fbpx

Mikrodermabrazja — działanie, przeciwwskazania, zabieg

Nasza skóra codziennie musi stawić czoła licznym wyzwaniom. Dlatego niezależnie od wieku czy płci, troska o jej zdrowie i wygląd staje się priorytetem. W dzisiejszym świecie, pełnym nowoczesnych technologii, pojawiają się coraz bardziej zaawansowane metody pielęgnacji. Jedną z nich jest mikrodermabrazja, technika, która zdobywa coraz większą popularność wśród entuzjastów zdrowej i promiennej cery. Sprawdź, czym jest mikrodermabrazja i dlaczego warto ją wypróbować?

Mikrodermabrazja — co to jest?

Mikrodermabrazja to nieinwazyjna procedura kosmetyczna, która ma na celu odnowę skóry poprzez mechaniczne złuszczanie martwych komórek naskórka. Ten popularny zabieg dermatologiczny pomaga poprawić teksturę skóry, zredukować drobne zmarszczki, przebarwienia oraz stymulować produkcję kolagenu, co przyczynia się do uzyskania zdrowszego i młodszego wyglądu skóry1.

Podczas mikrodermabrazji, na skórę nakładany jest kontrolowany strumień kryształków (mikrodermabrazja korundowa) lub diamentów (mikrodermabrazja diamentowa). Procedura ta usuwa zewnętrzne warstwy naskórka, co sprzyja regeneracji skóry. Mikrodermabrazja może być wykonywana na różnych obszarach ciała, ale najczęściej stosuje się ją do twarzy.

Ten peeling mechaniczny jest stosunkowo łagodny i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, co czyni go atrakcyjnym dla osób o różnych typach skóry. Mikrodermabrazja może być przeprowadzana w salonach kosmetycznych, gabinetach dermatologicznych, a także przy użyciu specjalistycznych urządzeń do samodzielnego użytku. Warto jednak skonsultować się z profesjonalistą, aby dostosować zabieg do indywidualnych potrzeb skóry i uniknąć ewentualnych komplikacji.

Istnieje kilka rodzajów mikrodermabrazji, z których każdy ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Oto krótki opis kilku popularnych rodzajów mikrodermabrazji:

 • Mikrodermabrazja diamentowa

W tym rodzaju mikrodermabrazji do złuszczania naskórka używane są diamentowe końcówki. Precyzyjne narzędzia diamentowe delikatnie ścierają martwe komórki skóry, poprawiając teksturę i promienność skóry. Procedura jest bezpieczna i bezbolesna.

 • Mikrodermabrazja korundowa

Tutaj korund, twardy minerał, jest używany do mechanicznego złuszczania naskórka. Zabieg jest podobny do mikrodermabrazji diamentowej, ale zamiast diamentów, to korund jest składnikiem używanym w tej formie zabiegu2.

 • Mikrodermabrazja tlenowa

W mikrodermabrazji tlenowej procedura jest połączona z tlenoterapią. Tlen pomaga w regeneracji skóry, dodając jej świeży i zdrowy wygląd. Zazwyczaj używane są specjalne urządzenia do wprowadzenia tlenu na skórę.

Mikrodermabrazja — jakie zabiegi można wykonać?

Mikrodermabrazja, jako zabieg kosmetyczny, zyskuje popularność dzięki swojej wszechstronności i zdolności do wieloaspektowego poprawiania stanu skóry. To nieinwazyjne podejście do odnowy skóry oferuje szereg korzyści, co sprawia, że jest jednym z najchętniej wybieranych zabiegów w dziedzinie medycyny estetycznej.

Wszechstronne właściwości wykonania zabiegu mikrodermabrazji:

 • ogólna poprawa tekstury skóry — mikrodermabrazja działa jak delikatny peeling, usuwając martwe komórki naskórka, co przekłada się na ogólną poprawę skóry,
 • redukcja zmarszczek i linii mimicznych — złuszczanie naskórka pomaga w redukcji drobnych zmarszczek i linii mimicznych, nadając skórze młodszy wygląd,
 • przeciwdziałanie przebarwieniom — procedura ta może być skutecznym środkiem w redukcji przebarwień spowodowanych słońcem czy procesem starzenia się skóry. Mikrodermabrazja pomaga usuwać plamy starcze czy blizny potrądzikowe,
 • leczenie trądziku — dzięki złuszczaniu naskórka i stymulowaniu regeneracji powierzchni skóry udaje się zwalczyć trądzik różowaty, pospolity czy młodzieńczy,
 • stymulacja produkcji kolagenu — poprzez mechaniczne złuszczanie, mikrodermabrazja stymuluje produkcję kolagenu, co wpływa na elastyczność, jędrność i ciągłość skóry,
 • przygotowanie skóry do innych zabiegów kosmetycznych — na przykład laseroterapii czy z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego,
 • oczyszczanie porów — mikrodermabrazja pomaga w oczyszczaniu porów skóry, co jest szczególnie korzystne dla osób z problemami trądzikowymi i skóry z rozszerzonymi porami,
 • głębokie oczyszczenie skóry.

Ze względu na swoją nieinwazyjność, mikrodermabrazja jest zazwyczaj bezbolesna i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Jest za to zabiegiem znacznie skuteczniejszym niż tradycyjne kosmetyki.

Regeneracja skóry — mikrodermabrazja jako zabieg nawilżający

Mikrodermabrazja to nie tylko zabieg poprawiający teksturę skóry, ale także skuteczne narzędzie, które niweluje wiotkość skóry i problemy z jej nawilżeniem.

Według badań opublikowanych w „Journal of Cosmetic Dermatology” mikrodermabrazja korundowa przyczynia się do zwiększenia poziomu wilgotności skóry. Procedura usuwa martwe komórki naskórka, odblokowuje pory i stymuluje produkcję kolagenu, co wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia.

Złuszczanie naskórka — mikrodermabrazja w procesie przeciwstarzenia skóry

Złuszczanie naskórka za pomocą mikrodermabrazji to niezwykle skuteczna metoda w walce z procesem starzenia skóry. Badania naukowe potwierdzają, że mikrodermabrazja może być kluczowym narzędziem w poprawie kondycji skóry, zwłaszcza w kontekście przeciwdziałania jej starzeniu się. Ten zabieg sprawdza się doskonale, biorąc pod uwagę odmłodzenie skóry twarzy.

Badanie opublikowane w „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” podkreśla, że mikrodermabrazja korundowa może efektywnie redukować widoczność zmarszczek. Procedura ta działa poprzez delikatne złuszczanie naskórka, co pobudza procesy regeneracji skóry i redukuje oznaki starzenia.

Inne badania, opublikowane w „Dermatologic Surgery”, potwierdzają korzyści mikrodermabrazji w poprawie elastyczności skóry. Mechaniczne złuszczanie naskórka stymuluje produkcję kolagenu, co wpływa na jędrność skóry, redukując widoczność zmarszczek i linii mimicznych.

Zwalcz trądzik pospolity — mikrodermabrazja jako zabieg antytrądzikowy

Mikrodermabrazja coraz częściej uznawana za skuteczny zabieg antytrądzikowy, zdobywa uznanie w leczeniu różnych form trądziku, jak trądzik młodzieńczy, trądzik pospolity i trądzik różowaty.

Badanie opublikowane w „Journal of Cosmetic and Laser Therapy” podkreśla, że mikrodermabrazja może skutecznie redukować zaskórniki, które są jednymi z głównych czynników prowokujących trądzik młodzieńczy. Mechaniczne złuszczanie naskórka pozwala na odblokowanie porów poprzez usuwanie nadmiaru sebum, zmniejszając ryzyko powstawania nowych zmian. Po przeprowadzonym zabiegu w obrębie skóry jest ona idealnie oczyszczona i mniej narażona na bakterie, wirusy oraz stany zapalne.

Według badań opublikowanych w „Dermatologic Surgery” w kontekście trądziku różowatego mikrodermabrazja może być stosowana do złagodzenia rumienia i poprawy ogólnego wyglądu skóry.

Mikrodermabrazja — zabiegi rozjaśniające naskórek

Badanie opublikowane w „Dermatologic Surgery” podkreśla, że mikrodermabrazja przeprowadzona w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym może być skutecznym środkiem w redukcji hiperpigmentacji i przebarwień. Procedura ta działa poprzez delikatne złuszczanie naskórka, eliminując martwe komórki i pobudzając regenerację skóry, co przyczynia się do uzyskania bardziej jednolitego kolorytu.

Inne badanie, opublikowane w „The Journal of Dermatology”, wykazuje, że mikrodermabrazja korundowa może być efektywna w redukcji plam starczych i nierówności pigmentacyjnych. Regularne sesje tego rodzaju zabiegu z zakresu medycyny estetycznej przyczyniają się do rozjaśniania powierzchni skóry i poprawy jej ogólnego wyglądu.

Kto może poddać się zabiegowi mikrodermabrazji?

Zabieg mikrodermabrazji zawsze powinien być dobrany indywidualnie, wedle potrzeb, preferencji czy ogólnego stanu skóry. Mikrodermabrazję mogą rozważyć przede wszystkim:

 • osoby z różnymi typami skóry — procedura jest zazwyczaj odpowiednia dla różnych typów skóry, w tym suchej, tłustej, mieszanej czy normalnej,
 • osoby z problemami zmian skórnych — zabieg mikrodermabrazji diamentowej bądź korundowej jest skuteczny w redukcji zmarszczek, przebarwień, blizn potrądzikowych i innych niedoskonałości skóry,
 • osoby zmagające się z trądzikiem — zarówno trądzik różowaty, jak i jego inne formy, mogą znaleźć ulgę w mikrodermabrazji, która pomaga w oczyszczaniu porów i redukcji stanów zapalnych bez uszkodzenia ciągłości skóry,
 • osoby chcące poprawić elastyczność skóry — mikrodermabrazja stymuluje produkcję kolagenu, co przyczynia się do poprawy elastyczności i jędrności skóry3,
 • osoby zaniepokojone przebarwieniami i plamami starczymi — w redukcji przebarwień spowodowanych słońcem czy starzeniem się skóry to mikrodermabrazja korundowa cieszy się najlepszymi efektami,
 • osoby szukające odmłodzenia skóry — mikrodermabrazja jest popularna wśród tych, którzy chcą nadać swojej skórze świeży, młodszy wygląd.

Mikrodermabrazja dla dzieci

Mikrodermabrazja nie jest zalecana dla młodszych dzieci, ponieważ ich skóra jest delikatniejsza i bardziej podatna na podrażnienia. Jednak w pewnych specyficznych sytuacjach, mikrodermabrazja z użyciem bezpiecznej soli fizjologicznej może być rozważana dla nastolatków pod nadzorem doświadczonego dermatologa. Sprawdza się w przypadku:

 • trądziku młodzieńczego — dla starszych nastolatków, mikrodermabrazja może być rozważana w leczeniu trądziku młodzieńczego. Procedura może pomóc, jeśli widoczne są rozszerzone pory, aby je oczyścić i zredukować zaskórniki,
 • blizn potrądzikowych i przebarwień — aby wyrównać i ujednolicić powierzchnię skóry.

Mikrodermabrazja dla dorosłych

Z zabiegu mikrodermabrazji diamentowej, korundowej lub tlenowej korzystają przede wszystkim osoby dorosłe, a jego efekty widoczne są niemalże natychmiast. Ten peeling mechaniczny sprawdza się w złuszczaniu naskórka, na rozszerzone pory, dokładnie oczyszcza skórę, działa antytrądzikowo i niweluje zakażenia bakteryjne oraz działa przeciwstarzeniowo.

Mikrodermabrazja dla seniorów

Mikrodermabrazja może stanowić skuteczną i bezpieczną opcję pielęgnacyjną dla seniorów, oferując szereg korzyści dostosowanych do zmieniających się potrzeb skóry wraz z wiekiem. Działa nie tylko przeciwstarzeniowo, ale pozytywnie wpływa na ukrwienie skóry. Sam zabieg mikrodermabrazji jest też bezpieczny dla wrażliwej skóry.

Wskazania do mikrodermabrazji dla każdego rodzaju skóry

 • zmarszczki i linie mimiczne,
 • przebarwienia skórne,
 • trądzik i blizny potrądzikowe,
 • rozszerzone pory,
 • wiotkość skóry,
 • przygotowanie skóry do innych zabiegów.

Przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja jest stosunkowo bezpieczną procedurą, ale istnieją pewne sytuacje, w których może być przeciwwskazana lub wymagać szczególnej ostrożności. Oto niektóre z nich:

 • skóra wrażliwa lub uszkodzona — osoby z cerą wrażliwą lub skórą dotkniętą stanem zapalnym, np. z oparzeniami słonecznymi, otwartymi ranami czy infekcjami, powinny unikać mikrodermabrazji,
 • choroby skóry — osoby z ciężkimi chorobami skórnymi, takimi jak łuszczyca czy trudno leczący się trądzik, mogą wymagać specjalistycznej opieki i być niewłaściwymi kandydatami do mikrodermabrazji,
 • dermatologiczne choroby autoimmunologiczne — osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy czy łuszczyca, powinny omówić z dermatologiem ewentualne ryzyka i korzyści z mikrodermabrazji,
 • inne zabiegi kosmetyczne — po niektórych zabiegach kosmetycznych, takich jak chemiczne peelingi czy laseroterapia, może być konieczne odczekanie pewnego czasu przed przystąpieniem do mikrodermabrazji,
 • ciąża — mikrodermabrazja zazwyczaj nie jest zalecana w czasie ciąży ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu. W przypadku planowania zabiegu zawsze warto skonsultować się z lekarzem,
 • nowotwór skóry — w przypadku podejrzenia lub obecności nowotworów skóry, konieczne jest skonsultowanie się z dermatologiem przed przeprowadzeniem mikrodermabrazji,
 • alergia na składniki preparatów kosmetycznych — osoby z alergiami na składniki stosowane w preparatach do mikrodermabrazji, na przykład na kryształy korundu czy diamentowe końcówki, powinny powiadomić specjalistę przed przeprowadzeniem zabiegu.

Przeciwwskazaniem może być również świeża blizna, zapalenie skóry, brodawka. Zabieg mikrodermabrazji powinni odłożyć na później pacjenci, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe, steroidy czy leki immunosupresyjne.

Zabiegi mikrodermabrazji w Warszawie

W klinice Projekt Skóra w Warszawie zapewniamy wysokiej jakości zabiegi mikrodermabrazji, które pomagają osiągnąć promienną i zdrowo wyglądającą skórę. Doświadczona kadra specjalistów skupia się na indywidualnych potrzebach pacjentów, oferując kompleksową opiekę i profesjonalne doradztwo.

Mikrodermabrazja w naszej klinice to innowacyjna metoda złuszczania naskórka, która efektywnie redukuje zmarszczki, poprawia teksturę skóry, a także pomaga w zwalczaniu przebarwień i blizn potrądzikowych. Nowoczesne podejście do zabiegów kosmetycznych oraz zastosowanie zaawansowanych technologii sprawiają, że mikrodermabrazja w klinice Projekt Skóra staje się przyjemnym doświadczeniem.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, podczas ich realizacji dbamy nie tylko o skuteczność zabiegów, ale także o komfort i bezpieczeństwo każdego klienta. Projekt Skóra w Warszawie to miejsce, w którym marzenia o zdrowej, promiennej skórze stają się rzeczywistością.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu mikrodermabrazji.

Na czym polega mikrodermabrazja?

Podczas zabiegu mikrodermabrazji, wykorzystującego mechaniczne ścieranie warstwy rogowej skóry, specjalnie zaprojektowana głowica urządzenia delikatnie usuwa martwe komórki naskórka. Procedura przeprowadzana jest przy użyciu dedykowanych końcówek, które precyzyjnie złuszczają skórę, pozostawiając ją odświeżoną i bardziej jednolitą.

Jak wygląda twarz po mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja poprawia teksturę skóry twarzy, redukuje zmarszczki, usuwa przebarwienia, oczyszcza pory oraz stymuluje produkcję kolagenu, nadając skórze twarzy bardziej promienny i młodszy wygląd.

Czy warto robić zabieg mikrodermabrazji?

Tak. Mikrodermabrazja jest zabiegiem o wszechstronnym zastosowaniu do każdego typu skóry. Efekty mikrodermabrazji diamentowej widoczne są już po pierwszym przeprowadzonym zabiegu, natomiast te najlepsze uzyskuje się po indywidualnie dobranej serii.

Ile trwa mikrodermabrazja twarzy?

Czas trwania jednego zabiegu mikrodermabrazji diamentowej czy korundowej to 30-60 minut. Wiele zależy od obszaru twarzy, na jakim przebiega wykonanie mikrodermabrazji czy jakości wykorzystywanego urządzenia.

Ile kosztuje zabieg mikrodermabrazji?

Cena zabiegu mikrodermabrazji może różnić się od kliniki, w której jest on realizowany, rodzaju zastosowanej terapii czy problemu skórnego i oscyluje wokół kwoty od 120 do 200 złotych.

Źródła:

 1. Kordus K., Potempa B., Śpiewak R., Badania motywów wyboru rodzajów mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej, 2011
 2. Yingcong Zhou BS, Ajay K Banga PhD, “Enhanced delivery of cosmeceuticals by microdermabrasion”, Journal of Cosmetic Dermatology, September 2011.
 3. M. Nawęgłowska-Wilk, T. Wilk, G. Kamińska-Winciorek, R. Śpiewak, Częstość korzystania i poziomu zadowolenia z mikrodermabrazji diamentowej wśród klientek salonu kosmetycznego, 2011
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk