zmiana na paznokciu

leczenie grzybicy paznokcia

Zmiana na paznokciu może okazać się być objawem grzybicy. Powinniśmy pamiętać, że piękne paznokcie to zdrowe paznokcie, dlatego każda zmiana, która się na nich pojawia jest powodem do wizyty u lekarza. Specjaliści z Kliniki Projekt Skóra powiedzą Ci, jakie leczenie należy wdrożyć oraz jakie działania profilaktyczne stosować, aby cieszyć się pięknymi paznokciami.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w problemie zmian na paznokciach

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA zmian na paznokciu

konsultacja dermatologiczna zmiana na prąciu

konsultacja dermatologiczna

zabiegi na grzybicę

wideodermatoskopia warszawa

wideodermatoskopia

Leczenie grzybicy stóp i paznocki

W Klinice Projekt Skóra leczenie grzybicy paznokci i stóp poprzedzone jest konsultacją dermatologiczną przeprowadzoną przez jednego z naszych Ekspertów. Terapia dobierana jest w zależności od nasilenia choroby.

Wskazane jest wykonanie badania mikologicznego. Po uzyskaniu wyniku i w zależności od nasilenia zmian grzybiczych dobierzemy odpowiednią terapię – miejscową, ogólną lub skojarzoną.

Zakażenie grzybicze może nawrócić, jeśli zaniedbasz inne ważne aspekty terapii. Pamiętaj, że konieczna jest wymiana (najkorzystniej) lub odkażenie obuwia, które było używane podczas trwania infekcji. Odkażenie dotyczy także skarpetek i rajstop, które należy wyprać w minimum 60⁰ C.

Zmiany na paznokciach (nietypowe kolory, inne kształty i grzybica)

Co oznaczają ich nietypowe kolory?
Najszybciej zauważalna na paznokciu jest zmiana koloru. Blade paznokcie mogą występować w przebiegu chorób tarczycy, niewydolności krążenia i cukrzycy. Natomiast białe, jeśli obejmują całą płytkę, oznaczają bielactwo prawdziwe, które może być związane m.in. z łuszczycą, niewydolnością serca, chorobami nowotworowymi, niedoborami wapnia czy białka. Biel może też występować w postaci drobnych punkcików tzw. kwitnienia paznokcia. Takie białe plamki na paznokciach tzw. bielactwo punktowe, zwykle są po prostu skutkiem urazu płytki paznokciowej. Jeśli natomiast całe paznokcie są białe i mają tylko wąski różowy pasek na końcu, jest to objaw paznokcia Terry’ego, który często oznacza choroby wątroby, zastoinową niewydolność serca, niewydolność nerek lub cukrzycę.

Żółte zabarwienie paznokci zwykle jest skutkiem malowania ich czerwonym lakierem bez użycia lakieru podkładowego, gdyż wówczas barwniki zawarte w lakierze przechodzą do płytki. Często również występują zmiany na paznokciach po hybrydzie, gdyż ten rodzaj manicure`u wykorzystuje różnego rodzaju środki chemiczne i może prowadzić do osłabienia naturalnej płytki paznokcia. Pod wpływem środków chemicznych stosowanych w manicure hybrydowym może na przykład dojść do schorzenia zwanego onycholizą paznokci.
Z kolei brązowe zabarwienie powodują niektóre leki stosowane zewnętrznie np. cygnolina lub nadmanganian potasu, a także henna. Występuje też ono przy chorobach tarczycy, niedożywieniu, nadużywaniu nikotyny. Siny kolor płytki paznokcia może sugerować problemy z krążeniem obwodowym lub problemy z metabolizmem miedzi zwane chorobą Wilsona, a niekiedy również zatrucie. Taki kolor przyjmują też zmiany na paznokciach w ciąży w wyniku zmian hormonalnych.

Warto wiedzieć, że czarne zmiany na paznokciach, czyli częściowe zaciemnienie płytki, zwykle jest tylko skutkiem urazu, po którym powstaje krwiak podpaznokciowy lub bywa wynikiem stosowania niektórych leków czy środków chemicznych. Jednakże, czarne zmiany pod paznokciem na jednym palcu, które w odróżnieniu od krwiaka nie przesuwają się wraz ze wzrostem płytki, mogą być odmianą czerniaka złośliwego. Występuje on w postaci podłużnego lub poprzecznego paska na płytce paznokcia. Najczęściej pojawia się jako zmiana na paznokciu kciuka lub też zmiana na paznokciu palucha.

Zmiany kształtu
Zmiany kształtu płytki paznokcia świadczyć mogą o różnych chorobach. Wypukłe paznokcie mogą być spowodowane wrodzonymi wadami serca, zaburzeniami układu pokarmowego, przewlekłymi chorobami płuc, a także marskością wątroby. Tak zwana łyżeczkowatość paznokci może być natomiast objawem niedoboru żelaza oraz anemii, a także zmiękczenia substancji rogowej przez drażniące detergenty. Powstaje też ona przy zaburzeniach hormonalnych, chorobach serca lub niedoczynności tarczycy.
Poprzeczne bruzdy na paznokciach bardzo często pojawiają się u osób, które przebyły ciężkie choroby, np. nowotworowe, lub stosowały bardzo restrykcyjne diety. Mogą być też efektem uszkodzenia macierzy paznokcia oraz pojawić przy egzemie lub łuszczycy.

Z kolei wgłębienie w płytce może pojawić się przy łuszczycy, łysieniu plackowatym, chorobie autoimmunologicznej, która powoduje wypadanie włosów lub kontaktowym zapaleniu skóry, a także przy zaburzeniach tkanki łącznej np. zespole Reitera.
Zmiany na paznokciach powoduje również tarczyca. Przy niedoczynności są słabe, kruche, łamliwe. Przy nadczynności natomiast przyjmują nierówną powierzchnię, zmieniają kolor, płytka odwarstwia się od łożyska. Suche, popękane lub łamliwe paznokcie mogą być też związane ze stylem życia i codziennie wykonywanymi czynnościami np. częstym moczeniem dłoni podczas zmywania naczyń albo pływania. Może się też do nich przyczyniać częste używanie zmywacza do paznokci, kontakt z chemikaliami jak chociażby środki czyszczące lub mieszkanie w regionie o niskiej wilgotności powietrza. Pękanie i rozszczepianie się paznokci może być również spowodowane przez infekcję grzybiczą lub wynikać z niedoboru witamin A i C lub biotyny – witaminy B7.

Grzybica
Grzybica stanowi przyczynę połowy wszystkich zmian na paznokciach. Zwykle pojawia się w postaci zmian na paznokciach u nóg, rzadziej rąk. Wywołuje uciążliwe, często nawracające dolegliwości, których zlekceważenie może spowodować ciągnące się latami komplikacje. Szacuje się, że co druga osoba może być podatna na wystąpienie grzybicy, co może wynikać z łatwości przenoszenia się i jej powszechnego występowania. Jej przyczyną jest najczęściej zakażenie grzybami: T. rubrum, T. mentagrophytes var. interdigitale, E. floccosum.

Czynnikiem szczególnie sprzyjającym rozwojowi grzybicy jest starszy wiek, jednakże ludzie młodzi, najczęściej sportowcy oraz żołnierze, także są narażeni na jej pojawienie się ze względu na nadmierną potliwość, długotrwałe zamknięcie stóp w obuwiu sportowym lub wojskowym, częste urazy czy wspólne korzystanie z urządzeń sanitarnych. Grzybica zagraża w większym stopniu również osobom o osłabionej odporności oraz długotrwale leczonym steroidami. Obecność zakażenia grzybiczego zależy od rodzaju grzyba i od obronnych mechanizmów osoby mającej z nim styczność.

Jak rozwija się grzybica paznokci?

Grzybica paznokci u nóg i dłoni dotyczy około 10 proc. populacji. Jest ona często poprzedzona grzybicą międzypalcową, która nie leczona zaczyna atakować paznokcie. Grzybicze zmiany na paznokciach rąk występują rzadziej niż u stóp. Zdecydowanie najczęstszą grupą grzybów, które powodują tą chorobę są dermatofity, a znacznie rzadszą przyczyną drożdże i pleśń lub grzyby Candida. Rozwojowi grzybów sprzyja najczęściej wilgotne i ciepłe środowisko oraz predyspozycje genetyczne. Jeśli zmiany na paznokciach u nóg i dłoni nie są leczone, mogą się coraz bardziej pogłębiać i prowadzić do odpadnięcia paznokcia.

Wyróżniamy 5 klas zmian grzybiczych na paznokciach:
⚬ grzybica podpaznokciowa dalsza i boczna – zaczyna się w pobliżu wolnego brzegu paznokcia i rozszerza coraz bardziej w kierunku płytki,
⚬ grzybica podpaznokciowa bliższa – objawia się białymi ogniskami występującymi na oddzielających się od łożyska paznokciach,
⚬ grzybica paznokci powierzchowna w postaci poprzecznych prążków na płytce i białego nalotu na paznokciu,
⚬ całkowita dystroficzna grzybica paznokci powodująca zniszczenie całego paznokcia,
⚬ wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci, polegająca na przyjęciu przez paznokieć białawego koloru i rozdzieleniu go na blaszki.

Objawy grzybicy paznokci

Objawy grzybicy paznokci najczęściej pojawiają się w postaci charakterystycznych zmian na paznokciach i różnic w ich wyglądzie. Choroba nie jest bolesna dopóki nie ma zaawansowanej formy. Jej przebieg jest często wieloletni i cechuje ją skłonność do nawrotów.
Zapewne nie wszyscy dokładnie wiedzą, jak wyglądają zmiany na paznokciach u nóg. Zdjęcia zaatakowanych przez grzybicę paznokci są powszechnie dostępne w internecie i można się z nimi zapoznać w przypadku takich wątpliwości.

Do typowych objawów tej dolegliwości należą:
⚬ nieprzyjemny zapach,
⚬ zmiana wyglądu paznokcia – pogrubienie, zmatowienie i przebarwienie płytki,
⚬ odwarstwianie się i schodzenie paznokcia,
⚬ zaczerwienienie dookoła paznokcia,
⚬ rogowacenie podpaznokciowe,
⚬ ból i uczucie kłucia w obrębie paznokcia,
⚬ nadmierna łamliwość, rozdwajanie się i wykruszanie paznokcia,
⚬ nieregularne bruzdy i zagłębienia na paznokciu.

Leczenie grzybicy paznokci

Jeżeli pojawią się nietypowe zmiany na paznokciach, świadczące o tym że mogło dojść do zakażenia grzybami na tym obszarze ciała, należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa. Leczenie miejscowe grzybicy polega na stosowaniu odpowiednich preparatów. Należą do nich żele i inne środki przeciwgrzybiczne, które można zakupić w aptece w formie maści, zasypek, sztyftów czy specjalnych lakierów do paznokci. Jako popularne leki na grzybicę paznokci stosuje się najczęściej: jamorfolinę, cyklopiroks, bifonazol, klotrimazol, klimbazol lub triksolan. Istnieje również możliwość przeprowadzenia laserowego leczenia grzybicy paznokci.

Zmiany na paznokciach u dziecka

Choroby paznokci u dzieci najczęściej spowodowane są ich obgryzaniem. Skutkuje to nie tylko zniszczeniem płytki, ale również stworzeniem otwartej bramy dla bakterii i grzybów. Stąd częste u dzieci brodawki paznokci. Wywoływane są one przez wirus HPV, który dostaje się do organizmu przez urazy mechaniczne.

Z kolei grzybica paznokci u dziecka rozwija się rzadziej niż u osoby dorosłej, jednak występuje ona u nich coraz częściej. Jest to spowodowane obniżoną odpornością dzieci i częstym korzystaniem z basenów czy klubów sportowych.

Leczenie zmian na paznokciu
w Warszawie

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczenie. Szkolimy się w różnych technikach, aby wdrożyć odpowiednią metodę leczenia.

leczenie grzybicy paznokci warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl