fbpx

Trądzik młodzieńczy a trądzik u osoby dorosłej – różnice w przebiegu choroby i leczeniu

trądzik młodzieńczy i u osoby dorosłej różnice

Problemy z nieestetycznymi wypryskami pojawiającymi się na twarzy były zawsze charakterystyczne dla okresu dojrzewania. Trądzik u młodzieży jest oznaką zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Jednakże, od jakiegoś czasu przestał być on problemem tylko ludzi młodych i stał się równie powszechny u dorosłych. Jego objawy są takie same jak u nastolatków, różnią się tylko przyczyną powstawania.

Trądzik występuje nie tylko u młodzieży. Trądzik u dzieci występujący przed 12. rokiem życia dotyczy około 7 proc. populacji wiekowej i jest związany z produkcją androgenów. Pojawiać się może nawet w wieku niemowlęcym. Zmiany o tym charakterze mogą występować także u dorosłych i uskarża się na nie nawet 54 proc. dorosłych kobiet. 

trądzik młodzieńczy leczenie

Przebieg choroby

Trądzik u osoby dorosłej różni się od trądziku młodzieńczego lokalizacją zmian. Opanowaną przez wypryski młodzieńcze ”strefę T’” zastępuje bowiem tzw. ”strefa U”, czyli dolne partie twarzy – broda, linia żuchwy, szyja i czasami skronie. Typowym objawem trądziku hormonalnego są zamknięte lub otwarte grudki, krostki, guzki oraz ropne torbiele. Zmiany te mogą być rozsiane także na skórze szyi, dekoltu i pleców. Powstałym krostkom często towarzyszy bolesny i mocno zaogniony stan zapalny. 

Istotne różnice można także stwierdzić obserwując, jak przebiega choroba. Występuje ona u dorosłych bowiem z silniejszym stanem zapalnym i obecnością mniejszej ilości zaskórników. Jej przebieg określany jest jako łagodny lub umiarkowany, a charakter jako przewlekły. Jest to postać bardziej oporna na leczenie niż trądzik młodzieńczy. Dla wieku dojrzałego charakterystyczne są wtórne zmiany zapalne, takie jak: grudki, krosty, torbiele ropne występujące w drugiej części cyklu lub w okresie okołomiesiączkowym. 

Mogą one prowadzić do powstawania blizn oraz przebarwień. Z badań wynika, że trądzik u kobiet ma wpływ na pojawienie się objawów lękowych i depresyjnych. 

Trądzik u mężczyzn występuje rzadziej i spowodowany jest działaniem męskich hormonów płciowych testosteronu i androgenów.

Ponadto, u osób dorosłych możemy zaobserwować pojawianie się innej odmiany trądziku tzw. trądziku różowatego. 

Przyczyny trądziku

Trądzik w dorosłym wieku częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn i często występuje u kobiet z zaburzeniami endokrynologicznymi. Ponadto, trądzik u osób dorosłych może być związany z długotrwałym stresem i intensywnym trybem życia. Jego przyczyny doszukuje się też predyspozycjach genetycznych. Najczęstszym powodem wystąpienia trądziku u dorosłych jest stres i wpływ hormonów wytwarzanych w sytuacji stresowej na stan skóry. Szybki, stresujący tryb życia powoduje nadreaktywność androgenów – hormonów, które stymulują gruczoły łojowe do produkcji łoju.

Przyczyną wystąpienia trądziku u dorosłych jest nieodpowiednia dieta i nadwrażliwość na niektóre pokarmy, a także nieodpowiednia pielęgnacja twarzy.

trądzik u osoby dorosłej leczenie

Jak leczyć trądzik młodzieńczy, a jak u osoby dorosłej?

W leczeniu trądziku występują różnice w zależności od jego postaci. Leczenie trądziku młodzieńczego o niewielkim lub średnim nasileniu polega na leczeniu miejscowym poprzez podawanie aerozoli, pudrów czy past z zastosowaniem retinoli lub naturalnych składników. Inne sposoby na trądzik młodzieńczy o cięższym przebiegu to: podawanie leków przeciwłojotokowych, przeciwbakteryjnych oraz przeciwzapalnych.

Trądzik u dorosłych przebiega łagodniej niż u nastolatków, jednak ma charakter przewlekły, przez co jest go trudniej wyleczyć. Zwykle całkowite wyleczenie trądziku u dorosłych jest długotrwałą terapią wymagającą skojarzenia leczenia antybiotykami z odpowiednią pielęgnacją i dietą.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk