fbpx

Czy botoks jest bezpieczny — działanie, przeciwwskazania, zabieg

Czy botoks jest bezpieczny

Toksyna botulinowa, znana powszechnie jako botoks, cieszy się niezmienną sławą w dziedzinie medycyny estetycznej. Przede wszystkim jako metoda walki ze zmarszczkami mimicznymi. Popularność zabiegów sprawia, że powstaje również wiele nieprawdziwych teorii na temat botoksu, które mogą wprowadzać w błąd potencjalnych pacjentów. Wśród nich te, które dotyczą szkodliwości stosowania preparatu. Jak wykorzystuje się jad kiełbasiany i czy procedura z botoksem jest w pełni bezpieczna?

Czym jest botoks?

Toksyna botulinowa, znana powszechnie jako botoks, od dawna znajduje zastosowanie w medycynie ogólnej i estetycznej. Jest to oczyszczona forma neurotoksyny produkowanej przez bakterię Clostridium botulinum, która jest odpowiedzialna za wywoływanie zatruć jadem kiełbasianym. Znanych jest kilka rodzajów toksyny botulinowej, przy czym w medycynie wykorzystuje się jedynie A (w USA również B). Preparat wpływa na przewodnictwo mięśniowo-nerwowe i doprowadza do relaksacji mięśni, które stają się tymczasowo niezdolne do skurczu. Botox powszechnie wykorzystuje się w klinikach medycyny estetycznej (wyłącznie toksynę botulinową typu A) do likwidacji zmarszczek mimicznych1.

Jak wykorzystuje się toksynę botulinową?

Botoks zyskał ogromną popularność przede wszystkim w medycynie estetycznej. Jego główną funkcją jest tymczasowe osłabienie aktywności mięśni, co prowadzi do redukcji zmarszczek mimicznych, takich jak lwia zmarszczka, kurze łapki, czy zmarszczki na czole. Zastosowanie toksyny botulinowej nie ogranicza się jednak wyłącznie do estetyki. Botoks wykorzystywany jest także w leczeniu bruksizmu, zabiegach na nadpotliwość oraz terapii schorzeń okulistycznych, urologicznych, czy różnych przypadłości neurologicznych, m.in. leczeniu przewlekłych migren.

Toksynę botulinową stosuje się w postaci iniekcji niewielkich dawek preparatu. Botoks wprowadzany przez wykwalifikowanego specjalistę do mięśni zapewnia bezpieczeństwo oraz efektywność terapeutyczną.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc

Dla kogo przeznaczone są zabiegi z botoxem?

Zabiegi z użyciem botoksu przeznaczone są przede wszystkim dla dorosłych osób, które chcą zredukować oznaki starzenia, takie jak zmarszczki i linie mimiczne, lub pacjentów z innymi wskazaniami medycznymi, przy których można wykorzystać właściwości preparatu.

Ze względu na właściwości i siłę działania, przy toksynie botulinowej wymagana jest szczególna ostrożność, dlatego zabiegi mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy (przede wszystkim specjalistów medycyny estetycznej lub neurologii). Istotne jest również, aby przed zabiegiem przeprowadzić wywiad medyczny, w celu wykluczenia ewentualności występowania przeciwwskazań do zabiegu.

Stosowanie botoksu u dzieci

Preparaty z toksyną botulinową stosowane są głównie u dorosłych pacjentów. Wyjątek stanowią niektóre schorzenia neurologiczno-mięśniowe u dzieci. Jednym z nich jest spastyczność mięśniowa w dziecięcym porażeniu mózgowym, gdzie relaksacja mięśni nie tylko poprawia komfort pacjenta, ale w wielu przypadkach umożliwia podjęcie rehabilitacji. Wykorzystanie botoksu u dzieci wymaga współpracy z doświadczonym lekarzem specjalizującym się w neurologii dziecięcej. Zabiegi muszą być przeprowadzane zgodnie z aktualnymi wytycznymi medycznymi i po dokładnej ocenie potencjalnych korzyści oraz ryzyka.

Toksyna botulinowa dla kobiet i mężczyzn

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej jest popularne zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Chociaż kobiety nadal dominują jako główna grupa pacjentów korzystających z botoksu, coraz więcej mężczyzn również decyduje się na iniekcje w celu redukcji zmarszczek mimicznych i poprawy wyglądu. W ofercie niektórych klinik znajdują się specjalne zabiegi dla mężczyzn, wykorzystujące właściwości botoksu, takie jak np. procedura Relax & Refresh.

Oprócz zabiegów przeciwzmarszczkowych kobiety wykorzystują również botoks do optycznego uwydatnienia ust. Zabieg Lip Flip powoduje delikatne wywinięcie górnej wargi i zmniejszenie odległości pomiędzy czerwienią wargową a nosem, co sprawia, że usta wydają się większe i pełniejsze. Dodatkowo zabieg wygładza również zmarszczki wokół ust.2

U dorosłych pacjentów botoks powszechnie wykorzystywany jest również do leczenia nadpotliwości, bruksizmu oraz migreny przewlekłej.

Zabiegi z botoksem dla seniorów

Zabiegi z użyciem botoksu u seniorów koncentrują się głównie na poprawie wyglądu i redukcji zmarszczek mimicznych oraz schorzeń neurologicznych i urologicznych, np. nadreaktywnośći pęcherza. Jednakże wymagana jest ostrożność, ponieważ skóra u seniorów jest zazwyczaj cieńsza, a mięśnie słabsze. Ponadto osoby starsze mogą mieć inne schorzenia lub przyjmować leki, które mogą wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność botoksu. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego przed zabiegiem.

Czy botoks może być bezpiecznie wykorzystywany w medycynie estetycznej?

Botoks jest uznawany za bezpieczny i skuteczny środek w medycynie estetycznej, pod warunkiem właściwego wykorzystania. Dlatego zabiegi powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego lekarza, wyłącznie przy użyciu certyfikowanych preparatów.

Botox działa poprzez blokowanie sygnałów nerwowych kierowanych do mięśni, co prowadzi do ich czasowego osłabienia lub paraliżu. W efekcie następuje wygładzenie skóry, a zmarszczki mimiczne stają się mniej widoczne. Zabiegi te są zazwyczaj dobrze tolerowane, a efekty widoczne są już po kilku dniach i mogą utrzymywać się przez 3-6 miesięcy. Warto jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, iniekcje botoksu wiążą się z pewnym ryzykiem powikłań. 

Miejscowe i systemowe skutki uboczne botoxu

Botoks, pomimo że jest powszechnie uznawany za bezpieczny, może powodować pewne skutki uboczne, które można podzielić na miejscowe i systemowe.

Miejscowe skutki uboczne są związane bezpośrednio z miejscem wstrzyknięcia toksyny botulinowej i zazwyczaj są łagodne, oraz przejściowe. Do najczęściej występujących należą:

 • dyskomfort, ból,
 • obrzęk,
 • siniaki,
 • zaczerwienienie,
 • stan zapalny,
 • osłabienie mięśni,
 • opadanie powieki, kącika ust, głowy,

Systemowe skutki uboczne, choć znacznie rzadsze, mogą być bardziej poważne, ponieważ dotyczą całego organizmu. Należą do nich:

 • silne reakcje alergiczne, wstrząs,
 • trudności w mówieniu, połykaniu,
 • zaburzenia oddychania,
 • suchość jamy ustnej i gardła,
 • ogólne osłabienie siły mięśniowej,
 • porażenie kończyn,
 • problemy z akomodacją oka,
 • zaburzenia perystaltyki jelit,
 • trudności z oddawaniem moczu,
 • spadek ciśnienia tętniczego,
 • objawy grypopodobne.

Korzystanie z usług doświadczonych specjalistów i profesjonalnych klinik pozwala zminimalizować ryzyko powikłań. Ważna jest nie tylko technika przeprowadzenia zabiegu oraz odpowiednia ilość preparatu, ale również uwzględnienie ewentualnych przeciwwskazań do podania botoxu3.

Przeciwwskazania do terapii toksyną botulinową

Chociaż botoks w rękach doświadczonego lekarza uznawany jest za bezpieczny preparat, u niektórych pacjentów istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia iniekcji. Wśród nich najczęściej wymienia się:

 • uczulenie na składniki preparatu,
 • niektóre schorzenia neurologiczne, np. miastenia,
 • stany zapalne skóry w obszarze zabiegowym,
 • poważne infekcje ogólne,
 • niektóre choroby autoimmunologiczne,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • przyjmowanie niektórych preparatów leczniczych, np. leków przeciwzakrzepowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
 • ciąża i karmienie piersią.

Jak wygląda zatrucie toksyną botulinową?

Zatrucie toksyną botulinową spowodowane jest najczęściej przez spożycie produktów spożywczych zawierających laseczki jadu kiełbasianego, które w warunkach beztlenowych (np. konserwy, słoiki) wytwarzają neurotoksyny. Objawy zatrucia pojawiają się zazwyczaj po kilku godzinach. U pacjentów może wystąpić:

 • osłabienie ze zmęczeniem, 
 • zawroty głowy,
 • suchość w ustach, 
 • podwójne widzenie,
 • światłowstręt, 
 • zez zbieżny, 
 • opadanie powiek, 
 • niewyraźna mowa,
 • rozszerzenie źrenic. 

Istnieją również inne drogi zatrucia, a jedną z nich jest nieprawidłowe wstrzyknięcie botoksu. Botulizm jatrogenny (zatrucie pozabiegowe) jest niezwykle rzadki i zazwyczaj związany jest z podaniem zbyt dużej dawki botoxu przez niekompetentną osobą4.

Zabiegi z użyciem botoksu w Warszawie

W ostatnich latach zastosowanie botoksu w terapii różnorodnych schorzeń i poprawie estetyki stało się znaczącym trendem w świecie medycyny estetycznej. Kliniki na całym świecie, podążając za nowymi odkryciami i technikami, włączają do oferty zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom pacjentów dążących do poprawy swojego wyglądu i samopoczucia.

Jedną z takich placówek jest warszawska klinika Projekt Skóra, która łączy innowacyjne podejście z doświadczeniem w dziedzinie medycyny estetycznej. Zespół tworzą wykwalifikowani specjaliści, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i umiejętności, śledząc najnowsze trendy i technologie w branży. Dzięki temu zabiegi z wykorzystaniem botoxu przeprowadzane są na najwyższym poziomie, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i troską o komfort pacjenta.

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące bezpieczeństwa zabiegów z wykorzystaniem botoksu.

Czy botoks jest bezpieczny dla dzieci?

W przypadku osób niepełnoletnich decyzja o zastosowaniu botoksu wymaga oceny stosunku korzyści do ryzyka i powinien zajmować się tym wyłącznie doświadczony neurolog. Preparat u dzieci stosuje się wyłącznie w specyficznych przypadkach medycznych, takich jak leczenie spastyczności mięśniowej związanej z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Czy botoks ma skutki uboczne?

Tak, botoks może mieć skutki uboczne, jednak zazwyczaj są one łagodne i mają charakter przejściowy. Do najczęstszych należą siniaki, obrzęk lub dyskomfort w miejscu iniekcji. Poważniejsze skutki uboczne, takie jak opadanie powieki, problemy ze wzrokiem, osłabienie mięśni, a nawet efekt maski występują rzadko i zwykle związane są z nieprawidłowym przeprowadzeniem zabiegu. Dlatego w przypadku skorzystania z usług profesjonalnych klinik i wykwalifikowanych specjalistów ryzyko jest niewielkie.

Co się dzieje z botoksem po latach?

Botoks jest preparatem biodegradowalnym, co oznacza, że z czasem jest naturalnie metabolizowany i wydalany z organizmu. Efekty zabiegu zazwyczaj utrzymują się od trzech do sześciu miesięcy, po czym mięśnie stopniowo wracają do swojej normalnej funkcji.

Czy botox przenika do krwi?

Normalnie, podczas zabiegu estetycznego, botox nie przenika do krwi. Jest on aplikowany lokalnie i działa tylko w miejscu iniekcji. Jednak nieprawidłowe podanie preparatu może zwiększyć ryzyko jego przedostania się do układu krwionośnego.

Czy botoks może uszkodzić wzrok?

W przypadku zastosowania botoksu na twarz, szczególnie w okolicach oczu, istnieje niewielkie ryzyko wpływu na wzrok, takie jak tymczasowe podwójne widzenie. Jest to jednak skutek uboczny, który zdarza się rzadko i zazwyczaj jest przejściowy.

Czy botox ma wpływ na mózg?

Nie ma dowodów na to, że botoks miałby szkodliwy wpływ na mózg. Jego działanie jest lokalne i nie wpływa na funkcjonowanie mózgu.

Po jakim czasie występują powikłania po botoksie?

Powikłania po botoksie, jeśli wystąpią, zazwyczaj pojawiają się w krótkim czasie po zabiegu. Większość skutków ubocznych, takich jak zaczerwienienie, obrzęk czy siniaki, pojawia się w ciągu kilku godzin po iniekcji.

Czy botoks uszkadza nerwy?

Botoks nie uszkadza trwale nerwów. Jego działanie polega na blokowaniu sygnałów nerwowych prowadzących do mięśni, co jest procesem odwracalnym. Po pewnym czasie, kiedy preparat zostanie zmetabolizowany, mięśnie odzyskują swoją normalną funk

Ile trwają skutki uboczne po botoksie?

Większość skutków ubocznych po botoksie jest krótkotrwała i zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. W rzadkich przypadkach niektóre skutki uboczne mogą utrzymywać się dłużej, ale zazwyczaj nie są one trwałe.

Źrodła:

 1.  Small R., Botulinum toxin injection for facial wrinkles, 2014
 2. Kolster B.C., Sattler G., Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej, 2018
 3. Zbrojkiewicz M.,Lebiedowska A., Błońska-FajfrowskaB., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, 2018
 4. Śliwińska-Mossoń M., Małolepsza K., Diagnostyka i leczenie zatruć toksyną botulinową, 2011
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk