fbpx

Laseroterapia – działanie, przeciwwskazania, zabiegi

Laseroterapia

Laseroterapia stanowi innowacyjne narzędzie wykorzystywane w wielu dziedzinach medycyny. Dzięki swoim właściwościom i szerokiemu zakresowi działania światło lasera wykazuje skuteczność przy leczeniu różnych przypadłości, chorób i defektów estetycznych. Ciągłe udoskonalanie istniejących technologii daje coraz większe możliwości zastosowania laseroterapii, a popularność i rozpowszechnienie metody sprawia, że lasery medyczne i kosmetyczne dostępne są dla szerszego grona pacjentów. Kto może skorzystać z możliwości przeprowadzenia terapii laserowej? W jakich dziedzinach medycyny korzysta się z mocy lasera i czy może wpłynąć na wygląd pacjenta?

Laseroterapia – co to jest?

Laseroterapia to nowoczesna metoda leczenia, która wykorzystuje energię światła laserowego do stymulacji różnorodnych procesów zachodzących w organizmie. Działa na zasadzie skierowania wiązki światła o określonej długości fali do konkretnego obszaru ciała, co prowadzi do przyspieszenia procesów gojenia, regeneracji, zmniejszenia bólu, czy stanów zapalnych.

Laseroterapia opiera się na wzajemnym oddziaływaniu fali elektromagnetycznej z cieczą, gazem, lub ciałem stałym, które stanowią tzw. ośrodek aktywny. W wyniku reakcji pomiędzy nimi generowane jest promieniowanie o charakterystycznych cechach, takich jak monochromatyczność, równoległość, intensywność oraz koherencja (spójność1).

Zabiegi z wykorzystaniem światła laserowego należy wykonywać w seriach. Każda kuracja opiera się na odpowiednio dobranej dawce promieniowania i określonej liczbie zabiegów (od kilku do nawet kilkunastu), pozwalających na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

Laseroterapia w medycynie

W medycynie wykorzystuje się różne rodzaje laserów, które klasyfikowane są nie tylko ze względu na rodzaj zastosowanego w nich ośrodka czynnego (ciecz, gaz, ciało stałe), ale również długości emitowanej fali (lasery ultrafioletowe, obszaru widzialnego i podczerwieni) oraz wyjściowej mocy wiązki promieniowania (lasery wysokoenergetyczne, średnioenergetyczne oraz niskoenergetyczne). To umożliwia swobodny wybór najwłaściwszego rozwiązania dostosowanego do potrzeb pacjenta.

Laseroterapia sprawdza się w wielu dziedzinach medycyny i pozwala na skuteczne leczenie różnorodnych chorób i przypadłości. Dzięki laserom możliwe jest przeprowadzanie nowoczesnych zabiegów, które charakteryzują się większą precyzją, mniejszym ryzykiem powikłań oraz krótszym czasem rekonwalescencji dla pacjenta. Z laseroterapii korzysta się nie tylko w dermatologii i medycynie estetycznej2, ale również w okulistyce, flebologii, stomatologii, onkologii, fizjoterapii, reumatologii, urologii, czy chirurgii.

 • Zabiegi laserowe w medycynie estetycznej i kosmetologii – w medycynie estetycznej i kosmetologii wykorzystanie lasera stało się nieodłącznym elementem wielu zabiegów od usuwania niechcianego owłosienia, aż do redukcji zmarszczek,
 • Laseroterapia w dermatologii – laser znalazł zastosowanie w leczeniu różnych chorób skóry, ponieważ wykazuje działanie przeciwzapalne i wspomaga procesy gojenia oraz regeneracji skóry,
 • Zabiegi z wykorzystaniem lasera we flebologii – laseroterapia pozwala na precyzyjne i mało inwazyjne leczenie żylaków, stymuluje mikrokrążenie i może eliminować dolegliwości bólowe,
 • Zabiegi laseroterapii w rehabilitacji – laser może stanowić metodę fizykoterapii. Rehabilitacja laserem przynosi zadowalające efekty przy schorzeniach, takich jak np. łokieć tenisisty, czy zespół cieśni nadgarstka, działa leczniczo na stany zapalne tkanek miękkich, przykurcze mięśni, pomocna jest również w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów, również o podłożu reumatycznym,
 • Laseroterapia w okulistyce – pozwala na precyzyjne i bezpieczne leczenie niektórych chorób gałki ocznej, m.in. schorzeń siatkówki, czy korekcję wad wzroku,
 • Zabiegi stomatologiczne z użyciem lasera – działanie lasera wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu stanów zapalnych, biostymulacji, czy odkażaniu kanałów korzeniowych,
 • Laseroterapia w onkologii – laser wykorzystywany jest w diagnostyce i leczeniu nowotworów. Odpowiednio dobrana wiązka lasera pozwala niszczyć niektóre komórki nowotworowe,
 • Wykorzystanie lasera w chirurgii – połączenie działania skalpela i koagulatora pozwala na minimalizowanie krwawienia i pozostawienie czystego pola operacyjnego. Dodatkowo pomaga uniknąć nadmiernego bliznowacenia,
 • Laseroterapia w urologii – laser wykorzystuje się w przypadku kamicy moczowej, gruczolaku stercza i nowotworach układu moczowego3.

Laseroterapia – jakie zabiegi można wykonać w klinikach medycyny estetycznej?

Laseroterapia stała się nieodłącznym elementem nowoczesnych klinik medycyny estetycznej, oferując pacjentom liczne zabiegi służące poprawie wyglądu i samopoczucia. Przy wykorzystaniu wiązki światła specjaliści są w stanie precyzyjnie i efektywnie działać na konkretne obszary skóry, dostosowując zabieg do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

W klinikach medycyny estetycznej stosuje się różne rodzaje laserów (np. laser frakcyjny CO2, czy tulowy), które mają określone właściwości i wykorzystywane są przy konkretnych zabiegach i problemach skórnych. Dlatego ważne jest, aby przed wyborem zabiegu skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać najodpowiedniejszą metodę laseroterapii.

Wykorzystanie promieniowania laserowego w terapiach odmładzających

Laseroterapia to jedna z metod wykorzystywanych do walki z oznakami starzenia się skóry. Zabiegi pozwalają odzyskać gładką skórę, poprawić jej kondycję i zredukować widoczność zmarszczek. Wykorzystanie światła laserowego pozwala na uzyskanie zadowalającego efektu poprawy wyglądu skóry dojrzałej, przywracając jej młodzieńczy wygląd i blask.

Zamykanie naczynek z użyciem lasera

Widoczne naczynka na twarzy lub ciele mogą stanowić defekt estetyczny, który wpływa na samoocenę pacjenta. W wielu przypadkach pomocne mogą okazać się zabiegi w klinice medycyny estetycznej. Zastosowanie promieniowania laserowego pozwala zamknąć naczynka, zmniejszyć ich widoczność i przywrócić skórze zdrowy wygląd.

Redukcja blizn i przebarwień za pomocą promieniowania laserowego

Blizny, przebarwienia i inne nieestetyczne zmiany skórne mogą przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia pacjenta. Urządzenia emitujące skupioną wiązkę światła, wykorzystywane przez specjalistów w klinikach medycyny estetycznej, mogą być pomocne w walce z bliznami (również potrądzikowymi) i przebarwieniami. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się gładką i jednolitą skórą, pozbawioną niechcianych zmian.

Zastosowanie laseroterapii w usuwaniu rozstępów

Rozstępy stanowią problem dla wielu osób, niezależnie od wieku czy płci. Dzięki wykorzystaniu lasera w medycynie estetycznej, możliwa jest skuteczna redukcja tych nieestetycznych zmian. Laseroterapia przeprowadzana w klinikach medycyny estetycznej wpływa na produkcję kolagenu w skórze, co przyczynia się do jej regeneracji i poprawy elastyczności, co pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów w walce z rozstępami.

Zastosowanie lasera w depilacji

Epilacja laserowa jest jednym z najskuteczniejszy sposobów na pozbycie się zbędnego owłosienia. Zabieg wykonywany jest u kobiet i mężczyzn przy użyciu lasera diodowego lub aleksandrytowego. Procedura nie tylko zapewnia zadowalające efekty, ale również jest niemal bezbolesna, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi metodami depilacji. Laser niszczy cebulki włosowe, co początkowo opóźnienia, a z czasem długotrwale hamuje odrastanie włosów.

Kto może poddać się zabiegowi laseroterapii?

Laseroterapia, dzięki swojej wszechstronności i precyzyjnemu działaniu, stała się dostępna dla szerokiej grupy pacjentów, niezależnie od płci, czy wieku. Współczesna medycyna oferuje wiele możliwości wykorzystania lasera, które przynoszą korzyści zarówno w zakresie ochrony lub przywracania zdrowia, jak i poprawy wyglądu oraz samopoczucia.

Laseroterapia dla dzieci

Laseroterapia u dzieci to nowoczesna metoda leczenia, która wykorzystuje promieniowanie laserowe do celów terapeutycznych u pacjentów pediatrycznych. Naświetlanie punktowe umożliwia skuteczne i bezinwazyjne leczenie wielu schorzeń i dolegliwości, m.in. w obrębie przewodu pokarmowego, układu moczowego, ale również problemów naczyniowych, usuwania znamion skórnych, czy blizn, np. poparzeniowych. Laser działa również przeciwzapalnie, wspiera regenerację skóry i przyspiesza gojenie ran pooperacyjnych.

Laseroterapia dla dorosłych

Dla dorosłych pacjentów laseroterapia oferuje szerokie zastosowanie zarówno w medycynie estetycznej, jak i w leczeniu innych schorzeń. Wykorzystanie możliwości różnorodnych laserów w wielu dziedzinach medycyny oraz w kosmetologii pozwala na osiąganie pożądanych efektów leczniczych oraz poprawianie wyglądu i samopoczucia dorosłych pacjentów.

Laseroterapia dla seniorów

Laseroterapia może być nieocenionym wsparciem w leczeniu przewlekłych schorzeń i dolegliwości związanych z wiekiem. Działanie lasera przynosi skuteczne rezultaty przy przeciwdziałaniu dolegliwościom reumatologicznym, urologicznym, czy gojeniu odleżyn. Z metody korzysta również chirurgia naczyniowa, onkologia, czy okulistyka, a nieinwazyjne zabiegi są lepiej tolerowane przez seniorów. Zastosowanie lasera w rehabilitacji po urazach czy chorobach związanych z wiekiem (np. choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych, czy bioder, ostrogi piętowe), pozwala na zwiększenie aktywności fizycznej i wyraźną poprawę jakości życia pacjentów.

Wskazania do laseroterapii

Laseroterapia, dzięki swoim specyficznym właściwościom, stała się niezastąpioną metodą leczenia w różnych dziedzinach medycyny. Wśród głównych wskazań do laseroterapii można wyróżnić:

 • różnorodne dolegliwości bólowe (np. w obrębie kości i stawów, tkanek miękkich),
 • słabe gojenie ran i blizn (np. poparzeniowych),
 • utrzymujący się stan zapalny skóry, odleżyny,
 • powikłania skórne po zakrzepach i chorobach układu krążenia (np. obrzęki, krwiaki),
 • zmiany skórne (np. blizny, rozstępy, przebarwienia),
 • trądzik różowaty,
 • rozszerzone naczynka na twarzy lub ciele pacjenta,
 • widoczne efekty starzenia,
 • poszerzone pory.

Przeciwwskazania do laseroterapii

Mimo wielu korzyści płynących z laseroterapii, istnieją pewne sytuacje, w których jej zastosowanie może być niewskazane. Za najbardziej powszechne przeciwwskazania uważana jest:

 • ciąża,
 • choroba nowotworowa,
 • infekcja w obszarze zabiegowym
 • przeziębienie, gorączka,
 • obecność wszczepów elektronicznych,
 • cukrzyca,
 • padaczka,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • stosowanie niektórych leków (np. fotouczulających, sterydów, a w niektórych przypadkach również leków przeciwzakrzepowych),
 • nadwrażliwość skóry na promieniowanie.

Ze względu na możliwość uszkodzenia wzroku nie zaleca się przeprowadzania zabiegów w okolicy oka (wyjątek stanowią lasery wykorzystywane w okulistyce).

Zabiegi laseroterapii w Warszawie

Współczesne technologie laserowe oferują szerokie możliwości leczenia wielu chorób, dolegliwości i niedoskonałości skóry, a ich zastosowanie jest coraz bardziej popularne w wielu klinikach na całym świecie. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje medycyna estetyczna. Dzięki laseroterapii pacjenci mogą zredukować defekty estetyczne i zmniejszyć widoczność efektów starzenia się skóry. Dzięki temu mają szansę uzyskać znaczącą poprawę wyglądu i samopoczucia.

Jednym z miejsc oferujących wykorzystanie laseroterapii w medycynie estetycznej jest klinika Projekt Skóra w Warszawie. Dzięki wykorzystaniu różnych laserów i innowacyjnych, zaawansowanych technologii, specjaliści z kliniki mają możliwość dostosowania zabiegu do konkretnego problemu i unikalnych potrzeb skóry pacjenta.

Projekt Skóra w Warszawie oferuje wiele zabiegów laserowych m.in. usuwanie przebarwień, blizn, rozstępów, znamion barwnikowych, zamykanie naczynek oraz rewitalizację skóry i epilację. Szeroka oferta sprawia, że niemal wszyscy pacjenci mogą znaleźć pomoc i liczyć na troskliwą opiekę dla swojej skóry, a dzięki indywidualnemu podejściu każdy może poczuć się piękniej i młodziej.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stosowania laseroterapii.

Na czym polega laseroterapia?

Laseroterapia to metoda leczenia wykorzystująca skupioną jednobarwną wiązkę światła, która dzięki swoim właściwościom przenika do tkanek ciała pacjenta. Wykorzystanie światła laserowego stymuluje procesy lecznicze na poziomie komórkowym, co przyspiesza regenerację i łagodzi dolegliwości bólowe.

Na co pomaga laser w rehabilitacji?

Laseroterapia wpływa korzystnie na wiele schorzeń narządu ruchu (m.in. łokieć gofisty, zespół cieśni kanału nadgarstka, zwyrodnienia stawów), dlatego powszechnie wykorzystywana jest jako metoda fizykoterapii. Laser działa przeciwzapalnie, pozwala zmniejszyć ból i przyspiesza regenerację tkanek.

Czy laseroterapia boli?

Nie, laseroterapia jest zabiegiem bezbolesnym. W niektórych przypadkach podczas zabiegu pacjenci mogą odczuwać ciepło w miejscu naświetlania.

Ile zabiegów laserem trzeba wykonać?

Liczba zabiegów laseroterapii zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Specjalista dostosowuje rodzaj, moc i liczbę sesji do konkretnego problemu pacjenta. Aby osiągnąć pożądany efekt leczniczy zalecane jest przeprowadzenie całej zalecanej serii zabiegów.

Czy laseroterapia jest skuteczna?

Tak, laseroterapia uznawana jest za skuteczną metodę leczenia w wielu dziedzinach medycyny oraz w kosmetologii.

Ile kosztuje jeden zabieg laserem?

Ceny zabiegu zależą od kliniki, rodzaju lasera oraz konkretnego problemu pacjenta. W klinice Projekt Skóra w Warszawie koszty pojedynczego zabiegu oscylują w granicach od 300 zł do 2500 zł.

Źródła:

 1. Sieroń A., Pasek J., Mucha R., Lasery w medycynie i rehabilitacji, 2006
 2. Burdzy D., Ozga D., Kosydar-Bochenek J., Burdzy K., Lewandowski B., Zastosowanie laserów w terapii wybranych problemów skórnych. Przegląd metod, 2017
 3. Duda W., Kawecki J, Duda M., Lasery w urologii, 2008
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk