicy i polega na wymianie włosów płodowych na zwykłe. Na fizjologiczne przerzedzenie włosów cierpimy również w okresie pokwitania i pojawia się ono ono u ok. 20 proc dziewcząt i 30 proc. chłopców. Naturalnym rodzajem przerzedzenia włosów jest również łysienie menopauzalne, związane ze spadkiem estrogenów.
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane:
⚬ genetyką,
⚬ łysieniem androgenowym,
⚬ radykalną dieta i dużą utratą masy ciała,
⚬ niedożywieniem,
⚬zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak: nadczynność i niedoczynność tarczycy,
⚬ chorobami takimi jak: grzybica skóry owłosionej głowy, łysienie plackowate, toczeń,
⚬ lekami,
⚬ zatruciem metalami ciężkimi,
⚬ długotrwałym przeziębieniem,
⚬ wysoką temperaturą,
⚬ schorzeniami na tle psychicznym: w tym anoreksją oraz bulimią,
⚬ porodem,
⚬ stresem,
⚬ stanami zapalnymi organizmu,
⚬ przewlekłymi chorobami ogólnoustrojowymi – takimi jak. cukrzyca, choroby wątroby, niewydolnością nerek,
⚬ chorobami autoimmunologicznymi,
⚬ chorobami psychicznymi.
Ponadto, wpływ na przerzedzenie włosów może mieć wiele czynników zewnętrznych, powodujących ich nasilone wypadanie, takich jak:
⚬ zmiany hormonalne w okresie ciąży lub menopauzy, podczas których ⚬ spadek estrogenów powoduje nadmierne wypadanie włosów,
⚬sezonowe wypadanie włosów wiosną i jesienią prawdopodobnie wpływem zmian poziomu hormonów płciowych,
⚬ stres oksydacyjny wywołany wolnymi rodnikami,
⚬ niedobory składników odżywczych w diecie m.in. kwasów omega-3, żelaza , witamin z grupy B oraz witaminy D3,
⚬ mikropodrażnienia skóry głowy np zanieczyszczenia czy promienie UV.
Wpływ hormonów
Na wygląd włosów, wpływ mają przede wszystkim estrogeny i androgeny. Spadek estrogenów jest odpowiedzialny za przerzedzenie włosów i zmiany w ich grubości w okresie menopauzy.
Z kolei, mężczyźnI łysieją na tle hormonalnym po 40-50. roku życia. Proces ten zachodzi u nich gwałtowniej, często rozpoczynając się już w młodości i ostatecznie kończąc się zupełną utratą włosów. U pań, nadprodukcja androgenów wynika z chorób jajników, nadnerczy lub wygasania ich aktywności w okresie menopauzy.
Czym są zakola?
Zakola, to problem, powodujący często dyskomfort psychiczny. W wyniku przerzedzenia włosów poprzez ich nadmierne wypadanie, linia czoła ulega podwyższeniu tworząc tak zwane wysokie czoło. Przyczyny zakoli mają na ogół podłoże hormonalne i genetyczne. Mogą być one wywołane stresem, nieprawidłową dietą, spadkiem masy ciała, zażywaniem antydepresantów, brakiem mikroelementów i witamin.
Zakola są problemem również osób młodych, które ukończyły 20 rok życia i dotyczą nie tylko mężczyzn ale i kobiet.
Zakola u dziewczyn, czyli cofająca się linia włosów i wysokie czoło, mogą być efektem kłopotów zdrowotnych, głównie o podłożu hormonalnym przy którym dochodzi do nadmiernego wypadania włosów z przodu głowy. Zakola u kobiet mogą być też wywołane nie odpowiednio zbilansowaną dietą, niedoborem witamin, minerałów lub żelaza. Przerzedzenie włosów z przodu może być także efektem problemów hormonalnych i występuje m.in. w niedoczynności tarczycy, zespole Cushinga, zespole policystycznych jajników lub podczas menopauzy.
Jak się ich pozbyć?
Na zakola, mogą pomóc domowe sposoby, ale jeżeli przerzedzanie włosów ma podłoże chorobowe, konieczna jest wizyta u lekarza. Rozpoczęcie leczenia zakoli na wczesnym etapie w gabinecie medycyny estetycznej, dzięki zabiegom z udziałem osocza bogatopłytkowego i komórek macierzystych z tłuszczu, sprawia, że można je szybko i skutecznie wyleczyć, chroniąc się przed łysieniem.
Wypadanie włosów po ciąży
Podczas ciąży, w kobiecym organizmie, rozpoczyna się naturalnie zwiększona produkcja estrogenu, wpływającego na poprawę kondycji włosów, aktywację cebulek i przyspieszenie ich wzrostu. Po porodzie, następuje nagły spadek tego hormonu, a co zatem idzie, utrata włosów.
Natomiast wypadanie włosów w ciąży, zdarza się zdecydowanie rzadziej. Na całe szczęście, to zjawisko jest całkowicie odwracalne i ustępuje samoistnie. Najważniejsze jest wówczas zadbanie o odpowiednią pielęgnację włosów, zbilansowaną dietę i unikanie stresujących sytuacji. U osób genetycznie predysponowanych bowiem, rozregulowane przez stres nadnercza, wzmagają produkcję androgenów, jednocześnie zaburzając funkcjonowanie cebulek włosowych. Dodatkowo, wysoki poziom kortyzolu powoduje osłabienie i nadmierne wypadanie włosów, stąd wpływ stresu na ich znaczne przerzedzanie się.
Wpływ koronawirusa na wypadanie włosów
Wielu pacjentów, którzy chorowali na koronawirusa, po 2-3 miesiącach skarżyło się na wypadanie włosów. Jak się okazuje, jednym ze skutków ubocznych COVID-19, jest wzmożona utrata włosów ponieważ poważne osłabienie organizmu, spowodowane przebytą chorobą, może prowadzić do łysienia.
Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii, wypadanie włosów wywołane przez COVID-19 związane jest z łysieniem telogenowym czyli skróceniem fazy wzrostu włosa. W opinii trychologów, COVID-19 może mieć wpływ również na pojawienie się schorzenia zwanego łysieniem plackowatym, w którym atakowane są mieszki włosowe, włosy wypadają wówczas, a na skórze głowy tworzą się plamy.
Jak wygląda proces leczenia zakoli?
Osoby tracące swoją bujną czuprynę, często zastanawiają się, co na wypadanie włosów odniesie najlepsze efekty. W łysieniu androgenowym u mężczyzn, stosuje się często leczenie doustne na bazie finasterydu. Lek ten występuje w postaci tabletek na wypadanie włosów, jest skutecznym sposobem na zakola i ma za zadanie wyhamowanie procesu łysienia.
U kobiet, zwykle stosuje się leki poprawiające ukrwienie mieszka włosowego, takie jak minoksydyl i aminexil, niekiedy w przypadku poważnych zaburzeń hormonalnych przepisuje się się doustne leki antyandrogenowe.
Do innych profesjonalnych metod walki z wypadaniem włosów należą kuracje trychologiczne i zabiegi medyczne, takie jak mezoterapia, która polega na wprowadzeniu do skóry głowy, za pomocą niewielkich igieł odżywczych substancji pobudzających mieszki włosowe do ponownego wzrostu. Dzięki niej, przerzedzanie się włosów zostaje zahamowane, a nawet można zauważyć wzrost nowych.
Innym rodzajem zabiegów ratujących włosy są kuracje za pomocą mezoterapii tlenowej, oraz ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym. W tym wypadku, osocze uzyskiwane z krwi pacjenta zostaje wprowadzone pod skórę, wpływając skutecznie na pobudzenie mieszków włosowych i aktywując je do wzrostu. Można stosować też preparaty trychologiczne przeznaczone do wcierania w skórę głowy. produkowane na bazie: aminokwasów, keratyny, kolagenu, enzymów, fitohormonów, witamin i minerałów. Jeśli kuracje te nie pomagają, można spróbować zagęszczania włosów lub wykonać ich przeszczep.
Leczenie zakoli
w Warszawie
W Klinice Projekt Skóra stosujemy pierwszą na świecie peptydową terapię włosów, która powstrzymuje wypadanie włosów, przyspiesza ich odrost, pogrubia je i zagęszcza, rewitalizuje mieszki włosowe oraz wzmacnia włosy przed i po przeszczepie. Zadzwoń już dziś!