fbpx

Lifting twarzy – zabiegi, działanie, przeciwwskazania

Lifting twarzy

Zabieg liftingu twarzy ma na celu przywrócenie młodzieńczego wyglądu poprzez skorygowanie konturów, zwiększenia napięcia skóry oraz zmniejszenie widoczności efektów starzenia. Kiedyś lifting, kojarzył się wyłącznie z inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi w znieczuleniu ogólnym. Dziś pacjenci mogą wybierać spośród szerokiej gamy mniej inwazyjnych metod, które zapewniają poprawę wyglądu bez długotrwałej rekonwalescencji. Jakie są rodzaje liftingu twarzy i na czym polega ten zabieg?

Czym jest lifting twarzy?

Lifting twarzy i szyi to ogólna nazwa dla różnorodnych procedur, zabiegów estetycznych i chirurgicznych, które mają na celu odmłodzenie i poprawę wyglądu twarzy. Niezależnie od stosowanej metody głównym celem liftingu twarzy jest redukcja widocznych oznak starzenia, takich jak zmarszczki, bruzdy czy utrata napięcia skóry, widoczna szczególnie w dolnej części twarzy. Zabiegi naciągające skórę (od ang. lift – dźwigać, podnosić) „podnoszą” ją, poprawiając owal twarzy i przywracając jej dawne kontury. Procedury mogą obejmować również szyję, aby uzyskać spójny efekt młodzieńczego i świeżego wyglądu.

Lifting twarzy – jakie zabiegi można wykonać?

Zabiegi odmładzające twarz obejmują różne metody, które mają na celu poprawę kondycji skóry oraz przywrócenie jej młodszego wyglądu. W zależności od potrzeb i preferencji pacjenci mogą skorzystać z chirurgicznych metod, wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, lub małoinwazyjnych zabiegów liftingujących wykonywanych w klinikach medycyny estetycznej.

Wybór odpowiedniej metody powinien być zawsze poprzedzony konsultacją ze specjalistą, który oceni stan skóry i pomoże dobrać najbardziej odpowiednią technikę. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się efektami odmłodzenia, które są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Chirurgiczny lifting twarzy

Chirurgiczny lifting twarzy to zaawansowany zabieg medyczny, który koncentruje się na odmłodzeniu wyglądu twarzy i szyi. Procedura polega na naciągnięciu i chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry, co prowadzi do poprawy napięcia, wygładzenia zmarszczek i bruzd oraz odmłodzenia konturów twarzy.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a chirurg plastyczny dokonuje precyzyjnych nacięć, zazwyczaj wzdłuż linii włosów lub za uszami, aby zminimalizować widoczność blizn po zabiegu. Oprócz naciągnięcia skóry dokonuje się również zmian w tkance podskórnej. Po operacji pacjenci mogą odczuwać ból, który jest kontrolowany za pomocą leków przeciwbólowych. Okres rekonwalescencji trwa zazwyczaj kilka tygodni, a pełne efekty zabiegu stają się widoczne po ustąpieniu opuchlizny1.

Lifting twarzy bez skalpela

Lifting twarzy bez skalpela to innowacyjna metoda odmładzania przy wykorzystaniu małoinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej2. Procedury wykorzystywane przez specjalistów z tej dziedziny opierają się przede wszystkim na wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń lub wykonaniu iniekcji określonych preparatów (dokonywanych za pomocą igły lub kaniuli), które korygują owal twarzy, poprawiają rysy i jędrność skóry. Wśród najpopularniejszych metod niechirurgicznego liftingu twarzy można wyróżnić:

 • zabieg HIFU – wykorzystujący ultradźwięki o wysokiej częstotliwości, które doprowadzają do podwyższenia temperatury w tkankach i zapoczątkowują procesy regeneracyjne,
 • laseroterapię – wykorzystanie lasera tulowego pobudza skórę do produkcji nowego kolagenu i elastyny, zapewniając tzw. efekt „baby face”,
 • zabieg wolumetrii twarzy – poprawiający owal i przywracający utracone kontury za pomocą iniekcji z kwasu hialuronowego,
 • zabiegi na bazie kwasu hialuronowego – wypełniające zmarszczki i poprawiające nawilżenie skóry,
 • zabiegi z użyciem nici liftingujących – polegające na wprowadzeniu pod skórę specjalnych nici, które stanowią „rusztowanie” dla tkanki wewnętrznej, a w efekcie podciągają i napinają skórę,
 • zabieg radiofrekwencji mikroigłowej – łączący działanie mikronakłuć i fal radiowych, które prowadzą do kontrolowanego przegrzania tkanek i zapoczątkowania procesów regeneracyjnych.

Kto może poddać się zabiegowi liftingu twarzy?

Lifting twarzy to popularny zabieg mający na celu odmłodzenie wyglądu i poprawę samopoczucia. Zabiegi można dostosować do różnych grup wiekowych, uwzględniając indywidualne potrzeby i specyfikę skóry dorosłych pacjentów. Lifting twarzy wykonuje się w przypadku wyraźnych oznak starzenia zazwyczaj u pacjentów po 40. – 50. roku życia oraz seniorów.

Zabiegi dla cery dojrzałej

Osoby z cerą dojrzałą, zauważające na swojej twarzy oznaki starzenia takie jak zmarszczki, utrata napięcia skóry, czy zmiany w owalu twarzy, mogą rozważyć lifting twarzy. W tej grupie wiekowej dużą skuteczność zapewniają zabiegi medycyny estetycznej. Koncentrują się przede wszystkim na poprawie ogólnego napięcia skóry jej kondycji poprzez zastosowanie zabiegów zapoczątkowujących procesy regeneracyjne (np. radiofrekwencja mikroigłowa, HIFU).

Zabiegi dla seniorów

Seniorzy, u których proces starzenia jest bardziej zaawansowany, mogą rozważać bardziej zaawansowane zabiegi liftingu twarzy np. wolumetrię, nici czy laseroterapię. W starszym wieku, chcąc uzyskać pełne wygładzenie twarzy, może zachodzić konieczność przeprowadzenia liftingu chirurgicznego. Zabieg może przynieść znaczącą poprawę w wyglądzie, ale w tej grupie wiekowej, ze względu na stan zdrowia, mogą występować przeciwwskazania do zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Natomiast samo przeprowadzenie zabiegu u seniorów nie wiąże się z większym ryzykiem powikłań3.

Wskazania do zabiegu liftingu twarzy

Wskazania do zabiegu liftingu twarzy są różnorodne i zależą od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stanu skóry. Wśród głównych objawów, które wpływają na decyzję pacjentów można wyróżnić:

 • nadmiar skóry – redukcja nadmiaru skóry jest jednym z głównych powodów, dla których pacjenci decydują się na lifting twarzy i szyi, zwłaszcza gdy skóra traci swoją elastyczność i zaczyna opadać,
 • zmarszczki – lifting twarzy może znacząco zmniejszyć widoczność głębokich zmarszczek i bruzd, szczególnie wokół ust, nosa i na czole,
 • utrata napięcia skóry – zabieg skutecznie przywraca napięcie skóry, co przekłada się na bardziej młodzieńczy i wypoczęty wygląd,
 • zmiany w owalu twarzy – lifting pomaga przywrócić zdefiniowany owal twarzy, co jest częstym problemem związanym ze starzeniem się skóry,
 • obniżenie rysów twarzy – z wiekiem naturalne linie i rysy twarzy mogą się obniżyć, lifting twarzy pozwala na ich poprawę i przywrócenie twarzy bardziej młodzieńczego wyglądu,
 • zmiany w obszarze szyi – często lifting twarzy łączy się z zabiegiem liftingu szyi, by osiągnąć kompleksową i spójną poprawę wyglądu.

Warto pamiętać, że decyzja o przeprowadzeniu liftingu twarzy powinna być podjęta po konsultacji ze specjalistą, który oceni stan skóry i doradzi najlepsze rozwiązanie.

Przeciwwskazania do zabiegu liftingu twarzy

Przeciwwskazania do zabiegu liftingu twarzy różnią się w zależności od tego, czy pacjent chce zdecydować się na zabieg chirurgiczny, czy niechirurgiczny. W przypadku liftingu chirurgicznego, przeciwwskazania często wiążą się z wymogiem zastosowania znieczulenia ogólnego oraz większą inwazyjnością samego zabiegu. Natomiast w metodach niechirurgicznych, przeciwwskazania mogą dotyczyć specyfiki stosowanych technik, takich jak laser czy iniekcje. Do głównych przeciwwskazań do liftingu twarzy zalicza się:

 • aktywne stany zapalne skóry,
 • infekcje ogólne,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • poważne choroby przewlekłe,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • nadmierne palenie tytoniu,
 • ciężkie problemy psychiatryczne.

Zawsze zaleca się, aby przed podjęciem decyzji o zabiegu liftingu twarzy, przeprowadzić szczegółową konsultację z lekarzem specjalistą, który oceni stan zdrowia pacjenta i zdecyduje, czy zabieg jest dla niego bezpieczny i odpowiedni.

Lifting twarzy w Warszawie

Wiele klinik w Warszawie oferuje zabiegi liftingu twarzy, zarówno tych chirurgicznych, jak i małoinwazyjnych. Klinika Projekt Skóra oferuje szeroki zakres zabiegów odmładzających bez użycia skalpela. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie naszych specjalistów pozwalają łączyć tradycję z innowacjami, a dzięki indywidualnemu podejściu do pacjenta wszystkie zabiegi dostosowane są do specyficznych potrzeb skóry i oczekiwanych efektów.

Przy zabiegach liftingu twarzy w klinice Projekt Skóra wykorzystuje się wyłącznie certyfikowane urządzenia i preparaty, co pozwala nam zapewniać pacjentom wysoką jakość usług, komfort i bezpieczeństwo.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące liftingu twarzy.

Na czym polega lifting twarzy?

Lifting twarzy polega na odmłodzeniu skóry poprzez poprawę jej napięcia i usunięciu efektów starzenia, przy wykorzystaniu małoinwazyjnych lub chirurgicznych procedur zabiegowych.

Jak długo utrzymuje się efekt po liftingu twarzy?

Efekty chirurgicznego liftingu twarzy utrzymują się zazwyczaj od 5 do 10 lat, ale to zależy od indywidualnych cech skóry oraz od zachowania zdrowego stylu życia i odpowiedniej pielęgnacji skóry. Efekty małoinwazyjnych zabiegów zależą od metody i mechanizmu działania. Zazwyczaj utrzymują się kilkanaście miesięcy.

W jakim wieku najlepiej zrobić lifting twarzy?

Najlepszy wiek na zabieg liftingu twarzy to zazwyczaj piąta lub szósta dekada życia, ale wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i cech skóry pacjenta.

Czy lifting twarzy boli?

Chirurgiczny lifting twarzy przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym,dlatego sam zabieg nie powoduje dolegliwości bólowych. Ból pojawia się po operacji i zwykle wymaga stosowania leków przeciwbólowych. Metody wykorzystywane w medycynie estetycznej zazwyczaj nie powodują większych dolegliwości, ale w niektórych przypadkach, dla poprawy komfortu pacjenta, stosuje się znieczulenie miejscowe.

Na czym polega laserowy lifting twarzy?

Laserowy lifting twarzy to nieinwazyjna alternatywa dla tradycyjnego liftingu. Wykorzystuje energię laserową do stymulowania produkcji kolagenu i elastyny, co prowadzi do ujędrnienia skóry i redukcji zmarszczek.

Dlaczego lifting twarzy nie jest trwały?

Efekty liftingu twarzy nie są trwałe, ponieważ proces starzenia się skóry nadal postępuje. Zabieg poprawia wygląd w danym momencie, ale nie zatrzymuje naturalnego procesu starzenia.

Ile kosztuje zabieg liftingu twarzy?

Cena zabiegu liftingu twarzy zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja kliniki, czy zakres operacji/ rodzaj zabiegu.

Jaki jest najlepszy zabieg liftingu twarzy?

Najlepszy zabieg liftingu twarzy to taki, który przynosi zadowalające efekty i nie powoduje skutków ubocznych. Wybór metody zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Ile goi się twarz po liftingu?

Proces gojenia po liftingu chirurgicznym trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni, ale pełna rekonwalescencja może zająć więcej czasu. Pełna rekonwalescencja po liftingu bez skalpela trwa maksymalnie 7 dni, ale ewentualne dolegliwości po zabiegu (obrzęk, zaczerwienienie) ustępują zazwyczaj w ciągu 48 godzin.

Źrodła:

 1. Craven C., Different types of facelifts – which technique is best for you?, 2014
 2. Osika G., Wesołowska A., Niechirurgiczne metody opóźniające procesy starzenia się skóry, 2020
 3. Gupta V., Winocour J., Shi H., Shack B., Grotting J.C., Higdon K.K., Preoperative Risk Factors and Complication Rates in Facelift: Analysis of 11,300 Patients, 2015
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk