fbpx

Co wybrać na lwią zmarszczkę: botoks czy kwas hialuronowy?

lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka, pionowa bruzda na czole między brwiami, może być niwelowana za pomocą zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Toksyna botulinowa, nazywana powszechnie botoksem, oraz kwas hialuronowy, popularny wypełniacz, to dwie różne substancje, wykorzystywane w celu odmładzania. Mimo licznych podobieństw, istnieją między nimi pewne różnice – w tym dotyczące zastosowania. Botoks na lwią zmarszczkę czy kwas hialuronowy – co lepiej wybrać?

Botoks (toksyna botulinowa) – co to takiego?

Toksyna botulinowa, stosowana w medycynie od lat 70. XX wieku, jest to neurotoksyna, która blokuje sygnały pomiędzy nerwami a mięśniami, prowadząc do ich osłabienia, a tym samym spłycenia i wygładzenia zmarszczek. Efekty działania botoksu, określanego eliksirem młodości, widoczne są już po kilku dniach od iniekcji. Toksyna botulinowa znajduje szerokie zastosowanie – wykorzystuje się ją również w leczeniu nadpotliwości czy bruksizmu.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest substancją chemiczną naturalnie występującą w ludzkim organizmie. Z czasem jego ilość w skórze maleje, co skutkuje powstawaniem zmarszczek. Prostym sposobem na jego podanie jest iniekcja, pozwalająca na uzupełnienie ubytków tkankowych. Kwas hialuronowy, wyróżniający się znakomitymi właściwościami wiązania wody, głęboko nawilża skórę, stymuluje fibroblasty i chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Substancja ta uznawana jest za jedną z najlepszych metod zapobiegania procesom starzenia się skóry.

Botoks i kwas hialuronowy – podobieństwa i różnice

Zarówno botoks, jak i kwas hialuronowy, czyli dwie popularne substancje stosowane w medycynie estetycznej, podawane są do skóry metodą iniekcji. Cenione są przy tym za wysoki poziom bezpieczeństwa i skuteczność działania. Zabiegi z ich wykorzystaniem są krótkie i dają szybkie efekty, które utrzymują się przez pewien czas, po którym można powtórzyć iniekcję. Inny jest też sposób działania obu substancji. Toksyna botulinowa, w odróżnieniu od kwasu hialuronowego, nie jest wypełniaczem. Powoduje natomiast relaksację mięśni i zapobiega marszczeniu się skóry.

Co lepsze – botoks na lwią zmarszczkę czy kwas hialuronowy?

Z uwagi na odmienne właściwości toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego, obie substancje znajdują inne zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej. Botoks, który czasowo blokuje skurcze mięśni, wykorzystywany jest do redukcji zmarszczek mimicznych (zmarszczki dynamiczne). Zabiegi z jego wykorzystaniem znakomicie sprawdzają się przy niwelowaniu widoczności różnego rodzaju bruzd, które zostają spłycone i wygładzone. Podanie toksyny botulinowej powoduje również złagodzenie nadmiernej mimiki twarzy, która przyczynia się do powstawania zmarszczek, zwłaszcza tych na czole. Z tego powodu botoks polecany jest do wygładzania takich świeżych zmarszczek, jak lwia zmarszczka. Efekty zabiegu z użyciem toksyny botulinowej utrzymują się średnio do 4-6 miesięcy. 

Kwas hialuronowy, najczęściej stosowany do modelowania ust, również niweluje oznaki starzenia się skóry, wynikające z wieku i działania szkodliwych promieni UV. Dobrze sprawdza się przy wypełnianiu zmarszczek statycznych – niezależnych od mimiki i widocznych przez cały czas. Może okazać się również przy utrwalonych zmarszczkach. Jest też wykorzystywany do odmładzania szyi i dekoltu oraz dłoni.

Lwia zmarszczka – jak wygląda i jak zmniejszyć jej widoczność?

Lwia zmarszczka, jedna z częściej obserwowanych zmarszczek mimicznych, pojawia się zarówno kobiet, jak i mężczyzn już ok. 30. roku życia. Charakterystyczna bruzda (nazywana również zmarszczką gniewu), nadaje twarzy groźny wygląd. Z czasem zmarszczka widoczna jest nie tylko podczas marszczenia brwi, ale również wtedy, kiedy mięśnie są rozluźnione. Chociaż w niwelowaniu oznak starzenia się skóry pomocna jest odpowiednia pielęgnacja skóry i masowanie twarzy, to przy głębokich, utrwalonych bruzdach może okazać się to za mało. Na szczęście, dzięki zabiegom medycyny estetycznej można skutecznie redukować widoczność lwiej zmarszczki zlokalizowanej między brwiami. Polecanym sposobem jest zwłaszcza botoks na lwią zmarszczkę.

W razie wątpliwości zalecamy konsultację ze specjalistą Projekt Skóra. Umów się na wizytę w klinice w Warszawie – nasi lekarze służą pomocą w doborze odpowiedniego zabiegu odmładzającego!

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk