fbpx

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki? Poznaj sposoby

lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka to pionowa, pojedyncza lub podwójna linia między brwiami, stanowiąca jedną głównych przyczyn wizyt w gabinetach medycyny estetycznej. W początkowym etapie pojawienia się tzw. lwiej bruzdy możemy sięgnąć po domowe sposoby na jej zredukowanie. Mogą one być jednak niewystarczające przy głębokich, utrwalonych z czasem zmarszczkach. Jak pozbyć się lwiej zmarszczki? Jakie zabiegi medycyny estetycznej wybrać, aby zapewnić naturalny wygląd twarzy? Jak działa botoks na lwią zmarszczkę? O tym w artykule poniżej. 

Jak wygląda lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka (lwia bruzda) – pionowa bruzda lub kilka mniejszych bruzd, zlokalizowana jest pomiędzy brwiami, u nasady nosa. Zwykle pojawia się ona już ok. 30. roku życia i stanowi jeden z pierwszych objawów starzenia się skóry. Najczęściej zaobserwować ją mogą u siebie kobiety i mężczyźni o bardzo ekspresyjnej mimice oraz którym towarzyszy napięcie i zdenerwowanie. Z upływem czasu lwią bruzdę możemy obserwować nie tylko podczas marszczenia twarzy, ale również w stanie rozluźnienia mięśni twarzy. Lwia zmarszczka (również tzw. zmarszczka gniewu) nadaje twarzy groźny wygląd, co może mieć wpływ na nasz odbiór przez otoczenie.

Lwia zmarszczka – jak powstaje?

Lwia zmarszczka należy do grupy zmarszczek mimicznych. Oznacza to, że powstaje ona bezpośrednio na skutek intensywnych ruchów twarzy (nadaktywność mięśni odpowiedzialnych za zmarszczki mimiczne).

Głównymi czynnikami odpowiedzialnymi za powstawanie lwiej zmarszczki są:

  • uwarunkowania genetyczne – lwia zmarszczka może pojawiać się u osób z mniej elastyczną skórą, mających uwarunkowania do powstawania zmarszczek, 
  • ekspresyjna mimika – lwia zmarszczka pojawia się najczęściej u osób mających bogatą mimikę, u których często występuje marszczenie czoła,
  • promieniowanie słoneczne – nadmierne promieniowanie UV powoduje przyspieszone starzenie skóry i przyczynia się do rozkładu elastyny i kolagenu, w efekcie czego skóra jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek, takich jak lwie zmarszczki,
  • stresujący tryb życia – stres i nerwy sprawiają, że na twarzy widoczne jest napięcie i zdenerwowanie, przez co skóra staje się wiotka i podatna na zmarszczki,
  • palenie tytoniu – prowadzące do zwężenia naczyń krwionośnych, które dostarczają mniej natlenionej krwi do tkanek, przez co palenie papierosów może przyczynić się do powstania i utrwalenia lwiej zmarszczki,
  • pozycja snu – za powstawanie lwiej zmarszczki odpowiada również ułożenie głowy na boku na poduszce, które powoduje powstawanie charakterystycznego zagniecenia na czole. 

Jakie domowe sposoby warto stosować, aby lwia zmarszczka była mniej widoczna?

Będącą źródłem kompleksów lwią zmarszczkę można próbować wygładzać domowymi sposobami. Na spłycienie zmarszczki pozwala przede wszystkim praktykowanie tzw. jogi twarzy. To proste ćwiczenia, polegające na rozciąganiu palcami skóry na zewnętrznych końcach brwi – tak, aby poczuć napięcie między nimi. Skutecznym sposobem na wygładzenie lwiej zmarszczki jest też masaż twarzy wykonywanie kolistych ruchów między brwiami można połączyć z aplikacją nawilżającego kremu, który ujędrni skórę

Jeśli o kosmetykach mowa – przy niwelowaniu lwiej zmarszczki warto zadbać o odżywienie skóry. W tym celu do codziennej pielęgnacji powinniśmy włączyć regularne stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych zawierających witaminę C, retinol i kwas hialuronowy, które regenerują naskórek. W profilaktyce lwiej zmarszczki stosować można również ampułki przeciwzmarszczkowe i domowe maseczki (zwłaszcza z oliwą i ryżem), które zapobiegają wysychaniu skóry i jej marszczeniu się.

Oprócz tego warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne – rażące słońce powoduje, że mrużymy oczy. To z kolei sprawia, że między brwiami formuje się lwia zmarszczka (lwia bruzda). Elementem profilaktyki powstawania lwiej zmarszczki jest spanie na plecach – jak już wspomnieliśmy, spanie na boku może przyczyniać się do powstawania bruzdy na czole. Nie zapominajmy również o odpowiednim nawodnieniu i stosowaniu zbilansowanej diety.

Lwia zmarszczka – botox wygładzający bruzdę między brwiami

Jeśli domowe sposoby na niwelowanie lwiej zmarszczki i groźny nie wystarczają, aby pozbyć się lwiej zmarszczki, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i jej zabiegi. Polegają one na zmniejszaniu głębokości bruz w taki sposób, aby stały się one praktycznie niewidoczne. Jak pozbyć się lwiej zmarszczki?

Najczęściej w niwelowaniu pionowych bruzd stosowany jest toksyna botulinowa, potocznie znana jako botox lub botoks. Jak działa botoks na lwią zmarszczkę? Częściowo dezaktywuje on mięsień odpowiedzialny za powstawanie lwiej zmarszczki. W efekcie lwia zmarszczka staje się mniej widoczna i przywrócony zostaje naturalny, pogodny wyraz twarzy.

Botox, wykorzystywany, aby pozbyć się lwiej zmarszczki, wstrzykiwany jest w odpowiedniej ilości w miejsce, które ma zostać skorygowane, a zatem pomiędzy brwi. Cała procedura mająca zmniejszyć widoczność zmarszczek nie jest bolesna i trwa zaledwie 15-30 minut. Podskórną aplikację botoksu cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

Pierwsze efekty działania botoxu na lwią zmarszczkę widoczne są już w pierwszych dniach od zabiegu, z kolei pełny rezultat jest zauważalny po około o 2 tygodniach i utrzymuje się przez następne 4-6 miesięcy. Koszt zabiegu redukcji zmarszczki botoxem w Warszawie w Projekt Skóra wynosi 700 zł. 

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *