fbpx

Jak rozpoznać opadającą powiekę? Sprawdź, jak wygląda!

opadająca powieka

Opadającą powiekę możemy rozpatrywać zarówno jako defekt estetyczny, jak i funkcjonalny. Zjawisko to występuje bez względu na płeć i w zależności od podłoża dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Schorzenie negatywnie wpływa na komfort codziennego życia i jest źródłem wielu kompleksów. Dowiedz się, jak rozpoznać czy problem opadających powiek Cię dotyczy?

Opadająca powieka – kiedy możemy stwierdzić schorzenie?

Opadająca powieka to stan, który dosyć łatwo zauważyć. Zaburzenie polega na niskim ustawieniu brzegu powieki górnej jednego lub obu oczu. Wówczas fałd skórny znajdujący się pod łukiem brwiowym przy otwartym oku nachodzi na ruchomą część powieki. W zaawansowanym stadium może okalać nawet fragment gałki ocznej. Przyjmuje się, że problem ptozy pojawia się, gdy powieka przysłania przynajmniej 2 mm tęczówki. Można odnieść wrażenie, że dana osoba ciągle mruży oczy. Niekiedy bywa, że ptoza przekształca się w przypadłość zwaną „leniwym okiem”, która objawia się przede wszystkim obniżoną ostrością widzenia. Zaburzenia wzroku mogą pociągać za sobą inne problemy zdrowotne i wymuszać nieprawidłową postawę – przekrzywianie i nadmierne wyciąganie głowy do przodu. Wywiera to negatywny wpływ na kręgosłup, szczególnie w odcinku szyjnym. Gdy zauważymy, że nasza powieka nienaturalnie opadła, to sygnał, by jak najszybciej wybrać się do okulisty. Nabyta ptoza może być objawem poważnych chorób, dlatego nie warto zwlekać z wizytą.

Dlaczego powieki opadają?

Skóra powiek jest wyjątkowo cienka i delikatna. To pierwsze miejsce w obrębie twarzy, które zaczyna najwcześniej odczuwać oznaki upływającego czasu. Opadające powieki bardzo często wynikają również z uwarunkowań genetycznych, co wiąże się z nieprawidłową budową mięśnia dźwigacza powieki. Ten problem może pojawić się także po nieumiejętnym wykonaniu zabiegów z użyciem toksyny botulinowej (podczas spłycania zmarszczek w okolicach oczu).

W jaki sposób można pozbyć się problemu opadających powiek?

Współczesna medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna potrafią skutecznie przeciwdziałać ptozie. Leczenie opadania powiek uwarunkowane jest etiologią schorzenia. Skuteczna terapia obejmuje prawidłową diagnostykę przyczyn zaburzenia oraz zaplanowanie właściwej dla Pacjenta terapii. Jedną z nich jest zabieg blefaroplastyki. Procedura pozwala poprawić anatomiczny kształt oczu, a tym samym zredukować oznaki starzenia. Efektem bezinwazyjnej metody leczenia opadających powiek jest optyczne powiększenie oka i poprawa jakości widzenia. Blefaroplastyka polega na wycięciu nadmiaru wiotkiej skóry i fragmentu mięśnia okrężnego oka. Plastyka powiek może być również połączona z usuwaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej okołogałkowej, widocznej w postaci przepuklin tłuszczowych. Rana zamykana jest warstwowo za pomocą bardzo cienkich szwów, dzięki czemu blizna pozabiegowa zostaje ukryta w naturalnym załamaniu powieki i jest praktycznie niewidoczna.

Leczenie opadających powiek w Klinice Projekt Skóra

Jeśli dotyczy Cię problem opadających powiek i chcesz skutecznie przeciwdziałać pogłębianiu tego defektu, odwiedź Klinikę Projekt Skóra w Warszawie. Specjalizujemy się w kompleksowym leczeniu opadających powiek. Wiemy, jakie metody zastosować, by nasi Pacjenci mogli na długi czas zapomnieć o schorzeniu. Wspólnie stworzymy konkretną strategię terapii dostosowaną do Twoich potrzeb.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *