zaskórniki i wągry

Skuteczne leczenie i usuwanie zaskórników i wągrów

Na Twojej twarzy pojawiły się, występujące licznie, nieestetyczne czarne albo jaśniejsze wykwity? Nie możesz znieść czarnych kropek w okolicach nosa? Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Konsultacja z naszymi specjalistami pomoże Ci pozbyć się tego problemu.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę
peelingi

Cena

200 – 500 PLN*

*Aktualne ceny znajdują się w Cenniku. Opublikowana cena nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w problemie zaskórników i wągrów

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA wągrów i zaskórników

konsultacja dermatologiczna zmiana na prąciu

konsultacja dermatologiczna

konsultacja kosmetologiczna

peeling chemiczny warszawa

peeling chemiczny

aquapure warszawa

aquapure

geneo warszawa

geneo

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki, zwane inaczej wągrami, to typowa zmiana pojawiająca się w przebiegu trądziku, który jest najczęściej spotykaną choroby skóry. Związany z nimi problem, może wystąpić w każdym wieku i nie jest przypisany jedynie do okresu pokwitania. Wągry są charakterystyczne dla skóry przetłuszczającej się. Ich pojawianiu się sprzyja też tendencja do niewłaściwej keratynizacji, czyli nadmiernego rogowacenia naskórka.

Jak powstają zaskórniki?

Zaskórniki powstają z połączenia dwóch przyczyn: zbyt dużej produkcji tłuszczu przez gruczoły łojowe oraz niewłaściwego złuszczania naskórka, czyli keratynizacji. Efektem tej ostatniej jest wypychanie martwych komórek skóry, które tworzą zrogowaciałą, nieprzepuszczalną dla wody warstwę i następnie ulegają złuszczeniu.
Z kolei nadmiernie wydzielane sebum, czyli skórny łój, zatyka ujścia mieszków włosowych, a tym samym współpracuje z potem, martwym naskórkiem, a także bakteriami. Ponieważ zrogowaciała warstwa naskórka ulega ciągłemu samoistnemu złuszczaniu się, u osób z cerą mieszaną i tłustą, dochodzi do sklejania się ze sobą martwych komórek naskórka i pozostałości sebum. Zatykają one skutecznie ujścia mieszków włosowo-łojowych tworząc zaskórniki.

Takie zapchane pory stają się świetną pożywką dla bakterii o nazwie Propionibacterium acnes. Konsekwencją tego procesu mogą stać się stany zapalne, krosty, bolące grudki, zaczerwienienia i trądzik.
Zaskórniki powstają jednak nie tylko w przebiegu trądziku, ale też jako efekt niewłaściwej pielęgnacji skóry, na skutek porów skórnych zapchanych przez kosmetyki.

Znajdujące się w ich składzie substancje komedogenne, czyli zapychające pory, łączą się z łojem i obumarłymi komórkami naskórka tworząc wągry. Substancje zaskórnikotwórcze to m.in.:ekstrakt alg, chlorek potasu, olej kokosowy, kukurydziany oraz lanolina.

Ponadto na tworzenie się zaskórników mogą wpływać:
⚬ zmiany hormonalne, wągry pojawiają się często w okresie przedmiesiączkowym, a także po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych,
⚬ niektóre leki, szczególnie te regulujące gospodarkę hormonalną,
⚬ stres, wytwarzany podczas niego kortyzol nasila wydzielanie łoju,
⚬ zanieczyszczenia środowiska, takie jak smog i pyły.

Do powstawania zaskórników może przyczynić się także spożywanie produktów żywnościowych zmieniających pH skóry, takich jak: tłuste potrawy, duże ilości czekolady lub orzechów, mleko oraz żywność przetworzona, która nasila stany zapalne w skórze i zwiększa łojotok.

Rodzaje zaskórników

Zaskórniki dzielą się na dwa podstawowe typy:
zaskórniki otwarte – mają charakterystyczne ciemne, niemal czarne zabarwienie. Ten kolor jest efektem utleniania się keratyny w martwych komórkach skóry, zapychających pory. Powstają w wyniku zebrania się nadmiaru łoju i tkanek naskórka w ujściach gruczołów, gdzie dochodzi do rozwoju zakażenia i utlenienia masy rogowo-łojowej. Mogą one także tworzyć się wskutek nadkażenia przez bakterie oraz nieprawidłowej pielęgnacji skóry. Tego typu wągry warto usuwać, aby zapobiec wykwitom grudkowo-krostkowym lub torbielom ropnym, których konsekwencją mogą stać się trwałe blizny.
zaskórniki zamknięte, czyli podskórne, mają jasne zabarwienie. To wykwity, w których doszło do zatkania ujść gruczołów łojowych – nagromadzenia sebum i cząsteczek warstwy rogowej naskórka. Mają one zwykle postać grudek. Często też podobną ich formą są prosaki, występujące najczęściej jako zamknięte zaskórniki na czole w okolicy oczu i na policzkach, stanowiące efekt zatkania ujścia gruczołu i nagromadzenia warstwy rogowej.

Jak leczyć zaskórniki?

Pielęgnacja skóry zaskórnikowej wiąże się przede wszystkim ze stosowaniem toniku, który pomaga w utrzymaniu właściwego pH skóry. Warto również korzystać z żeli oczyszczających oraz stosować peelingi złuszczające i usuwające martwy naskórek. Sprawdzają się także maseczki oczyszczające – na bazie aktywnego węgla oraz naturalnych glinek.

W codziennej pielęgnacji dobrze jest zrezygnować przede wszystkim ze stosowania:
⚬ produktów o mocnych właściwościach wysuszających,
⚬ stosowania kosmetyków silnie zatykających pory,
⚬ silnie natłuszczających kremów i peelingów gruboziarnistych.

Warto również zadbać o regularne, dogłębne, ale delikatne oczyszczanie skóry i codzienny demakijaż, po którym należy dokładnie oczyścić skórę, a później przywrócić jej odpowiednie pH. Istotne jest również systematyczne złuszczanie za pomocą peelingów, a także stosowanie produktów z enzymami i kwasami AHA i BHA. Ważne jest unikanie wyciskania zaskórników, ponieważ manipulując przy skórze ryzykuje się ich rozniesienie po całej twarzy.

Zabiegi stosowane w celu pozbycia się zaskórników

Typ zabiegu na zaskórniki dobierany jest indywidualnie – w zależności od rodzaju występujących zmian. Najczęściej zabiegi na zmiany o charakterze zaskórnikowym obejmują różnego rodzaju peelingi stosowane po wcześniejszym nałożeniu na skórę preparatów rozpulchniających. Podstawowym zabiegiem dla skóry zaskórnikowej, służącym oczyszczaniu głębokich wągrów oraz polecanym w gabinetach kosmetycznych, jest manualne oczyszczanie. Zabieg ten musi być jednak wykonany z zachowaniem wszelkich zasad higieny i ostrożności.

Innym popularnym zabiegiem stosowanym w gabinetach dermatologicznych jest mikrodermabrazja, polegająca na mechanicznym złuszczaniu martwych komórek naskórka za pomocą głowicy diamentowej bądź kryształków korundowych. Stosuje się też tzw. hydrabrazję, czyli mikrodermabrazję wodną oraz oksybrazję stosującą tlen z solą fizjologiczną.

Skuteczne w leczeniu cery zaskórnikowej bywają także peelingi kawitacyjne, polegające na łagodnym złuszczaniu martwych komórek naskórka za pomocą ultradźwięków oraz peelingi chemiczne.

Leczenie zaskorników
i wągrów
w Warszawie

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczenie. Szkolimy się w różnych technikach, aby wdrożyć odpowiednią metodę leczenia.

rodzaje zaskórników
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl