fbpx

Botoks na migrenę – działanie, przeciwwskazania, zabieg

botoks na migrenę

Zastosowanie toksyny botulinowej w celach estetycznych jest powszechnie znane i cenione za skuteczność w wygładzaniu zmarszczek mimicznych i odmładzaniu wyglądu twarzy pacjenta. Warto jednak wiedzieć, że botoks ma również zastosowanie w medycynie klinicznej, gdzie od lat przynosi korzyści pacjentom zmagającym się z różnorodnymi dolegliwościami. A leczenie migreny toksyną botulinową przynosi zadowalające efekty u pacjentów z przewlekłą postacią choroby.

Czym jest migrena?

Migrena to zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się przewlekłymi i intensywnymi bólami głowy, często połączonymi z innymi objawami, takimi jak nadwrażliwość na światło, dźwięk, a czasami nawet zapachy. Migrenowe bóle głowy, które mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni, znacząco wpływają na jakość życia pacjentów. Osoby cierpiące na migrenę często doświadczają zaburzeń widzenia, nudności, wymiotów, a w niektórych przypadkach nawet zaburzeń mowy i równowagi.

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy. To skomplikowany stan, który może mieć różne przyczyny, a na wystąpienie ataku wpływają zwykle czynniki wyzwalające, takie jak czekolada, alkohol, zmiany hormonalne, przebodźcowanie, przemęczenie lub stres. Migrenowe bóle głowy często koncentrują się po jednej stronie głowy i mogą być poprzedzone tzw. aurą, czyli krótkotrwałymi zaburzeniami neurologicznymi1.

Jak działa botoks na migrenę?

Leczenie migreny botoksem stało się popularne po tym, jak pacjenci z migreną, wykorzystujący toksynę botulinową do wygładzania zmarszczek na czole i skroniach, zaczęli zauważać zmniejszenie częstotliwości i intensywności migrenowych bólów głowy. Badania udowodniły, że w większości przypadków podanie odpowiednich dawek toksyny botulinowej w określone partie mięśni głowy i szyi, przyczyniają się do wyraźnej poprawy klinicznej u pacjentów z migreną2.

Mechanizm działania botoksu na migrenę nie został w pełni poznany. Prawdopodobnie dotyczy zahamowania uwalniania mediatorów bólu i stanu zapalnego z zakończeń nerwowych. To „odnerwienie” zapobiega eskalacji bólu, co wpływa na zmniejszenie częstotliwości epizodów migreny, mniejszy jest również ból głowy przy pojawiającym się ataku.

Zabieg wykonywany jest przez doświadczonych lekarzy medycyny estetycznej lub neurologów. Efekty terapii mogą być zauważalne już po pierwszym zabiegu, choć w wielu przypadkach konieczne jest kilkukrotne powtarzanie terapii.

Kto może poddać się zabiegowi botoksu na migrenę?

Zabieg leczenia migreny botoksem stosowany jest przy uciążliwym problemie przewlekłych migrenowych bólów głowy. Terapia zalecana jest szczególnie w przypadku osób mających bóle głowy przez 15 lub więcej dni w miesiącu. Metoda szczególnie polecana jest osobom, u których standardowe metody leczenia migreny, takie jak np. farmakoterapia profilaktyczna lub doraźna, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lub gdy występują przeciwwskazania do stosowania niektórych leków3.

Botoks na migrenę u dorosłych

Dorośli pacjenci, którzy doświadczają migreny przewlekłej – definiowanej jako ból głowy występujący 15 lub więcej dni w miesiącu – mogą być idealnymi kandydatami do leczenia botoksem. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem terapii każdy pacjent został dokładnie przebadany przez neurologa (zdiagnozowanie migreny przewlekłej) oraz lekarza medycyny estetycznej, który będzie wykonywał zabieg.

Botox na migrenę u seniorów

Migrena u seniorów występuje znacznie rzadziej niż u osób w młodszym wieku, dlatego w praktyce botoks u osób starszych wykorzystywany jest częściej do wygładzania zmarszczek mimicznych niż redukowania częstotliwości ataków migreny. Natomiast, jeśli u pacjenta występują przewlekłe migrenowe bóle głowy, które wpływają na codzienne funkcjonowanie, a ogólny stan zdrowia pozwala na zastosowanie toksyny botulinowej, nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu u seniora.

Wskazania do zabiegu z botoksem na migrenę

Wskazania do leczenia migreny toksyną botulinową:

 • migrena przewlekła – charakteryzująca się bólami głowy przez 15 lub więcej dni w miesiącu,
 • niewystarczająca odpowiedź na standardowe leczenie – botoks jest rozważany u pacjentów, którzy nie uzyskali ulgi w bólu za pomocą tradycyjnych metod leczenia migreny, takich jak leki przeciwmigrenowe lub zmiana stylu życia,
 • przeciwwskazania do innych form leczenia – w przypadkach, gdy pacjenci nie mogą stosować tradycyjnych leków przeciwmigrenowych z powodu przeciwwskazań medycznych, botoks może być rozważany jako alternatywa,
 • znaczący wpływ migreny na życie pacjenta – leczenie botoksem jest również rozważane u pacjentów, u których migrena wywiera znaczący wpływ na ich codzienne funkcjonowanie, w tym pracę, naukę i inne codzienne czynności,
 • powikłania po innych terapiach przeciwmigrenowych – u pacjentów, którzy doświadczyli skutków ubocznych innych form leczenia migreny, botoks może być atrakcyjną alternatywą.

Przed przystąpieniem do zabiegu botoksu na migrenę niezbędna jest dokładna ocena medyczna, pozwalająca zakwalifikować pacjenta do tej formy leczenia.

Przeciwwskazania do botoksu na migrenę

Chociaż leczenie migreny toksyną botulinową może znacząco poprawić komfort życia pacjenta, nie każdy może zostać zakwalifikowany do zabiegu z wykorzystaniem botoksu. Za główne przeciwwskazania do stosowania preparatu uznaje się:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • alergie i uczulenie na składniki preparatu,
 • ciążę i karmienie piersią,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • infekcje skórne i ogólne,
 • niektóre choroby autoimmunologiczne.

Należy pamiętać, że nieleczona migrena, czyli brak wcześniejszych prób zwalczania przypadłości przy pomocy innych metod, jest również przeciwwskazaniem do leczenia botoksem. Preparat nie powinien stanowić pierwszej linii leczenia.

Leczenie migreny botoksem w Warszawie

Medycyna estetyczna powszechnie korzysta z toksyny botulinowej w celu wygładzania zmarszczek u pacjentów. Dlatego wielu lekarzy medycyny estetycznej, pracujących w klinikach, ma kwalifikacje i doświadczenie, pozwalające na leczenie migreny botoksem. Jednym z miejsc, w którym pacjenci mogą liczyć na profesjonalne zabiegi z botoksem jest klinika Projekt Skóra w Warszawie. Nasi lekarze korzystają wyłącznie z certyfikowanych preparatów, zapewniających bezpieczeństwo i zadowalające rezultaty.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stosowania toksyny botulinowej w leczeniu migreny.

Ile kosztuje leczenie migreny botoksem?

Koszt leczenia migreny botoksem zależy od liczby zabiegów i dawek preparatu. W klinice Projekt Skóra podanie tradycyjnej toksyny botulinowej w jedną okolice kosztuje 700 zł. Przy wykorzystaniu botoksu nowej generacji koszt wynosi 900 zł.

Czy botoks jest dobry na migrenę?

Tak, botoks jest skuteczny w leczeniu migreny przewlekłej. Zmniejsza częstotliwość ataków i intensywność bólu głowy.

Gdzie podaje się botoks na migrenę?

Botoks na migrenę podaje się w określone partie mięśni głowy i szyi. Zabieg wykonywany jest przez neurologów oraz wielu lekarzy medycyny estetycznej.

Czy botoks na migrenę jest refundowany?

Od 1 lipca 2022 niektórzy pacjenci mogą skorzystać z refundowanego leczenia migreny toksyną botulinową.

Kto wstrzykuje botox?

Botoks powinien być wstrzykiwany przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej lub neurologa z odpowiednimi kwalifikacjami.

Dlaczego toksyna botulinowa (jad kiełbasiany) działa na bóle migrenowe?

Mechanizm działania botoksu na migrenę nie został w pełni wyjaśniony. Uważa się, że ma to związek z blokowaniem uwalniania mediatorów stanu zapalnego i bólu.

Ile zastrzyków botoksu na migrenę?

Ilość koniecznych zabiegów botoksu na migrenę zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. W rzadkich przypadkach już jeden zabieg przynosi poprawę. U niektórych wykonuje się zabieg w odstępach 12-tygodniowych, aż do przejścia migreny przewlekłej w dolegliwość epizodyczną.

Jakie są zalecenia po botoksie na migrenę?

Po zabiegu botoksu na migrenę zaleca się unikanie intensywnych ćwiczeń, masowania miejsc iniekcji i pochylania się. Należy również unikać wysokich temperatur (sauna, solarium) oraz picia alkoholu przez 24 godziny.

Ile kosztuje jedna dawka botoksu?

Cena jednej dawki botoksu zależy od kliniki, objętości i rodzaju preparatu. W klinice Projekt Skóra tradycyjny botoks na jedna okolicę kosztuje 700 zł, botoks nowej generacji - 900 zł.

Czy są zastrzyki na migrenę?

Tak, istnieją zastrzyki na migrenę, m.in. leki przeciwmigrenowe stosowane doraźnie oraz toksyna botulinowa wykorzystywana w profilaktyce migreny przewlekłej.

Czy przy botoksie potrzebne jest znieczulenie?

Botoks na migrenę zazwyczaj nie wymaga znieczulenia, chociaż dla poprawy komfortu pacjenta często stosuje się kremy znieczulające.

Czy botoks na czoło jest bezpieczny?

Botoks na czoło jest uważany za bezpieczny, gdy zabieg jest wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza.

Czy botoks na migrenę można stosować w każdym wieku?

Botoks na migrenę stosuje się u dorosłych pacjentów.

Czy lekarz medycyny estetycznej może podać botoks na bóle migrenowe?

Tak, lekarz medycyny estetycznej z odpowiednim doświadczeniem może podawać botoks na bóle migrenowe, ale powinien być przeszkolony w zakresie odpowiednich ilości i miejsc podawania preparatu.

Źrodła:

 1. Linde M., Migrena: współczesne kierunki leczenia, 2006
 2. Boczarska-Jedynak M., Sławek J.,Praktyczne aspekty leczenia migreny przewlekłej toksyną botulinową typu A, 2017praca zbiorowa, Wpływ toksyny botulinowej na poprawę jakości życia pacjentów z migreną przewlekłą, 2022
 3. praca zbiorowa, Wpływ toksyny botulinowej na poprawę jakości życia pacjentów z migreną przewlekłą, 2022
4/5 - (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk