Grzybica stóp i paznokci

grzybica

Piękne paznokcie to zdrowe paznokcie. W codziennej praktyce często spotykamy się z powierzchownymi infekcjami grzybiczymi skóry i paznokci. Grzybice, zwane również mikozami, są grupą chorób zakaźnych wywołanych przez grzyby chorobotwórcze – przede wszystkim przez dermatofity i grzyby drożdżopodobne.

 

Grzybica paznokci (onychomikoza)

W naszej populacji najczęstszym powodem grzybicy paznokci jest Trichophyton rubrum, choć nierzadko infekcja jest wywołana grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Candida. Zwykle płytka paznokci staje się matowa, przyjmuje białawo-żółtawe zabarwienie, łatwo się kruszy, brzeg może być postrzępiony.

 

Grzybica stóp i paznokci – charakterystyczne objawy

Powszechnie występująca grzybica stóp i paznokci to dolegliwość, która potrafi mocno dać się we znaki. Jednym z charakterystycznych objawów jest intensywny świąd skóry, ale grzybica objawia się także na inne sposoby, np. w postaci nieestetycznych pęcherzyków, łuszczącej się skóry oraz nadmiernego pocenia się stóp. Na chorobę narażeni są stali bywalcy basenów, saun, siłowni oraz pryszniców publicznych, a także osoby chore na cukrzycę, zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi, po przebyciu antybiotykoterapii lub przyjmujące sterydy.

Schorzenie dotyczy głównie osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, u których obserwuje się wolny odrost płytki paznokciowej i zaburzenia ukrwienia kończyn dolnych.

U dzieci rzadko obserwujemy grzybicę paznokci z uwagi na szybki wzrost płytki paznokciowej.

Rozwój zakażenia jest utrudniony, gdyż grzyb zostaje usunięty z odrastającej płytki paznokci.

 

grzybica1
stopy

Grzybica stóp

Zakrojone na szeroką skalę europejskie badanie Achilles Project z 2003 roku wskazało, że prawie co drugi Europejczyk boryka się z problemem grzybicy stóp. U ponad połowy osób z grzybicą stóp wykrywany jest grzyb Trichophyton rubrum. Najczęściej objawy infekcji obserwuje się między palcami – zwykle w 3 i 4 przestrzeni międzypalcowej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zaczerwienienie i świąd, a następnie złuszczanie, maceracja i pęknięcia skóry pomiędzy palcami są właśnie objawem grzybicy stóp. Choroba może także dotyczyć podeszew. Dominuje wówczas rumień, nadmierne rogowacenie i złuszczanie.

Czynniki predysponujące do rozwoju zakażeń grzybiczych stóp są de facto te same co w przypadku grzybicy paznokci. Zakażeniu sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko, stąd nadpotliwość czy noszenie butów i skarpetek ze sztucznych tworzyw może prowadzić do rozwoju choroby.

 

Grzybica stóp i paznokci – jak się przed nią uchronić?

Grzybica stóp jest chorobą bardzo zaraźliwą – kiedy dotknie jednego członka rodziny, istnieje duże ryzyko, że zakażą się nią także inni domownicy. Dlatego warto pamiętać o zasadach, które pomogą nam się przed nią uchronić. 

W profilaktyce przeciw grzybicy, niezmiernie ważne jest wiele czynników. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić: dbanie o higienę stóp, zakładanie obuwia ochronnego na basenie lub saunie, noszenie skarpetek oraz butów wykonanych z naturalnych, oddychających materiałów, a także korzystanie wyłącznie z osobistych przyrządów kosmetycznych. Jeśli nasze stopy mają tendencję do pocenia się, warto rozważyć również stosowanie antyperspirantów o działaniu przeciwbakteryjnym. 

Grzybica stóp – leczenie

Zarówno grzybica stóp, jak i grzybica paznokci mogą powodować uczucie dyskomfortu, a nawet wpłynąć na pogorszenie relacji społecznych. Rozwijająca się grzybica stóp może przenieść się również na paznokcie. Koniecznością jest podjęcie się leczenia, najlepiej jeszcze we wczesnym stadium choroby – wówczas leczenie może być szybsze i łatwiejsze. 

W klinice Projekt Skóra, leczenie poprzedzone jest konsultacją dermatologiczną przeprowadzoną przez jednego z naszych ekspertów. Terapia dobierana jest w zależności od nasilenia choroby. Z nami możesz powstrzymać rozwijającą się chorobę grzybiczą i zachować swoje stopy oraz paznokcie u stóp w idealnej kondycji!

Czynniki sprzyjające grzybicy paznokci

• cukrzyca,
• czynniki mechaniczne, w tym uraz płytki,
• immunosupresja,
• przewlekła antybiotykoterapia,
• zaburzenia hormonalne,
• korzystanie z ogólnodostępnych pryszniców, saun, basenów, siłowni a także cudzych przyborów higienicznych lub nożyczek do paznokci.

Diagnostyka i leczenie

Wskazane jest wykonanie badania mikologicznego. Po uzyskaniu wyniku i w zależności od nasilenia zmian grzybiczych dobierzemy odpowiednią terapię – miejscową, ogólną lub skojarzoną.

Zakażenie grzybicze może nawrócić, jeśli zaniedbasz inne ważne aspekty terapii. Pamiętaj, że konieczna jest wymiana (najkorzystniej) lub odkażenie obuwia, które było używane podczas trwania infekcji. Odkażenie dotyczy także skarpetek i rajstop, które należy wyprać w minimum 60⁰ C.

Warto wiedzieć

Przykłady działań ograniczających ryzyko grzybicy stóp i paznokci:

• noszenie obuwia ochronnego w miejscach publicznych jak fitness kluby, sauna, basen,
• dokładne płukanie stóp czystą wodą po wyjściu z basenu, sauny oraz ich osuszenie,
• wygodne obuwie, które nie będzie uszkadzać płytek paznokci,
• noszenie skarpetek oraz obuwia, które zapewnia właściwą cyrkulację powietrza,
• profilaktyczne stosowanie antyperspirantów do stóp przy tendencji do zwiększonej potliwości.

Jeśli opisywane powyżej objawy Cię dotyczą, zaproponujemy Ci leczenie. Umów wizytę już dziś i nie daj rozprzestrzenić się infekcji.

CENA KONSULTACJI

Konsultacja Dermatologiczna (20 minutowa)
Dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz
Dr n. med. Agnieszka Terlikowska-Brzósko
Lek. Anna Wasilewska-Byra

         180 zł