fbpx

Medycyna estetyczna – czyli zabiegi w nowoczesnych klinikach

Medycyna estetyczna

We współczesnych czasach, w których dobre samopoczucie często wiąże się z atrakcyjnym wyglądem, medycyna estetyczna zdobywa coraz większą popularność. Dzięki nieustannemu rozwojowi dziedziny możliwe jest optymalne dopasowanie innowacyjnych metod do rosnących potrzeb pacjentów. Indywidualne podejście do modelowania twarzy i podkreślania urody pozwala zahamować procesy starzenia oraz zminimalizować powstałe zmiany, jak również wyeksponować naturalne piękno i zmniejszyć widoczność defektów. Medycyna estetyczna, kiedyś postrzegana jako odmładzający luksus dla wybranych, dziś staje się naturalnym elementem dbania o kondycję skóry, dostępnym dla wszystkich, którym zależy na jej zdrowym i młodym wyglądzie.

Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna jest stosunkowo nowym działem medycyny, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Również w Polsce zauważalny jest dynamiczny rozwój tej dziedziny. Zjawisko jest efektem synergii pomiędzy rozwojem medycyny, innowacjami technologicznymi oraz rosnącym zapotrzebowaniem społeczeństwa na zabiegi odmładzające i poprawiające wygląd.

Początek historii medycyny estetycznej sięga lat 70. XX wieku. W 1973 roku, w Paryżu, francuski endokrynolog, Jean Jacques Legran, zainicjował powstanie Towarzystwa Medycyny Estetycznej. Pięć lat później Francja, Rzym, Hiszpania i Belgia utworzyły Międzynarodowy Związek Medycyny Estetycznej (Union International de Medicine Esthetique – UIME), otwierając nową erę w rozwoju medycyny.

Pomimo globalnego entuzjazmu polscy pacjenci czekali na przełomowy moment do początku lat 90. Natomiast rosnące zainteresowanie i intensywny rozwój branży w kraju dotyczy przede wszystkim ostatniego dziesięciolecia. W 2014 roku wzrost wartości polskiego rynku medycyny estetycznej wyniósł 15%, rok później sięgnął już 20%1.

Skalę popularności dziedziny ukazują również światowe trendy i wpływy. Na podstawie wyników z 2014 (2,7 mld dolarów) roku oszacowano, że w ciągu 5 lat wartość rynku osiągnie 4 mld2. Tymczasem, zgodnie z wynikami raportu firmy Grand View Research, w 2022 r. wartość światowego rynku medycyny estetycznej oszacowano na 112 mld dolarów, a prognoza na 2030 r. wynosi ponad 332 mld3!

Najbardziej rozwiniętą gałęzią medycyny estetycznej jest dermatologia estetyczna, skupiająca się na poprawie kondycji skóry i odwracaniu efektów starzenia. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również ginekologia estetyczna, umożliwiająca poprawę wyglądu i funkcjonowania narządów płciowych.

Współczesna medycyna estetyczna wykorzystuje nowoczesne technologie i metody zabiegowe, które są wynikiem wieloletnich badań i wprowadzania innowacji. Dzięki nim pacjenci w różnym wieku mają możliwość odzyskania (lub uzyskania) zadowalającego wyglądu, komfortu, a w wielu przypadkach również poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Kto może skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Ze względu na szeroką ofertę i możliwości w zakresie uzyskiwanych rezultatów,zabiegi (większość) adresowane są do kobiet i mężczyzn pragnących poprawić swój wygląd i kondycję skóry, zatuszować oznaki starzenia oraz skorygować pewne niedoskonałości. Medycyna estetyczna skierowana jest do szerokiej grupy pacjentów w różnym wieku.

  • 18 – 25 lat – u osób w tym wieku wykonuje się przede wszystkim zabiegi korygujące niedoskonałości (np. blizny, asymetrie), oraz modelowanie twarzy (np. powiększanie ust, kości policzkowych),
  • 30 – 40 lat – po 25. roku zaczyna spadać poziom naturalnego kwasu hialuronowego w skórze, co wpływa na stopniowe pogarszanie się jej kondycji. Z czasem obniża się również poziom kolagenu i elastyny, a na twarzy pojawiają się zmarszczki mimiczne. W tej grupie wiekowej wybierane są przede wszystkim zabiegi mające na celu skorygowanie niedoskonałości oraz spowalniające efekty starzenia (anti aging),
  • 40 – 50 lat – coraz bardziej zauważalna utrata jędrności skóry i pogłębianie się zmarszczek mimicznych często przyczyniają się do podejmowania decyzji o skorzystaniu z wypełniaczy lub zabiegów wpływających na intensywną regenerację skóry,
  • 50 – 60 lat – większość pacjentów z tej grupy korzysta przede wszystkim z zabiegów redukujących i spowalniających efekty starzenia,
  • >60 lat – osoby w tym wieku zmagają się z głębokimi zmarszczkami, zwykle wyraźnie zauważalna jest również utrata owalu twarzy oraz związane z wiekiem przebarwienia, dlatego pacjenci z tej grupy decydują się przede wszystkim na zabiegi intensywnie liftingujące,
  • pacjenci po przebytych urazach, operacjach, ciąży (niezależnie od wieku) – medycyna estetyczna umożliwia poprawę wyglądu skóry, redukcji blizn i przebarwień czy modelowania niewielkich niedoskonałości powstałych w wyniku urazów,
  • osoby z konkretnymi problemami skórnymi – niektórzy pacjenci decydują się na zabiegi medycyny estetycznej z powodu trądziku, rozstępów, cellulitu czy nadmiernej potliwości.

Zabiegi medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna opiera się na różnorodnych zabiegach, których celem jest nie tylko korekcja wyglądu, ale również poprawa ogólnej kondycji skóry i samopoczucia pacjenta. Od metod laserowych zapewniających odnowę skóry właściwej, aż po iniekcje do tkanki podskórnej zapewniające małoinwazyjny lifting twarzy. Medycyna estetyczna oferuje również zabiegi modelujące ciało dla pacjentów w każdym wieku, takie jak np. niechirurgiczna liposukcja. Lipolizę, czyli rozpad tłuszczy, można uzyskać dzięki zjawisku kawitacji przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Zabieg pozwala na znaczną redukcję tkanki tłuszczowej i likwidację cellulitu.

Wybór odpowiedniej procedury, pozwalającej nadać lub przywrócić pacjentowi oczekiwany wygląd, zależy od jego indywidualnych oczekiwań oraz specyfiki problemu. Wśród najbardziej popularnych zabiegów wyróżnia się te z użyciem kwasu hialuronowego i botoksu. Dużym powodzeniem cieszą się również inne zabiegi mające na celu poprawę kondycji skóry, np. mezoterapia.

Botoks

Iniekcje z toksyny botulinowej wpływają na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i osłabiają mięśnie twarzy odpowiedzialne za mimikę, co prowadzi do wygładzenia skóry i przeciwdziała pogłębianiu i utrwalaniu się zmian. W zależności od miejsca iniekcji zabieg redukuje widoczność zmarszczek w okolicach czoła, między brwiami, wokół oczu i nad ustami. Ze względów bezpieczeństwa botoks powinien być podawany wyłącznie przez doświadczonego lekarza.

Wypełnianie zmarszczek

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w skórze. Po 25. roku życia jej poziom zaczyna się obniżać, co wpływa na utratę nawilżenia skóry, jędrności oraz powstawanie zmarszczek. Iniekcje z kwasu hialuronowego umożliwiają wypełnienie i wygładzenie zmarszczek (szczególnie tych głębokich, np. bruzd nosowo-wargowych). Ponadto wyraźnie poprawiają nawilżenie i przyczyniają się do rewitalizacji skóry.

Wolumetria (modelowanie) twarzy

Wraz z upływem czasu skóra traci jędrność i objętość, co wpływa na utratę owalu i zmianę rysów twarzy. Zabieg wolumetrii polega na modelowaniu owalu twarzy, wypełnianiu utraconej objętości w okolicach policzków i żuchwy oraz przywracaniu dawnego konturu. W zabiegu wykorzystuje się właściwości kwasu hialuronowego. Wolumetria twarzy pozwala korygować niedoskonałości, ale również umożliwia podkreślenie rysów i nadanie twarzy bardziej atrakcyjnego wyglądu.

Mezoterapię

Mezoterapia to metoda polegająca na mikroiniekcjach specjalnych koktajli odżywczych (zawierających witaminy, peptydy czy kwas hialuronowego) bezpośrednio w skórę. Zabieg stymuluje procesy regeneracyjne, nawilża, odżywia i poprawia elastyczność skóry. Mezoterapia wyraźnie poprawia wygląd skóry i niweluje cienie pod oczami. Zabieg stosowany jest często stosowany w celu redukcji cellulitu, blizn czy przebarwień, ale także jako terapia łysienia.

Powiększanie ust

Małe usta moga być przycyzną kompleksów i pogorszenia samooceny. Dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej możliwa jest zmiana ich wyglądu. Do powiększania ust wykorzystuje się preparaty z kwasem hialuronowym. Dzięki swoim właściwościom wiązania wody przyczynia się do efektu wypełniania i powiększenia warg oraz nadaniu im zmysłowego wyglądu. Dzięki precyzyjnym iniekcjom możliwe jest również korygowanie asymetrii czy nieregularności konturu ust przy zachowaniu naturalnego wyglądu.

Najlepszy gabinet medycyny estetycznej w Warszawie

Najlepszy gabinet medycyny estetycznej to miejsce, gdzie profesjonalizm spotyka się z pasją, a potrzeby pacjenta ze zrozumieniam. W świecie, w którym nawet niewielki zabieg może zmienić wygląd i samopoczucie wybór odpowiedniej kliniki to niezwykle ważna decyzja.

Kluczem do sukcesu i jest doświadczenie lekarzy. Specjaliści, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach z zakresu medycyny estetycznej, są gwarancją zabiegów przeprowadzanych z wysoką precyzją i troską o komfort pacjenta. A wykorzystywanie certyfikowanych urządzeń i preparatów pozwala zapewnić jakość i bezpieczeństwo. Niemniej ważne jest wykorzystywanie nowoczesnych metod i ciągłe poszukiwanie innowacji, świadczące o tym, że klinika nieustannie dąży do doskonałości.

Jednym z miejsc spełniającym te wymagające standardy jest klinika Projekt Skóra w Warszawie, gdzie wysoki profesjonalizm personelu i szeroka oferta zabiegowa pozwalają dostosować metody do indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta.

FAQ

Odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania dotyczące medycyny estetycznej.

Czym zajmuje się lekarz medycyny estetycznej?

Lekarz medycyny estetycznej koncentruje się na małoinwazyjnych procedurach mających na celu poprawę atrakcyjności i kondycji skóry, odmłodzenie wyglądu, modelowanie rysów twarzy oraz redukcję niedoskonałości.

Czym się różni medycyna estetyczna od chirurgii plastycznej?

W medycynie estetycznej poprawę wyglądu uzyskuje się przy zastosowaniu procedur nieinwazyjnych lub minimalnie inwazyjnych, takich jak iniekcje preparatów, zastosowanie lasera, czy ultradźwięków. Natomiast chirurgia plastyczna obejmuje inwazyjne zabiegi chirurgiczne (często wykonywane w znieczuleniu ogólnym), które mogą znacząco zmieniać wygląd pacjenta.

Czym różni się medycyna estetyczna od kosmetologii estetycznej?

Kosmetologia estetyczna koncentruje się na prewencji i powierzchniowych zabiegach pielęgnacyjnych skóry, takich jak masaż (np. poprawiający przepływ krwi i limfy), peelingi czy maski, natomiast medycyna estetyczna oferuje głębsze ingerencje w skórę pacjenta (np. wypełniacze, botoks), które wymagają specjalistycznej wiedzy medycznej.

Czy po kosmetologii można iść na medycynę estetyczną?

Kosmetologia nie uprawnia do pójścia na medycynę estetyczną, która wymaga ukończenia studiów medycznych. Oczywiście nie ma przeciwwskazań, aby po studiach kosmetologicznych pójść na studia medyczne, zdobyć dyplom lekarza i ukończyć specjalizację uprawniającą do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Jakie studia na lekarza medycyny estetycznej?

Aby zostać lekarzem medycyny estetycznej, należy najpierw ukończyć studia medyczne, a następnie specjalizację z medycyny estetycznej. Przydatna może być wiedza z zakresu dermatologii lub ginekologii (w przypadku decyzji o przeprowadzaniu zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej).

Jakie zabiegi medycyny estetycznej może wykonywać pielęgniarka?

Pielęgniarki nie mogą wykonywać zabiegów medycyny estetycznej. Zgodnie z ustawą o zawodzie pielęgniarki osoby pracujące w tym zawodzie mogą udzielać świadczeń zdrowotnych w zakresie zapobiegawczym, diagnostycznym, leczniczym, rehabilitacyjnym oraz czynności ratunkowych. Podawanie preparatów stosowanych w medycynie estetycznej nie mieści się w żadnej z grup i wykracza poza kompetencje zawodu pielęgniarki.

Źrodła:

  1.  Ankiel M., Kuczyńska A., Wyznaczniki satysfakcji klientów korzystających z usług medycyny estetycznej, 2017
  2. Ankiel M., Kuczyńska A., Wyznaczniki satysfakcji klientów korzystających z usług medycyny estetycznej, 2017
  3. Raport Grand View Research – Aesthetic Medicine Market Size, Share & Trends Analysis Report By Procedure Type (Non-invasive, Invasive), By Region (North America, Asia Pacific, Europe), And Segment Forecasts, 2023 – 2030
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk