fbpx

Starzenie się twarzy — działanie, przeciwwskazania, zabieg

starzenie się twarzy

Starzenie się twarzy zachodzi stopniowo i jest nieuchronnym elementem zachodzących w ciele zmian. Pod wpływem czynników wewnętrznych i zewnętrznych na skórze pojawiają się coraz bardziej widoczne oznaki intensywnej pracy mięśni mimicznych, utraty nawilżenia, jędrności, elastyczności i oddziaływania siły ciążenia. Dzięki rozwojowi nauki i lepszemu zrozumieniu naturalnych procesów fizjologicznych współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia mogą zaoferować wiele zabiegów przyczyniających się do poprawy kondycji skóry i opóźniających jej starzenie. Dowiedz się, dlaczego twarz się starzeje. Czy można zapobiegać wczesnemu powstawaniu zmarszczek i jak odmłodzić skórę w późniejszym wieku?

Czym jest starzenie się twarzy – jak przebiega?

Starzenie się twarzy to proces biologiczny, który objawia się poprzez stopniową utratę strukturalnej integralności skóry i pogorszeniem funkcjonalności komórkowej. Fizjologiczne zmiany, występujące już po 25. roku życia, obejmują obniżenie poziomu naturalnego kwasu hialuronowego oraz zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny. To prowadzi do utraty nawilżenia oraz sprawia, że skóra traci elastyczność i jędrność. Płytkie, drobne zmarszczki mimiczne pogłębiają się i stają się widoczne nawet wtedy, gdy mięśnie pozostają w spoczynku. W dalszym etapie dochodzi również do utraty objętości tkanki tłuszczowej, atrofii mięśniowej, oraz zmian w strukturze kości, co wyraźnie zmienia owal twarzy. Skóra staje się wiotka, szorstka i sucha, pojawia się na niej coraz więcej linii i bruzd, oraz wyraźne przebarwienia związane przede wszystkim z działaniem promieni słonecznych.

Tempo starzenia się twarzy zależy przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych, ogólnego stanu zdrowia, diety, właściwej pielęgnacji oraz innych czynników zewnętrznych, takich jak ekspozycja na promieniowanie UV, czy stosowanie używek (np. palenie tytoniu, spożywanie alkoholu).

Objawy starzenia się skóry

Skóra starzeje się już od 25. roku życia, ale widoczne objawy tego nieuniknionego procesu pojawiają się zwykle między 30., a 40. rokiem życia. Wśród charakterystycznych symptomów wyróżnia się:

 • widoczne zmarszczki mimiczne – przede wszystkim kurze łapki, a z czasem bruzdy nosowo-wargowe i linie na czole (zmarszczki poprzeczne czoła, lwia zmarszczka),
 • utrata jędrności i elastyczności – zwłaszcza w takich okolicach, jak policzki i żuchwa,
 • coraz większa suchość skóry – wynika ze zmniejszenia zdolności skóry do zatrzymywania wilgoci, co może prowadzić do uczucia ściągnięcia i zwiększonej wrażliwości na czynniki zewnętrzne,
 • zmniejszona zdolność do regeneracji – skóra wolniej się goi po uszkodzeniach czy podrażnieniach, a przewlekły stres oksydacyjny i wolne rodniki dodatkowo wpływają na szybsze starzenie się skóry,
 • pojawienie się przebarwień – tzw. plamy starcze są efektem długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz zmian w produkcji melaniny.

Jak zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się twarzy?

Procesy starzeniowe są nieuchronnym rezultatem upływającego czasu, dlatego nie można ich zatrzymać. Warto jednak pamiętać, że holistyczne podejście – odpowiednia dieta, styl życia, pielęgnacja oraz pomoc specjalistów może pomóc w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry. Kluczową rolę odgrywa przede wszystkim:

 • ochrona przeciwsłoneczna (kremy z filtrem),
 • właściwa pielęgnacja (oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie, złuszczanie)
 • dieta bogata w przeciwutleniacze,
 • unikanie palenia tytoniu i ograniczenie ekspozycji na zanieczyszczenia,
 • zdrowy tryb życia (nawodnienie, regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu),
 • profesjonalne zabiegi anti-aging i rewitalizujące skórę.

Jakie zabiegi opóźniają proces starzenia się skóry twarzy?

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie metodami zachowania młodego wyglądu, medycyna estetyczna oferuje szereg innowacyjnych zabiegów opóźniających proces starzenia się skóry twarzy. Te zaawansowane technologie i procedury są zaprojektowane tak, aby przeciwdziałać i zmniejszać specyficzne objawy starzenia, takie jak utrata jędrności, pojawienie się zmarszczek, zmniejszenie objętości oraz zmiany w teksturze i kolorycie skóry. Poprzez stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych skóry, możliwe jest osiągnięcie długotrwałych i naturalnie wyglądających efektów.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne polegają na aplikacji specjalnie dobranych substancji chemicznych na skórę, co prowadzi do kontrolowanego złuszczania górnych warstw naskórka i stymulacji procesów regeneracji. Peelingi chemiczne są dostosowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta, co pozwala na osiągnięcie optymalnych wyników.

Mezoterapia

Mezoterapia i mezoterapia mikroigłowa to minimalnie inwazyjne procedury polegające na mikroiniekcjach, umożliwiających odżywienie skóry od wewnątrz oraz stymulujących procesy regeneracyjne. Dzięki produkcji kolagenu oraz poprawie krążenia skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i poprawia się jej ogólna kondycja.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg łączący działanie fal radiowych z mikronakłuwaniem, działający liftingująco i ujędrniająco. Dzięki wykorzystaniu technologii możliwa jest wyraźna poprawa struktury i napięcia skóry poprzez zapoczątkowanie intensywnych procesów regeneracyjnych, stymulacji produkcji nowego kolagenu i elastyny.

Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe to preparaty podawane metodą mikroiniekcji, które aktywizują procesy regeneracyjne w skórze i prowadzą do jej odmłodzenia. Zawierają bezpieczne składniki, m.in. kwas hialuronowy, które nawilżają skórę i stymulują odbudowę tkanki, poprawiając jej objętość, jędrność oraz wygładzają zmarszczki i bruzdy. Efektem jest nawilżona, sprężysta skóra o młodzieńczym wyglądzie.

Zabieg Zaffiro

Zaffiro to urządzenie do które łączy efekt działania peelingu wodnego oraz promieniowania podczerwonego. Zabieg oczyszcza skórę, dostarcza jej składników aktywnych oraz wpływa na obkurczenie włókien kolagenowych (likwiduje rozciągnięcie) i produkcję nowych poprzez stymulację fibroblastów w skórze właściwej. Zaffiro wpływa na wyraźną poprawę kondycji i wyglądu skóry.

Jak zlikwidować oznaki starzenia i odzyskać młody wygląd?

Wielu pacjentów podejmuje działania dopiero wtedy, gdy na twarzy widoczne są wyraźne oznaki starzenia się skóry. Wśród nich wyróżnia się zmarszczki mimiczne i statyczne, wiotkość skóry, mniejszą elastyczność, czy nawet utracony owal twarzy i przebarwienia. Współczesna medycyna estetyczna pozwala również na redukcję zaawansowanych zmian i objawów starzenia się skóry, a zabiegi mogą być wykonywane również u seniorów (o ile nie ma przeciwwskazań do konkretnych procedur).

Botoks

Botoks wstrzyknięty w określone mięśnie twarzy blokuje przekazywane do nich sygnały nerwowe. To pozwala na relaksację mięśni i wygładzenie skóry. Toksynę botulinową stosuje się przede wszystkim do minimalizowania zmarszczek mimicznych, głównie lwiej zmarszczki, kurzych łapek i zmarszczek poprzecznych czoła. Redukcja zmarszczek jest tymczasowa, efekt botoksu utrzymuje się 3-6 miesięcy. Dłuższe działanie toksyny botulinowej utrzymuje się po innowacyjnym zabiegu Botoks Full Face, który zapewnia harmonijny efekt odmłodzenia, dzięki podaniu preparatu w strategiczne punkty na twarzy, szyi i dekolcie.

Wypełniacze

Wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy, są jednym z najpopularniejszych preparatów wykorzystywanych w klinikach medycyny estetycznej. Zabiegi z użyciem kwasu pozwalają na przywrócenie utraconej objętości i wygładzenia zmarszczek oraz, ze względu na właściwości wiązania cząsteczek wody, zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry. Kwas hialuronowy wykorzystywany jest również do wolumetrii twarzy. Lifting wolumetryczny pozwala przywrócić utracony owal i młodzieńcze rysy.

Laserowe odmładzanie skóry

Zabiegi laserowe, zarówno przy wykorzystaniu lasera frakcyjnego CO2 jak i tulowego, to zaawansowane techniki, wywołujące kontrolowane uszkodzenia skóry. Proces stymuluje naturalne procesy regeneracji organizmu. Dzięki temu dochodzi do produkcji nowego kolagenu i elastyny, co skutkuje poprawą tekstury skóry, zmniejszeniem drobnych linii oraz wygładzeniem głębszych zmarszczek. Laser może być również używany do redukcji przebarwień, blizn potrądzikowych oraz innych nieprawidłowości skórnych, oferując bardziej jednolity i młodzieńczy wygląd skóry.

Nici liftingujące

Pacjenci mogą również zdecydować się na zabiegi liftingujące bez skalpela, np. przy wykorzystaniu nici Aptos. Zabieg polega na podskórnej implantacji specjalnych rozpuszczalnych nici, które podnoszą i ujędrniają skórę, oferując efekty podobne do liftingu twarzy, ale bez konieczności przeprowadzania zabiegu operacyjnego. Nici stymulują również produkcję kolagenu, co przyczynia się do długoterminowej poprawy jędrności skóry.

Zabiegi na starzenie się twarzy w Warszawie

Wybierając zabiegi rewitalizujące, anti-aging i przeciwzmarszczkowe niezwykle istotne jest znalezienie kliniki, która oferuje nie tylko duży wybór zabiegów, ale również zapewnia wysoką jakość usług, bezpieczeństwo i komfort pacjentom. W klinikce Projekt Skóra w Warszawie pracuje zespół doświadczonych specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej, dermatologii, kosmetologii i anti-aging, którzy stale doskonalą swoje umiejętności w zakresie innowacyjnych metod odmładzania skóry. Nasi specjaliści mają indywidualne podejście do każdego pacjenta indywidualnie, dokładnie analizują jego oczekiwania oraz potrzeby skóry, pomagając dobrać zabiegi przynoszące zadowalające rezultaty. W klinice Projekt Skóra oferujemy pełen zakres zabiegów rewitalizujących i odmładzających, dlatego jesteśmy w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom osób pragnących zachować młody wygląd na dłużej.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące starzenia się twarzy.

W jakim wieku najbardziej zmienia się twarz?

Zwykle zmiany w wyglądzie twarzy zaczynają być najbardziej widoczne po 40 roku życia. Przez stopniowe obniżanie poziomu kwasu hialuronowego (od 25. roku życia), spadek produkcji kolagenu i elastyny, zauważalna staje się utrata objętości, co prowadzi do powstawania głębszych zmarszczek, utraty jędrności oraz zmian w konturze twarzy.

Co sprawia, że twarz wygląda staro?

Twarz zaczyna wyglądać staro z powodu kombinacji czynników genetycznych, środowiskowych i stylu życia. Utrata elastyczności skóry, pojawienie się zmarszczek, zmiany w objętości i konturach twarzy spowodowane są zmniejszeniem produkcji kolagenu i elastyny, a także osłabieniem mięśni twarzy. Dodatkowo, ekspozycja na słońce, palenie tytoniu oraz niezdrowa dieta mogą przyspieszać proces starzenia się skóry.Jak spowolnić starzenie się twarzy?

Jak spowolnić starzenie się twarzy?

Spowolnienie starzenia się twarzy jest możliwe poprzez kompleksowe podejście, które obejmuje zdrowy styl życia, odpowiednią pielęgnację skóry, ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz regularne poddawanie się zabiegom opóźniającym procesy starzeniowe.

Co może powodować przedwczesne starzenie się skóry twarzy?

Przedwczesne starzenie się skóry twarzy może być spowodowane czynnikami genetycznymi, nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, paleniem tytoniu, niezdrową dietą, chronicznym stresem oraz zanieczyszczeniami środowiska. Te czynniki mogą prowadzić do uszkodzenia skóry na poziomie komórkowym, co przyspiesza procesy starzenia.

Co zrobić, żeby mieć długo młodą twarz?

Aby zachować młodą twarz na dłużej kluczowe jest zapobieganie przedwczesnemu starzeniu poprzez ochronę skóry przed słońcem, stosowanie odpowiedniej diety i pielęgnacji, unikanie używek oraz regularne wizyty w gabinetach kosmetologicznych i wykonywanie zabiegów dostosowanych do potrzeb skóry.

W jakim wieku kobieta się starzeje?

Proces starzenia jest indywidualny i zależy od wielu czynników, w tym genetycznych. Ogólnie procesy starzeniowe rozpoczynają się około 25. roku życia. Wówczas spada produkcja naturalnego kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Ważne jest, aby pamiętać, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry, zdrowemu stylowi życia oraz nowoczesnym metodom i zabiegom można opóźnić widoczność tych procesów.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk