fbpx

Peeling chemiczny – czym jest, jak działa, wskazania

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny to zabieg kosmetologiczny przy wykorzystaniu preparatów powodujących intensywne złuszczanie naskórka. Użycie odpowiednio dobranych substancji chemicznych, takich jak np. kwas migdałowy, mlekowy, czy glikolowy stymuluje wewnętrzne warstwy skóry do naturalnej regeneracji i odnowy. Nieinwazyjne zabiegi z zastosowaniem peelingów chemicznych przynoszą natychmiastowe i długotrwałe efekty poprawy stanu skóry z problemami. Jakie są wskazania do peelingów chemicznych? Przy jakich zabiegach warto je wykonać i kto może skorzystać z dobroczynnego działania kwasów?

Czym jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to specjalistyczny zabieg, który polega na kontrolowanym uszkodzeniu naskórka za pomocą substancji o niskim pH (kwasów). W wyniku złuszczania skóry stymulowane są procesy przebudowy i regeneracji w jej wewnętrznych warstwach. Przyspieszony metabolizm komórkowy, zwiększona synteza kolagenu i procesy odnowy wyraźnie wpływają na kondycję skóry i jej wygląd1.

Mechanizm działania peelingu chemicznego opiera się na zdolności hydroksykwasów do stopniowego, ale intensywnego wycieniania zewnętrznej warstwy naskórka, co ostatecznie stymuluje zaawansowane procesy regeneracyjne. W zależności od stężenia i rodzaju kwasu wyróżnia się peelingi powierzchowne (niższe stężenia, np. kwas salicylowy/TCA 10%), peelingi średnio głębokie (np. TCA 35-50%), lub peelingi głębokie (przy wykorzystaniu specjalistycznej formuły zawierającej fenol). Rodzaj i moc kwasu dobiera specjalista, a różnorodność preparatów pozwala na dostosowanie zabiegu do indywidualnych potrzeb skóry pacjenta oraz specyfiki problemu.

Peeling chemiczny – rodzaje kwasów

Do peelingów chemicznych stosuje się różnorodne kwasy, które, podobnie jak ich stężenie, dobierane są indywidualnie w zależności od potrzeb skóry pacjenta. Przy wyborze odpowiedniego kwasu kosmetolog musi uwzględnić wiele czynników, m.in. typ skóry, problem dermatologiczny (np. trądzik, przebarwienia) oraz oczekiwane rezultaty (np. spłycenie blizn potrądzikowych).

Najbardziej popularne kwasy wykorzystywane do zabiegów:

 • kwas mlekowy – znany z właściwości nawilżających oraz stymulujących odnowę komórkową. Jest szczególnie polecany dla skór suchych, wrażliwych oraz do walki z pierwszymi oznakami starzenia się skóry. Kwas mlekowy można stosować pojedynczo lub w połączeniu z innymi kwasami (np. roztwór Jessnera),
 • kwas migdałowy – charakteryzuje się dużymi cząsteczkami, co sprawia, że penetruje skórę wolniej i jest mniej podrażniający. Jest idealny dla osób z trądzikiem różowatym, skłonnością do przebarwień oraz dla skóry wrażliwej,
 • kwas glikolowy – jeden z najczęściej stosowanych kwasów. Posiada małe cząsteczki, co umożliwia głęboką penetrację skóry. Ma działanie hydrofilne (zdolność do łączenia się z wodą) i efektywnie wspomaga walkę z oznakami fotostarzenia, przebarwieniami oraz bliznami potrądzikowymi2,
 • kwas pirogronowy – skuteczny w leczeniu trądziku pospolitego, zaskórników, blizn. Działa keratolitycznie, antybakteryjnie i sebostatycznie, co oznacza, że pomaga w regulacji wydzielania sebum i odświeża skórę,
 • kwas salicylowy – rozpuszczalny w tłuszczach, co pozwala mu na głęboką penetrację gruczołów łojowych. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Szczególnie polecany dla skóry tłustej, skłonnej do trądziku i zaskórników,
 • kwas azelainowy – wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz normalizujące pigmentację skóry. Jest często wybierany w terapii trądziku różowatego, trądziku pospolitego,
 • kwas trójchloroctowy (TCA) – przez niskie pH działa bardzo intensywnie, wnika głęboko w skórę i prowadzi do koagulacji białek. W zależności od zastosowanego stężenia redukuje głębokie zmarszczki, blizny oraz przebarwienia.

Peeling chemiczny – jakie zabiegi można wykonać?

Peeling chemiczny to procedura o szerokim spektrum zastosowania. Dzięki różnorodnym właściwościom poszczególnych kwasów oraz określonych stężeń, specjalista jest w stanie dostosować zabieg do indywidualnych cech skóry pacjenta oraz specyficznych problemów dermatologicznych.

Peeling chemiczny na trądzik

Skóra tłusta, skłonna do trądziku i zaskórników wymaga codziennej pielęgnacji i regularnych zabiegów kosmetologicznych. Jednym z zabiegów, które warto zastosować na trądzik pospolity jest peeling chemiczny z wykorzystaniem odpowiednio dobranego kwasu. Jednym z najczęściej wybieranych jest kwas salicylowy. Jego zdolność do penetracji gruczołów łojowych i działanie antybakteryjne sprawiają, że idealnie sprawdza się w walce z trądzikiem3.

Peeling chemiczny na przebarwienia

Pacjenci z przebarwieniami skóry mogą również skorzystać z zabiegów z zastosowaniem peelingów chemicznych. Kwasy stosowane do zabiegów (np. kwas pirogronowy, czy glikolowy) pomagają w wyrównaniu kolorytu skóry oraz redukują przebarwienia, również te spowodowane przez nadmierne opalanie (również związane z fotostarzeniem się skóry).

Peeling chemiczny na starzenie się skóry

Widoczne zmiany starzeniowe na skórze, takie jak zmarszczki czy utrata jędrności, są częstą przyczyną wizyt w gabinetach kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej. Odzyskanie zdrowego, młodego wyglądu skóry nie zawsze wymaga inwazyjnych procedur, nie wszyscy pacjenci również chcą decydować się na nakłucia, czy stosowanie wypełniaczy. W takim przypadku warto stosować peelingi chemiczne, które przyczyniają się do stymulacji produkcji kolagenu, poprawiają elastyczność skóry i redukują widoczność zmarszczek.

Peeling chemiczny na rozstępy

Rozstępy są wynikiem gwałtownego rozciągnięcia skóry i pęknięcia włókien kolagenowych. Zwykle jest to związane ze znacznym przyrostem wagi lub masy mięśniowej. Często powstają podczas ciąży. Zmiany nie ustępują samoistnie pozostawiając nieestetyczne ślady, przypominające blizny. Stosowanie odpowiednich peelingów chemicznych może poprawić strukturę i kolor skóry w miejscach dotkniętych rozstępami.

Peeling chemiczny na blizny

Posiadanie blizn (również blizn potrądzikowych) może być dla pacjentów pamiątką po przykrych wydarzeniach z przeszłości, której często pragną się pozbyć. Peelingi chemiczne z użyciem kwasu pirogronowego, czy TCA mogą znacząco spłycić blizny i poprawić ogólną teksturę skóry.

Kto może skorzystać z peelingu chemicznego?

Peeling chemiczny jest zabiegiem uniwersalnym, który może przynieść korzyści osobom w różnym wieku i z różnymi problemami skórnymi. Istotne jest indywidualne podejście i precyzyjny dobór rodzaju kwasu i stężenia, pozwalający dostosować preparat do specyficznych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Zabieg dla nastolatków i dorosłych

Nastolatki często borykają się z trądzikiem pospolitym, nadmiernym wydzielaniem sebum oraz zaskórnikami. Dla tej grupy wiekowej rekomendowane są przede wszystkim peelingi chemiczne z użyciem kwasu salicylowego, który dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, może skutecznie pomagać w walce z trądzikiem i poprawie wyglądu skóry.

Większość dorosłych osób może skorzystać z działania kwasów, dostosowywanych do indywidualnych potrzeb skóry. Peelingi chemiczne mogą im pomóc w usuwaniu przebarwień, blizn, efektów fotostarzenia się skóry, czy trądziku różowatego. Zabiegi mogą również poprawiać wygląd skóry bez widocznych zmian i problemów.

Peeling chemiczny dla cery dojrzałej

Cera dojrzała wymaga szczególnej uwagi, ponieważ zwykle towarzyszą jej problemy, takie jak utrata jędrności, głębokie zmarszczki, czy przebarwienia, np. wynikające z długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W takich przypadkach warto zdecydować się na peelingi chemiczne, szczególnie z wykorzystaniem kwasu trójchlorooctowego lub kwasu glikolowego, które mogą przyczynić się do znaczącej poprawy kondycji skóry, stymulacji syntezy kolagenu i odzyskania zdrowszego i młodszego wyglądu.

Wskazania do peelingu chemicznego

Peeling chemiczny jest wskazany dla osób, które chcą poprawić ogólny stan i wygląd skóry twarzy i/lub ciała. Wśród głównych wskazań do zabiegu można wyróżnić:

 • trądzik – regulacja wydzielania sebum, działanie antybakteryjne,
 • blizny (również blizny potrądzikowe) – redukcja lub spłycenie zmian,
 • przebarwienia – wyrównanie kolorytu skóry i redukcja plam pigmentacyjnych,
 • starzenie się skóry – zmniejszenie widoczności zmarszczek i poprawa jędrności skóry,
 • trądzik różowaty – zmniejszenie zaczerwienień i poprawa stanu skóry,
 • utrata jędrności – poprawa napięcia i elastyczności skóry,

Peeling chemiczny może być również stosowany jako element profilaktyczny w pielęgnacji skóry, wpływający na regenerację i odnowę.

Przeciwwskazania do peelingu chemicznego

Chociaż peeling chemiczny jest bezinwazyjnym zabiegiem o szerokim spektrum działania, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Wśród najważniejszych można wyróżnić:

 • ciążę i karmienie piersią,
 • choroby autoimmunologiczne (szczególnie te wpływające na proces gojenia, np. cukrzyca, łuszczyca),
 • aktywne infekcje skórne (stany zapalne w przebiegu infekcji bakteryjnej/wirusowej/grzybiczej) oraz inne schorzenia, np. atopia (AZS),
 • poważne infekcje ogólne (szczególnie dotyczące okolic twarzy, np. zapalenie zatok),
 • nadwrażliwość na składniki aktywne,
 • niedawne zabiegi medycyny estetycznej,
 • przerwanie ciągłości naskórka (skaleczenia, otarcia) w obszarze zabiegowym
 • przyjmowanie niektórych leków, takich jak np. izotretynoina,
 • świeża opalenizna,
 • problemy emocjonalne, np. depresja, używki (stres oksydacyjny i zmiany w wyglądzie zewnętrznym mogą wpłynąć na pogorszenie samopoczucia).

Przed przystąpieniem do peelingu chemicznego konieczna jest dokładna konsultacja z wykwalifikowanym specjalistą.

Peeling chemiczny w Warszawie

Peelingi chemiczne cieszą się rosnącą popularnością wśród zabiegów estetycznych i kosmetologicznych. Zastosowanie odpowiednio dobranych kwasów na skórę przynosi zadowalające efekty przy wielu problemach i dolegliwościach dermatologicznych, takich jak trądzik, blizny, rozstępy, przebarwienia, czy starzenie się skóry. redukcji blizn, przebarwień oraz oznak starzenia.

Peelingi chemiczne znajdują się w ofercie wielu klinik, m.in. kliniki Projekt Skóra w Warszawie.

Specjaliści z Projekt Skóra dbają o to, aby precyzyjnie dobrać odpowiednie preparaty i procedury do indywidualnych potrzeb skóry oraz oczekiwanych efektów, co wpływa na bezpieczeństwo i zadowolenie pacjentów. Dzięki temu mogą cieszyć się piękną i zdrową skórą bez obaw o powikłania pozabiegowe.

Projekt Skóra to miejsce stworzone przez ludzi, którzy wiedzą, jak duże znaczenie może mieć piękny wygląd, ale wierzą również, że zaufanie rodzi się tylko tam, gdzie efekty działania idą w parze z komfortem i poczuciem bezpieczeństwa.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące peelingu chemicznego.

Na czym polega peeling chemiczny?

Peeling chemiczny polega na złuszczania naskórka przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych kwasów. Zabieg stymuluje regenerację i procesy odnowy skóry i może być stosowany w celu poprawy jej wyglądu, redukcji blizn, przebarwień, zmarszczek oraz innych problemów skórnych.

Ile kosztuje zabieg peeling chemiczny?

Cena peelingu chemicznego zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju kwasu, problemów skórnych oraz samego miejsca wykonania zabiegu. W klinice Projekt Skóra w Warszawie koszt pojedynczego zabiegu waha się w granicach od 250 do 400 zł.

Czy peeling chemiczny jest skuteczny?

Tak, peeling chemiczny jest uznawany za skuteczną metodę poprawy stanu skóry, zwłaszcza w przypadku takich problemów jak trądzik oraz blizny potrądzikowe, przebarwienia i oznaki starzenia.

Co ile można robić peeling chemiczny?

Zabiegi wykonuje się w serii (4-8) w odstępach od 2 do 4 tygodni. Częstotliwość peelingu chemicznego ustalana jest indywidualnie i zależy od rodzaju i głębokości peelingu oraz indywidualnej reakcji skóry pacjenta.

Jaki jest najlepszy peeling chemiczny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ "najlepszy" peeling chemiczny zależy od indywidualnych potrzeb skóry, celów zabiegu oraz ewentualnych przeciwwskazań. Specjalista może zalecić odpowiedni rodzaj peelingu po dokładnej ocenie stanu skóry pacjenta.

Ile trwa peeling chemiczny?

Czas trwania zabiegu peelingu chemicznego może się różnić, ale zazwyczaj trwa od 15 do 40 minut.

Źródła:

 1. Khunger N.,Standard guidelines of care for chemical peels, 2008
 2. Sharad J., Glycolic acid peel therapy – a current review, 2013
 3. Juraszek N., Badanie opinii kosmetologów i ich klientów na temat skuteczności peelingów chemicznych w terapii trądziku pospolitego, 2022
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk