fbpx

Botoks dla mężczyzn — działanie, przeciwwskazania, zabieg

botoks dla mężczyzn

Zabiegi medycyny estetycznej z podaniem toksyny botulinowej są bardzo popularne nie tylko wśród kobiet. Bardzo chętnie korzystają z nich również panowie. Botoks dla mężczyzn znalazł zastosowanie w odmładzaniu twarzy oraz terapii takich problemów, jak nadpotliwość, bruksizm czy nawracające migreny. Dowiedz się, kiedy można stosować botox u mężczyzn i jakie są efekty.

Czym jest botoks?

Botoks jest neurotoksyną wytwarzaną przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Znanych jest aż 8 podtypów tej substancji, jednak w medycynie estetycznej zastosowanie znalazła wyłącznie toksyna botulinowa typu A. Jest to duże białko o krystalicznej strukturze1.

Toksyna botulinowa blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe w miejscu podania poprzez zahamowanie uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika, który pobudza mięśnie szkieletowe. Powoduje to ich porażenie. Efekt jest tymczasowy. Z czasem sygnalizacja nerwowo-mięśniowa i prawidłowa kurczliwość tkanki mięśniowej zostają przywrócone2.

Botoks dla mężczyzn – jakie zabiegi można wykonać?

Zabiegi z botoksem dla mężczyzn to nie tylko medycyna estetyczna, oddziaływanie na mimikę i poprawa wyglądu. Jego działanie znajduje zastosowanie również w leczeniu niektórych problemów neurologicznych3.

Toksynę botulinową może podawać wyłącznie lekarz medycyny estetycznej. Pozwala to zmniejszyć ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych oraz osiągnąć oczekiwany efekt. Substancja wstrzykiwana jest cienką igłą w określony obszar ciała pod powierzchnię skóry.

Niwelowanie zmarszczek u mężczyzn botoksem

Panowie coraz chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej mających na celu przywrócenie młodego wyglądu. Podanie toksyny botulinowej jest jedną z najczęściej stosowanych metod wygładzania zmarszczek mimicznych [2]. Tymczasowy paraliż mięśnia powoduje jego rozluźnienie. Tym samym skóra położona bezpośrednio na nim przestaje się marszczyć4.

Botoks dla mężczyzn stosowany jest na:

 • zmarszczki poprzeczne czoła,
 • zmarszczki podłużne czoła (tzw. lwia zmarszczka),
 • zmarszczki wokół oczu (m.in. kurze łapki),
 • zmarszczki wokół ust (tzw. zmarszczki palacza),
 • zmarszczki w okolicy nosa.

Iniekcje z botoksem można stosować również do odmładzania szyi1.

Zabieg dla mężczyzn Relax & Refresh

Procedura Relax & Refresh została specjalnie opracowana, aby sprostać potrzebom męskiej skóry. Głównym celem zabiegu jest zapewnienie odprężenia mięśniom twarzy oraz poprawa nawilżenia i stanu skóry, co ma istotny wpływ na wygląd twarzy. Efekty terapii są naturalne i nie wpływają na zmianę naturalnych, męskich rysów twarzy, ale pozwalają na odzyskanie młodzieńczego i promiennego wyglądu.

Zabieg Relax & Refresh dla panów wykorzystuje działanie botoksu nowej generacji i mezoterapii przy użyciu Skinboostera. Synergia preparatów gwarantuje długotrwałą poprawę wyglądu skóry, zmniejszenie widoczności zmarszczek i zachowanie męskich rysów. 

Zwężanie nosa botoksem u mężczyzn

Przy pomocy toksyny botulinowej można przeprowadzać drobne korekty wyglądu. Zalicza się do nich jest optyczne zmniejszenie lub zwężenie nosa. W przypadku mężczyzn botoks pozwala również na wyrównanie asymetrii oraz uniesienie czubka nosa.

Podanie toksyny botulinowej przy nadpotliwości

Leczenie nadpotliwości pach, dłoni i podeszw stóp poprzez podanie toksyny botulinowej ma na celu zablokowanie przewodnictwa nerwowego ekrynowych gruczołów potowych. W efekcie tracą zdolność do wydzielania potu. Efekty utrzymują się przez kilka miesięcy5.

Leczenie bruksizmu u mężczyzn botoksem

Leczenie bruksizmu botoksem ma na celu zmniejszenie napięcia mięśnia żwacza. Efekt tego typu terapii utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy3.

Toksyna botulinowa na migreny

Botoks w dużym stopniu pozwala zmniejszyć częstotliwość napadów migrenowych i intensywność bólów głowy. Substancja znalazła zastosowanie w leczeniu migreny przewlekłej. Terapia jest dobrze tolerowana przez pacjentów. Większość z nich zauważa wyraźną poprawę samopoczucia6.

Kto może poddać się zabiegowi botoksu dla mężczyzn?

Zabiegi dla mężczyzn z podaniem toksyny botulinowej przeznaczone są dla dorosłych i seniorów. Korzystają z nich przede wszystkim panowie, którzy chcą odmłodzić wygląd lub skorygować drobne niedoskonałości w symetrii twarzy. Na botox zgłaszają się również pacjenci zmagający się ze zgrzytaniem zębami, nadmiernym wydzielaniem potu lub przewlekłymi bólami głowy.

Zabiegi z botoksem dla mężczyzn powinni przeprowadzać tylko doświadczeni specjaliści po zebraniu wywiadu medycznego. W trakcie konsultacji lekarz dokonuje oceny ogólnego stanu zdrowia i wyklucza przeciwwskazania do botoksu.

Wskazania do botoksu dla mężczyzn

Zastosowania toksyny botulinowej są szerokie, dlatego jest ona powszechnie wykorzystywana przy wielu problemach estetycznych, a także w terapii uciążliwych schorzeń. Główne wskazania do podania toksyny botulinowej u mężczyzn to:

 • zmarszczki mimiczne,
 • chęć drobnej korekty nosa,
 • chęć przywrócenia dawnej linii żuchwy (nieprawidłowy owal twarzy),
 • opadające kąciki ust.

Wskazania do botoksu u mężczyzn to również nadpotliwość, bruksizm i przewlekła migrena.

Przeciwwskazania do botoksu dla mężczyzn

Chociaż botox uznawany jest za bezpieczną substancję, nie każdy pacjent może korzystać z zabiegów z jej użyciem. Do najważniejszych przeciwwskazań zaliczane są:

 • uczulenie na składniki preparatu,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
 • infekcje i zakażenia w miejscu zabiegowym,
 • choroby autoimmunologiczne.

W celu wykluczenia przeciwwskazań nieodłącznym elementem przed zabiegiem z botoksem dla mężczyzn jest konsultacja lekarska.

Botoks dla mężczyzn w Warszawie

Klinika Projekt Skóra w Warszawie oferuje zabiegi medycyny estetycznej z botoksem dla mężczyzn, które pozwalają na spłycenie lwiej zmarszczki, kurzych łapek i innych oznak starzenia się skóry. Nasz personel to doświadczeni i odpowiednio wykwalifikowani profesjonaliści. Korzystamy wyłącznie z certyfikowanych preparatów, co zapewnia wysoką jakość i bezpieczeństwo wszystkich procedur medycznych.

FAQ

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące zabiegów medycyny estetycznej dla mężczyzn z użyciem toksyny botulinowej.

W jakim wieku stosować botoks u mężczyzn na zmarszczki?

Zabiegi medycyny estetycznej z botoksem można wykonać, gdy pojawią się pierwsze oznaki starzenia, takie jak zmarszczki mimiczne. Jest to indywidualna kwestia dla każdego pacjenta.

Czy botoks przyspiesza starzenie?

Botoks nie przyspiesza procesów starzenia się skóry. Celem zabiegów z jego użyciem jest tymczasowe wygładzenie zmarszczek. Aby zachować ten efekt, procedurę można powtórzyć.

Czy botoks ma skutki uboczne?

Tak, każda procedura medyczna niesie ze sobą ryzyko skutków ubocznych. Do powikłań toksyny botulinowej zalicza się m.in. opadanie powieki, osłabienie mięśni twarzy, podwójne widzenie, bóle głowy, obrzęk, zaczerwienienie skóry. Należy pamiętać, że zastosowanie certyfikowanych preparatów i profesjonalnie podany botoks, przez wykwalifikowanego lekarza, minimalizuje ryzyko.

Czego nie wolno robić po botoksie?

Po zabiegach z botoksem przez ok. 5 godzin nie można uprawiać aktywności fizycznej i schylać głowy, a przez dobę pić alkoholu i podróżować samolotem. Natomiast przez 7 dni należy unikać wysokiej temperatury oraz nie wolno uciskać i masować miejsca wstrzyknięcia preparatu.

Co dzieje się z botoksem po latach?

Działanie botoksu ustępuje po około 3–6 miesiącach. Substancja ta nie gromadzi się w organizmie. U osób, które częściej korzystają z zabiegów może dojść do osłabienia mięśni, ale nie tracą one całkowicie zdolności do kurczenia się.

Po jakim czasie znikają zmarszczki po botoksie?

Pierwsze efekty botoksu widoczne są już po krótkiej rekonwalescencji, zwykle po 3–4 dniach. Jednak na pełne rezultaty należy poczekać około 2 tygodnie.

Źródła:

 1. Zbrojkiewicz M., Lebiedowska A., Błońska-Fajfrowska B., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, 2018
 2. Small R., Botulinum Toxin Injection for Facial Wrinkles, 2014
 3. Kozioł A., Werwińska N., Toksyna botulinowa – zastosowanie w zabiegach estetycznych i w medycynie, 2019
 4. Camargo C.P. i in., Botulinum toxin type A for facial wrinkles, 2021
 5. Lowe N., Naumann M., Eadie N., Treatment of hyperhidrosis with Botox (onabotulinumtoxinA): Development, insights, and impact, 2023
 6. Shaterian N. i in., Botox (OnabotulinumtoxinA) for Treatment of Migraine Symptoms: A Systematic Review, 2022
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk