fbpx

Złuszczanie naskórka – działanie, przeciwwskazania, zabieg

Złuszczanie naskórka

Złuszczanie naskórka jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry. Współczesna kosmetologia oferuje kilka rodzajów zabiegów zapewniających ścieranie warstwy rogowej oraz głębokie złuszczanie naskórka. A domowe sposoby mogą być ich doskonałym uzupełnieniem. Regularne wykonywanie profesjonalnych zabiegów złuszczających ułatwia wchłanianie substancji odżywczych, poprawia strukturę, kondycję i wygląd skóry. A przeciwutleniacze, znajdujące się w składzie kosmetyków do pielęgnacji, wspierają regenerację i chronią skórę przed wolnymi rodnikami. Jakie są wskazania i kto może skorzystać z zabiegów złuszczających naskórek?

Czym jest złuszczanie naskórka?

Złuszczanie naskórka to istotny zabieg z dziedziny kosmetologii i medycyny estetycznej, mający na celu odmłodzenie i odświeżenie skóry. Zabieg powinien stanowić nieodłączny element codziennej pielęgnacji skóry. Jego zaletą jest nie tylko to, że usuwa zanieczyszczenia, ale przede wszystkim pomaga usunąć martwy naskórek i odsłonić nowe komórki skóry. Zabieg pozwala odświeżyć wygląd i lepiej przyswajać składniki aktywne znajdujące się w kosmetykach.

Regularne złuszczanie naskórka odpowiada za zachowanie dobrej kondycji skóry, zapobieganie powstawaniu niedoskonałości oraz może niwelować efekty fotostarzenia się skóry1.

Złuszczanie naskórka – jakie zabiegi można wykonać?

Usuwanie martwych komórek skóry jest istotnym elementem pielęgnacji i może być wykonywane w ramach pojedynczej procedury lub stanowić element protokołu zabiegowego. Jest wiele metod złuszczania skóry oraz zabiegów, w których po usunięciu warstwy rogowej naskórka przeprowadza się inne zabiegi pielęgnacyjne. Wybór odpowiedniej procedury zależy od rodzaju problemu, typu skóry oraz oczekiwanych rezultatów.

Peeling medyczny

Peeling medyczny, znany bardziej jako peeling chemiczny, to jedna z najpopularniejszych metod złuszczania naskórka. W zabiegu wykorzystuje się specjalne substancje chemiczne, takie jak kwas glikolowy, salicylowy, czy kwas azelainowy, które delikatnie rozpuszczają martwy naskórek. Peeling chemiczny może być stosowany przy wielu problemach skórnych, takich jak przebarwienia, tendencja do powstawania zaskórników i trądziku, czy blizny potrądzikowe. Ze względu na pewne przeciwwskazania peelingi z użyciem kwasów powinny odbywać się w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych.

Peeling mechaniczny

Peeling mechaniczny to zabieg, który wykorzystuje fizyczne środki, aby usunąć martwy naskórek. Jednym z popularnych rodzajów peelingu mechanicznego jest mikrodermabrazja. Złuszczanie naskórka odbywa się za pomocą specjalnego urządzenia wykorzystującego kryształki (diamenty, korund)2.

Wśród innych peelingów mechanicznych wyróżnia się kosmetyki zawierające fizyczne substancje ścierne. W zależności od problemu i potrzeb skóry stosuje się peelingi drobno- lub gruboziarniste.

Peeling enzymatyczny

Peeling enzymatyczny to delikatna metoda złuszczania naskórka, która wykorzystuje preparaty zawierające naturalne enzymy roślinne, takie jak np. bromelaina (z ananasa) lub papaina (z papai). To doskonała opcja dla osób o wrażliwej skórze. Peeling enzymatyczny pomagają poprawić koloryt skóry, przywrócić jej blask i przygotować ją do absorpcji substancji odżywczych z kosmetyków stosowanych w dalszych zabiegach pielęgnacyjnych.

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny to innowacyjna metoda, która wykorzystuje ultradźwięki do usuwania martwego naskórka i zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Działa bezinwazyjnie i jest skuteczny zarówno w przypadku skóry normalnej, jak i wrażliwej. Peeling kawitacyjny jest również często wybierany, jako jeden z zabiegów po 40. roku życia, ze względu na swoją zdolność do stymulacji mikrokrążenia i wspierania wchłaniania składników aktywnych

Peeling laserowy

Peeling laserowy to zaawansowana technika odnowy skóry, która wykorzystuje skoncentrowane światło laserowe do kontrolowanego złuszczania naskórka. Precyzyjne usunięcie zewnętrznych warstw skóry stymuluje naturalny proces regeneracji i produkcji nowych komórek. W wyniku peelingu laserowego skóra staje się gładsza, bardziej jednolita i odzyskuje młodzieńczy blask.

Geneo

Zabieg Geneo to nowoczesna procedura pielęgnacyjna skóry, która łączy głębokie natlenianie skóry ze złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka oraz zastosowaniem odpowiednio dobranych kosmetyków odżywczych i rewitalizujących. Geneo to zabieg, który przynosi natychmiastowe rozświetlenie, wyrównanie kolorytu i odmłodzenie wyglądu skóry, dlatego może być traktowany, jako tzw. zabieg bankietowy.

Aquapure

Zabieg Aquapure to nowoczesna metoda pielęgnacji skóry, która łączy w sobie głębokie oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie. Urządzenie posiada 4 głowice terapeutyczne i każda z nich ma inne przeznaczenie. Zabieg pozwala na usunięcie starszych warstw skóry i jednocześnie skóra właściwa jest poddawana działaniu preparatów nawilżających i odmładzających. Aquapure przynosi natychmiastowe efekty, dlatego, podobnie jak Geneo, nazywany jest zabiegiem bankietowym.

Kto może się poddać zabiegom złuszczającym naskórek?

Profesjonalne zabiegi złuszczające stanowią skuteczną opcję dla wielu osób, które pragną poprawić wygląd i kondycję skóry. Dostosowywane są do indywidualnych potrzeb pacjentów w każdym wieku i mogą być wykonywane przy różnych rodzajach cery. Dlatego zabiegi złuszczające dostępne są dla szerokiego grona pacjentów. Zaleca się konsultację ze specjalistą, który oceni stan skóry i dobierze metodę, pozwalającą osiągnąć najlepsze rezultaty.

Złuszczanie naskórka u młodzieży

Złuszczanie naskórka to ważny element codziennej pielęgnacji skóry twarzy w okresie dorastania. Stosowanie peelingów może pomóc pozbyć się zaskórników, nadmiaru sebum oraz ograniczyć trądzik młodzieńczy. Proces złuszczania naskórka w domu może być uzupełniany o profesjonalne zabiegi kosmetologiczne, np. peelingi enzymatyczne, czy chemiczne3.

W przypadku poważnych problemów skórnych, wskazujących np. na łojotokowe zapalenie skóry, należy skonsultować się z dermatologiem.

Złuszczanie skóry u dorosłych

Złuszczanie martwego naskórka u dorosłych również stanowi istotny element pielęgnacji, ponieważ wpływa na poprawę kondycji skóry, rewitalizację oraz może opóźniać efekty starzenia. W zależności od indywidualnych potrzeb i rodzaju cery dorosłe osoby mogą korzystać z różnych zabiegów złuszczania naskórka (np. peelingi chemiczne, mikrodermabrazja), które pomagają w utrzymaniu (lub przywróceniu) zdrowej, promiennej i młodziej wyglądającej skóry.

Zabiegi złuszczające naskórek u seniorów

Złuszczanie skóry u seniorów może pomóc w odmłodzeniu wyglądu, pozbyciu się przebarwień, czy poprawie napięcia i jędrności skóry. Wybór metody złuszczania naskórka przy cerze dojrzałej warto skonsultować z doświadczonym kosmetologiem, który dopasuje zabieg do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Wskazania do zabiegu złuszczania naskórka

Złuszczanie naskórka to popularny i skuteczny zabieg w kosmetologii, który może przynieść korzyści niezależnie od typu cery. Polecany jest nie tylko w przypadku konkretnych problemów skórnych, ale również jako element codziennej pielęgnacji. Wśród głównych wskazań do zabiegów złuszczających można wyróżnić:

 • trądzik i zaskórniki – regularne złuszczanie pomaga w oczyszczaniu porów i redukcji trądziku,
 • przebarwienia i nierówny koloryt skóry – złuszczanie wspomaga wyrównanie tonacji skóry, redukując widoczność przebarwień,
 • drobne linie i zmarszczki – złuszczanie może pomóc w zmniejszeniu widoczności drobnych linii poprzez stymulację odnowy komórkowej,
 • szorstka, nierówna tekstura skóry – pomaga wygładzić powierzchnię skóry, czyniąc ją bardziej jedwabistą w dotyku,
 • blizny potrądzikowe – regularne złuszczanie może przyczynić się do stopniowej redukcji blizn,
 • zatkane pory – usuwanie obumarłych komórek skóry pomaga w zapobieganiu zatykaniu porów,
 • matowa, zmęczona cera – złuszczanie odsłania nową, świeżą warstwę skóry, przywracając jej naturalny blask.

Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni potrzeby skóry i pomoże dobrać najwłaściwszą metodę złuszczania naskórka.

Przeciwwskazania do zabiegów złuszczających

Chociaż warto regularnie złuszczać naskórek u niektórych pacjentów mogą występować przeciwwskazania do przeprowadzenia określonych zabiegów. Dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Każdy z zabiegów złuszczających przebiega nieco inaczej, dlatego istnieją również różnice w zakresie przeciwwskazań do poszczególnych procedur. Wśród ogólnych można wyróżnić:

 • alergia lub nadwrażliwość na składniki używane w zabiegu,
 • aktywna infekcja lub uszkodzenia skóry,
 • ciąża lub karmienie piersią (przeciwwskazanie względne),
 • świeża opalenizna i poparzenia skórne,
 • niedawne przeprowadzenie operacji plastycznych lub zabiegów medycyny estetycznej, np. botoksu, mezoterapii mikroigłowej (wymagany jest odstęp czasowy),
 • niektóre choroby skóry np. egzema, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry.

Złuszczanie naskórka w Warszawie

Ze względu na dużą świadomość pacjentów dotyczącą pielęgnacji i potrzeb skóry zabiegi złuszczające naskórek cieszą się coraz większą popularnością. Dlatego kliniki medycyny estetycznej i gabinety kosmetologiczne oferują szeroki zakres zabiegów umożliwiających pozbycie się obumarłych komórek skóry.

Jednym z miejsc, zapewniających kompleksową opiekę i wyróżniających się holistycznym podejściem do potrzeb skóry i oczekiwań pacjentów, jest klinika Projekt Skóra w Warszawie. Zespół doświadczonych specjalistów od dermatologii, medycyny estetycznej i kosmetologii zapewnia wysoką jakość zabiegów dostosowywanych indywidualnie do każdego pacjenta.

Projekt Skóra to miejsce, gdzie pragnienie pozbycia się niedoskonałości skóry i uzyskania zdrowego oraz promiennego wyglądu spotyka się z pełnym zrozumieniem personelu, a wybór metody i efekty zabiegów spotykają się z zadowoleniem pacjentów.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące złuszczania naskórka.

Na czym polega złuszczanie naskórka?

Zabiegi złuszczanie naskórka polegają na usunięciu zewnętrznej warstwy martwych komórek skóry, co pomaga odsłonić nowe, wpływa na lepsze wchłanianie składników odżywczych z kosmetyków oraz odświeża, poprawia kondycję i wygląd skóry.

Jak złuszczyć naskórek?

Naskórek można złuszczać za pomocą różnych metod stosowanych w domu, czy profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych. Wśród najpopularniejszych sposobów wyróżnia się peelingi chemiczne (wykorzystujące specjalistyczne kwasy), peelingi mechaniczne (np. mikrodermabrazja), kawitacyjne (ultradźwięki) i enzymatyczne (enzymy roślinne).

Po co złuszczać naskórek?

Złuszczanie naskórka pomaga w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry poprzez usunięcie warstwy rogowej naskórka (najstarszych, obumarłych komórek skóry). Zabieg wpływa na odsłonięcie głębszych warstw skóry, lepsze wykorzystanie składników znajdujących się w kosmetykach oraz zapoczątkowanie procesów odbudowy.

Co rozpuszcza martwe komórki naskórka?

Zrogowaciałe komórki skóry można rozpuścić i złuszczyć dzięki wykorzystaniu różnych substancji, takich jak np. kwasy wykorzystywane przy peelingach chemicznych, oraz enzymów pochodzące z roślin wykorzystywane w peelingach enzymatycznych.

Dlaczego skóra się złuszcza?

Złuszczanie się skóry jest naturalnym procesem odnowy skóry, podczas którego stare, obumarłe komórki zastępowane są przez nowe. Czasami zjawisko może mieć charakter patologiczny i wynikać z kontaktu z alergenami lub substancjami chemicznymi, nadmiernego opalania, chorób skóry, czy ekspozycji na ultrafiolet.

Jak często wykonywać złuszczanie naskórka?

Częstotliwość złuszczania skóry zależy od typu skóry i wybranej metody. Delikatne peelingi mogą być wykonywane 1-2 razy w tygodniu, natomiast częstotliwość profesjonalnych zabiegów w gabinetach zależy od potrzeb skóry, konkretnej metody i wskazań specjalisty.

Czym jest keratynizacja naskórka?

Keratynizacja naskórka to proces, w którym żywe komórki skóry stopniowo przekształcają się w płaskie, zrogowaciałe komórki zawierające keratynę. Jest to naturalny mechanizm prowadzący do tworzenia zewnętrznej, ochronnej warstwy skóry.

Źrodło:

 1. Palacz A., Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych, 2016
 2. Kordus K., Potempa B., Śpiewak R., Badania motywów wyboru rodzajów mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej, 2011
 3. Juraszek N., Badanie opinii kosmetologów i ich klientów na temat skuteczności peelingów chemicznych w terapii trądziku pospolitego, 2022
5/5 - (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk