fbpx

Epilacja a depilacja – poznaj różnice

epilacja a depilacja

Współcześnie usuwanie zbędnego owłosienia i potrzeba uzyskania gładkiej skóry dotyczy obu płci, stąd duża popularność zabiegów, akcesoriów i kosmetyków pozwalających osiągnąć wymarzony cel. Jest wiele skutecznych metod depilacji, ale tylko niektóre z nich zapewniają długotrwałe efekty. Dowiedz się, czy możliwe jest trwałe usunięcie owłosienia? Jaka jest różnica między epilacją a depilacją oraz na czym polega laserowe usuwanie włosów?

Depilacja – co to jest?

Depilacja to zabieg pozwalający na uzyskanie gładkiej skóry. Niektóre metody umożliwiają jedynie usunięcie łodygi włosa, inne również cebulki, co zapewnia skuteczniejsze rezultaty usuwania owłosienia. Istnieją również takie metody, które niszczą całe mieszki włosowe dając trwałe efekty i idealną gładkość skóry poddanej zabiegowi.

Wśród najpopularniejszych metod depilacji można wyróżnić:

 • golenie maszynką jednorazową lub elektryczną – najprostsza i najszybsza metoda usuwania owłosienia z różnych partii ciała. Niewątpliwą wadą jest krótkotrwały efekt oraz możliwe podrażnienia,
 • użycie kremu do depilacji – rozpuszcza łodygę włosa na powierzchni skóry. Preparaty mogą powodować podrażnienie skóry i reakcje alergiczne. Krem również zapewnia krótkotrwały efekt, choć nieco dłuższy niż przy tradycyjnym goleniu,
 • depilacja woskiem – na skórę nakładany jest wosk, który po zastygnięciu jest usuwany razem z włosami i cebulkami. Efekty utrzymują się kilka tygodni, ale zdarza się, że włosy się łamią i w niektórych miejscach odrastają znacznie szybciej. Dla osób z niskim progiem bólu, szczególnie tych z grubymi włosami, zabieg może być bardzo bolesny,
 • depilacja pastą cukrową – pasta nie zastyga na skórze, dlatego ta metoda łączy się z mniejszym ryzykiem łamania się włosów w czasie wyrywania. Zabieg jest mniej bolesny niż depilacja woskiem i może być stosowany również na skórze naczyniowej,
 • depilacja depilatorem elektrycznym – urządzenie posiada mechaniczne pęsety, które chwytają i usuwają włosy z korzeniami. Użycie depilatora może być bolesne i nie nadaje się do wszystkich partii ciała. Efekty utrzymują się od 2 do 4 tygodni.
 • depilacja laserowa (epilacja) – zabieg polega na niszczeniu mieszka włosowego poprzez wiązkę ciepła emitowaną przez laser na określony obszar ciała. Laserowe usuwanie owłosienia wymaga kilku zabiegów, ale pozwala na uzyskanie długotrwałego efektu i jest niemal bezbolesne.

Co to jest epilacja?

Epilacja, czyli depilacja laserowa to metoda, w której głównym założeniem jest nie tylko usunięcie włosa z cebulką, ale również zniszczenie komórek macierzystych odpowiadających za odrastanie włosów. To jedyna metoda zapewniająca trwałość efektów.

Do depilacji laserowej (epilacji) wykorzystuje się różne rodzaje laserów. W klinice Projekt Skóra wykorzystywany jest laser diodowy, którego działanie depilacyjne opiera się na selektywnej fotodermolizie mieszka włosowego. Wiązka światła laserowego pochłaniana jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym, a kumulacja energii doprowadza do jego zniszczenia. Osiągnięcie pożądanych rezultatów wymaga często kilku sesji zabiegowych, ale w zamian możliwe jest uzyskanie trwałych efektów. Niezwykle istotne jest również to, że epilacja powoduje jedynie niewielki dyskomfort, dlatego może być wykorzystywana na wszystkich partiach ciała, również u pacjentów z niskim progiem bólu.

Jaka jest różnica między depilacją a epilacją?

Depilacja to usunięcie łodygi włosa, czyli jego zewnętrznej części, za pomocą jednej z kilku technik, takich jak golenie, depilacja woskiem, kremem, pastą cukrową, depilatorem lub laserem. Większość metod depilacji pozwala na usunięcie włosów wraz z cebulką, co opóźnia ich odrastanie, a jedna z technik – epilacja – umożliwia trwałe pozbycie się włosów ze wszystkich możliwych partii ciała.

W przeciwieństwie do wielu innych technik depilacji, które można wykonać samodzielnie, skorzystanie z epilacji laserowej wymaga wizyty w specjalistycznej klinice.

Epilacja a depilacja – skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów

Współczesna technologia i postępy w medycynie estetycznej zapewniają szeroki wybór skutecznych i bezpiecznych metod usuwania owłosienia. Zarówno tradycyjne metody depilacji, jak i epilacja laserowa pozwalają na uzyskanie gładkiej skóry, ale tylko epilacja zapewnia długotrwałe (a w niektórych przypadkach trwałe) rezultaty i może być bezpiecznie stosowana na wszystkich partiach ciała, z których pacjent chce usunąć niechciane owłosienie.

Zabieg epilacji przy użyciu nowoczesnych urządzeń przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę jest w pełni bezpieczny i rzadko powoduje podrażnienia skóry, dość powszechne w przypadku innych metod depilacji. Wiąże się również z mniejszym ryzykiem wrastania odrastających włosków.

Depilacja a epilacja – czym kierować się przy wyborze metody?

Wybór pomiędzy klasyczną depilacją a epilacją laserową to nie tylko kwestia trwałości efektów i bolesności zabiegu. Konieczne jest uwzględnienie wielu czynników, takich jak:

 • rodzaj i struktura włosa – ciemne włosy na jasnej skórze to idealne warunki do skutecznej epilacji laserowej, ale nowoczesne urządzenia pozwalają osiągać skuteczne rezultaty również przy jaśniejszych włosach,
 • częstotliwość zabiegów – tradycyjne metody depilacji wymagają regularnych zabiegów. Epilacja laserowa pozwala na mniejszą częstotliwość zabiegów, a zdarza się, że ich wielokrotne powtórzenie zapewnia trwałość efektów (włosy nie odrastają),
 • koszty – golenie włosów maszynką jednorazową lub specjalnym kremem nie wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem, ale epilacja może być bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie,
 • próg bólowy – użycie wosku lub depilatora elektrycznego może być bardzo bolesne, szczególnie we wrażliwych częściach ciała. Epilacja jest bezbolesna, niektórzy pacjenci określają doznania, jako niewielki dyskomfort,
 • trwałość efektów – osoby pragnące uzyskać długotrwałe efekty depilacji powinny wybierać metody usuwania łodygi włosa wraz z cebulką (depilator, wosk, pasta, cukrowa) lub prowadzące do ich osłabienia i zniszczenia (epilacja),
 • stan skóry – osoby ze skłonnościami do podrażnień lub alergii powinny dokładnie rozważyć wybór metody. Depilacja kremem, woskiem lub depilatorem może być nieodpowiednia dla skóry wrażliwej.

Zastanawiając się nad wyborem metody warto również skonsultować się ze specjalistą w gabinecie medycyny estetycznej. Konsultacja w klinice Projekt Skóra mogą pomóc dostosować metodę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

depilacja a epilacja

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnic pomiędzy epilacją a depilacją.

Depilacja laserowa a epilacja - co lepsze?

Epilacja to depilacja laserowa, czyli zabieg polegający na niszczeniu włosów przez światło lasera. Epilacja koncentruje się na usunięciu włosów wraz z cebulką i osłabieniu lub zniszczeniu mieszka włosowego i długotrwały efekt gładkiej i pozbawionej zbędnego owłosienia skóry.

Epilacja - co to jest i na czym polega zabieg?

Epilacja to depilacja laserowa, podczas której światło lasera oddziałuje na włos, cebulki włosa i mieszek włosowy. Zabieg powoduje ich osłabienie, a nawet zniszczenie skutkujące trwałym efektem usunięcia owłosienia z wybranych partii ciała.

Epilator a depilator - co wybrać?

Wybór zależy od potrzeb pacjenta i progu bólowego. Epilacja jest bezbolesnym zabiegiem zapewniającym długotrwałe efekty i może być przeprowadzona na wszystkich partiach ciała. Z zabiegu można skorzystać w gabinetach medycyny estetycznej. Usuwanie owłosienia przy użyciu depilatora można przeprowadzić samodzielnie. Technika może być bolesna, szczególnie w przypadku wrażliwych partii ciała. Włosy odrastają po ok. 3-4 tygodniach.

Czy epilacja boli?

Współczesne urządzenia do epilacji laserowej mają system chłodzący, dlatego są zabiegi są bezbolesne. Czasami pacjenci mówią o niewielkim dyskomforcie.

Czy depilacja laserowa zapewnia trwałe pozbycie się owłosienia?

Epilacja zapewnia długotrwałe efekty. W niektórych przypadkach powtarzanie zabiegów doprowadza do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych i wiąże się z trwałym usunięciem owłosienia.

5/5 - (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk