fbpx

Chirurgia plastyczna – działanie, przeciwwskazania, zabieg

chirurgia plastyczna

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny oferująca szeroki zakres procedur estetycznych i rekonstrukcyjnych, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia pacjentów. Od niedużych zabiegów na twarz, takich jak lip lift czy plastyka powiek, po kompleksowe operacje plastyczne na ciało, takie jak liposukcja czy plastyka brzucha, chirurgia plastyczna łączy w sobie zaawansowaną wiedzę medyczną z artystycznym podejściem do kształtowania ludzkiego wyglądu. Specjaliści chirurgii plastycznej, wykorzystując swoje doświadczenie i umiejętności, pomagają pacjentom w osiągnięciu naturalnego piękna i harmonii wyglądu, co przekłada się na wzrost pewności siebie i zadowolenia z życia.

Czym jest chirurgia plastyczna?

Chirurgia plastyczna to specjalistyczna dziedzina medycyny, która koncentruje się na zmianie wyglądu, a często również funkcjonalności, różnych części twarzy i ciała. Chirurgia plastyczna dzieli się na dwa główne obszary: chirurgię plastyczną rekonstrukcyjną i estetyczną.

Chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna koncentruje się na odbudowie i przywracaniu normalnego wyglądu oraz funkcji różnych części ciała. Wskazania do przeprowadzenia zabiegów obejmują leczenie wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi i podniebienia, rekonstrukcję piersi po mastektomii, czy odbudowę tkanek po amputacji.

Chirurgia estetyczna skupia się na poprawie wyglądu, zwiększaniu atrakcyjności, przywracaniu symetrii i właściwych proporcji. Zabiegi estetyczne obejmują plastykę powiek, korekcję nosa, lifting twarzy, liposukcję, plastykę brzucha, powiększanie lub podniesienie piersi, modelowanie sylwetki, oraz inne operacje plastyczne wpływające na samoocenę pacjentów.

Zarówno chirurgia plastyczna, jak i medycyna estetyczna mają ogromny wpływ na poprawę jakości życia pacjentów. W ostatnich latach obserwuje się rosnącą popularność zabiegów. Według danych, w 2018 roku na świecie wykonano około 23 milionów procedur chirurgicznych i niechirurgicznych1 mających na celu poprawę wyglądu. Zauważalna jest wyraźna tendencja wzrostowa. Liczby świadczą ni etylkoo zwiększającym się zainteresowaniu, ale również dostępności procedur oraz rosnącej świadomości społecznej na temat możliwości, jakie oferuje współczesna chirurgia plastyczna.

Chirurgia plastyczna – jakie zabiegi można wykonać?

Chirurgia plastyczna oferuje szerokie spektrum możliwości zmiany wyglądu, odmładzania i korygowania niedoskonałości. W zakresie tej dziedziny medycyny dostępne są różnorodne zabiegi, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjentów. Zabiegi obejmują operacje plastyczne twarzy i ciała.

W niektórych przypadkach alternatywą dla tradycyjnych operacji plastycznych mogą być małoinwazyjne metody stosowane w medycynie estetycznej. Obejmują one zabiegi takie jak wypełnianie zmarszczek, botoks, czy zabiegi laserowe, które mogą znacząco poprawić wygląd bez konieczności przeprowadzania operacji. Zaletą medycyny estetycznej są natychmiastowe rezultaty oraz krótka rekonwalescencja, chociaż należy pamiętać, że efekty mogą nie być tak spektakularne, jak w przypadku chirurgii plastycznej.

Chirurgia plastyczna nosa

Korekta nosa, znana również jako rinoplastyka, od lat cieszy się największą popularnością wśród operacji plastycznych. Jest w pierwszej piątce najczęściej wykonywanych zabiegów2, obok liposukcji, powiększania piersi, plastyki powiek i brzucha. Zabieg pozwala na zmianę kształtu, rozmiaru lub proporcji nosa, co może znacząco wpłynąć na harmonię twarzy.

Plastyka i korekta powiek

Plastyka powiek to zabieg mający na celu usunięcie nadmiaru skóry, tłuszczu i mięśni z powiek. Jest to popularna metoda redukcji oznak starzenia, która może poprawić wygląd i funkcję powiek, a także polepszyć pole widzenia u niektórych pacjentów.

Lip lift

Lip lift to zabieg chirurgii plastycznej mający na celu podniesienie i zwiększenie objętości górnej wargi. Procedura może poprawić proporcje twarzy, dodać jej młodzieńczego i zmysłowego wyglądu.

