Większość osób chciałaby zachować odpowiednią strukturę i jędrność skóry przez długi czas. Nie wszyscy są przekonani do inwazyjnych zabiegów odmładzających. Okazuje się, że proces powstawania zmarszczek można spowolnić przy pomocy przemyślanych działań podejmowanych samodzielnie w domu. Poznaj domowe sposoby na zmarszczki.
Spis treści
Czym są domowe sposoby na zmarszczki?
To nieinwazyjne metody na utrzymanie elastyczności skóry i opóźnienie powstawania zmarszczek mimicznych. Można je stosować samodzielnie w domowym zaciszu, ponieważ nie wymagają specjalistycznej wiedzy, preparatów ani ingerencji w tkanki. Warto włączyć je do codziennej rutyny bez względu na wiek. Należy pamiętać, że, aby zachować młody wygląd skóry na dłużej, niezwykle ważna jest regularność. Wskazana jest także konsultacja ze specjalistą, który dopasuje działania i metody pod indywidualne potrzeby skóry.
Domowe sposoby na zmarszczki
Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą w pewnym stopniu przyczynić się do opóźnienia powstawania zmarszczek, wspierać produkcję kolagenu oraz poprawić kondycję i nawilżenie skóry. Ogromne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja, ale nie tylko. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na codzienne nawyki, dietę, styl życia oraz składniki dostarczane komórkom skóry wraz z kosmetykami i pożywieniem.
Odpowiednia pielęgnacja skóry przeciw powstawaniu zmarszczek
Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa powinna koncentrować się wokół odbudowy warstwy hydrolipidowej. Skóra musi być dobrze nawilżona i nawodniona. W kosmetyczce warto mieć kremy przeciwzmarszczkowe, które zawierają m.in. kwas hialuronowy, koenzym Q10, witaminy C i E, kolagen1. Należy stosować je codziennie rano i wieczorem po dokładnym demakijażu, oczyszczeniu i tonizacji skóry twarzy.
Pod wpływem naturalnych procesów starzenia skóra traci nawilżenie i staje się sucha. Jest to efektem niedoboru kwasu hialuronowego (i innych glikozaminoglikanów), ścieńczenia filmu hydrolipidowego i niedostatecznej syntezy lipidów. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje, że włókna kolagenowe powstają w mniejszej ilości i mają gorszą jakość2.
Dużym problemem są także tzw. zmarszczki posłoneczne, które są efektem fotostarzenia się skóry pod wpływem nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym – nie tylko na wakacjach, ale również na co dzień, bez względu na porę roku i pogodę. Preparaty te chronią delikatną skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które redukuje włókna kolagenowe i prowadzi do szeregu innych zaburzeń w głębszych warstwach skóry1.
Naturalny botoks ziołowy
W walce ze zmarszczkami wiele do zaoferowania mają naturalne substancje. Zioła i rośliny są bogate w składniki aktywne, które wpływają korzystnie na skórę. Jedną z nich jest spilantol, który wykazuje działanie zmniejszające napięcie mięśni, a tym samym przyczynia się do wygładzania zmarszczek. Z tego powodu jest nazywany naturalnym botoksem ziołowym. Spilantol można znaleźć w kremach przeciwzmarszczkowych.
Odmładzające ćwiczenia mięśni twarzy
W ostatnim czasie dużą popularność zyskuje tzw. joga twarzy, czyli masaż i ćwiczenia pobudzające mięśnie twarzy. Zabieg składa się z szeregu następujących po sobie ruchów. Są to m.in. opukiwanie opuszkami palców, uciskanie, ugniatanie, szczypanie oraz wykonywanie określonych min (np. szerokie otwieranie ust, napełnianie policzków powietrzem). Efekty w postaci poprawy jędrności skóry pojawiają się już przy 30-minutowym treningu przeprowadzanym codziennie lub co drugi dzień3. Masaż twarzy można połączyć z poranną lub wieczorną pielęgnacją.
Domowe maseczki w walce ze zmarszczkami
Domowe sposoby na zmarszczki obejmują stosowanie maseczek wykonanych z naturalnych składników, które wspomagają produkcję kolagenu, nawilżają i wspierają procesy regeneracyjne skóry. Najpopularniejsze mieszanki to:
- sok aloesowy z miodem,
- sok z cytryny z miodem i cynamonem,
- olej kokosowy z kurkumą.
Domowe maseczki należy stosować 1–2 razy w tygodniu.
Zdrowy styl życia opóźniający powstawanie zmarszczek
Proces starzenia się skóry jest indukowany nie tylko przez czynniki genetyczne, ale również środowiskowe. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, zanieczyszczenia, stres, niedobór snu oraz niezdrowa dieta powodująca niedobór witamin i minerałów – to wszystko ma wpływ na powstawanie zmarszczek. Dlatego aby zachować odpowiednie napięcie skóry, należy:
- zrezygnować z palenia papierosów, spożywania alkoholu i innych używek,
- spożywać więcej warzyw, ryb, owoców, orzechów, roślin strączkowych, olejów roślinnych, które dostarczają witaminę E, witaminę C, witaminę A,
- dostarczać organizmowi antyoksydantów, które chronią komórki skóry przed wolnymi rodnikami. To m.in. witamina E, witamina C, zielona herbata, kurkuma, kawa,
- zadbać o odpowiednią ilość snu (7–8 godzin), codzienny relaks, a także nauczyć się radzić sobie z sytuacjami stresowymi.
Należy pamiętać, że domowe sposoby na zmarszczki mogą wpływać pozytywnie na stan skóry, ale nie zastąpią profesjonalnych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej.
Nieinwazyjne zabiegi, które uzupełniają domowe sposoby na zmarszczki
Domowe sposoby na zmarszczki są doskonałym uzupełnieniem profesjonalnych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej, które charakteryzują się dużą skutecznością w działaniu. Specjalistyczna pielęgnacja dopasowana do indywidualnych potrzeb dogłębnie nawilża skórę, wspomaga produkcję kolagenu, zmniejsza widoczność zmarszczek i zapobiega ich powstawaniu. Stosowane są przy tym metody nieinwazyjne, które nie wymagają długotrwałej regeneracji.
Zabiegi bankietowe
Zabiegi bankietowe to bezinwazyjne metody na ujędrnienie, nawilżenie, oczyszczenie i poprawę kondycji skóry, które działają natychmiastowo i nie wymagają regeneracji. Z tego powodu są szczególnie polecane przed ważnymi wydarzeniami. Można wykonywać je przez cały rok.
Peelingi chemiczne
Peelingi chemiczne to zabiegi z kwasami medycznymi, które złuszczają naskórek. Tym samym indukują intensywne procesy regeneracyjne, stymulują produkcję kolagenu i elastyny oraz nawilżają skórę. W profilaktyce przeciwstarzeniowej najczęściej stosowane są: kwas pirogronowy, kwas trójchlorooctowy i kwas migdałowy2.
Hydro-peeling
Jest to peeling wodny, który głęboko oczyszcza i dotlenia. Efekty są widoczne od razu i obejmują rozświetlenie, nawodnienie, ujędrnienie i odmłodzenie skóry. Dla ich utrwalenia zalecane jest wykonanie serii zabiegów. Ich liczba jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Małoinwazyjne zabiegi na zmarszczki
Dla osób, które oczekują bardziej widocznych rezultatów, ale jednocześnie chcą uniknąć wypełniaczy lub botoksu, przeznaczone są małoinwazyjne zabiegi na zmarszczki. Wpływają one na znaczną poprawę stanu skóry. Staje się bardziej sprężysta i elastyczna, a także odzyskuje swój młodzieńczy blask.
Stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe to preparaty zawierające substancje aktywne, które pobudzają komórki skóry do silnych procesów naprawczych oraz syntezy kolagenu i elastyny. Pod ich wpływem poprawia się sprężystość i elastyczność skóry, a proces starzenia zostaje spowolniony. Zabieg jest wskazany m.in. na zmarszczki palacza, lwią bruzdę i kurze łapki4.
Radiofrekwencja mikroigłowa
Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg liftingująco-ujędrniający. Polega na wprowadzeniu pod skórę cienkich igieł, a następnie nagrzanie tkanek wokół nich przy pomocy fali radiowej. W efekcie komórki stymulowane są do intensywnych procesów naprawczych oraz produkcji nowych włókien kolagenowych.
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe jest preparatem krwiopochodnym pozyskiwanym z krwi pacjenta. Stanowi cenne źródło płytek krwi, czynników wzrostu, peptydów i protein, które regenerują skórę i stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu. Osocze bogatopłytkowe podawane jest pod skórę przy pomocy iniekcji (tzw. wampirzy lifting).
Mezoterapia igłowa
Mezoterapia igłowa polega na wykonaniu serii nakłuć, podczas których pod skórę wprowadzane są składniki aktywne o działaniu nawilżającym, regenerującym i odżywczym. Mogą to być m.in. aminokwasy, witaminy, kwas hialuronowy. Dodatkowo zabieg stymuluje produkcję naturalnego kolagenu, co skutkuje wyraźnym odmłodzeniem skóry.
Kto może poddawać się domowym zabiegom na zmarszczki?
Naturalne sposoby na redukcję zmarszczek mimicznych i zachowanie młodego wyglądu przeznaczone są dla osób dorosłych i seniorów. Mogą korzystać z nich wszystkie osoby, które chcą poprawić kondycję skóry, zwiększyć jej jędrność i elastyczność oraz spowolnić procesy starzenia. Im wcześniej zostaną włączone do codziennej rutyny, tym lepszych rezultatów można się spodziewać. Warto pamiętać, że skóra zaczyna starzeć się już około 25. roku życia.
Wskazania do zabiegów przeciwzmarszczkowych w klinikach medycyny estetycznej
Profesjonalne zabiegi przeciwzmarszczkowe są przeznaczone dla wszystkich osób, które chcą na dłużej zachować młody wygląd oraz poprawić napięcie, elastyczność i kondycję skóry. Wśród wskazań wymienia się:
- utratę jędrności i elastyczności skóry,
- zmarszczki (na czole, wokół ust, nosa i oczu),
- zwiotczenie skóry i utratę owalu twarzy,
- przesuszenie skóry.
Zabiegi na zmarszczki w Warszawie
Różnorodne zabiegi przeciwzmarszczkowe można wykonać w klinice Projekt Skóra w Warszawie. Doświadczony zespół kosmetologów, dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej podchodzi holistycznie i profesjonalnie do potrzeb każdego pacjenta. Dzięki temu stosowane metody nie tylko przynoszą oczekiwane efekty, ale są także wysoce bezpieczne. Klinika Projekt Skóra oferuje szeroką gamę zabiegów anti-aging, regeneracyjnych i naprawczych, które są zgodne z nowoczesnymi trendami i aktualną wiedzą medyczną.
FAQ
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące domowych sposobów na zmarszczki.
Jak zlikwidować zmarszczki domowym sposobem?
Domowe sposoby na zmarszczki obejmują: codzienną pielęgnację z zastosowaniem nawilżających kremów przeciwzmarszczkowych, ochronę skóry przed promieniowaniem UV, regularne ćwiczenia mięśni twarzy, a także rezygnację z używek, zdrową dietę oraz dostarczanie skórze antyoksydantów. Naturalne metody wspiera profesjonalna pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym.
Czy da się cofnąć zmarszczki mimiczne domowymi sposobami?
Niestety, nie można cofnąć zmarszczek mimicznych, które uległy utrwaleniu. Domowe sposoby mogą spowolnić proces ich powstawania poprzez odpowiednie nawilżenie, dostarczenie skórze potrzebnych składników i wzmocnienie mięśni twarzy.
Co robić by nie mieć zmarszczek?
Aby spowolnić proces powstawania zmarszczek, należy wdrożyć profilaktykę przeciwstarzeniową, która obejmuje: codzienne nawilżanie twarzy, regularny masaż twarzy, dostarczanie organizmowi antyoksydantów, zdrową dietę (przede wszystkim bogatą w witaminy A, E i C), odpowiednią ilość snu, ochronę przeciwsłoneczną oraz profesjonalne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej.
Jak usunąć głębokie zmarszczki na twarzy?
Głębokie zmarszczki można wygładzić wyłącznie dzięki profesjonalnym zabiegom medycyny estetycznej. Po zbadaniu skóry lekarz zaproponuje indywidualny plan zabiegowy. Wśród najczęściej stosowanych metod można wyróżnić botoks, wypełniacze, nici liftingujące, laseroterapię.
Jaki olej wygładza zmarszczki?
W pielęgnacji przeciwzmarszczkowej sprawdzają się: olej kokosowy, olej lniany, olej z wiesiołka, awokado, czy olej arganowy. Są one bogate w witaminy i antyoksydanty.
Jak szybko zlikwidować zmarszczki?
Szybkie wygładzenie zmarszczek zapewniają wyłącznie profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, takie jak botoks, wypełniacze, nici liftingujące. Metoda jest dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta.
Jak usunąć drobne zmarszczki domowymi sposobami?
W usuwaniu drobnych zmarszczek pomóc może regularny masaż twarzy oraz pielęgnacja przeciwzmarszczkowa z użyciem preparatów zawierających m.in. kwas hialuronowy, koenzym Q10, witaminę E, witaminę C oraz naturalny botoks ziołowy. Domowe sposoby mogą być niewystarczające, dlatego zalecana jest konsultacja ze specjalistą i poddanie się profesjonalnym zabiegom odmładzającym.
Źródła:
- Grządziel P., Goździalska A., Etiologia oraz możliwości spowalniania procesów starzenia się skóry, 2022
- Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, 2015
- Alam M. i in., Association of Facial Exercise With the Appearance of Aging, 2018
- Kozłowiecka M., Malara B., Zastosowanie i ocena skuteczności stymulatorów tkankowych w profilaktyce starzenia się skóry, 2022