fbpx

Zalecenia po botoksie — działanie, przeciwwskazania, zabieg

Zalecenia po botoksie

Botoks (toksyna botulinowa) jest jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych z zakresu medycyny estetycznej. Doceniany jest przede wszystkim za doskonałe zdolności odmładzania skóry, ale działanie botuliny jest znacznie szersze. Sprawdź, jakie zabiegi medycyny estetycznej z zastosowaniem botoksu możesz wykonać i poznaj zalecenia po botoksie pozwalające zminimalizować ryzyko powikłań.

Botoks (toksyna botulinowa) — co to jest?

Botoks to spreparowany jad kiełbasiany — substancja, która została wyizolowana z bakterii Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa działa na układ nerwowy, powodując tymczasowe paraliżowanie mięśni. Botoks jest powszechnie stosowany w medycynie estetycznej, ale nie tylko. Docenia się go również w leczeniu terapeutycznym.

Zabiegi z botoksem powinny być przeprowadzane tylko przez doświadczonego lekarza. Należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania toksyny botulinowej oraz pielęgnacji skóry po zabiegu, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na efekt i bezpieczeństwo pacjenta.

Botoks — jakie zabiegi można wykonać w klinice medycyny estetycznej?

Właściwości toksyny botulinowej mogą być wykorzystywane w różny sposób, a dopasowanie zabiegów zależy od indywidualnych potrzeb pacjentów czy oczekiwanych efektów. Współcześnie botoks aplikowany jest najczęściej w celu poprawy wyglądu skóry. Przede wszystkim pozwala uzyskać naturalny efekt przeciwzmarszczkowy. Medycyna estetyczna nie jest jedyną dziedziną wykorzystującą toksynę botulinową. Botoks stosowany jest również w okulistyce i neurologii.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc

Niwelowanie zmarszczek mimicznych twarzy z wykorzystaniem botoksu

Pierwotnie botoks wykorzystywany był w okulistyce. Doktor Alan Scott już w latach 80. XX wieku odkrył, że po podaniu toksyny botulinowej nastąpiło osłabienie skurczy mięśni oka. Dało to solidne podstawy do realizacji kolejnych badań, tym razem w zakresie wygładzania skóry i poprawy wyglądu zmarszczek.

Po raz pierwszy, w ramach zabiegu przeciwzmarszczkowego, preparat z botoksem został zastosowany przez okulistkę Jean Carruthers w 1989 roku. Od tego czasu stał się jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej służących do niwelowania zmarszczek mimicznych1. W dzisiejszych czasach stosuje się go na różnych obszarach twarzy, takich jak:

 • czoło (np. lwia zmarszczka),
 • okolice oczu (zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki),
 • okolice ust (tzw. zmarszczki palacza),
 • nos (tzw. zmarszczki królicze),
 • szyja.

Korekcja asymetrii twarzy botoksem

Toksynę botulinową z powodzeniem można stosować w celu korekcji asymetrii twarzy. Zabieg daje możliwość niwelowania opadania brwi czy nierówności ust.

Leczenie bruksizmu botoksem

Uporczywe zgrzytanie zębami wywołane przez nadmierny skurcz mięśni żuchwy, może być skutecznie zwalczane botoksem. Leczenie bruksizmu poprzez zastosowanie toksyny botulinowej polega na łagodzeniu napięcia mięśniowego.

Łagodzenie migren botoksem

Przewlekła migrena może doprowadzić do niemożności normalnego funkcjonowania. Łagodzenie silnych i nawracających bólów głowy botoksem potwierdza badanie kliniczne przeprowadzone przez dr. Williama B. Younga i współpracowników, opublikowane w „The New England Journal of Medicine” w 2010 roku. Jego wyniki sugerują, że pacjenci otrzymujący iniekcje botoksu do mięśni głowy i szyi doświadczyli znaczącej redukcji częstotliwości i nasilenia migren.

Zwalczanie nadpotliwości toksyną botulinową

Lekarz medycyny estetycznej potwierdza, że botoks aplikowany w obszarach, takich jak pachy, dłonie czy stopy pozwala skutecznie zwalczyć nadpotliwość2. Toksyna botulinowa powoduje chwilowe zahamowanie przekazywania impulsów nerwowych, co z kolei prowadzi do tymczasowego zablokowania uwalniania acetylocholiny. Jest to neuroprzekaźnik odpowiedzialny za skurcze mięśni i uwalnianie potu.

Skuteczność podania toksyny botulinowej w celu minimalizowania nadpotliwości potwierdziły również badania „Journal of the American Academy of Dermatology” przeprowadzone w 2004 roku przez dr. Heckmanna.

Kto może poddać się zabiegowi z wykorzystaniem botoksu?

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej powinny być zawsze dobierane indywidualnie i przeprowadzane przez doświadczonego lekarza. Wówczas, przy braku przeciwwskazań, stosowanie botoksu uważane jest za bezpieczne, a substancja może być wykorzystywana u pacjentów w różnym wieku.

Zarówno medycyna estetyczna, jak i dermatologia czy neurologia dopuszcza możliwość wykorzystywania toksyny botulinowej w dedykowanych zabiegach dla osób dorosłych, seniorów, a nawet dzieci. Warto pamiętać, że zastosowanie botoksu wymaga konsultacji z lekarzem.

Botoks dla dzieci i zalecenia po zabiegu

Zastosowanie botoksu u dzieci jest ograniczone i sprowadza się do konkretnych przypadków medycznych. Toksynę botulinową u najmłodszych wykorzystuje się w celu niwelowania zaburzeń, takich jak:

 • spastyczność mięśniowa,
 • zaburzenia neurologiczne.

W każdym przypadku konieczna jest szczegółowa ocena korzyści i możliwego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Decyzję o zastosowaniu botoksu u dziecka może podjąć tylko lekarz specjalista z doświadczeniem w medycynie dziecięcej lub medycynie estetycznej.

Zalecenia po botoksie są indywidualne. Zależą od miejsca iniekcji oraz rodzaju zwalczanych zaburzeń u dzieci i mogą obejmować:

 • odpoczynek i unikanie masażu mięśni w miejscu ostrzyknięcia,
 • unikanie nacisku na obszar poddany zabiegowi, w tym również noszenie obcisłych ubrań,
 • unikanie leżenia płasko na plecach,
 • unikanie intensywnego wysiłku fizycznego.

Botoks dla dorosłych — popularne zabiegi i zalecenia po botoksie

Zabiegi z botoksem dla dorosłych pozwalają zauważyć pełne efekty w krótkim czasie po iniekcji w konkretny mięsień. W gabinetach medycyny estetycznej najczęściej wykorzystuje się go w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej lub w celu zwalczenia widocznych oznak starzenia się skóry. Toksynę botulinową wykorzystuje się powszechnie, aby zlikwidować zmarszczki mimiczne twarzy, w tym zmarszczki wokół oczu, zmarszczki na czole, wokół ust czy zmarszczki na szyi.

Efekty działania botuliny nigdy nie są trwałe, najczęściej utrzymują się 3-6 miesięcy. Wiele zależy od stanu, w jakim jest skóra, stylu życia, partii i rodzaju mięśni, na których został zastosowany botoks oraz zastosowanej dawki preparatu.

Warto przypomnieć, że chociaż botoks wykorzystywany jest najczęściej w ramach medycyny estetycznej do poprawy atrakcyjności skóry, to wykazuje również działanie lecznicze. Osoby dorosłe mogą korzystać z toksyny botulinowej w celu zwalczania nadpotliwości czy bruksizmu.

Aby efekty botoksu mogły być w pełni widoczne i zadowalające, pacjent powinien stosować się do ścisłych zaleceń lekarza medycyny estetycznej. Zazwyczaj informacje dotyczą czasu bezpośrednio po zabiegu, przede wszystkim:

 • przez 5 godzin po zabiegu nie można intensywnie ćwiczyć ani wykonywać zbyt gwałtownych ruchów,
 • w przypadku ostrzyknięcia botoksem wybranych partii twarzy lub szyi nie należy pochylać głowy ani przebywać w pozycji leżącej,
 • przez 24 godziny po zabiegu nie powinno się odbywać podróży samolotem, ponieważ zmieniające się ciśnienie krwi podczas lotu może niekorzystnie wpływać na działanie botuliny,
 • przez 24 godziny po zabiegu nie można spożywać alkoholu,
 • przez 7 dni po ostrzyknięciu botoksem należy unikać pomieszczeń, w których panuje wysoka temperatura, szczególnie takich jak sauna, czy solarium.

Po zabiegu na skórze może pojawić się obrzęk, a w miejscu iniekcji widoczne mogą być również zasinienia oraz krwiaki. Tego rodzaju niepożądane efekty nie wywołują groźnych komplikacji i najczęściej znikają samoistnie po 24 godzinach.

Po zabiegu zalecane jest dbanie o skórę. Warto sięgnąć po łagodne kosmetyki, na przykład te, które zawierają nawilżający kwas hialuronowy.

Botoks dla seniorów — wykorzystanie toksyny botulinowej i zalecenia po zabiegach

Botoks dla seniorów może być z powodzeniem stosowany nie tylko w celach estetycznych, ale również w przypadku różnego rodzaju zaburzeń zdrowotnych. Doskonale sprawdza się w ramach zwalczania przewlekłych migren3 czy napięcia mięśniowego oraz w leczeniu nadpotliwości.

Podczas wstępnej konsultacji lekarz wykluczy ewentualne przeciwwskazania związane z historią chorób pacjenta oraz oceni jego ogólny stan zdrowia. Zalecenia dotyczące tego, czego nie wolno robić po botoksie są zaś uzależnione od obszaru iniekcji. Czas rekonwalescencji w pierwszej dobie po zabiegu wyklucza przede wszystkim:

 • wysiłek fizyczny,
 • przebywanie w wysokich temperaturach,
 • spożywanie alkoholu,
 • ucisk i masaż w miejscu iniekcji,
 • pochylanie głowy i spanie na brzuchu.

Wskazania do zabiegów z użyciem toksyny botulinowej

W ramach wskazań medycznych toksynę botulinową wykorzystuje się do zabiegów:

 • estetycznych — dzięki nim mimika twarzy pozostaje naturalna, natomiast uzyskuje się efekt wygładzający zmarszczki. Botoks pozwala też modelować twarz oraz niwelować jej asymetrię,
 • leczniczych — przede wszystkim neurologicznych, jak niwelowanie migreny lub napięcia mięśni. Toksyna botulinowa zwalcza też bruksizm i nadmierną potliwość.

Przeciwwskazania do botoksu

Do przeciwwskazań do zabiegu z wykorzystaniem botoksu zalicza się:

 • nadwrażliwość na składniki botoksu,
 • ciążę i okres karmienia piersią,
 • przyjmowanie niektórych leków, na przykład tych, które wpływają na krzepliwość krwi,
 • infekcje skórne w miejscu iniekcji,
 • zaburzenia przewodnictwa mięśniowego.

Zabiegi medycyny estetycznej z botoksem w Warszawie

W klinice medycyny estetycznej Projekt Skóra w Warszawie oferujemy profesjonalne zabiegi z wykorzystaniem botoksu. Nasi specjaliści poznają Twoje potrzeby i dobiorą zabiegi, dzięki którym szybko zauważysz oczekiwane i zadowalające efekty. Wykorzystujemy nowoczesną technologię i stosujemy wysokiej jakości preparaty. Wszystko to, w połączeniu z doskonałymi kwalifikacjami i wieloletnim doświadczeniem lekarzy, pozwoli Ci cieszyć się gładką skórą bez zmarszczek lub pozbyć się niektórych problemów zdrowotnych.

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stosowania toksyny botulinowej oraz zaleceń po botoksie.

Czego nie wolno robić po botoksie twarzy?

W pierwszej dobie po botoksie twarzy nie można spożywać alkoholu ani wykonywać peelingów z kwasami. Lepiej unikać też wysiłku fizycznego, schylania głowy i przebywania w wysokich temperaturach. Niewskazana jest sauna oraz solarium. Po botoksie twarzy nie można wykonywać masażu ani uciskać miejsca ostrzykiwania.

Jak spać po botoksie czoła?

Po botoksie czoła najlepiej spać na plecach lub w pozycji bocznej, ale tak, aby nie uciskać poduszką miejsca iniekcji. Należy unikać spania na brzuchu.

Ile dni po botoksie nie można pić alkoholu?

Zakaz spożywania alkoholu dotyczy przeważnie pierwszych 24 godzin po realizacji zabiegu botoksem.

Dlaczego nie wolno pić alkoholu po botoksie?

Alkohol podnosi ciśnienie krwi, co może negatywnie wpływać na działanie botoksu. Alkohol może też zwiększyć ryzyko pojawienia się obrzęków i krwiaków oraz wydłużać okres rekonwalescencji po zabiegu.

Co osłabia działanie botoksu?

Działanie botoksu może osłabić wysoka temperatura. Warto unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i ograniczyć wizyty w solarium oraz saunie.

Po jakim czasie zaczyna działać botoks?

Preparat z toksyną botulinową zaczyna działać po kilku dniach od ostrzyknięcia, ale na pełny efekt zabiegu należy poczekać około dwóch tygodni. Wiele zależy od rodzaju botoksu, specyfiki zabiegu czy obszaru, który został poddany iniekcji.

Źródła:

 1.  International Society of Aesthetic Plastic Surgery — Międzynarodowe badanie dotyczące procedur estetycznych/kosmetycznych, 2022
 2. Galadari H., Galadari I., Smit R., Prygova I., Redaelli A, Treatment approaches and outcomes associated with the use of abobotulinumtoxinA for the treatment ofhyperhidrosis: A systematic review. Journal of the American Academy of Dermatology, 2021
 3. Affatato O., Moulin T.C., Pisanu C., Babasieva V.S., Russo M., Aydinlar E.I., Torelli P., Chubarev V.N., Tarasov V.V., Schiöth H.B., Mwinyi J, High efficacyofonabotulinumtoxinA treatment in patients with comorbid migraine and depression: a meta-analysis. Journal of Translational Medicine, 2022.
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk