fbpx

Brązowe plamy na skórze – co oznaczają i jak je usunąć? Poznaj przyczyny

brązowe plamy na skórze

Miejscowe zwiększenie produkcji melaniny przyczynia się do występowania przebarwień, przybierających postać charakterystycznych plam o brązowym kolorze. Co oznaczają brązowe plamy na skórze? Co je wywołuje? Jak się pozbyć przebarwień na twarzy? O tym poniżej. 

Brązowe plamy na skórze – co to takiego? 

Brązowe plamy na skórze to przebarwienia powstające na skutek nadmiernego pobudzenia melanocytów – komórek produkujących melaninę (naturalny pigment odpowiadający m.in. za kolor skóry). Zbyt duża ilość melaniny, zlokalizowanej miejscowo, powoduje tworzenie się zmian skórnych o brązowym kolorze. Przebarwienia na skórze przybierają różne kształty, a ich kolorystyka – o zróżnicowanej intensywności – stanowi kontrast dla kolorytu skóry.

Najczęściej brązowe plamy na skórze pojawiają się na twarzy – na policzkach, brodzie, wokół ust i w okolicy czoła, a zatem w obszarach najbardziej narażonych na niekorzystne działanie promieniowania UV. Mogą jednak również występować na dekolcie, szyi, karku i dłoniach.

Przyczyny powstawania brązowych przebarwień 

Do czynników stymulujących hiperpigmentację (powstawanie przebarwień na skutek nadmiernej produkcji melaniny) należą przede wszystkim:

  • promieniowanie UV i niewłaściwa ochrona przed ich działaniem,
  • przyjmowanie leków mających działanie fotouczulające (zwiększające podatność skóry na działanie promieni UV),
  • zaburzenia hormonalne – tzw. melasma (ostuda), pojawiająca się u kobiet w okresie ciąży, przekwitania i pokwitania oraz stosujących antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą, z zaburzeniami tarczycy, kory nadnerczy oraz jajników,
  • starzenie się organizmu – tzw. plamy starcze, nazywane też soczewicowatymi.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc

Brązowe plamy na skórze – skuteczne zabiegi na przebarwienia

Osoby zmagające się z brązowymi plamami na skórze mogą skorzystać z zabiegów współczesnej dermatologii. Skuteczne i bezpieczne leczenie przebarwień polega na zauważalnym rozjaśnieniu zmian skórnych oraz przywróceniu skórze jednolitego kolorytu

Laseroterapia

Najpopularniejszym zabiegiem stosowanym w celu usunięcia brązowych plam na skórze jest laseroterapia. W Projekt Skóra oferujemy profesjonalne zabiegi na przebarwienia skóry z wykorzystaniem lasera tulowego Lavieen. Jest to ultranowoczesny laser frakcyjny, emitujący niezwykle precyzyjną wiązkę światła. Stymuluje ONA znajdujące się w tkance fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, odpowiadające za ogólną kondycję skóry. Laser na brązowe plamy znakomicie sprawdzi się jako sposób usuwania przebarwień posłonecznych, leczenia melasmy (ostudy) oraz niwelowania plam starczych. Efektem zabiegu jest naturalny, jednolity koloryt skóry

Mezoterapia

Oprócz lasera na brązowe plamy na skórze zastosować można również mezoterapię igłową. Jest to zabieg polegający na wykonaniu serii delikatnych nakłuć – tym sposobem skórze dostarczane są odżywcze substancje, które wykazują dobroczynne działanie. Zabieg mezoterapii skutecznie usuwa przede wszystkim przebarwienia powstałe na skutek działania słońca. Skóra po zabiegu nie tylko odzyskuje jednolity kolor, ale jest też zauważalnie nawilżona i ujędrniona.

Peelingi chemiczne

Nieinwazyjnym sposobem na usunięcie brązowych plam na skórze są również peelingi chemiczne. Kwasy na brązowe plamy na skórze stymulują komórki skóry, prowadząc do wyrównania kolorytu i struktury skóry. Obszar poddany zabiegowi staje się przy tym bardziej napięty i elastyczny, dzięki czemu odzyskuje młodzieńczy wygląd. 

Piękna skóra bez przebarwień dzięki terapiom łączonym

Usuwanie brązowych plam na skórze, w związku ze złożonym charakterem zmian, wymaga indywidualnego podejścia do Pacjenta. Z tego powodu rekomendujemy terapie łączone, w trakcie których wykorzystuje różne metody usuwania nieestetycznych zmian. Z uwagi na czas niezbędny do regeneracji skóry proponowane zabiegi są rozłożone w czasie.

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

Zapraszamy na konsultację w Klinice Projekt Skóra. Na podstawie szczegółowego wywiadu i oględzin zmian skórnych przygotowujemy indywidualny plan leczenia przebarwień – idealnie dostosowany do potrzeb i oczekiwań Pacjenta.

3.1/5 - (11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk