fbpx

Nieudana plastyka powiek – działanie, przeciwwskazania, zabieg

Nieudana plastyka powiek

Rosnąca popularność i ilość wykonywanych zabiegów poprawiających wygląd, takich jak m.in. plastyka powiek, wpłynęła również na wzrost liczby pacjentów nie w pełni zadowolonych z uzyskanych efektów. Niezależnie od tego, czy przyczyną rozczarowania były błędy medyczne, nieprzewidziane reakcje, czy nierealne oczekiwania, konsekwencje nieudanych zabiegów estetycznych czy operacji plastycznych mogą być dla pacjentów znaczącym obciążeniem emocjonalnym, a niekiedy również fizycznym. Coraz powszechniejsze zjawisko rodzi pytania o możliwość podjęcia działań naprawczych oraz prawnych. Dowiedz się, z czego wynika ryzyko nieudanej plastyki powiek i co możesz z tym zrobić?

Czym jest nieudana plastyka powiek?

Nieudana plastyka powiek to termin odnoszący się do efektów blefaroplastyki, które nie spełniają oczekiwań pacjenta pod względem estetycznym lub funkcjonalnym. Może to obejmować szereg problemów, takich jak asymetria powiek, niewystarczające lub nadmierne usunięcie nadmiaru skóry czy tkanki tłuszczowej, lub powikłania, takie jak trudności z zamknięciem i suchością oka, infekcje, dolegliwości bólowe, czy widoczne blizny.

Przyczyny nieudanej blefaroplastyki mogą być różnorodne. Jedną z najpoważniejszych są błędy medyczne, wynikające zwykle z niewystarczającego doświadczenia chirurga, lub niewłaściwej oceny przedoperacyjnej (np. nieuwzględnienie przeciwwskazań). Natomiast duży wpływ na ostateczny efekt ma przebieg procesu gojenia i bliznowacenia, który zależy od ogólnego stan zdrowia pacjenta oraz jego postępowania w okresie rekonwalescencji. Należy również uwzględniać ryzyko nieprzewidzianych reakcji organizmu.

W celu minimalizowania ryzyka nieudanej plastyki powiek górnych i dolnych należy wybierać kliniki zatrudniające doświadczonych chirurgów, oraz ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych.

Nieudana plastyka powiek górnych

Blefaroplastyka powiek górnych to stosunkowo prosty (dla doświadczonego chirurga) zabieg, jednak nawet takie wiążą się z ryzykiem powikłań, czy popełnienia błędów. Nieudana korekcja powiek górnych to taka, która nie spełnia oczekiwań pacjenta pod względem estetycznym lub funkcjonalnym. Najczęściej dotyczy to niewystarczającego usunięcia nadmiaru skóry, którego skutkiem jest zachowanie wyglądu ciężkich powiek, niesatysfakcjonujący efekt wizualny i brak poprawy w zakresie poszerzenia pola widzenia. Zdarza się również, że tkanki usuwane są nierównomiernie, lub lekarz nie uwzględnia asymetrii występującej u pacjenta przed zabiegiem. Najpoważniejszym błędem jest nadmierne usunięcie tkanki, które może prowadzić do trudności z pełnym zamknięciem oka. W takim przypadku pacjenci mogą doświadczać dokuczliwej suchości oka i zwiększa się również ryzyko uszkodzeń rogówki.

Nieudana plastyka powiek dolnych

Blefaroplastyka powiek dolnych jest nieco bardziej rozległym zabiegiem. W trakcie procedury chirurg może usuwać nie tylko nadmiar skóry, ale również tkankę tłuszczową i fragmenty mięśnia, dlatego zwiększa się ryzyko możliwych komplikacji. Jednym z najczęstszych problemów jest przewlekły obrzęk, utrzymujący się znacznie dłużej niż oczekiwany okres rekonwalescencji. Nieudana operacja plastyczna powiek dolnych może być również efektem niewłaściwego usunięcia przepukliny tłuszczowej (np. niecałkowite lub zbyt rozległe usunięcie tkanki), co może prowadzić do widocznego wgłębienia i nieestetycznych cieni pod oczami. Dodatkowo nieprawidłowo przeprowadzone nacięcia lub źle założone szwy mogą skutkować nienaturalnym napięciem skóry, powstaniem fałd, czy widocznych blizn, które mogą wymagać ponownej korekty, czy rehabilitacji. Pacjenci mogą również doświadczyć asymetrii w obrębie powiek dolnych.

Jakie mogą być przyczyny nieudanej plastyki powiek?

Jest wiele możliwych przyczyn nieudanej korekcji powiek, często są złożone i powstają w wyniku wzajemnego oddziaływania kilku czynników. Niezadowalające efekty blefaroplastyki mogą obejmować zarówno czynniki techniczne, jak i indywidualne reakcje pacjentów na zabieg. Wśród głównych przyczyn można wyróżnić:

 • niewłaściwą ocenę przedoperacyjną – jeden z możliwych błędów lekarskich. Może dotyczyć zarówno niezbyt dokładnego zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta, nieprecyzyjnej oceny struktury powiek i zakresu zabiegu, jak i nieuwzględnienia przeciwwskazań związanych z ogólnym stanem zdrowia pacjenta,
 • brak doświadczenia i/lub precyzji chirurga – umiejętności i dokładność lekarza, a także wybór właściwych technik chirurgicznych, mogą wpływać nie tylko na ostateczny efekt zabiegu i satysfakcję pacjenta/pacjentki, ale również przebieg gojenia i całej rekonwalescencji,
 • nieprzewidziane reakcje tkankowe – każdy organizm może nieco inaczej reagować na urazy, czy zabiegi chirurgiczne. U niektórych osób może dochodzić np. do nadmiernej produkcji tkanki bliznowatej, obrzęku, wysięku, czy innych powikłań, które mogą wpływać na wygląd i funkcjonalność powiek,
 • nieprzestrzeganie zaleceń pooperacyjnych – właściwe postępowanie po plastyce powiek pozwala na minimalizowanie ryzyko komplikacji, czy uzyskania niezadowalających efektów. Niedostosowanie się do zaleceń lekarza, takich jak m.in. ograniczenie aktywności fizycznej, unikanie ekspozycji na słońce, czy zanieczyszczenie ran, może prowadzić do niewłaściwego gojenia, infekcji, czy widocznych blizn,
 • niewłaściwa komunikacja między pacjentem a lekarzem – szczegółowe omówienie oczekiwań dotyczących plastyki powiek i zakresu korekcji, a także przekazanie pacjentowi informacji na temat możliwych dolegliwości, powikłań, czy czasu rekonwalescencji jest niezwykle ważne i może znacząco zmniejszać ryzyko rozczarowania, czy zaskoczenia związanego z wyglądem po zabiegu.

Nieudana plastyka powiek – co można zrobić?

W przypadku nieudanej plastyki powiek istnieje kilka ogólnych ścieżek działania, na które mogą zdecydować się pacjenci poszukujący pomocy w związku z nieprzyjemnymi konsekwencjami operacji. Każda z możliwości powinna być rozważana w trakcie konsultacji z doświadczonym specjalistą, który zapewni pacjentowi pomóc, komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej mogą stanowić alternatywę (np. zabieg z botoksem na powieki) lub uzupełnienie efektów korekty chirurgicznej, ale mogą również pomóc w poprawie wyglądu po nieudanej plastyce powiek. Te nieinwazyjne lub minimalnie inwazyjne metody mogą obejmować m.in.:

 • zabiegi z użyciem wypełniaczy skórnych (przede wszystkim kwas hialuronowy), które pomagają wyrównać nierówności lub bruzdy powstałe po operacji,
 • zabiegi z toksyną botulinową, która może być stosowana do korygowania niewielkich asymetrii powiek poprzez relaksację odpowiednich mięśni,
 • inne zabiegi przyczyniające się do zmniejszenia widoczności blizn lub szybszej regeneracji, takie jak np. radiofrekwencja mikroigłowa, czy laser frakcyjny CO2.

Wtórna plastyka powiek

Pacjenci, którzy doświadczyli poważnych uszkodzeń, lub zabieg nie przyniósł im wystarczającej poprawy (np. w zakresie pola widzenia), mogą rozważyć również możliwość poddania się operacji wtórnej plastyki powiek. Zabieg wymaga szczególnie starannej oceny doświadczonego chirurga plastycznego, który musi wziąć pod uwagę zmienioną anatomię powiek i potencjalne ograniczenia spowodowane poprzednią operacją. Celem wtórnej plastyki jest osiągnięcie lepszych wyników estetycznych i funkcjonalnych, przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka dalszych komplikacji.

Pomoc prawna

W przypadkach, gdy nieudana plastyka powiek wynika z błędów medycznych lub niewłaściwej praktyki ze strony chirurga, pacjenci mogą rozważyć poszukiwanie pomocy prawnej. Roszczenia powinny zostać omówione z prawnikiem specjalizującym się w prawie medycznym. Pomoc prawna może obejmować doradztwo w zakresie możliwych działań prawnych, analizę umów pomiędzy kliniką a pacjentem, negocjacje z ubezpieczycielami, napisanie pozwu, czy reprezentację w sprawach sądowych. Profesjonalna pomoc prawnicza zwiększa szanse na uzyskanie rekompensaty, umożliwiającej m.in. pokrycie kosztów leczenia i ewentualnych procedur korygujących widoczne defekty.

Konsultacje w sprawie nieudanej plastyki powiek w Warszawie

Wiele klinik medycyny estetycznej oferuje pacjentom pomoc w zakresie małoinwazyjnych działań naprawczych w przypadku powikłań po operacjach, takich jak np. plastyka powiek. Jednym z miejsc jest klinika Projekt Skóra w Warszawie. Nasi specjaliści nie tylko przeprowadzają zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, takie jak blefaroplastyka, ale również zajmują się pacjentami, którzy wykonali ją w innej placówce i są przygnębieni z powodu efektów lub skutków ubocznych, takich jak widoczne blizny, wrażenie ciągnięcia, czy przedłużający się proces gojenia tkanek. Takim pacjentom oferujemy konsultacje chirurgiczne oraz zabiegi zmniejszające ich dyskomfort, np. radiofrekwencję mikroigłową, czy laser CO2.

Klinikę Projekt Skóra tworzą ludzie zaangażowani w oferowanie kompleksowych rozwiązań dla wszystkich osób, którym zależy na poprawie wyglądu. Naszym priorytetem jest satysfakcja, bezpieczeństwo i zaufanie pacjentów.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nieudanej plastyki powiek.

Jakie powikłania po plastyce powiek?

Blefaroplastyka to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak: obrzęk, siniaki, infekcje, wrażenie nadmiernego napięcia, asymetria powiek, nadmierne bliznowacenie, czy suchość oczu. Większość z nich ma charakter tymczasowy, ale w niektórych przypadkach mogą wymagać dalszego leczenia.

Ile razy można zrobić plastykę powiek?

Liczba możliwych korekt plastyki powiek zależy od indywidualnych cech pacjenta, takich jak elastyczność skóry, ogólny stan zdrowia, oraz wyniki poprzednich operacji. Zazwyczaj możliwa jest więcej niż jedna korekta, ale każdy kolejny zabieg może wiązać się z większym ryzykiem komplikacji i wymaga konsultacji z doświadczonym chirurgiem plastycznym.

Jak długo goją się powieki po korekcie?

Okres gojenia po korekcie powiek trwa około dwóch tygodni. Ale na całkowite zabliźnienie i zejście opuchlizny trzeba zwykle poczekać nawet kilka miesięcy.

Kiedy efekt po operacji plastycznej powiek?

Pierwsze efekty operacji plastycznej powiek są zazwyczaj widoczne po ustąpieniu obrzęku i siniaków, co może trwać 2 do 4 tygodni. Ostateczne efekty mogą być oceniane po kilku miesiącach, gdy tkanki całkowicie się zagoją.

Czy jest szansa na uzyskanie odszkodowania po nieudanej plastyce powiek?

Tak, istnieje szansa na uzyskanie odszkodowania po nieudanej plastyce powiek, szczególnie jeśli wynik operacji był spowodowany błędami medycznymi. Wszystko zależy również od rodzaju umowy i ubezpieczenia, dlatego w takich przypadkach zalecana jest pomoc prawników specjalizujących się w prawie medycznym.

Czy plastyka powiek to zabieg z zakresu medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej?

Plastyka powiek jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, choć często jest wykonywana również w klinikach medycyny estetycznej. Zabieg wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia chirurgicznego.

Co zwiększa ryzyko skutków ubocznych po plastyce powiek?

Czynniki zwiększające ryzyko skutków ubocznych po plastyce powiek obejmują palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, brak ochrony oczu przed promieniowaniem słonecznym, czy doprowadzenie do infekcji, a więc nieprzestrzeganie zaleceń pooperacyjnych. Ryzyko zwiększa również nieprecyzyjna ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta przed operacją oraz brak doświadczenia chirurga.

Gdzie mogę uzyskać pomoc prawną po nieudanej operacji powiek?

Pomoc prawną po nieudanej operacji powiek można uzyskać w kancelariach prawnych specjalizujących się w prawie medycznym. Warto szukać prawników z doświadczeniem w reprezentowaniu pacjentów w sprawach o błędy medyczne.

Kiedy widać ostateczne efekty po plastyce powiek?

Ostateczne efekty po plastyce powiek są zazwyczaj widoczne po około 6 miesiącach od operacji, kiedy tkanki całkowicie się zagoją, zniknie opuchlizna i zaczerwienienia.

Źródła:

 • Samuel Huan-Tang Chen 1, Samir Mardini, Hung-Chi Chen, Lily Meng-Ju Chen, Ming-Huei Cheng, Yu-Ray Chen, Fu-Chan Wei, Chau-Jin Weng, Strategies for a successful corrective Asian blepharoplasty after previously failed revisions, 2004
 • Elżbieta Alicja Puch , Monika Nowak-Jaroszyk , Ewelina Swora-Cwynar, Błąd medyczny w teorii i praktyceprzegląd najważniejszych zagadnień, 2020
 • M. A. Trelles , P. Brychta, J. Stanek, I. Allones, J. Alvarez, G. Koegler, R. Luna, C. Buil, Laser techniques associated with facial aesthetic and reparative surgery, 2005
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk