fbpx

Botoks a alkohol — działanie, przeciwwskazania, zabieg

Botoks a alkohol

Toksyna botulinowa jest jedną z najczęściej stosowanych substancji w gabinetach medycyny estetycznej. Z zabiegów najczęściej korzystają osoby, które chcą zachować młody wygląd i wygładzić zmarszczki wokół oczu, ust, nosa lub na czole. Aby uzyskać pożądane efekty i uniknąć skutków ubocznych, konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Dotyczą one m.in. spożywania alkoholu.

Wpływ alkoholu na toksynę botulinową

Alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych bezpośrednio po spożyciu. Po paru godzinach dochodzi do wzrostu ciśnienia tętniczego1. W efekcie mogą pojawić się obrzęki lub siniaki w miejscu podania botoksu. Tym samym wydłuża się czas rekonwalescencji.

Alkohol wpływa nie tylko na działanie botoksu, ale również na stan skóry. Po spożyciu dochodzi do jej odwodnienia i przesuszenia. Może to mieć negatywny wpływ na czas regeneracji.

Toksyna botulinowa typu A stosowana w zabiegach medycyny estetycznej nie powinna być łączona z alkoholem również ze względu na możliwość nasilenia działań niepożądanych botoksu. Mowa przede wszystkim o zawrotach głowy, bólu głowy, senności i nudnościach2.

Czy można spożywać alkohol po podaniu toksyny botulinowej?

Ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych efektów spożywanie alkoholu po botoksie nie jest zalecane. Należy powstrzymać się od picia napojów procentowych przez minimum 24 godziny po iniekcji. Każda procedura z zastosowaniem toksyny botulinowej to zabieg medyczny. Dlatego pacjenci powinni bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza – zarówno przed, jak i po zabiegu. 

Warto pamiętać, że picie alkoholu nie jest wskazane również przed zabiegiem z botoksem. Abstynencja na minimum 24 godziny przed podaniem toksyny botulinowej ma na celu ograniczenie ryzyka działań niepożądanych.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc

Po jakich zabiegach z użyciem toksyny botulinowej nie można spożywać alkoholu?

Zabieg botoksu jest wykonywany nie tylko w celach estetycznych. Substancja ta jest z powodzeniem wykorzystywana również w leczeniu niektórych schorzeń. Należy pamiętać, że zalecenia dotyczące powstrzymania się od spożywania alkoholu przed i po zabiegu z botoksem obowiązują niezależnie od przyczyn zastosowania toksyny botulinowej.

Botoks na zmarszczki mimiczne

W medycynie estetycznej botoks aplikowany jest w celu zmniejszenia widoczności zmarszczek mimicznych. Wskazania do jego zastosowania to m.in. zmarszczki palacza, lwia zmarszczka, kurze łapki. Efekty utrzymują się przez 3-6 miesięcy. Aby rezultaty były zadowalające i nie doszło do powikłań, po zabiegu redukcji zmarszczek nie można spożywać alkoholu przez minimum 24 godziny.

Botoks na migrenę

Działanie botuliny znalazło zastosowanie w leczeniu migreny. Zaobserwowano, że botoks zmniejsza intensywność i częstotliwość napadów bólu głowy3. Picie alkoholu po zabiegu jest zabronione przez minimum 24 godziny. Warto pamiętać, że przy migrenie zalecane jest całkowite zrezygnowanie ze spożywania alkoholu. Substancja ta ma negatywny wpływ na cały organizm, a ponadto może indukować napady migrenowe.

Botoks na nadpotliwość

Innym zastosowaniem botoksu jest leczenie nadpotliwości. Preparat powoduje tymczasowe zablokowanie przewodnictwa nerwowego w miejscu podania, co uniemożliwia produkcję potu przez gruczoły potowe4. Osoby, które poddały się zabiegowi, nie powinny spożywać alkoholu przez minimum 24 godziny. Zalecana jest całkowita abstynencja, ponieważ napoje alkoholowe podwyższają temperaturę ciała i zwiększają przepływ krwi, co skutkuje nadmiernym poceniem się.

Botoks na bruksizm

Toksynę botulinową można zastosować również u osób, które cierpią na bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Substancja zmniejsza napięcie mięśni żwacza5. Spożywanie alkoholu po zabiegu z botoksem na bruksizm jest zabronione przez 24 godziny. Warto rozważyć całkowitą abstynencję. Alkohol jest wymieniany wśród przyczyn bruksizmu, ponieważ napina mięśnie szczęki.

Ogólne zalecenia po zabiegach z toksyną botulinową

Po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Odpowiednie postępowanie pozabiegowe ma wpływ na ostateczne efekty, a także przebieg rekonwalescencji. Po iniekcji botoksu nie należy:

 • intensywnie ćwiczyć przez ok. 5 godzin,
 • pochylać głowy przez ok. 5 godzin,
 • podróżować samolotem przez minimum 24 godziny,
 • pić alkoholu przez 24 godziny,
 • poddawać skóry działaniu wysokiej temperatury (w tym korzystać z solarium) przez 7 dni,
 • używać peelingów przez 7 dni,
 • uciskać i masować miejsca wstrzyknięcia preparatu przez 7 dni.

Botoks a alkohol – kogo dotyczą zalecenia?

Konieczność przestrzegania zaleceń dotyczących zrezygnowania ze spożywania alkoholu po botoksie dotyczy wszystkich osób korzystających z zabiegów z wykorzystaniem preparatu. Nie ma znaczenia wiek oraz cel zastosowania botuliny. Należy pamiętać, że wszystkie zalecenia przed- i pozabiegowe mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta i zmniejszenie ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.

Po każdym zabiegu z użyciem botoksu lekarz przekazuje indywidualne zalecenia. W razie wątpliwości należy poprosić o ich szczegółowe wytłumaczenie. 

Wskazania do zabiegów z botoksem

Toksyna botulinowa jest stosowana przede wszystkim z celu redukcji zmarszczek mimicznych. Dzięki temu, że blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe w miejscu podania, rozluźnia mięśnie i „prostuje” znajdującą się na nich skórę. Pozostałe wskazania do botoksu to:

 • opadanie koniuszka nosa,
 • opadanie kącików ust,
 • nadpotliwość,
 • przewlekła migrena,
 • bruksizm.

Przeciwwskazania do zabiegów z botoksem

Mimo że toksyna botulinowa stosowana w medycynie estetycznej jest uznawana za bezpieczną, nie może być podawana u wszystkich osób. Dzieje się tak ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Przeciwwskazaniem do botoksu jest:

 • uczulenie na składniki preparatu,
 • zaburzenie przewodnictwa nerwowego,
 • choroba nowotworowa lub autoimmunologiczna,
 • przyjmowanie leków zwiększających krzepliwość krwi,
 • infekcja i stany zapalne w okolicy zabiegowej.

Z botoksu nie mogą korzystać również kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Zabiegi z toksyną botulinową w Warszawie

Botoks na zmarszczki, nadpotliwość i bruksizm oferuje klinika Projekt Skóra w Warszawie. To zespół doświadczonych ekspertów i pasjonatów w dziedzinie kosmetologii, dermatologii oraz medycyny estetycznej, których cechuje holistyczne podejście do pacjentów i kompleksowe spojrzenie na problemy skóry w każdym wieku. Zabiegi wykonywane są w komfortowych warunkach, z użyciem certyfikowanych preparatów i zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

FAQ

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące spożywania alkoholu po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej z wykorzystaniem botoksu.

Dlaczego nie wolno pić alkoholu po botoksie?

Nie należy spożywać alkoholu po botoksie ze względu na zwiększone ryzyko pojawienia się obrzęku i siniaków, zwiększenie ciśnienia krwi, a także możliwość wystąpienia nudności, senności i zawrotów głowy. Alkohol może wpływać negatywnie na proces rekonwalescencji po zabiegu.

Ile czasu po botoksie można pić alkohol?

Po zabiegu z użyciem botoksu alkohol można pić po upływie minimum 24 godzin. Niektórzy uważają, że dobrze jest zachować abstynencję przez 48 godzin.

Czego nie wolno robić po botoksie?

Po botoksie niewskazane są: wysiłek fizyczny, pochylanie głowy, masowanie miejsca iniekcji, spożywanie alkoholu, latanie samolotem, wykonywanie peelingów oraz poddawanie skóry działaniu wysokiej temperatury.

Co osłabia działanie toksyny botulinowej?

Efekty działania botuliny może osłabić alkohol oraz wysoka temperatura (opalanie, solarium, sauna). Negatywnie na rezultaty wpływa również masowanie i uciskanie miejsca poddawanego zabiegowi.

Czy po botoksie można pić piwo?

Nie. Po botoksie niewskazane jest picie - napojów alkoholowych, również tych które zawierają stosunkowo niewielką dawkę alkoholu.

Ile przed botoksem nie pić alkoholu?

Zalecane jest, aby nie spożywać alkoholu na minimum 24 godziny przed podaniem botoksu. Ma to na celu ograniczenie ryzyka siniaków i obrzęku.

Źródła:

 1. Niedźwiedzki P., Wpływ spożycia alkoholu na ciśnienie tętnicze, 2022 
 2. Witmanowski H., Błochowiak K., The whole truth about botulinum toxin – a review, 2019
 3. Boczarska-Jedynak M., Sławek J., Praktyczne aspekty leczenia migreny przewlekłej toksyną botulinową typu A, 2018
 4. Lowe N. i in, Treatment of hyperhidrosis with Botox (onabotulinumtoxinA): Development, insights, and impact, 2023
 5. Piech P. i in., Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu, 2017
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk