fbpx

Poparzenia słoneczne. Jak pielęgnować skórę dotkniętą oparzeniem wskutek długiej ekspozycji na słońce?

młoda kobieta

Marzymy o pięknie opalonej skórze, która byłaby namacalnym dowodem na to, że spędziliśmy owocnie swój urlop. Niestety powinniśmy pamiętać o tym, że zbyt długa ekspozycja na słońce nie jest korzystna dla zdrowia skóry. Wystarczy odrobinę przesadzić z opalaniem, aby nabawić się bolesnych i niezbyt estetycznych oparzeń. W poniższym artykule podpowiadamy, jak pielęgnować skórę po oparzeniu słonecznym.

Wpływ słońca na skórę

Ciesząc się chwilami beztroski podczas urlopu wielu z nas zapomina o tym, aby właściwie ochronić skórę przed słońcem. Dlaczego jest to takie istotne? Kiedy przyjrzymy się bliżej temu, w jaki sposób słońce oddziałuje na skórę, okazuje się że poparzenia to tylko wierzchołek góry lodowej. Promieniowanie słoneczne w nadmiarze może powodować osłabienie elastyczności skóry oraz prowadzić do powstawania przebarwień oraz zmian naczyniowych. Promieniowanie dociera również do głębszych warstw skóry, uszkadzając włókna kolagenowe i przyspieszając starzenie się skory (tzw. fotoaging). Biorąc pod uwagę tak szeroki zakres negatywnych czynników, warto zadbać o właściwą ochronę skóry poprzez stosowanie filtrów, noszenie kapeluszy osłaniających twarz oraz unikanie długotrwałego pobytu na słońcu.

Nawet jeśli pamiętamy o stosowaniu filtrów, nasza skóra nadal może ulec poparzeniu. Wielu z nas zapomina o tym, że filtry mają ograniczony czas działania i należy aplikować je na skórę nawet co około dwie godziny. Powszechnym błędem jest też korzystanie z kremów o zbyt niskim filtrze, który nie zapewnia wystarczającej ochrony w sezonie letnim. Efektem takiego postępowania może być mocno zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk skóra.

Jak pielęgnować skórę dotkniętą oparzeniem słonecznym?

Bardzo ważne jest, aby jak najszybciej ukryć się przed słońcem i unikać go do czasu, aż skóra zregeneruje się. Jeśli nie jest to możliwe, staraj się zakrywać poparzone obszary skóry lekkimi tkaninami w jasnych kolorach. Niezwykle istotne jest chłodzenie skóry np. zimną wodą, która przyniesie natychmiastową ulgę. W celu szybszej regeneracji skóry pomocne są też specjalne preparaty na oparzenia np. z dodatkiem pantenolu, alantoiny lub aloesu. Doskonale sprawdzają się np. lekkie kosmetyki w formie pianki, które pozwalają skórze oddychać oraz umożliwiają oddawanie ciepła. Błędem jest natomiast używanie ciężkich kremów natłuszczających na poparzoną skórę.

Bolesne oparzenia mogą zepsuć cały urlop i mają bardzo destrukcyjny wpływ na wygląd skóry. Pamiętając o właściwej pielęgnacji, możemy uchronić się przed tego rodzaju nieprzyjemnymi konsekwencjami!

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk