fbpx

Czym się różnią wypełniacze od botoksu?

Czym się różnią wypełniacze od botoksu

Botoks i kwas hialuronowy to jedne z najczęściej stosowanych substancji w zabiegach medycyny estetycznej. Mimo że obie służą odmłodzeniu twarzy i zmniejszeniu widoczności zmarszczek, jest między nimi sporo różnic dotyczących m.in. mechanizmu działania, efektów i czasu utrzymywania się rezultatów. Inne są także wskazania i rodzaje zabiegów. Zobacz, czym się różnią wypełniacze od botoksu.

Toksyna botulinowa i wypełniacze – co to jest?

Toksyna botulinowa, neuromodulator, powszechnie znana jako botoks, jest substancją wytwarzaną przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). Jej działanie polega na hamowaniu wydzielania neuroprzekaźnika – acetylocholiny. Skutkiem iniekcji jest zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i rozluźnienie mięśni w miejscu podania preparatu. Efekt zabiegu jest tymczasowy. Utrzymuje się średnio 3–6 miesięcy (w zależności od rodzaju zabiegu, okolicy ciała czy indywidualnych uwarunkowań)1.

Wypełniacze to substancje uzupełniające i wypełniające ubytki w tkankach, które powstały na skutek procesów starzenia, chorób lub urazów. Wykonanie zabiegu z wypełniaczem umożliwia odbudowanie utraconej objętości. Najczęściej używanym wypełniaczem jest kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy to związek chemiczny, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Aż 50% znajduje się w skórze. Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody, co zapewnia tkankom odpowiednie nawilżenie, elastyczność i sprężystość. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość naturalnego kwasu hialuronowego, co jest przyczyną zwiotczenia skóry i pojawienia się zmarszczek2.

Botoks czy kwas hialuronowy – różnice

Między toksyną botulinową a kwasem hialuronowym istnieją istotne różnice w działaniu. Botoks blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, a tym samym zmniejsza aktywność mięśni w wybranej okolicy ciała. Nie wypełnia tkanek ani nie powoduje ich nawilżenia. Działa wyłącznie na nerwy i mięśnie. Natomiast kwas hialuronowy uzupełnia braki w tkankach poprzez wiązanie cząsteczek wody i stymulowanie komórek skóry do produkcji naturalnego kolagenu i elastyny. W przeciwieństwie do botoksu nie ma żadnego wpływu na aktywność nerwowo-mięśniową.

Różnice w mechanizmie działania botoksu i kwasu hialuronowego są niezwykle istotne w medycynie estetycznej, ponieważ wpływają na wskazania do zastosowania. Toksyna botulinowa sprawdza się przy:

 • redukcji zmarszczek mimicznych (które powstały na skutek aktywności mięśni twarzy i regularnego zginania się położonej nad nimi skóry),
 • harmonijnym odmładzaniu wyglądu, poprzez uzyskanie efektu liftingu twarzy, szyi i dekoltu, 
 • leczeniu bruksizmu,
 • leczeniu nadpotliwości,
 • migrenie przewlekłej,
 • drobnych defektach estetycznych (m.in. gummy smile, opadający koniuszek nosa).

Natomiast kwas hialuronowy ma zastosowanie w przypadku zmarszczek statycznych, których przyczyną jest utrata elastyczności skóry. Substancja jest używana również w celu:

Różnice między botoksem a kwasem hialuronowym dotyczą również czasu utrzymywania się efektów. Toksyna botulinowa działa średnio przez 3–6 miesięcy. Natomiast rezultaty wypełniaczy są widoczne przez 6–12 miesięcy.

Zabiegi medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa ma zastosowanie przede wszystkim w zabiegach odmładzających, których celem jest redukcja zmarszczek dynamicznych. Przy pomocy botoksu można uzyskać korektę drobnych defektów estetycznych oraz złagodzić objawy nadpotliwości, bruksizmu i migreny.

Botoks w redukcji zmarszczek mimicznych

Botoks stosowany jest do niwelowania zmarszczek obecnych w górnych partiach twarzy, takich jak lwia zmarszczka czy kurze łapki. Preparat sprawdza się także na zmarszczki palacza, zmarszczki królicze i opadające kąciki ust.

Wygładzanie zmarszczek mimicznych botoksem jest możliwe dzięki zablokowaniu przewodnictwa nerwowego, rozluźnienie mięśni i rozprostowanie znajdującej się nad nimi skóry. Efekty są odwracalne i utrzymują się przez 3–6 miesięcy. Po tym czasie możliwe jest powtórzenie zabiegu.

Harmonijny efekt odmładzania botoksem

Zabieg Botoks Full Face to nowe podejście do zastosowania toksyny botulinowej. Opiera się na zastosowaniu botoxu na strategiczne punkty twarzy, szyi i dekoltu. To umożliwia uzyskanie harmonijnego efektu odmłodzenia wyglądu. Rezultaty są podobne do tych po liftingu chirurgicznym, a jednocześnie efekt jest bardziej naturalny, a pacjent nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Dzięki aplikacji botoksu w kilku miejscach i ogólnego rozluźnienia mięśni, efekt działania toksyny botulinowej utrzymuje się dłużej, niż w przypadku pojedynczego obszaru. 

Usuwanie uśmiechu dziąsłowego 

Uśmiech dziąsłowy to nadmierna widoczność dziąseł przy uśmiechaniu się. W większości przypadków przyczyną jest nadaktywność mięśnia dźwigacza wargi górnej. Podanie toksyny botulinowej powoduje jego rozluźnienie, a tym samym obniżenie górnej wargi. Efekt utrzymuje się przez 4–6 miesięcy3.

Zwężanie nosa

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej pozwalają na dokonywanie drobnych korekt w obrębie nosa. Podanie preparatu w określone mięśnie powoduje optyczne zwężenie nosa lub uniesienie jego koniuszka, co poprawia ogólny wygląd twarzy.

Kwas hialuronowy – jakie zabiegi można wykonać?

Kwas hialuronowy sprawdza się w zabiegach, których celem jest nie tylko wygładzenie zmarszczek, ale przede wszystkim odmłodzenie, nawilżenie i rewitalizacja skóry oraz przywrócenie tkankom utraconej objętości.

Wolumetria twarzy

Wolumetria to modelowanie konturów twarzy przy pomocy kwasu hialuronowego. Preparat wstrzykiwany jest w głębokie warstwy skóry. Zabieg pozwala na redukcję zmarszczek, wypełnienie ubytków objętościowych oraz przywrócenie młodego wyglądu i naturalnych rysów twarzy.

Modelowanie i powiększanie ust

Modelowanie i powiększanie ust kwasem hialuronowym ma na celu wypełnienie i zwiększenie objętości warg. Wypełniacz pozwala nadać ustom określony rozmiar, kształt i kolor oraz intensywnie je nawilża.

Modelowanie policzków

Przy pomocy kwasu hialuronowego możliwe jest wymodelowanie policzków oraz uwypuklenie kości policzkowych. Preparat wypełnia ubytki i unosi tkanki, co przywraca naturalne rysy twarzy. Kwas hialuronowy umożliwia także nadanie twarzy nowego wyglądu i poprawę symetrii.

Dla kogo są zabiegi z botoksem, a dla kogo wypełniacze?

Botoks przeznaczony jest dla osób, które chcą wygładzić zmarszczki na czole, wokół oczu, ust, nosa i na brodzie. Zabieg można wykonać u pacjentów, u których zagięcia na skórze są efektem aktywności mięśni mimicznych. Po podaniu preparatu linie i zagłębienia znikają całkowicie na kilka miesięcy.

Wypełniacze mają nieco inne zastosowanie. Są przeznaczone dla osób z bardziej nasilonymi objawami procesu starzenia, które wymagają nie tylko wygładzenia zmarszczek, ale także odbudowania gęstości tkanek, intensywnego nawilżenia skóry, poprawy owalu twarzy i uniesienia jej poszczególnych obszarów. Na zabiegi z użyciem preparatów na bazie kwasu hialuronowego powinni zdecydować się pacjenci, którzy chcą przywrócić odpowiednie proporcje twarzy lub podkreślić wybrane partie (np. usta lub policzki) oraz poprawić ogólną kondycję skóry.

Zabiegi z użyciem botoksu i kwasu hialuronowego wykonywane są u osób dorosłych – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Można zacząć z nich korzystać, jeszcze zanim pojawią się pierwsze oznaki starzenia.

Przeciwwskazania do botoksu

W celu zminimalizowania ryzyka działań niepożądanych botoks nie może być stosowany u wszystkich osób. Przeciwwskazania do podania toksyny botulinowej to:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • uczulenie na składniki preparatu,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • choroby nowotworowe i autoimmunologiczne,
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
 • stany zapalne i infekcje w okolicy poddawanej zabiegowi.

Przeciwwskazania do wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego

Chociaż kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie, zabiegi z jego użyciem nie są przeznaczone dla wszystkich osób. Do przeciwwskazań zaliczane są:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu,
 • stany zapalne i infekcje w miejscu podania preparatu,
 • niektóre choroby przewlekłe (m.in. nieunormowana cukrzyca),
 • przebycie choroby nowotworowej w ciągu ostatnich 5 lat.

Wypełniacze i botoks w Warszawie

Klinika Projekt Skóra w Warszawie oferuje liczne zabiegi z zastosowaniem botoksu i wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Nasz zespół tworzą specjaliści, którzy wiedzą, jak dbać o wygląd i samopoczucie pacjentów, oraz eksperci w zakresie anti-aging. W swojej praktyce opierają się na holistycznym podejściu do potrzeb skóry w każdym wieku. Lekarze kliniki Projekt Skóra korzystają z najnowszych osiągnięć medycyny estetycznej i stosują wyłącznie certyfikowane preparaty, aby wszystkie zabiegi były nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla pacjentów.

FAQ

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące różnic między botoksem a kwasem hialuronowym.

Czym się różnią wypełniacze od botoksu

Nie. Botoks nie jest wypełniaczem. Działanie preparatu polega na tymczasowym blokowaniu przewodnictwa nerwowego, relaksacji mięśni i wygładzeniu skóry, a nie na wypełnieniu tkanek.

Co jest lepsze na twarz – botoks czy kwas hialuronowy?

Wybór preparatu zależy od rodzaju defektów estetycznych i preferencji pacjenta. Botoks sprawdza się w przypadku zmarszczek mimicznych, natomiast kwas hialuronowy przeznaczony jest dla osób, które oczekują nie tylko odmłodzenia wyglądu, ale także rewitalizacji skóry.

Czy botoks niszczy skórę?

Botoks nie powoduje zniszczenia skóry, a jedynie tymczasowe rozluźnienie mięśni w miejscu iniekcji. Ważne jest, aby zabieg wykonywał doświadczony lekarz.

Jak długo utrzymuje się kwas hialuronowy na twarzy?

Kwas hialuronowy utrzymuje się na twarzy od 6 do 12 miesięcy. W niektórych przypadkach rezultaty są widoczne dłużej – nawet do 18 miesięcy.

Czym najlepiej wypełnić bruzdy nosowo-wargowe?

Bruzdy nosowo-wargowe można wypełnić kwasem hialuronowym. Preparat niweluje zagłębienia i zwiększa objętość tkanek, a dodatkowo nawilża i rewitalizuje skórę.

Czy kwas hialuronowy likwiduje zmarszczki?

Kwas hialuronowy wypełnia tkanki podskórne i likwiduje drobne i głębokie zmarszczki, a także bruzdy i fałdy. Po zastosowaniu preparatu skóra jest gładka i odmłodzona.

Co najpierw – botoks czy kwas hialuronowy?

O zasadności zastosowania danej substancji oraz kolejności wykonywania zabiegów odmładzających decyduje lekarz medycyny estetycznej po zebraniu wywiadu medycznego, zbadaniu pacjenta i poznaniu jego oczekiwań, co do efektów.

Czym się różni wypełniacz od botoxu?

Botoks i wypełniacz to dwie różne substancje, które pełnią odmienne funkcje. Kwas hialuronowy wiąże wodę w głębokich warstwach skóry, dzięki czemu nawilża, zwiększa objętość tkanek oraz poprawia ich jędrność i elastyczność. Natomiast toksynę botulinową stosuje się w celu tymczasowego zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, czego efektem jest rozluźnienie mięśni.

Co jest lepsze od botoksu?

Rodzaj zabiegu zawsze dopasowuje lekarz po uprzednim zbadaniu skóry. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem od botoksu może okazać się zastosowanie wypełniaczy lub terapii skojarzonej. Wszystko zależy od kondycji, potrzeb skóry i oczekiwań pacjenta.

Co jest trwalsze botoks czy kwas hialuronowy?

Botoks i kwas hialuronowy mają różny czas działania. Efekty toksyny botulinowej utrzymują się średnio 3–6 miesięcy. Natomiast rezultaty kwasu hialuronowego są widoczne przez 6–12 miesięcy, a niekiedy dłużej.

Źródła:

 1. Tatini M. i in, Botulinum toxin type A for facial wrinkles, 2021
 2. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, 2014
 3. Razmaite A., Trakiniene G., The effect of botox for the correction of the gummy smile: A systematic review, 2021
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk