fbpx

Kwas hialuronowy – działanie, przeciwwskazania, zabieg

Kwas hialuronowy

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego cieszą się niesłabnącą popularnością wśród pacjentów poszukujących skutecznych metod odmładzania i modelowania twarzy. Substancja jest naturalnym składnikiem naszej skóry, ale ilość kwasu hialuronowego obniża się wraz z wiekiem, co wpływa na pogorszenia nawilżenia, jędrności i elastyczności skóry. Wstrzykiwanie preparatu pozwala na odzyskanie nawilżenia i poprawę wyglądu, a zdolność do wiązania wody wpływa na zwiększenie objętości tkanek i napięcia skóry. Zabiegi przeciwstarzeniowe i modelujące przy użyciu kwasu hialuronowego pozwalają nie tylko likwidować zmarszczki i nadawać pożądany kształt twarzy, ale również wpływają na poprawę kolorytu i zdrowie skóry.

Kwas hialuronowy – co to jest?

Kwas hialuronowy, znany również jako hialuronian sodu, to substancja naturalnie występująca w wielu tkankach i płynach organizmu człowieka, takich jak skóra, ciało szkliste oka, maź stawowa, czy tkanka łączna, ale wraz z wiekiem jego poziom w organizmie zaczyna się obniżać.

Miejscem naturalnej syntezy kwasu hialuronowego w organizmie jest błona komórkowa, a dzięki temu, że cały proces zachodzi z dwóch stron (zewnętrznej i wewnętrznej), komórka jest zabezpieczona przed działaniem wolnych rodników (działa jak przeciwutleniacze). Główną funkcją kwasu hialuronowego jest jednak utrzymanie nawilżenia i elastyczności tkanek, co wynika z jego zdolności do wiązania wody. 1 g substancji może związać nawet 6 litrów wody1, a wysoki poziom hydratacji wykazuje nawet w warunkach niskiej wilgotności.

Ze względu na budowę chemiczną można dokonać podziału na małocząsteczkowy kwas hialuronowy (głębokie warstwy skóry), średniocząsteczkowy kwas hialuronowy (utrzymuje się pod powierzchnią skóry, ale nie dociera do głębszych warstw naskórka) oraz wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy (utrzymuje się na powierzchni). Natomiast w medycynie estetycznej wyróżnia się kwas hialuronowy usieciowany (zagęszczony) oraz nieusieciowany, a wybór odpowiedniego preparatu zależy od oczekiwań pacjenta i rodzaju zabiegu.

Wykorzystanie substancji nie ogranicza się wyłącznie do zabiegów estetycznych. Również w ogólnej medycynie kwas hialuronowy znajduje wiele zastosowań w dziedzinach, takich jak: ortopedia (m.in. nawilża stawy), dermatologia (blizny, oparzenia), ginekologia (nawilżanie śluzówek, regeneracja) i okulistyka (nawilżanie).

Kwas hialuronowy – jakie zabiegi można wykonać?

Kwas hialuronowy odpowiada za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, sprężystości, miękkości i zdrowego wyglądu skóry, ale jego stężenie zaczyna się obniżać po 25 roku życia. Suplementy diety z kwasem hialuronowym mogą nie przynosić zadowalających efektów, a osłabione nawilżenie i odżywianie skóry wpływa na postępowanie procesów starzeniowych.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego w zabiegach medycyny estetycznej to małoinwazyjna metoda przywracania (lub nadawania) twarzy pacjentów pożądanego wyglądu, a także najszybszy sposób na odmładzanie skóry. Przed 1992 rokiem takie efekty zapewniała wyłącznie inwazyjna chirurgia plastyczna2.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy ze względu na swoje właściwości wiązania wody i zwiększania objętości tkanek jest powszechnie wykorzystywany w zabiegach powiększania i modelowania ust. Wstrzykiwany w wargi pozwala nie tylko zwiększyć ich objętość, ale również poprawić symetrię i przywrócić prawidłowe nawilżenie. Zastosowanie kwasu hialuronowego w wargi wpływa na poprawę ich kolorytu oraz wygładzenie drobnych zmarszczek i linii dookoła ust.

Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym

Modelowanie twarzy (wolumetria) przy użyciu kwasu hialuronowego to technika, która pozwala na poprawę owalu, konturu i przywrócenie rysów twarzy bez konieczności poddawania się inwazyjnym procedurom chirurgicznym. Poprzez odpowiednie wstrzykiwanie preparatu specjalista może wypełnić ubytki, podkreślić kości policzkowe, poprawić kształt brody, nosa, czy żuchwy, a także przywrócić skórze właściwe napięcie. Efekty są widoczne niemal natychmiast po zabiegu.

Likwidacja zmarszczek przy użyciu kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy obecny w skórze po zabiegu, dzięki swoim właściwościom wypełniającym, pozwala na skuteczną redukcję zmarszczek i wyraźne odmłodzenie wyglądu. Poprzez zwiększanie objętości tkanek podskórnych preparat likwiduje drobne zmarszczki oraz zmniejsza widoczność głębokich. Poprzez przywrócenie odpowiedniego nawilżenia zauważalna jest również wyraźna poprawa kolorytu cery, a skóra nabiera młodzieńczego blasku.

Kwas hialuronowy w kuracji przeciwstarzeniowej

Kwas hialuronowy, ze względu na swoje właściwości nawilżające, odgrywa istotną rolę w zabiegach anti-aging. Zapewniając skórze odpowiednie nawilżenie przeciwdziała zmianom starzeniowym wynikającym z jej przesuszenia. Skóra jest bardziej jędrna i elastyczna, co zmniejsza jej podatność na powstawanie zmarszczek. Zabiegi z kwasem hialuronowym zmniejszają widoczność zmarszczek i spowalniają proces powstawania nowych.

Kto może poddać się zabiegom przy użyciu kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy, dzięki swoim unikalnym właściwościom, stał się jednym z najbardziej popularnych preparatów wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Jego zdolność do intensywnego nawilżania skóry, wypełniania zmarszczek, modelowania i rewitalizacji twarzy oraz powiększania ust sprawia, że na zabieg przy wykorzystaniu kwasu decyduje się coraz więcej pacjentów, kobiet i mężczyzn w różnym wieku.

Kwas hialuronowy dla kobiet

Kwas hialuronowy jest jednym z najbardziej cenionych składników w codziennej pielęgnacji skóry. Odpowiada za optymalne nawilżenie i zachowanie jej młodego wyglądu. W medycynie estetycznej, kwas hialuronowy wykorzystywany jest do wielu zabiegów, które cieszą się coraz większą popularnością wśród kobiet. Preparaty wykorzystywane do iniekcji pozwalają zadbać o suchą, matową skórę, odmłodzić wygląd, wymodelować twarz, czy powiększyć usta.

Zabiegi z kwasem hialuronowym u mężczyzn

Mężczyźni coraz częściej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej, również tych z zastosowaniem preparatów zawierających kwas hialuronowy. Dbanie o wygląd i zachowanie młodej cery przestało być wyłącznie domeną kobiet, dlatego niektóre kliniki medycyny estetycznej oferują zabiegi specjalnie dedykowane dla mężczyzn pragnących poprawić kondycję skóry i zredukować zmarszczki.

Zastosowanie kwasu hialuronowego u seniorów

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kuracjach anti-aging, ale jest również bardzo skutecznym preparatem zmniejszającym widoczność zmarszczek, zapewniającym natychmiastowe rezultaty. Dlatego jest to najpopularniejsza substancja w walce z efektami starzenia się skóry3. Na szczególną uwagę zasługuje zabieg wolumetrii twarzy, który wpływa na wyraźną poprawę napięcia skóry i wymodelowanie konturów, przywracając pacjentowi młodszy wygląd.

Wskazania do zastosowania kwasu hialuronowego

Wyjątkowe właściwości kwasu hialuronowego sprawiają, że znajduje on szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, przynosząc korzyści w poprawie wyglądu i kondycji skóry. Wśród najważniejszych wskazań do skorzystania z zabiegów przy użyciu preparatów zawierających kwas hialuronowy można wyróżnić:

 • drobne i głębokie zmarszczki,
 • utracony owal twarzy,
 • osłabione napięcie skóry,
 • nierównomierny koloryt cery,
 • suchą, matową skórę,
 • zmniejszoną jędrność i elastyczność skóry,
 • cienie pod oczami,
 • asymetria ust,
 • niezadowalający kształt kości policzkowych, nosa, brody,
 • małe, wąskie usta.

Przeciwwskazania do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego

Chociaż zabiegi z kwasem hialuronowym są uważane za bezpieczne i małoinwazyjne, a substancja również naturalnie występuje w ludzkim organizmie, istnieją sytuacje, w których nie należy przeprowadzać zabiegu.

Za przeciwwskazania do użycia kwasu hialuronowego uznaje się:

 • uczulenie na którykolwiek składnik preparatu,
 • stany zapalne skóry w obszarze zabiegowym,
 • infekcje ogólne,
 • niektóre choroby autoimmunologiczne,
 • cukrzycę,
 • chorobę nowotworową,
 • ciążę i okres karmienia piersią,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • skłonność do bliznowacenia skóry,
 • przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe).

Zabiegi z kwasem hialuronowym w Warszawie

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego zyskały popularność na całym świecie, jako jedne z najbardziej efektywnych i bezpiecznych metod poprawy wyglądu. Wiele klinik oferuje szeroki zakres zabiegów odmładzających, modelujących, wpływających na nawilżenie i kondycję skóry przy użyciu kwasu hialuronowego. Jedną z nich jest klinika Projekt Skóra w Warszawie. Miejsce, gdzie doświadczenie spotyka się z nowoczesnością, a pacjenci mogą liczyć na profesjonalną obsługę i indywidualne podejście do ich oczekiwań i potrzeb skóry. Specjaliści w klinice wykonują różnorodne zabiegi przy wykorzystaniu kwasu hialuronowego, zarówno te przeciwdziałające starzeniu (anti-aging), czy redukujące jego efekty (wolumetria twarzy, zmniejszanie widoczności zmarszczek), jak i te służące poprawie naturalnego wyglądu pacjentów (powiększanie ust, modelowanie twarzy). W klinice stosuje się wyłącznie certyfikowane preparaty z kwasem hialuronowym, co gwarantuje bezpieczeństwo i wysoką jakość oferowanych zabiegów. Każdy pacjent przed zabiegiem przechodzi szczegółową konsultację, podczas której omawiane są oczekiwania i możliwe efekty, a także wykluczane są potencjalne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.

Projekt Skóra to miejsce stworzone przez ludzi z pasją, gdzie wiedza i doświadczenie pozwalają sięgać po najnowsze technologie, a uzyskiwane efekty są jednocześnie spektakularne i naturalne.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kwasu hialuronowego.

Co to jest kwas hialuronowy i jak działa?

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia i elastyczności określonych tkanek. Substancja posiada właściwości wiązania wody cząsteczek wody (1 g/6 l), dlatego powszechnie wykorzystywana jest w medycynie estetycznej, jako wypełniacz.

Jak działa kwas hialuronowy na twarz?

Kwas hialuronowy ma silne działanie nawilżające i zapewnia poprawę jędrności i elastyczności skóry. Zabiegi polegające na wstrzykiwaniu preparatu wpływają na zwiększenie objętości tkanek, wypełnienie zmarszczek, poprawę wyglądu i napięcia skóry.

Roztwór kwasu hialuronowego znajduje się w wielu kosmetykach do codziennej pielęgnacji twarzy. A czysty kwas hialuronowy można również stosować do pielęgnacji włosów.

Po jakim czasie widać efekty kwasu hialuronowego?

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są niemal od razu po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, ale na pełne rezultaty należy poczekać kilka dni.

Jak długo utrzymuje się kwas hialuronowy?

Efekty zabiegu mogą utrzymywać się od kilku do kilkunastu miesięcy (przy wolumetrii nawet 1,5 roku). Wszystko zależy od rodzaju preparatu, obszaru leczenia oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Czy kwas hialuronowy ma skutki uboczne?

Kwas hialuronowy jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez organizm, ale jak każdy zabieg medyczny, może nieść za sobą ryzyko skutków ubocznych. Do najczęstszych należą obrzęki, zaczerwienienia, czy siniaki w miejscu iniekcji, które zwykle ustępują po kilku dniach.

W jakim celu stosuje się kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy stosuje się do poprawy nawilżenia i nadania objętości skórze (wypełniacz). Właściwości substancji wykorzystywane są przede wszystkim do redukcji zmarszczek, modelowania twarzy oraz powiększania ust.

Ile kosztuje zastrzyk z kwasem hialuronowym?

Ceny zależą od kliniki, rodzaju i objętości wstrzykniętego preparatu. W klinice Projekt Skóra w Warszawie 1 ml kwasu hialuronowego kosztuje 1300 zł.

Co niszczy kwas hialuronowy?

Substancją rozpuszczającą kwas hialuronowy jest enzym hialuronidaza. Wykorzystuje się ją w przypadku nieudanych zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego lub przy wystąpieniu poważniejszych skutków ubocznych.

Źródła:

 1. Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, 2021
 2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, 2013
 3. Brandt F.S., Cazzaniga A., Hyaluronic acid gel fillers in the management of facial aging, 2008
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk