fbpx

Plastyka powiek po zabiegu – działanie, przeciwwskazania, zabieg

blefaroplastyka a rekonwalescencja

Plastyka powiek, inaczej blefaroplastyka, to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej wykonywany ze względów estetycznych lub wskazań medycznych. Procedura polega na usunięciu nadmiaru skóry, przepuklin tłuszczowych lub fragmentów mięśnia, co pozwala zredukować oznaki starzenia i poprawić pole widzenia. Chociaż zabieg wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań, istotne jest odpowiednie postępowanie po operacji zapewniające optymalne gojenie i pozwalające na uzyskanie oczekiwanych rezultatów estetycznych. Dowiedz się, jak przebiega rekonwalescencja po plastyce powiek i o czym należy pamiętać po zabiegu.

Plastyka powiek górnych i dolnych

Plastyka powiek górnych i dolnych to procedura chirurgiczna mająca na celu usunięcie defektów, poprawę estetyki oczu i odmłodzenie wyglądu. Korekta powiek górnych polega na usunięciu nadmiaru skóry i skróceniu mięśnia odpowiedzialnego za opadanie powieki. Ciężkie, opadające powieki nie tylko nadają twarzy zmęczony wygląd, ale często również ograniczają pole widzenia (gdy nadmiar skóry zachodzi na źrenice), dlatego zabieg może być wykonywany ze wskazań medycznych. Natomiast operacja powiek dolnych pozwala przede wszystkim na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej (przepuklin), skóry i mięśni. Dzięki temu uzyskuje się wygładzenie skóry w okolicy oczu, oraz usunięcie worków i cieni pod oczami. Możliwe jest również połączenie obu procedur w jednym zabiegu, co wpływa na wyraźne odmłodzenie tej okolicy, ale zwykle wymaga też dłuższej rekonwalescencji.

Operacje wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co umożliwia powrót do domu niemal bezpośrednio po zabiegu. W przypadku procedur przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym (rzadko) konieczna jest kilku, lub kilkunast godzinna obserwacja pacjenta. Nacięcia niezbędne do wykonania niezbędnych czynności wykonywane są w naturalnych zagięciach skóry (powieki górne), poniżej linii rzęs lub od wewnętrznej strony spojówkowej (powiek dolne), dlatego po wygojeniu blizny są całkowicie niewidoczne. Po zakończeniu zabiegu, lekarz zakłada szwy oraz opatrunek.

Przebieg rekonwalescencji po plastyce powiek

Rekonwalescencja po plastyce powiek zazwyczaj przebiega bez większych komplikacji i trwa około 2-4 tygodni, wymaga jednak ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich dotyczących pielęgnacji i ochrony operowanego obszaru, ale także unikania określonych działań, które mogą zwiększać ryzyko komplikacji i negatywnie wpływać na proces gojenia, a nawet ostateczne rezultaty zabiegu. Nawet codzienne czynności, takie jak spanie, aktywność fizyczna, wykonywanie makijażu czy noszenie soczewek kontaktowych, mają istotny wpływ na proces gojenia delikatnej tkanki wokół oczu. Dlatego tak ważne jest, aby pacjenci wykonywali zabieg u doświadzonych specjalistów, którzy nie tylko ocenią, czy nie występuja przeciwwskazania do zabiegu, ale również zapoznają pacjentów z potencjalnym ryzykiem oraz udzielą precyzyjnych wskazówek dotyczących właściwego postępowania po plastyce powiek. Regularne wizyty kontrolne u chirurga plastycznego są niezbędne, aby monitorować proces gojenia i na bieżąco oceniać efekty zabiegu.

Bezpośrednio po plastyce powiek pacjenci mogą odczuwać dyskomfort, ból i wrażenie nadmiernego napięcia. Dolegliwości powinny ustąpić w ciągu paru dni i można je łagodzić poprzez stosowanie środków przeciwbólowych. Niepokoju nie powinien wzbudzać również obrzęk, czy zasinienie w okolicy oczu. Obrzęk jest najbardziej zauważalny w pierwszych dniach po operacji i stopniowo maleje w ciągu kilku dni. Aby zmniejszyć obrzęk i dyskomfort można zastosować zimne okłady oraz spać z uniesioną głową.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc

Czynniki wpływające na proces gojenia po blefaroplastyce

Proces i czas gojenia po blefaroplastyce jest indywidualny dla każdego pacjenta i zależy od wielu czynników. Na niektóre z nich pacjent nie ma żadnego wpływu, jednak w przypadku innych możliwe jest zminimalizowanie ryzyka powikłań wynikających z przedłużającego się okresu gojenia. Wśród czynników wpływających na czas rekonwalescencji po plastyce powiek można wymienić:

 • ogólny stan zdrowia – przede wszystkim obecność chorób przewlekłych lub autoimmunologicznych (które nie stanowią przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji), przyjmowanie niektórych leków (np. wpływających na układ krzepnięcia i wydłużających czas krwawienia), ale również długotrwały stres, zaburzenia snu, czy nadmierne zmęczenie,
 • wiek – proces regeneracji tkanek przebiega szybciej u młodszych pacjentów,
 • palenie tytoniu – nikotyna zwęża naczynia krwionośne, ogranicza dopływ tlenu i składników odżywczych do tkanki, co może opóźnić gojenie i zwiększyć ryzyko infekcji,
 • nawyki żywieniowe – zrównoważona dieta bogata w witaminy i minerały (szczególnie w witaminę C i cynk), poprawia przebieg procesów regeneracyjnych i zmniejsza ryzyko zakażeń,
 • ekspozycja na promieniowanie słoneczne – może zwiększać obrzęk, ryzyko przebarwień i wpływać na widoczność blizn,
 • przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych – niewłaściwa pielęgnacja ran może prowadzić do infekcji lub innych komplikacji.

Zalecenia po operacji powiek

Plastyka powiek może znacząco odświeżyć spojrzenie, odmłodzić wygląd twarzy, czy poprawić pole widzenia. Jednak istotnym elementem w dążeniu do osiągnięcia tych celów, oprócz profesjonalnego przeprowadzenia zabiegu, jest właściwa opieka w okresie pooperacyjnym oraz przebieg rekonwalescencji. Ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich, pozwala zapewnić prawidłowy proces gojenia i minimalizuje ryzyko komplikacji, takich jak rozwój infekcji czy nieprawidłowe bliznowacenie. Lekarze przeprowadzający plastykę powiek zalecają m.in.:

 • odpoczynek i ochronę oczu – w pierwszych dniach po operacji zaleca się odpoczynek i unikanie nadmiernego wysiłku. Oczy powinny być chronione przed światłem słonecznym, kurzem i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą je podrażniać,
 • stosowanie zimnych okładów – w celu zmniejszenia obrzęków i siniaków,
 • uniesienie głowy na czas snu – śpiąc z głową uniesioną na wysokiej poduszce, można zminimalizować obrzęk i przyspieszyć proces gojenia,
 • unikanie nakładania makijażu i noszenia soczewek kontaktowych – zwykle do całkowitego wygojenia ran,
 • przestrzeganie zaleceń dotyczących higieny – delikatnie oczyszczanie okolic oczu przegotowaną wodą, za pomocą jałowego gazika,
 • unikanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu – mogą negatywnie wpływać na proces gojenia i zwiększać ryzyko komplikacji,
 • regularne wizyty kontrolne u chirurga – są niezbędne do zmiany opatrunku, zdjęcia szwów i monitorowania procesu gojenia.

Czego nie należy robić po zabiegu plastyki powiek?

Na wydłużenie procesu gojenia po plastyce powiek mogą wpływać konkretne czynniki i czynności, których eliminacja minimalizuje ryzyko. Dzięki przestrzeganiu określonych zasad możliwe jest uniknięcie powikłań, a nawet skrócenie okresu rekonwalescencji. Najbardziej restrykcyjne zalecenia dotyczą czasu do momentu ściągnięcia szwów (ok. 5-7 dni). W tym czasie nie należy:

 • pocierać ani dotykać obszaru oczu – głównie ze względu na ryzyko infekcji,
 • uprawiać sportu – szczególnie dotyczy to intensywnego wysiłku, dyscyplin kontaktowych,
 • stosować makijażu – zwiększa ryzyko infekcji i może utrudniać proces gojenia,
 • narażać się na promieniowanie słoneczne, korzystać z solarium – może przyczynić się do pogorszenia wyglądu blizn i zwiększenia obrzęku,
 • korzystać z basenów, saun, jacuzzi – zwiększone ryzyko ekspozycji na bakterie i inne patogeny,
 • spędzać wielu godzin przed ekranem telefonu/tableta/komputera – może prowadzić do dodatkowego zmęczenia i objawów zespołu suchego oka,
 • stosować soczewek kontaktowych – aplikacja może podrażniać delikatną skórę wokół oczu, a dodatkowo noszenie szkieł może zwiększać ryzyko infekcji,
 • ignorować zaleceń lekarza – np. dotyczących wizyt kontrolnych.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących niepokojących objawów lub opieki pooperacyjnej, pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem.

Plastyka powiek w Warszawie

Plastyka powiek to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej oferowany również przez niektóre kliniki specjalizujące w medycynie estetycznej. Jedną z nich jest klinika Projekt Skóra w Warszawie. Nasz personel medyczny składa się z doświadczonych lekarzy, zapewniających nie tylko profesjonalne przeprowadzenie blefaroplastyki powiek górnych i dolnych, ale również kompleksową opiekę w okresie rekonwalescencji po zabiegu.

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

Specjaliści z Projekt Skóra dokładają wszelkich starań, aby pacjenci czuli się bezpiecznie i komfortowo oraz uzyskali satysfakcjonujące efekty wszystkich procedur wybranych z oferty naszej kliniki.  

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zaleceń po plastyce powiek.

Czego nie wolno robić po plastyce powiek?

Po operacji plastyki powiek należy minimalizować ryzyko infekcji i podrażnienia delikatnej skóry wokół oczu, dlatego należy unikać dotykania tej okolicy, korzystania z basenu, sauny, jacuzzi, stosowania makijażu, palenia tytoniu oraz ekspozycji na światło słoneczne.

Ile schodzi opuchlizna po plastyce powiek?

Opuchnięte powieki po operacji to normalne zjawisko, które zwykle ustępuje stopniowo. Główny obrzęk schodzi w ciągu kilku dni po zabiegu, ale pełne ustąpienie opuchlizny może trwać od 2 do 4 tygodni. W niektórych przypadkach niewielka opuchlizna może utrzymywać się nawet nieco dłużej.

Kiedy usuwa się szwy po plastyce powiek?

Szwy po plastyce powiek zazwyczaj usuwane są w ciągu 5-7 dni po zabiegu. Termin ten może się nieco różnić w zależności od indywidualnego procesu gojenia pacjenta oraz od zaleceń chirurga wykonującego operację.

Ile trzeba czekać na ostateczny efekt zabiegu plastyki powiek?

Ostateczny efekt zabiegu widoczny jest zwykle po kilku miesiącach, kiedy obszar operowany w pełni się wygoi i ustąpi opuchlizna.

Jak długo goją się powieki po korekcie?

Czas procesu gojenia zależy od indywidualnych cech organizmu pacjenta i zakresu przeprowadzonego zabiegu. Zazwyczaj powieki goją się w ciągu 2 tygodni, ale zaczerwienienia i opuchlizna mogą utrzymywać się znacznie dłużej. Pełne gojenie i regeneracja tkanki często wymaga kilku miesięcy.

Dlaczego czasami konieczny jest kolejny zabieg plastyki powiek?

Rezultaty po plastyce powiek dolnych i górnych są długotrwałe, ale utrzymują się kilka lat. W wyniku procesów starzenia się skóry dochodzi do ponownych zmian, które można usunąć za pomocą kolejnego zabiegu (o ile nie ma przeciwwskazań do jego przeprowadzenia).

Jak się wygląda po korekcie powiek?

Bezpośrednio po blefaroplastyce pacjenci mogą zauważyć zaczerwienione opuchnięte powieki, na których znajdują się specjalne plastry opatrunkowe. W kolejnych dniach zauważalna jest również obecność siniaków wokół oczu, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i nie powinno stanowić powodów do niepokoju. W zależności od rodzaju zabiegu, po wygojeniu ran i zejściu opuchlizny widoczna jest wyraźna poprawa konturu i odświeżenie spojrzenia, wygładzenie skóry wokół oczu, oraz odmłodzenie wyglądu.

Źródła:

 • Mohammed Alghoul, Blepharoplasty: Anatomy, Planning, Techniques, and Safety, 2019
 • Yi Zhang, Mengjuan Li, Shaorong Lei, Jianhong Long, Min Qi, Less is better-Full-incision double-eyelid blepharoplasty with rapid recovery, 2023
 • Gregory H Branham, Lower Eyelid Blepharoplasty, 2016
3.3/5 - (41)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk