fbpx

Młode rysy twarzy, czyli jakie? Wolumetria a kanon piękna

młode rysy twarzy

Każdy pragnie zachować młodość. Jednakże, podczas gdy niektórzy przez długi czas zachowują młodzieńczy typ urody, inni starzeją się szybciej. Czym są wobec tego młode rysy twarzy i jakie zabiegi dopomagają, aby je przywrócić, kiedy czas w bezlitosny sposób doprowadzi do ich utraty?

Czym są młode rysy twarzy?

Często zastanawiamy się, na czym polegają młode rysy twarzy i jakie one właściwie są. Otóż, jak twierdzą wizażyści, młodzieńczy typ urody jest zdecydowanie wiosenny i odznacza się jasnymi rysami twarzy, różowymi rumieńcami i często złotawymi refleksami we włosach. Jednakże, o tym, czy twarz odbierana jest jako stara lub młoda, decyduje jakość skóry oraz proporcje twarzy, gdyż ludzki mózg odbiera ją bazując na wzorcach zapamiętanych i skojarzonych.

Jak się okazuje, młoda twarz przyjmuje kształt trójkąta o odwróconej, znajdującej się u góry, podstawie. Jeśli twarz się zwęża od góry w kierunku brody – wygląda młodo. Z wiekiem jednak, proporcje te ulegają zmianie i ciężka podstawa trójkąta przesuwa się ku dołowi. 

Dlaczego twarz się starzeje?

Wraz z upływającym czasem przebudowie ulegają wszystkie struktury ludzkiej twarzy, zaczynając od kości twarzoczaszki, które stają się płaskie i nie stanowią już takiej podpory dla tkanek. Następuje również zanik tkanki tłuszczowej, a ruchome tkanki przemieszczają się w dół, dlatego też w górnej części twarzy jest coraz bardziej płasko, za to podstawa twarzy staje się coraz szersza. 

Wraz z wiekiem spada również liczba fibroblastów, melanocytów i keratynocytów, a także włókien kolagenu i elastyny, umożliwiając pojawienie się na skórze zmarszczek bruzd i zmian barwnikowych. Dochodzi też do rozszerzenia naczyń krwionośnych.

Skóra staje się wiotka i sucha, leżąca pod nią tkanka podskórna robi się coraz cieńsza, zanika czerwień wargowa, a czubek nosa zaczyna opadać w dół. 

Kto starzeje się najszybciej?

Od kształtu twarzy zależy sposób, w jaki będzie się starzała. Twarz owalna, pomimo iż w młodości najbardziej pożądana – starzeje się najprędzej. Przy tym typie twarzy, szybciej niż u innych, widoczne są bruzdy nosowo-wargowe, opadnięte kąciki ust i boczne części policzków.

Twarz trójkątna, czyli pociągła twarz ze spiczastą brodą, dość szybko skutkuje zaostrzeniem rysów twarzy. Policzki zapadają się, skronie pogłębiają, a oczodoły powiększają.

Okrągła twarz starzeje się wolniej, gdyż na okrągłych policzkach skóra jest dłużej dobrze napięta, a zmarszczki powstają dużo później. Natomiast kwadratowa, najdłużej pozostanie niezmieniona. Jako pierwsze pojawią się zmarszczki wokół oczu i ułożenie kącików ust w podkówkę.

Co to jest wolumetria twarzy?

Medycyna estetyczna zmierza do przywrócenia rysom twarzy utraconej młodzieńczości. Aby je odzyskać należy wykonać zabieg zwany wolumetrią. Tym słowem, w potocznym rozumieniu, określa się zabieg z modelowaniem twarzy bez użycia skalpela. 

Jest on na ogół przeprowadzany za pomocą kwasu hialuronowego, którego obecność wpływa na utrzymanie młodego wyglądu i właściwego nawilżenia skóry. Za jego pomocą można przywrócić właściwy owal twarzy, uwydatnić kości policzkowe, wyrównać kontur, wymodelować skronie, policzki, brodę oraz żuchwę. Przyczynia się on również do likwidacji tzw. chomików, czyli opadających policzków.

Wskazania do przeprowadzenia wolumetrii twarzy

Wolumetrię twarzy stosuje się aby zlikwidować:

 • zapadnięte kości policzkowe,
 • opadające policzki,
 • zapadniętą skórę pod oczami,
 • zmarszczki i bruzdy,
 • twarz zbyt szczupłą,
 • ubytki objętości twarzy,
 • przy lipoatrofii jarzmowej.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu wolumetrii

Wśród przeciwwskazań do zabiegu wolumetrii twarzy można wymienić:

 • cukrzycę,
 • aktywne infekcje skórne,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • ogólny spadek odporności,
 • Nowotwory,
 • ciąże i karmienie.
3/5 - (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk