fbpx

Jak wyleczyć gummy smile botoksem?

Jak wyleczyć gummy smile botoksem?

Chociaż każdy uśmiech będący oznaką radości, serdeczności sympatii jest piękny, dla niektórych osób stanowi źródło kompleksów. Jednym z defektów odbierających przyjemność z uśmiechania się jest tzw. gummy smile. To problem natury estetycznej polegający na nadmiernym odsłonięciu dziąseł. Poprawę estetyki uśmiechu można uzyskać przy pomocy toksyny botulinowej. Dowiedz się, jak wyleczyć uśmiech dziąsłowy botoksem.

Czym jest gummy smile?

Gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy, charakteryzuje się nadmiernym odsłonięciem górnych dziąseł podczas uśmiechania się. W efekcie zęby wydają się zbyt krótkie, co uznawane jest za defekt estetyczny. Dla wielu osób jest to przyczyna dyskomfortu i spadku pewności siebie. Uśmiech dziąsłowy jest rozpoznawany, gdy dziąsła są odsłonięte na minimum 3 milimetry od krawędzi zębów1.

Gummy smile jest dość częstą przypadłością. Szacuje się, że występuje u 14% kobiet i 7% mężczyzn. Są to głównie osoby w młodym wieku1.

Przyczyny uśmiechu dziąsłowego to:

 • nadmierny wzrost kości szczęki,
 • krótka warga górna,
 • nadaktywność mięśni (głównie dźwigacza wargi górnej),
 • pionowy przerost szczęki,
 • zbyt małe zęby,
 • wady zgryzu,
 • opóźnione wyrzynanie zębów,
 • uwarunkowania genetyczne.

Ustalenie przyczyny gummy smile ma duże znaczenie dla dopasowania odpowiedniego sposobu terapii.

Jak wyleczyć gummy smile botoksem – zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

Aby zmniejszyć widoczność dziąseł podczas uśmiechu, można zastosować toksynę botulinową. Preparat jest podawany metodą iniekcji w mięśnie okrężne ust lub okolicę skrzydełek nosa. Dawka i miejsca wkłucia dopasowywane są indywidualnie do każdego pacjenta. Znaczenie mają m.in. nasilenie uśmiechu dziąsłowego i płeć – mężczyźni wymagają większej ilości botoksu ze względu na większą objętość mięśni2.

Należy pamiętać, że toksynę botulinową aplikuje wyłącznie lekarz medycyny estetycznej. Przed zabiegiem każdy pacjent przechodzi konsultację lekarską, podczas której wykluczane są przeciwwskazania do botoksu.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego toksyną botulinową

W leczeniu uśmiechu dziąsłowego stosowana jest toksyna botulinowa typu A. Jest to ta sama substancja, którą używa się do wygładzania zmarszczek oraz terapii migreny, bruksizmu i nadpotliwości, a także w okulistyce, ginekologii i neurologii. W przypadku gummy smile botoks wykazuje zadowalające wyniki, wysokie bezpieczeństwo i szybki początek działania2.

Działanie toksyny botulinowej polega na zahamowaniu uwalniania acetylocholiny i zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Skutkiem jest rozluźnienie mięśni i obniżenie górnej wargi. Ostateczne rezultaty są widoczne po upływie 14 dni od podania botoksu3. Efekt utrzymuje się przez 4–6 miesięcy i jest całkowicie odwracalny – komórki nerwowe wracają do pełnienia swoich funkcji i następuje skurcz mięśni. Po tym czasie zabieg można powtórzyć.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoksem nie wymaga specjalnych przygotowań. Zalecane jest powstrzymanie się od spożywania alkoholu na minimum 24 godziny przed zabiegiem, aby zmniejszyć ryzyko siniaków i obrzęków.

Kto może poddać się zabiegowi leczenia uśmiechu dziąsłowego botoksem?

Toksyna botulinowa na gummy smile przeznaczona jest dla osób dorosłych. Na zabieg można zdecydować się w każdym wieku. Mniejszą potrzebę obserwuje się u seniorów, ponieważ z powodu postępujących procesów starzenia dochodzi do naturalnego opadania górnej wargi, dzięki czemu uzębienie staje się mniej widoczne.

Należy pamiętać, że leczenie gummy smile nie jest konieczne. Dziąsłowy uśmiech stanowi jedynie defekt kosmetyczny. Na zabieg powinny zdecydować się osoby chcące poprawić swój wygląd, a widoczność dziąseł jest dla nich przyczyną kompleksów i niskiego poczucia własnej wartości.

Korekta uśmiechu dziąsłowego botoksem – wskazania

Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoksem stosuje się, gdy przyczyną gummy smile jest nadaktywność mięśni. Iniekcje można łączyć z innymi metodami, ale nie zaleca się podawania toksyny botulinowej pacjentom, u których konieczne jest leczenie chirurgiczne2.

Wskazaniem do zastosowania toksyny botulinowej na gummy smile są widoczne dziąsła na minimum 3 milimetry od krawędzi zębów. O zasadności użycia botoksu zawsze decyduje lekarz po uprzednim badaniu.

Przeciwwskazania do leczenia gummy smile botoksem

Chociaż toksyna botulinowa jest dobrze przebadana i uznawana za bezpieczną, substancja nie może zostać zastosowana u wszystkich osób. Przeciwwskazania do leczenia uśmiechu dziąsłowego botoksem to:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • uczulenie na składniki preparatu,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • obecność stanów zapalnych na skórze,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby nowotworowe,
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego botoksem w Warszawie

Zabiegi z botoksem na gummy smile botoksem wykonują lekarze medycyny estetycznej kliniki Projekt Skóra w Warszawie. To zespół doświadczonych ekspertów podchodzących do poprawy wyglądu holistycznie, z wyczuciem estetyki i ogromną pasją. Zabiegi wykonywane są przy pomocy nowoczesnych metod i technik oraz z zastosowaniem certyfikowanych preparatów.. Przekłada się to nie tylko na efekty zabiegu, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo pacjentów.

FAQ

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące leczenia uśmiechu dziąsłowego za pomocą toksyny botulinowej.

Co to jest gummy smile?

To defekt kosmetyczny, który charakteryzuje się nadmierną widocznością dziąseł podczas uśmiechu. Uśmiech dziąsłowy jest rozpoznawany, gdy dziąsła są odsłonięte na minimum 3 milimetry od krawędzi zębów.

Jak zlikwidować gummy smile?

Istnieje kilka metod poradzenia sobie z uśmiechem dziąsłowym. Rodzaj terapii zależy od przyczyny problemu. Możliwe jest: zastosowanie botoksu, leczenie ortodontyczne, leczenie chirurgiczne lub stomatologiczne.

Co zrobić, żeby nie było widać dziąseł?

Istnieje kilka skutecznych zabiegów na gummy smile. W zależności od przyczyny uśmiechu dziąsłowego można zastosować m.in. zabiegi medycyny estetycznej z toksyną botulinową, aparat ortodontyczny, stomatologiczne wydłużenie koron lub leczenie chirurgiczne. Metoda jest dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta.

Ile kosztuje usunięcie gummy smile botoksem?

Cena podania toksyny botulinowej na uśmiech dziąsłowy zależy od kilku czynników, m.in kliniki, czy wymaganej dawki botoksu . Dlatego najlepiej skonsultować się z wybraną kliniką. Koszt zabiegu z botoksem na uśmiech dziąsłowy wynosi 800 zł.

Jak obniżyć górną wargę?

Obniżenie górnej wargi jest możliwe przy pomocy toksyny botulinowej. Substancja jest podawana igłą w mięśnie nad górną wargą lub w okolicę skrzydełek nosa.

Jak zmniejszyć uśmiech dziąsłowy?

Dziąsłowy uśmiech można zmniejszyć dzięki zabiegom z podaniem toksyny botulinowej, zabiegom stomatologicznym polegającym na wydłużeniu koron lub terapii ortodontycznej. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Co to jest uśmiech dziąsłowy?

To nadmierne odsłonięcie górnych dziąseł podczas uśmiechu. W efekcie zęby wydają się zbyt krótkie, co stanowi defekt kosmetyczny.

Źródła:

 1. Blicharz M. i in., Gummy smile – causes and modern treatment methods, 2023
 2. Fatani B., An Approach for Gummy Smile Treatment Using Botulinum Toxin A: A Narrative Review of the Literature, 2023
 3. Razmaite A., Trakiniene G., The effect of botox for the correction of the gummy smile: A systematic review, 2021
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk