fbpx

Poparzenia słoneczne. Jak pielęgnować skórę dotkniętą oparzeniem wskutek długiej ekspozycji na słońce?

młoda kobieta

Marzymy o pięknie opalonej skórze, która byłaby namacalnym dowodem na to, że spędziliśmy owocnie swój urlop. Niestety powinniśmy pamiętać o tym, że zbyt długa ekspozycja na słońce nie jest korzystna dla zdrowia skóry. Wystarczy odrobinę przesadzić z opalaniem, aby nabawić się bolesnych i niezbyt estetycznych oparzeń. W poniższym artykule podpowiadamy, jak pielęgnować skórę po oparzeniu słonecznym.

Wpływ słońca na skórę

Ciesząc się chwilami beztroski podczas urlopu wielu z nas zapomina o tym, aby właściwie ochronić skórę przed słońcem. Dlaczego jest to takie istotne? Kiedy przyjrzymy się bliżej temu, w jaki sposób słońce oddziałuje na skórę, okazuje się że poparzenia to tylko wierzchołek góry lodowej. Promieniowanie słoneczne w nadmiarze może powodować osłabienie elastyczności skóry oraz prowadzić do powstawania przebarwień oraz zmian naczyniowych. Promieniowanie dociera również do głębszych warstw skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i przyspieszając starzenie się skory (tzw. fotoaging). Biorąc pod uwagę tak szeroki zakres negatywnych czynników, warto zadbać o właściwą ochronę skóry poprzez stosowanie filtrów, noszenie kapeluszy osłaniających twarz oraz unikanie długotrwałego pobytu na słońcu.

Nawet jeśli pamiętamy o stosowaniu filtrów, nasza skóra nadal może ulec poparzeniu. Wielu z nas zapomina o tym, że filtry mają ograniczony czas działania i należy aplikować je na skórę nawet co około dwie godziny. Powszechnym błędem jest też korzystanie z kremów o zbyt niskim filtrze, który nie zapewnia wystarczającej ochrony w sezonie letnim. Efektem takiego postępowania może być mocno zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk skóra.

Jak pielęgnować skórę dotkniętą oparzeniem słonecznym?

Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej ukryć się przed słońcem i unikać go do czasu, aż skóra zregeneruje się. Jeśli nie jest to możliwe, staraj się zakrywać poparzone obszary skóry lekkimi tkaninami w jasnych kolorach. Niezwykle istotne jest chłodzenie skóry np. zimną wodą, która przyniesie natychmiastową ulgę. W celu szybszej regeneracji skóry pomocne są też specjalne preparaty na oparzenia np. z dodatkiem pantenolu, alantoiny lub aloesu. Doskonale sprawdzają się np. lekkie kosmetyki w formie pianki, które pozwalają skórze oddychać oraz umożliwiają oddawanie ciepła. Błędem jest natomiast używanie ciężkich kremów natłuszczających na poparzoną skórę. Wbrew pozorom utrudniają one regenerację, ponieważ tworzą warstwę która nie poz

Bolesne oparzenia mogą zepsuć cały urlop i mają bardzo destrukcyjny wpływ na wygląd skóry. Pamiętając o właściwej pielęgnacji, możemy uchronić się przed tego rodzaju nieprzyjemnymi konsekwencjami!