Pacjenci mogą również skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej i małoinwazyjnego powiększania i modelowania ust.

Korekcja uszu

Korekcja uszu, znana również jako otoplastyka, to zabieg mający na celu zmianę kształtu, wielkości lub położenia uszu. Na zabieg decydują się przede wszystkim osoby z odstającymi uszami i związanymi z tym kompleksami. Operacja może przynieść znaczną poprawę wyglądu i samooceny.

Lifting twarzy

Lifting twarzy to zaawansowany zabieg chirurgii plastycznej, który ma na celu odmłodzenie wyglądu. Skóra jest naciągana, jej nadmiar usuwany, a podciągnięta tkanka przyszywana tak, aby było to jak najmniej widoczne. Po rekonwalescencji skóra jest gładka, a twarz wygląda młodo. Lifting twarzy to skuteczna metoda redukcji oznak starzenia.

Kliniki medycyny estetycznej oferują wiele małoinwazyjnych zabiegów odmładzających redukujących zmarszczki, przywracających owal i modelujących twarz.

Zabiegi chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej twarzy

Chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna twarzy obejmuje szereg zabiegów mających na celu odbudowę twarzy po urazach, operacjach, oraz tych związanych z wadami wrodzonymi. Zabiegi mogą obejmować rekonstrukcję po rozszczepie wargi i podniebienia, odbudowę tkanek po operacjach, czy leczenie blizn i deformacji.

Chirurgiczne modelowanie sylwetki – zabiegi chirurgii plastycznej na ciało

Oprócz poprawy wyglądu twarzy, chirurgia plastyczna oferuje również szerokie możliwości poprawy wyglądu lub rekonstrukcji innych obszarów ciała. Zabiegi te mogą znacząco wpłynąć na samopoczucie i pewność siebie pacjentów, zapewniając im możliwość osiągnięcia pożądanej sylwetki. Do najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej na ciało należą:

 • plastyka brzucha – zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry i tłuszczu z okolicy brzucha, często wybierany po ciąży lub znacznej utracie wagi,
 • powiększanie piersi – procedura ma na celu zwiększanie rozmiaru piersi, poprawę ich kształtu i symetrii,
 • rekonstrukcja piersi – zabieg wykonywany jest u pacjentek po mastektomii, jego zadaniem jest przywrócenie dawnego wyglądu piersi i poprawa samopoczucia kobiet3,
 • odsysanie tłuszczu (liposukcja) – procedura polegająca na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, co pomaga w modelowaniu sylwetki,
 • lifting pośladków – zabieg ma na celu poprawę kształtu i wyglądu pośladków, często poprzez podciągnięcie i usunięcie nadmiaru skóry,
 • plastyka warg sromowych – zabieg polega zwykle na zmniejszeniu lub poprawieniu kształtu warg sromowych.

W ofercie klinik medycyny estetycznej znajduje się wiele nieinwazyjnych zabiegów zapewniających poprawę wyglądu sylwetki i kondycji skóry. Ich celem jest redukcja wiotkości, usuwanie rozstępów, czy redukcja tkanki tłuszczowej.

Kto może poddać się zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej

Chirurgia plastyczna, obejmująca zarówno zabiegi estetyczne, jak i rekonstrukcyjne, jest dostępna dla pacjentów w każdym wieku, z różnymi problemami – od poprawy wyglądu ust, aż po poważne zabiegi rekonstrukcyjne, czy modelujące.

Chirurgia plastyczna dla dzieci

Operacje plastyczne u dzieci dotyczą przede wszystkim zabiegów rekonstrukcyjnych, takich jak korekcja wad wrodzonych, na przykład rozszczepu wargi i podniebienia. W niektórych przypadkach również korekcja uszu, czy dużych, szpecących znamion na twarzy. Zabiegi u dzieci mogą mieć wpływ nie tylko na poprawę funkcji lub wyglądu, ale również na jakość życia i samoocenę, co jest szczególnie ważne w kontekście rozwoju emocjonalnego i społecznego młodego pacjenta.

Chirurgia plastyczna dla dorosłych

Dorośli pacjenci często decydują się na operacje plastyczne zarówno z powodów estetycznych, jak i konieczności wykonania rekonstrukcji po urazach, czy operacjach. Wśród najpopularniejszych zabiegów estetycznych wymienia się liposukcję, plastykę brzucha, powiększanie piersi, korektę nosa i plastykę powiek. Z kolei zabiegi rekonstrukcyjne mogą obejmować np. rekonstrukcję piersi po mastektomii, czy odbudowę tkanki po poważnych urazach.

Chirurgia plastyczna dla seniorów

Seniorzy mogą również skorzystać z chirurgii plastycznej, chociaż ze względu na wiek częściej występują u nich przeciwwskazania do zabiegów. Zabiegi dla osób w starszym wieku obejmują przede wszystkim chirurgię estetyczną i procedury odmładzające, takie jak lifting twarzy, czy korekcja powiek. Chirurgia plastyczna może pomóc seniorom poczuć się lepiej w swoim ciele.

Wskazania do chirurgii plastycznej

Chirurgia plastyczna oferuje rozwiązania dla szerokiego grona pacjentów niezadowolonych ze swojego wyglądu. Kompleksy mogą dotyczyć zarówno kształtu uszu, czy nosa, czy nadmiaru tkanki tłuszczowej i obwisłej skóry, jak i rozległych zmian wywołanych urazem lub poważną operacją (np. amputacja piersi – mastektomia). Dlatego ogólne wskazania do chirurgii plastycznej obejmują:

 • niezadowolenie z wyglądu twarzy – np. opadające powieki, przepukliny tłuszczowe powiek dolnych, zmarszczki i obwisła skóra, małe usta, duży/krzywy/zadarty/garbaty nos,
 • niezadowolenie z wyglądu ciała/sylwetki – małe/bardzo duże piersi, obwisłe piersi, brzuch, pośladki, nadmiar tkanki tłuszczowej,
 • konieczność wykonania rekonstrukcji piersi po mastektomii,
 • wady wrodzone – takie jak np. rozszczep wargi i podniebienia, nietypowy wygląd ucha,
 • konsekwencje urazów, np. blizny po wypadkach, czy oparzeniach.

Przeciwwskazania do chirurgii plastycznej

Zabiegi chirurgii plastycznej to inwazyjne procedury medyczne wykonywane zwykle w znieczuleniu ogólnym. Kwalifikacja pacjenta wymaga nie tylko wywiadu lekarskiego, ale przede wszystkim przeprowadzenia szczegółowych badań diagnostycznych, które pozwolą wykluczyć obecność przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego. Niektóre z nich mogą dotyczyć wyłącznie planowanej procedury, ale niektóre mają charakter ogólny i wynikają z zagrożenia związanego z zastosowaniem znieczulenia i przeprowadzenia operacji plastycznej.

Ogólne przeciwwskazania do chirurgii plastycznej:

 • ogólne problemy zdrowotne, takie jak niekontrolowana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, nieunormowane ciśnienie krwi,
 • poważne choroby serca, niewydolność nerek,
 • infekcje ogólne,
 • stany zapalne w obszarze zabiegowym,
 • niektóre choroby psychiczne,
 • brak realistycznych oczekiwań co do wyniku zabiegu,
 • ciąża lub okres karmienia piersią,
 • niedawne operacje lub ciężkie choroby.

Zabiegi chirurgii plastycznej w Warszawie

W dynamicznie rozwijającej się dziedzinie chirurgii plastycznej kliniki oferują coraz więcej możliwości pacjentom, którzy chcą poprawić swoje naturalne piękno. Jednym z takich miejsc jest klinika Projekt Skóra w Warszawie, która oferuje wiele innowacyjnych procedur z medycyny estetycznej oraz niektóre zabiegi z chirurgii plastycznej.

Projekt Skóra to miejsce stworzone przez ludzi z pasją, którzy rozumieją, że piękny wygląd twarzy i ciała, jędrna zdrowa skóra i młodzieńczy wygląd to pragnienia, które są niezależne od wieku. Dlatego oferta kliniki w Warszawie skierowana jest do wszystkich pacjentów. Wykwalifikowany personel medyczny specjalizuje się w innowacyjnych zabiegach medycyny estetycznej i niektórych operacjach plastycznych w obrębie twarzy, np. lip lift, czy plastyka powiek, z dbałością o najwyższe standardy operacyjne. Pierwsza konsultacja w Projekt Skóra pozwala specjaliście na zrozumienie indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy lekarze są w stanie zaproponować najbardziej odpowiednie, skuteczne i bezpieczne metody poprawy wyglądu.

Projekt Skóra to miejsce, gdzie troska o wszystkich pacjentów łączy się z indywidualnym podejściem do każdego przypadku, tworząc idealne warunki do realizacji marzeń o piękniejszym wyglądzie i lepszym samopoczuciu.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

Ile kosztuje zabieg plastyczny?

Koszt zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju procedury, zakresu zabiegu i konkretnej kliniki. Mniejsze zabiegi, takie jak lip lift, czy plastyka powiek górnych związane są z mniejszymi kosztami, np. cena Lip lift w klinice Projekt Skóra wynosi od 5500 do 6500 zł, plastyka powiek dolnych od 9000 do 10 000 zł, a za powiększenie piersi w Polsce trzeba zapłacić średnio ok. 20 000 zł.

Czy chirurgia plastyczna to medycyna estetyczna?

Nie, chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna często są ze sobą łączone, ale nie są tą samą dziedziną medycyny. Chirurgia plastyczna obejmuje zabiegi inwazyjne, zarówno estetyczne, jak i rekonstrukcyjne, natomiast medycyna estetyczna skupia się na mniej inwazyjnych procedurach poprawy wyglądu i kondycji skóry.

Czy chirurgia plastyczna jest na NFZ?

Tylko niektóre zabiegi chirurgii plastycznej w Polsce objęte są refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczy to wyłącznie zabiegów estetycznych, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia, takie jak np. korekcja opadniętej powieki ograniczającej pole widzenia, czy zabiegu zmniejszenia piersi przy problemach z kręgosłupem. Refundacją objęta jest również duża część zabiegów rekonstrukcyjnych wykonywanych w przypadku wad wrodzonych, poważnych poparzeń, urazów (replantacja), amputacji (np. rekonstrukcja piersi). Zabiegi medycyny estetycznej nie podlegają refundacji.

Kto robi operacje plastyczne?

Operacje plastyczne wykonuje specjalista chirurgii plastycznej, który posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zakresie zabiegów estetycznych i rekonstrukcyjnych.

Ile trwa nauka na chirurga plastycznego?

Proces zdobywania wiedzy pozwalającej na wykonywanie zabiegów w klinice chirurgii plastycznej trwa około 13 lat. Po ukończeniu studiów medycznych, które trwają 6 lat, lekarz musi odbyć roczny staż w szpitalu, a następnie zdać Lekarski Egzamin Państwowy. Następnie konieczne jest zrobienie specjalizacji w dziedzinie chirurgii ogólnej (2 lata) i dopiero wtedy możliwe jest rozpoczęcie kształcenia w dziedzinie chirurgii plastycznej (4 lata).

Czy operacja plastyczna boli?

Przy większości operacji plastycznych wykorzystywane jest znieczulenie ogólne, więc sam zabieg nie jest bolesny dla pacjenta. Po operacji mogą wystąpić bóle i dyskomfort, które są kontrolowane za pomocą leków przeciwbólowych.

Ile trwa operacja plastyczna twarzy?

Czas trwania operacji plastycznej twarzy zależy od rodzaju i zakresu zabiegu. W przypadku małych zabiegów, takich jak np. plastyka powiek górnych może trwać kilkadziesiąt minut (60-90). Duże zabiegi np. pełny lifting twarzy mogą trwać nawet 6 godzin.

Czy powiększenie ust to operacja plastyczna?

Lip lift, czyli chirurgiczne powiększenie ust, jest operacją plastyczną. Powiększenia ust można dokonać również za pomocą wypełniaczy, wówczas jest to zabieg medycyny estetycznej.

Jakie są dwa rodzaje chirurgii plastycznej?

Ze względu na rodzaj zabiegów chirurgię plastyczną dzieli się na chirurgię estetyczną, obejmującą zabiegi mające na celu poprawę wyglądu, oraz chirurgię rekonstrukcyjnę, mającę na celu odbudowę lub poprawę funkcji ciała.

Czy chirurgia plastyczna jest trudna?

Wykonywanie zabiegów chirurgii plastycznej jest trudne, wymaga doświadczenia, precyzji i rozległej wiedzy medycznej. Lekarze z tej dziedziny medycyny często biorą udział w innych zabiegach, w których wymagana jest interdyscyplinarność i połączenie takich specjalizacji jak neurochirurgia, czy otorynolaryngologia.

Źródła:

 1. Chmielewski R., Funkcjonowanie psychologiczne kobiet poddających się zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej mającym na celu redukcję tkanki tłuszczowej, 2020
 2. Raport ISAPS, Global survey 2021: Full report and press releases, 2021
 3. Jankau J., Trus-Urbańska M, Renkielska A., Zmiana jakości życia po zabiegu rekonstrukcji piersi, 2011
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk