fbpx

Lwia zmarszczka — działanie, przeciwwskazania, zabieg

lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka to pionowe linie, które pojawiają się pomiędzy brwiami, stanowiące jedną z głównych przyczyn wizyt w gabinetach medycyny estetycznej. Marszczenie brwi przyczynia się do powstawania charakterystycznej bruzdy u nasady nosa, która z czasem utrwala się i pogłębia, nadając twarzy pochmurnego i groźnego wyglądu. Silna mimika może sprawić, że zmiany widoczne sa już ok. 30. roku życia. Czy można pozbyć się lwiej zmarszczki? Z czego wynika skuteczność botoksu i jakie inne zabiegi można zastosować na lwią bruzdę?

Czym jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka stanowi jeden z pierwszych objawów starzenia się skóry. Ta pionowa bruzda pomiędzy brwiami może pojawić już ok. 30. roku życia. Obserwują ją u siebie osoby o bardzo ekspresyjnej mimice, szczególnie jeśli często doświadczają dużego napięcia i stresu. Wraz upływem czasu lwia bruzda widoczna jest nie tylko podczas marszczenia brwi, ale również w stanie całkowitego rozluźnienia mięśni twarzy. Lwia zmarszczka nadaje twarzy groźny wygląd, co nie zawsze jest zgodne z naturą osoby, u której występuje.

Lwia zmarszczka – jakie zabiegi można wykonać?

Lwia zmarszczka (tzw. zmarszczka gniewu) jest wynikiem pracy mięśni mimicznych aktywnych podczas marszczenia brwi i mrużenia oczu. Stanowi naturalną część ekspresji twarzy, ale z czasem, kiedy skóra traci elastyczność, dochodzi do pogłębienia i utrwalenia lwiej zmarszczki, a linie są widoczne niezależnie od emocji i mimiki twarzy. Domowe sposoby, takie jak masaż twarzy, ampułki przeciwzmarszczkowe, czy zajęcia jogi twarzy mogą przynosić dobre efekty w przypadku mniejszych zmian, ale te utrwalone potrzebują profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej.

Botoks na lwią zmarszczkę

Botoks (inaczej też jad kiełbasiany) to neurotoksyna, która zmniejsza potencjał czynnościowy mięśni1. Ta właściwość toksyny botulinowej jest powszechnie wykorzystywana w dziedzinach takich jak dermatologia, neurologia, czy medycyna estetyczna. Zastosowanie botoksu w mięsień w okolicach lwiej bruzdy sprawia, że nie docierają do niego bodźce nerwowe, w związku z tym nie występuje skurcz mięśnia, a brew pozostaje na swoim miejscu. Zabieg botoksu na lwią zmarszczkę wywołuje rozluźnienie mięśni i wygładzenie zmarszczek. Dodatkową zaletą jest to, że działanie preparatu zapobiega marszczeniu brwi, a więc również utrwalaniu się zmian.

Kwas hialuronowy na lwią zmarszczkę

Zabieg z kwasem hialuronowym pomaga w niwelowaniu zmarszczek poprzez wypełnienie zagłębień i nawilżenie skóry. Poprawa wyglądu widoczna jest niemal od razu po zabiegu. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry i wpływa na produkcję kolagenu i elastyny, ale wraz z upływem czasu jego zawartość w skórze wyraźnie się obniża2. Dostarczenie go z zewnątrz pozwala na odzyskanie jędrności i elastyczności oraz wypełnienie lwiej zmarszczki.

Mezoterapia igłowa na lwią zmarszczkę

Mezoterapia igłowa polega na podskórnej aplikacji koktajli odżywczych, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, przyczyniając się do poprawy napięcia i elastyczności skóry. Zabieg ten może przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek, w tym lwiej zmarszczki, oraz wspomagać proces odbudowy poprzez dostarczanie składników odżywczych bezpośrednio do głębszych warstw skóry. Jest to metoda wykorzystywana głównie w profilaktyce lwiej zmarszczki, ponieważ przy regularnym stosowaniu zapewnia długotrwałe efekty działania i opóźnia starzenie skóry.

Radiofrekwencja mikroigłowa na lwią zmarszczkę

Radiofrekwencja mikroigłowa to nowoczesna technika wykorzystująca mikroigły do dostarczenia energii radiowej do głębokich warstw skóry. Zabieg ten pobudza produkcję kolagenu, co przyczynia się do zmniejszenia głębokości lwiej zmarszczki oraz poprawy ogólnej struktury skóry. Dzięki temu skóra staje się bardziej napięta i gładka.

Zabieg HIFU na lwią zmarszczkę

Zabieg HIFU (High-Intensity Focused Ultrasound) to zaawansowana technologia wykorzystująca skoncentrowane fale ultradźwiękowe do ujędrniania skóry i redukcji zmarszczek. Działa poprzez stymulację głębokich warstw skóry do produkcji nowego kolagenu, co prowadzi do zmniejszenia widoczności lwiej zmarszczki. Zabieg HIFU jest nieinwazyjny i może oferować długotrwałe rezultaty, przywracając skórze młodszy wygląd bez konieczności stosowania zabiegów chirurgicznych.

Laser frakcyjny CO2 na lwią zmarszczkę

Laser frakcyjny CO2 stanowi nowoczesne i skuteczne rozwiązanie wielu problemów skórnych, m.in. efektów starzeniowych, takich jak lwia zmarszczka. Laser CO2 to zaawansowana technologia, która wykorzystuje skoncentrowane wiązki światła do precyzyjnego i kontrolowanego uszkodzenia skóry w wybranych obszarach, co stymuluje naturalne procesy regeneracyjne organizmu, m.in. produkcję kolagenu3.

Kto może poddać się zabiegowi na lwią zmarszczkę?

Powstawanie lwiej zmarszczki wiąże się z bogatą mimiką, marszczeniem brwi i mrużeniem oczu. O ile można postarać się zawsze mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne (żeby nie mrużyć oczu), to jednak trudno jest stale kontrolować pracę mięśni mimicznych. Dlatego każdy dorosła osoba, która zauważa u siebie charakterystyczną bruzdę pomiędzy brwiami, może rozważyć zabieg w klinice medycyny estetycznej. Po ocenie stanu skóry i głębokości zmarszczki (lwiej bruzdy) specjaliści mogą zaproponować procedurę dostosowaną do potrzeb i oczekiwań pacjenta, pozwalającą osiągnąć najlepsze rezultaty.

Zabieg na lwią zmarszczkę u dorosłych

Dorośli pacjenci, kobiety i mężczyźni, mogą skorzystać z bogatej oferty zabiegów na lwią zmarszczkę. Niektóre z nich, takie jak np. mezoterapia stosowane są przede wszystkim, jako metoda profilaktyczna, zapobiegająca efektom starzenia (anti-aging) i wspierająca odbudowę skóry, ale inne zabiegi, np. botoks, mogą mieć dużą skuteczność w redukcji zmarszczek mimicznych, takich jak lwia zmarszczka. Konsultacja lekarska przed zabiegiem pozwala na dobór odpowiedniej metody i ustalenie, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia określonej procedury.

Zabieg na lwią zmarszczkę u seniorów

Lwia zmarszczka u seniorów jest na ogół bardzo wyraźna ze względu na zaawansowane procesy starzeniowe. Dlatego, jeśli chcą zmniejszyć widoczność zmarszczek, na ogół konieczne są zabiegi medycyny estetycznej przy wykorzystaniu preparatów, takich jak kwas hialuronowy lub toksyna botulinowa. Pomocne mogą być również procedury przy wykorzystaniu innowacyjnych urządzeń – HIFU, laseroterapia. Ważne jest, aby seniorzy korzystali wyłącznie z zabiegów w profesjonalnych klinikach, gdzie lekarze szczegółowo oceniają ich stan zdrowia i uwzględniają ewentualne przeciwwskazania do zabiegów.

Wskazania do zabiegów na lwią zmarszczkę

Zabiegi na lwią zmarszczkę zalecane są przede wszystkim, które chcą zredukować jej widoczność zmarszczek oraz poprawić jędrność i elastyczność skóry.

Wśród wskazań do zabiegu na lwią zmarszczkę można wyróżnić:

 • wyraźnie zaznaczoną lwią zmarszczkę (i inne zmarszczki mimiczne)
 • intensywną mimikę twarzy, szczególnie jeśli pacjent często marszczy brwi lub czoło,
 • pragnienie złagodzenia wyrazu twarzy,
 • przyspieszone procesy starzenia się skóry.

Przeciwwskazania do zabiegów na lwią zmarszczkę

Chociaż zabiegi medycyny estetycznej przeprowadzane przez specjalistów w profesjonalnych klinikach uważane są za bezpieczne. U niektórych pacjentów mogą występować przeciwwskazania do ich przeprowadzenia. Dlatego konieczna jest konsultacja przed każdym zabiegiem. Przeciwwskazania do zabiegów na lwią zmarszczkę różnią się w zależności konkretnych procedur, ale wśród ogólnych (względnych lub bezwzględnych) można wymienić:

 • alergie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatów wykorzystywanych do zabiegów,
 • stany zapalne lub uszkodzenia skóry w obszarze zabiegowym,
 • infekcje ogólne.
 • ciąża i karmienie piersią,
 • niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi),
 • przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyków lub leków przeciwzakrzepowych).

Zabiegi na lwią zmarszczkę w Warszawie

Klinika Projekt Skóra w Warszawie oferuje szeroki wachlarz profesjonalnych zabiegów umożliwiających redukcję lwiej zmarszczki. Nasi specjaliści rozumieją, że ta niewielka bruzda pomiędzy brwiami może mieć ogromny wpływ na samopoczucie i samoocenę, a nawet przyczyniać się do niewłaściwej oceny innych. Groźna mina nie zawsze idzie w parze ze złością, czasami jest kwestią intensywnej mimiki lub dużego napięcia. Możemy pomóc Ci przywrócić łagodny wyraz twarzy przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu.

Powstawanie lwiej zmarszczki wiąże się z pracą mięśni mimicznych, utratą nawilżenia i pogorszeniem elastyczności skóry – nasi specjaliści podchodzą indywidualnie do każdego pacjenta, dlatego pomogą Ci wybrać zabieg idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegów na lwią zmarszczkę.

Czy można pozbyć się lwiej zmarszczki?

Tak, zabiegi medycyny estetycznej, takie jak np. wstrzyknięcie toksyny botulinowej (botoksu) czy kwasu hialuronowego, mogą być pomocne przy niwelowaniu lwiej zmarszczki.

O czym świadczy lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka, będąca pionową bruzdą pomiędzy brwiami, jest wynikiem ekspresyjnej mimiki twarzy, nadmiernego marszczenia brwi (napięcie, złość) oraz naturalnym efektem procesów starzeniowych.

Jak skutecznie pozbyć się lwiej zmarszczki?

Skuteczne metody na pozbycie się lwiej zmarszczki obejmują profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej, takie jak wstrzyknięcie botoksu, czy wypełniaczy z kwasem hialuronowym. Alternatywną może być laser frakcyjny, radiofrekwencja mikroigłowa, czy HIFU.

Ile kosztuje zabieg na lwią zmarszczkę?

Koszt zabiegu zależy od wybranej metody i konkretnej kliniki. Cena botoksu na lwią zmarszczkę w klinice Projekt Skóra w Warszawie wynosi 700 zł.

Co na lwią zmarszczkę oprócz botoksu?

Chociaż botoks przynosi doskonałe rezultaty przy lwiej zmarszczce, pomocne mogą być również inne metody, takie jak: kwas hialuronowy, laser frakcyjny, radiofrekwencja mikroigłowa, HIFU czy mezoterapia igłowa.

Ile trwa botoks lwiej zmarszczki?

Zabieg podania botoksu na lwią zmarszczkę trwa zwykle od 15 do 30 minut.

Co lepsze na lwią zmarszczkę: kwas hialuronowy czy botoks?

Wybór między kwasem hialuronowym a botoksem zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Botoks jest skuteczny w relaksacji mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek, natomiast kwas hialuronowy wypełnia i nawilża skórę i lepiej sprawdza się w przypadku zmarszczek statycznych niż dynamicznych.

Jak często botoks na lwią zmarszczkę?

Zabiegi z botoks na lwie zmarszczki można wykonać po ustąpieniu efektów poprzedniego zabiegu, czyli zazwyczaj nie częściej niż co 3-6 miesięcy.

Czy botoks lwiej zmarszczki boli?

Zabieg botoksu na lwią zmarszczkę nie jest bolesny i może wiązać się najwyżej z niewielkim i krótkotrwałym dyskomfortem. Wiele klinik stosuje znieczulenie miejscowe, aby poprawić komfort pacjenta.

Jakie są zalecenia po botoksie na lwią zmarszczkę?

Po zabiegu botoksu zaleca się przede wszystkim unikanie: intensywnych ćwiczeń fizycznych, masażu w obszarze zabiegowym, a także ekspozycji na wysokie temperatury (sauna, solarium).

Źródło:

 1. Przylipiak A.(red.), Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii
 2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, 2013
 3. Witkowska K., Matławska I., Wykorzystanie lasera ablacyjnego CO2 w profilaktyce anty-aging skóry twarzy,
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk