fbpx

Botox like — działanie, przeciwwskazania, zabieg

botox like

Wielu pacjentów marzących o odmłodzeniu skóry i uzyskaniu wygładzenia zmarszczek często zniechęca wizja iniekcji koniecznych przy zabiegach z wykorzystaniem toksyny botulinowej czy kwasu hialuronowego. Idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących mniej inwazyjnych metod mogą być zabiegi typu botoks like, które stają się coraz bardziej popularne w dzisiejszej kosmetologii. Wykorzystywane preparaty pozwalają na rewitalizację skóry bez użycia igieł, a tzw. botox like daje efekt liftingu bez dyskomfortu i ryzyka powikłań. Na czym polega botox like? Jakie kosmetyki i substancje wykorzystuje się w celu uzyskania poprawy wyglądu?

Czym jest botox like?

Botoks like to ogólne określenie stosowane na produkty i zabiegi, które mają na celu naśladowanie efektów iniekcji botoxu, czyli toksyny botulinowej typu A. Preparaty działają w odmienny sposób i obejmują małoinwazyjne metody zmniejszania widoczności zmarszczek i poprawy wyglądu skóry.

Produkty botoks like mogą zawierać różne składniki, które pomagają relaksować mięśnie twarzy oraz poprawiają teksturę i elastyczność skóry, rewitalizują ją oraz zmniejszają widoczność drobnych linii i zmarszczek. Dostępne produkty, takie jak serum, kremy czy maski, pozwalają na aplikację aktywnych składników bezpośrednio na skórę, eliminując potrzebę inwazyjnych zabiegów iniekcyjnych.

Botox like – jakie zabiegi można wykonać?

W zabiegach rewitalizujących często wykorzystuje się peptydy biomimetyczne1, które zyskały uznanie dzięki swojej skuteczności w przeciwdziałaniu oznakom starzenia. Ich zdolność do regulowania metabolizmu komórkowego sprawia, że są niezwykle efektywne w poprawie kondycji i wyglądu skóry. Stymulują produkcję jej niezbędnych składników, takich jak kwas hialuronowy, elastyna i kolagen. Efektem tego jest wyraźne zmniejszenie widoczności zmarszczek, poprawa elastyczności skóry, a także wzmocnienie jej zdolności regeneracyjnych i odporności na różnego rodzaju uszkodzenia.

Jakie substancje wykorzystuje się w zabiegach botox like?

W dzisiejszych czasach istnieje alternatywna metoda dla osób, które pragną zredukować zmarszczki, lecz nie chcą poddawać się zabiegom z użyciem toksyny botulinowej czy kwasu hialuronowego. Mowa o preparatach, które zawierają substancje pozwalające uzyskać podobne efekty działania. Dzięki temu pacjenci mają możliwość wyboru najbardziej odpowiadającej im metody wygładzania zmarszczek oraz zapobiegania powstawaniu nowych.

Produkty zapewniające efekt rewitalizacji można aplikować bezpośrednio na skórę twarzy, a niektóre można zastosować również przy mezoterapii igłowej. Wśród substancji, które najczęściej wykorzystuje się w preparatach typu botoks like można wyróżnić:

 • argirelinę – zapobiega kurczeniu się mięśni i zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych. Badania kliniczne potwierdzają, że w ciągu miesiąca redukuje głębokość zmarszczek mimicznych o 30% przy stosowaniu 10% stężenia preparatu2,
 • DMAE (dimetyloaminoetanol) – stosowany w produktach dla cery dojrzałej, relaksuje mięśnie, wygładza skórę, redukuje „kurze łapki” i zmarszczki wokół ust, działa antyoksydacyjnie chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami,
 • jad żmii – syntetyczny mimetyk naśladujący działanie peptydu z jadu żmii. Działa podobnie do toksyny botulinowej, jest antagonistą receptora acetylocholiny i hamuje skurcze mięśni mimicznych3,
 • jad pszczeli (apitoksyna) – naturalny kompleks toksycznych peptydów, który może powodować stan zapalny skóry, lepsze ukrwienie i odżywienie skóry. Substancja nie została dogłębnie przebadana, natomiast wiadomo, że jest silnym alergenem i wymaga ostrożnego podejścia,
 • konotoksyna – substancja paraliżująca pochodząca od jadowitych morskich ślimaków. Preparaty stosowane w kosmetologii pozbawione są działania paraliżującego, ale nadal blokują skurcz mięśnia na poziomie komórkowym, co przyczynia się do wygładzenia i odprężenia skóry,
 • stoechiol z lawendy – naturalny składnik kosmetyków botox like pozyskiwany ze specjalnej odmiany lawendy, zmniejsza napięcie mięśniowe, działa przeciwzmarszczkowo, liftingująco i ochronnie na skórę.

Kto może skorzystać z zabiegów botox like?

Współczesna medycyna estetyczna w połączeniu z kosmetologią oferuje szereg metod, które pozwalają nie tylko zachować młody wygląd skóry, ale również dbać o jej zdrowie i kondycję. Dostępne opcje są na tyle zróżnicowane, że możliwe jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla każdego rodzaju cery. Ważne jest, aby pamiętać, że każda terapia powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, dlatego zaleca się konsultację z wykwalifikowanym specjalistą, który jest w stanie zalecić najbardziej odpowiednią formę pielęgnacji.

Zabiegi botoks like są szczególnie polecane osobom, które doświadczają problemów ze zmarszczkami mimicznymi, a także chcą poprawić elastyczność skóry i uzyskać efekt liftingu bez konieczności stosowania inwazyjnych metod. Produkty botox like, bogate w substancje aktywne, takie jak peptydy, mogą być atrakcyjną opcją dla osób poszukujących bardziej naturalnych rozwiązań. Preparaty są dostępne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku, pragnących zachować młodzieńczy wygląd skóry.

Wskazania do zabiegu botox like

Preparaty botox like stanowią skuteczną metodę walki z różnymi problemami skórnymi, będąc bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych metod inwazyjnych. Wśród najważniejszych wskazań do zabiegu wyróżnia się m.in.:

 • zmarszczki mimiczne – powstałe w efekcie bogatej mimiki twarzy, zwłaszcza w obszarze czoła, wokół oczu i ust (np. kurze łapki, lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła, zmarszczki palacza),
 • słaba kondycja skóry – związana z wiekiem utrata nawilżenia, jędrności i elastyczności skóry,
 • widoczne oznaki starzenia – wysuszenie, bruzdy, linie, zmarszczki.

Przeciwwskazania do zabiegu botox like

Przeciwwskazania do zabiegów botox like obejmują przede wszystkim problemy zdrowotne, które mogą negatywnie wpływać na organizm w reakcji na składniki aktywne zawarte w produktach. Należy do nich przede wszystkim:

 • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu,
 • choroby skóry w miejscu planowanego zabiegu,
 • ciąża i okres karmienia piersią.
  Warto podkreślić, że decyzja o użyciu preparatu typu botox like powinna być poprzedzona konsultacją z wykwalifikowanym specjalistą, który oceni indywidualne potrzeby i potencjalne ryzyko związane z zabiegiem.

Botoks like w Warszawie

Zabiegi botox like, coraz bardziej cenione w świecie kosmetologii i medycyny estetycznej, są doskonałą alternatywą dla osób poszukujących małoinwazyjnych metod redukcji zmarszczek i poprawy wyglądu skóry. Wzrastająca popularność sprawiła, że zabiegi rewitalizujące, wykorzystujące m.in. peptydy biomimetyczne, znajdują się w ofercie wielu klinik estetycznych. Jednym z takich miejsc jest klinika Projekt Skóra w Warszawie. Tutaj tradycja łączy się z nowoczesnością, a bogate doświadczenie zespołu harmonijnie współgra z najnowszymi osiągnięciami w zakresie pielęgnacji skóry. Klinika oferuje szeroki zakres usług, gwarantując skuteczne efekty, poczucie bezpieczeństwa i komfort, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla tych, którzy pragną odmłodzić i odświeżyć wygląd swojej skóry w przyjaznej i profesjonalnej atmosferze.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące botox like.

Jaki peptyd działa jak botoks?

Mechanizm działania argireliny jest podobny do toksyny botulinowej. Peptyd wpływa na hamowanie kurczenia się mięśni, wygładzenie skóry i zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych.

Czy produkty botoks like dają efekty jak zabiegi z botoxem?

Stosowanie preparatów botox like może dawać efekty poprawy wyglądu i zmniejszenia widoczności zmarszczek. Ich działanie jest jednak bardziej subtelne i wymagają często regularnego stosowania. Są idealne dla osób, które szukają mniej wyrazistych rezultatów lub chcą uniknąć iniekcji.

Jak działają preparaty botoks like?

Działanie preparatów botox like zależy od zastosowanych substancji i metod. Preparaty mogą działać poprzez relaksację mięśni twarzy, co pomaga zmniejszyć widoczność zmarszczek i linii, lub zawierać substancje, które wpływają na rewitalizację skóry.

Czym są peptydy biomimetyczne?

Peptydy biomimetyczne to składniki stosowane w produktach kosmetycznych, które naśladują funkcje naturalnych peptydów występujących w skórze. Są zaprojektowane tak, aby symulować działanie naturalnych procesów biologicznych, takich jak naprawa skóry czy stymulacja produkcji kolagenu, co przyczynia się do redukcji zmarszczek i poprawy ogólnego wyglądu i kondycji skóry.

Czy preparaty botoks like można stosować bez igieł?

Tak, jedną z głównych zalet produktów botox like jest to, że mogą być stosowane bez konieczności iniekcji. Są dostępne w różnych formach, takich jak serum, kremy czy maski, co pozwala na łatwą i bezbolesną aplikację.

Źródła:

 1. Tałałaj U., Synteza i ocena aktywności biologicznej peptydów sygnałowych, 2020
 2. Kluczyk A., Ludwiczak J., Modzel M., Kuczer M., Cebrat M.,Biernat M., Bąchor R., Argirelina – peptyd przeciwzmarszczkowy. Właściwości chemiczne i biologicznej, 2021
 3. Zbrojkiewicz M.,Lebiedowska A., Błońska-FajfrowskaB., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, 2018
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk