Grzybica stóp i paznokci

Skuteczne leczenie problemu grzybicy

Piękne paznokcie to zdrowe paznokcie. W codziennej praktyce często spotykamy się z powierzchownymi infekcjami grzybiczymi skóry i paznokci. Grzybice, zwane również mikozami, są grupą chorób zakaźnych wywołanych przez grzyby chorobotwórcze – przede wszystkim przez dermatofity i grzyby drożdżopodobne.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w dokuczliwym problemie grzybicy paznokcia lub stopy

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA grzybicy stóp i paznokci

konsultacja dermatologiczna zmiana na prąciu

Konsultacja dermatologiczna

Grzybica paznokci (onychomikoza)

W naszej populacji najczęstszym powodem grzybicy paznokci jest Trichophyton rubrum, choć nierzadko infekcja jest wywołana grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Candida. Zwykle płytka paznokci staje się matowa, przyjmuje białawo-żółtawe zabarwienie, łatwo się kruszy, brzeg może być postrzępiony.

Grzybica stóp i paznokci – charakterystyczne objawy

Powszechnie występująca grzybica stóp i paznokci to dolegliwość, która potrafi mocno dać się we znaki. Jednym z charakterystycznych objawów jest intensywny świąd skóry, ale grzybica objawia się także na inne sposoby, np. w postaci nieestetycznych pęcherzyków, łuszczącej się skóry oraz nadmiernego pocenia się stóp. Na chorobę narażeni są stali bywalcy basenów, saun, siłowni oraz pryszniców publicznych, a także osoby chore na cukrzycę, zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi, po przebyciu antybiotykoterapii lub przyjmujące sterydy.

Schorzenie dotyczy głównie osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, u których obserwuje się wolny odrost płytki paznokciowej i zaburzenia ukrwienia kończyn dolnych. U dzieci rzadko obserwujemy grzybicę paznokci z uwagi na szybki wzrost płytki paznokciowej.

Rozwój zakażenia jest utrudniony, gdyż grzyb zostaje usunięty z odrastającej płytki paznokci.

Grzybica stóp

Zakrojone na szeroką skalę europejskie badanie Achilles Project z 2003 roku wskazało, że prawie co drugi Europejczyk boryka się z problemem grzybicy stóp. U ponad połowy osób z grzybicą stóp wykrywany jest grzyb Trichophyton rubrum. Najczęściej objawy infekcji obserwuje się między palcami – zwykle w 3 i 4 przestrzeni międzypalcowej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zaczerwienienie i świąd, a następnie złuszczanie, maceracja i pęknięcia skóry pomiędzy palcami są właśnie objawem grzybicy stóp. Choroba może także dotyczyć podeszew. Dominuje wówczas rumień, nadmierne rogowacenie i złuszczanie.

Czynniki predysponujące do rozwoju zakażeń grzybiczych stóp są de facto te same co w przypadku grzybicy paznokci. Zakażeniu sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko, stąd nadpotliwość czy noszenie butów i skarpetek ze sztucznych tworzyw może prowadzić do rozwoju choroby.

Grzybica stóp i paznokci – jak się przed nią uchronić?

Grzybica stóp jest chorobą bardzo zaraźliwą – kiedy dotknie jednego członka rodziny, istnieje duże ryzyko, że zakażą się nią także inni domownicy. Dlatego warto pamiętać o zasadach, które pomogą nam się przed nią uchronić.

W profilaktyce przeciw grzybicy, niezmiernie ważne jest wiele czynników. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić: dbanie o higienę stóp, zakładanie obuwia ochronnego na basenie lub saunie, noszenie skarpetek oraz butów wykonanych z naturalnych, oddychających materiałów, a także korzystanie wyłącznie z osobistych przyrządów kosmetycznych. Jeśli nasze stopy mają tendencję do pocenia się, warto rozważyć również stosowanie antyperspirantów o działaniu przeciwbakteryjnym.

Grzybica stóp – leczenie

Zarówno grzybica stóp, jak i grzybica paznokci mogą powodować uczucie dyskomfortu, a nawet wpłynąć na pogorszenie relacji społecznych. Rozwijająca się grzybica stóp może przenieść się również na paznokcie. Koniecznością jest podjęcie się leczenia, najlepiej jeszcze we wczesnym stadium choroby – wówczas leczenie może być szybsze i łatwiejsze.

W klinice Projekt Skóra, leczenie poprzedzone jest konsultacją dermatologiczną przeprowadzoną przez jednego z naszych ekspertów. Terapia dobierana jest w zależności od nasilenia choroby. Z nami możesz powstrzymać rozwijającą się chorobę grzybiczą i zachować swoje stopy oraz paznokcie u stóp w idealnej kondycji!

Czynniki sprzyjające grzybicy paznokci

⚬ cukrzyca,
⚬ czynniki mechaniczne, w tym uraz płytki,
⚬ immunosupresja,
⚬ przewlekła antybiotykoterapia,
⚬ zaburzenia hormonalne,
⚬ korzystanie z ogólnodostępnych pryszniców, saun, basenów, siłowni a także cudzych przyborów higienicznych lub nożyczek do paznokci.

Warto wiedzieć
Przykłady działań ograniczających ryzyko grzybicy stóp i paznokci:
⚬ noszenie obuwia ochronnego w miejscach publicznych jak fitness kluby, sauna, basen,
⚬ dokładne płukanie stóp czystą wodą po wyjściu z basenu, sauny oraz ich osuszenie,
⚬ wygodne obuwie, które nie będzie uszkadzać płytek paznokci,
⚬ noszenie skarpetek oraz obuwia, które zapewnia właściwą cyrkulację powietrza,
⚬ profilaktyczne stosowanie antyperspirantów do stóp przy tendencji do zwiększonej potliwości.

Jeśli opisywane powyżej objawy Cię dotyczą, zaproponujemy Ci leczenie. Umów wizytę już dziś i nie daj rozprzestrzenić się infekcji.

Leczenie grzybicy paznockia i stopy
w Warszawie

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczenie. Szkolimy się w różnych technikach, aby wdrożyć odpowiednią metodę leczenia.

grzybica1
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl