fbpx

Botoks jak często — działanie, przeciwwskazania, zabieg

Botoks jak często

Toksyna botulinowa znalazła szerokie zastosowanie w neurologii i okulistyce, ale największą popularność osiągnęła dzięki medycynie estetycznej, gdzie jest stosowana głównie do redukcji zmarszczek. Jej efekty są odwracalne, co oznacza, że zabiegi trzeba powtarzać. Dowiedz się, jak długo działa botoks i jak często trzeba poddawać się iniekcjom.

Czym jest toksyna botulinowa?

Botoks jest naturalną substancją syntezowaną przez bakterie Clostridium botulinum (laseczki jadu kiebłbasianego). Jej główną cechą jest zdolność do hamowania uwalniania acetylocholiny, a tym samym czasowego blokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego w miejscu podania. Poznano aż 8 podtypów, jednak w medycynie estetycznej stosuje się wyłącznie toksynę botulinową typu A1.

Kompleks toksyny botulinowej typu A może być podawany wyłącznie przez lekarzy po wcześniejszej konsultacji medycznej. Substancja jest wprowadzana w wybrany obszar ciała metodą iniekcji. Ilość preparatu jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jak długo działa botoks?

Efekty botoksu utrzymują się średnio przez 3–6 miesięcy2. Wpływ na działanie toksyny botulinowej ma kilka czynników. Wiele zależy m.in. indywidualnych predyspozycji, ilości podanego preparatu, trybu życia pacjenta oraz problemu estetycznego lub zdrowotnego, z którym się zmaga.

Jak często wykonywać zabieg z użyciem toksyny botulinowej?

Czas działania botoksu jest ograniczony. Dlatego osoby, które chcą podtrzymać rezultaty, powinny regularnie powtarzać iniekcje. Częstotliwość i ilość powtórzeń zależy głównie od rodzaju zabiegu.

Zabiegi redukcji zmarszczek mimicznych z botoxem

Wygładzanie zmarszczek botoksem to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Stosuje się go m.in. do redukcji lwiej zmarszczki, kurzych łapek, zmarszczek króliczych, a także do korekty niewielkich defektów estetycznych. Botox powoduje tymczasowy paraliż mięśnia, co skutkuje wygładzeniem znajdującej się nad nim skóry. Efekty utrzymują się zazwyczaj przez 4–6 miesięcy2. Zabieg można powtórzyć nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy.

Warto przy tym zaznaczyć, że regularnie podawana toksyna botulinowa działa osłabiająco na mięśnie. Dlatego z czasem odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami może się wydłużać.

Toksyna botulinowa na migrenę

Toksyna botulinowa typu A znalazła zastosowanie w leczeniu migreny. Preparat podaje się w określone punkty zlokalizowane na głowie i szyi. Terapia pozwala zmniejszyć częstotliwość napadów migrenowych. Zalecane jest, aby powtarzać zabieg co 12 tygodni i wykonać minimum 3 pełne cykle. Ich ostateczna liczba dostosowywana jest indywidalnie do potrzeb każdego pacjenta – aż do uzyskania oczekiwanych rezultatów. Z czasem możliwe jest wydłużenie przerwy między kolejnymi iniekcjami nawet do 6 miesięcy3.

Podanie botoxu na bruksizm

Z właściwości botoksu mogą korzystać również pacjenci, którzy zmagają się z bruksizmem. Za pomocą podania toksyny botulinowej można zmniejszyć napięcie mięśni żwacza, co eliminuje zgrzytanie zębów. Efekt utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Zalecane jest, aby powtarzać zabieg co 3 miesiące4.

Podanie toksyny botulinowej na nadpotliwość

Istnieje także możliwość zastosowania toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości pach, dłoni i stóp. Efekt utrzymuje się średnio przez 6–8 miesięcy5. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Czas działania botoksu w różnych grupach wiekowych

Wiek może wpływać na czas działania botoksu. Efekty zwykle utrzymują się najdłużej u młodszych osób, których skóra jest bardziej jędrna i elastyczna. W przypadku seniorów obserwuje się konieczność częstszego powtarzania iniekcji. Nie jest to jednak reguła, a wpływ na czas działania botoksu ma jeszcze szereg innych czynników. Dlatego plan zabiegowy jest opracowywany indywidualnie dla każdej osoby po wcześniejszym zebraniu wywiadu medycznego i zbadaniu skóry.

Wskazania do botoksu w medycynie estetycznej

Botox znalazł szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Przede wszystkim sprawdza się w redukowaniu objawów starzenia się skóry. Wskazania do zabiegu wstrzyknięcia botoksu to m.in.:

 • zmarszczki mimiczne (m.in. zmarszczki palacza, lwia zmarszczka),
 • opadanie kącików ust,
 • opadanie koniuszka nosa.

Możliwe jest także zastosowanie toksyny botulinowej do optycznego zwężenia nosa, wyrównania drobnych asymetrii twarzy oraz leczenia nadpotliwości, migreny i bruksizmu.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z botoksem

Zabiegi z użyciem botoxu wykonywane przez doświadczonego lekarza są uznawane za bezpieczne. Mimo to nie można stosować ich u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazania do toksyny botulinowej to:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • zaburzenia przewodnictwa mięśniowo-nerwowego,
 • choroby nowotworowe,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • infekcje i stany zapalne w okolicy poddawanej zabiegowi,
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu.

Zabiegi medycyny estetycznej z botoksem w Warszawie

Klinika Projekt Skóra w Warszawie oferuje zabiegi z wykorzystaniem botoksu na zmarszczki mimiczne, nadpotliwość i bruksizm. To zespół ekspertów z zakresu medycyny estetycznej i metod anti-aging, który na potrzeby skóry patrzy w sposób holistyczny. Pacjenci mogą liczyć na indywidualne podejście, delikatność i zrozumienie dla każdego problemu. Lekarze i kosmetolodzy z kliniki Projekt Skóra są profesjonalistami z ogromną wiedzą, wieloletnim doświadczeniem, wysokim wyczuciem estetyki oraz pasją do piękna i zdrowia.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące częstotliwości zabiegów z wykorzystaniem botoksu.

Po jakim czasie można powtarzać botoks?

W dużej mierze zależy to od rodzaju wykonanego zabiegu i oczekiwanych efektów. Zabiegi medycyny estetycznej z użyciem botoksu zwykle powtarza się nie częściej niż co 3 miesiące. Podobnie jest w przypadku leczenia bruksizmu i migreny. Natomiast przy nadpotliwości kolejny zabieg jest potrzebny nawet po 6–8 miesiącach.

Botoks – jak często trzeba powtarzać zabieg?

Częstotliwość zabiegów zależy od oczekiwanych rezultatów. Chcąc zachować efekty botoksu zalecane jest, aby kolejną iniekcję wykonać po minimum 3-miesięcznej przerwie. U części osób odstęp może być dłuższy.

Co się stanie, jeśli przestaniesz robić botoks?

Twarz wróci do swojego poprzedniego stanu, co wiąże się z ponownym pojawieniem się zmarszczek mimicznych.

Jak przedłużyć działanie botoksu?

Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń lekarza, który podaje toksynę botulinową. Niewskazane jest spożywanie alkoholu, korzystanie z sauny i solarium oraz zażywanie gorących kąpieli. Wysoka temperatura może osłabiać działanie preparatu.

Czy trzeba powtarzać zabieg z toksyną botulinową?

Nie. W przypadku medycyny estetycznej jednorazowy zabieg pozwala uzyskać oczekiwane rezultaty. Po kilku miesiącach zabiegi powtarza się dla podtrzymania efektów botoksu. Osoby, które nie chcą więcej wstrzykiwać toksyny botulinowej, mogą przestać w dowolnym momencie. Wyjątek stanowią zabiegi z botoksem na migrenę, ponieważ konieczne jest powtarzanie zabiegów, co 12 tygodni, aż do ustąpienia objawów.

Jak często trzeba powtarzać botoks?

Zabieg należy powtórzyć, gdy botoks przestanie działać. Zwykle dzieje się to nie wcześniej niż po 3-6 miesiącach.

Co się dzieje z botoksem po latach?

Stosowanie botoksu przez długi czas może nieco osłabić kurczliwość mięśni. W efekcie czas działania toksyny botulinowej wydłuża się.

Jak często botoks na czoło?

Botoks na czoło należy powtarzać tak często, jak jest to konieczne w indywidualnym przypadku. Kolejny zabieg jest wskazany, gdy toksyna botulinowa przestanie działać i ponownie pojawią się zmarszczki. Nie zaleca się wykonywania iniekcji częściej niż co 3 miesiące.

Czy ekspresja twarzy wpływa na działanie botoksu?

Naturalna ekspresja twarzy nie ma wpływu na czas działania i efekty. Warto również pamiętać, że po podaniu botoksu mimika zostaje nieco złagodzona, ale nie znika całkowicie.

Źródła:

 1. Zbrojkiewicz M. i in., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, 2018
 2. Tatini M. i in, Botulinum toxin type A for facial wrinkles, 2021
 3. Boczarska-Jedynak M., Sławek J., Praktyczne aspekty leczenia migreny przewlekłej toksyną botulinową typu A, 2018
 4. Piech P. i in., Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu, 2017
 5. Lowe N. i in, Treatment of hyperhidrosis with Botox (onabotulinumtoxinA): Development, insights, and impact, 2023
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk