blizny przerosłe

Bezbolesne usuwanie blizn przerosłych

W Klinice Projekt Skóra oferujemy szeroki wachlarz możliwości leczenia blizn przerosłych. Dostosowujemy rodzaj leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta, który zgłasza się do nas ze swoim problemem.

Blizny przerosłe powstają w wyniku nieprawidłowego gojenia się ran. To twarde i wypukłe zmiany, które mogą ograniczać ruchomość i elastyczność przylegających do nich tkanek. Nie są groźne dla zdrowia, ale mogą wpływać negatywnie na jakość życia.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę
peelingi

Czas trwania

15 – 30 min

peelingi

Ilość powtórzeń

3 – 6

peelingi

Cena

500 – 1 500 PLN*

*Aktualne ceny znajdują się w Cenniku. Opublikowana cena nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego

CIESZ SIĘ PIĘKNYM piękną twarzą bez blizn przerosłych

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z
zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, by Twoja skóra stała się piękniejsza i zdrowsza.

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA i usuwania blizn przerośniętych

Jak można rozpoznać blizny przerosłe?

Przede wszystkim o bliźnie przerosłej świadczy obecność wyraźnie wypukłej zmiany na skórze w obrębie wygojonej rany. Cechą charakterystyczną jest jej twarda struktura, która wpływa na ruchomość otaczających ją tkanek, gdyż znacznie ogranicza ich elastyczność.

O tworzeniu się blizny przerosłej może świadczyć pojawienie się czerwonej zmiany w miejscu zranienia oraz świąd odczuwalny w bezpośrednim jej otoczeniu. Swędzenie może się utrzymywać przez cały okres gojenia, a nawet już po tym, jak wytworzy się blizna przerostowa.

Czym jest blizna?

Blizna to ślad po zranieniu i przerwaniu ciągłości skóry, który staje się końcowym etapem naturalnego procesu naprawy tkanek. Powstaje ona w miejscu zranienia lub innego uszkodzenia skóry.

W rzeczy samej, blizna jest to tkanka łączna, powstająca w procesie gojenia, zastępująca tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę, która zarówno wypełnia miejsce ubytku, jak i umożliwia gojenie ran, gdyż proces ten jednocześnie zapobiega infekcjom.

Warto jest wiedzieć, że mniej lub bardziej widoczne blizny pozostawia na skórze każda rana. Bez nich, mogą zagoić się jedynie uszkodzenia w zakresie powierzchownych warstw skóry. Jednakże, o charakterze tworzenia się blizny decyduje struktura kolagenu. Po okresie oczyszczania rany, dochodzi bowiem do wnikania naczyń krwionośnych, a następnie odkładania się jego włókien, które początkowo są ułożone w sposób chaotyczny potem już w sposób uporządkowany. Na zblednięcie blizny i zmniejszenie lub ustąpienie intensywności pierwotnego jej zabarwienia, czeka się nawet przez kilka lat.

Czym jest blizna przerosła?

Pierwsze doniesienia o przerostowych bliznach skórnych i bliznowcach sięgają X wieku i pochodzą z Nigerii. Twórcą terminu keloid, czyli inaczej bliznowiec był Alibert, który w 1816 roku porównywał tę zmianę skórną do szczypiec kraba, wywodząc tę nazwę od greckiego słowa khele. To właśnie on po raz pierwszy przedstawił przypadek bliznowca w 1806 roku, na kongresie medycznym w Paryżu.

Blizna przerosła, to blizna w której występuje nadmiar kolagenu, wypychającego skórę na zewnątrz. Blizny takie, są często czerwone i mają taką wielkości jak uraz, wskutek którego powstały, w przeciwieństwie do keloidów, w których blizna jest znacznie większa niż uraz, i może rosnąć jeszcze długo po zagojeniu rany. Dawniej uważano, że blizny przerosłe i keloidy to to samo, jednak obecnie dokładna ocena pozwala odróżnić te dwie zmiany od siebie. Bliznowiec jest to bowiem rodzaj patologicznego gojenia się skóry a jego tkanki charakteryzują się niekontrolowanym rozrostem poza granice rany.

W jaki sposób dochodzi do ich powstania?

Proces gojenia rany składa się z kilku następujących po sobie etapów. Pierwszy z nich, nazywamy fazą reakcji zapalnej, w którym rana wypełnia się skrzepem krwi – swoistym biologicznym opatrunkiem, który chroni ją przed wnikaniem drobnoustrojów. W drugiej fazie, komórki ulegają przekształceniu w fibroblasty. W przypadku prawidłowego procesu gojenia, na powierzchni zranionej skóry pojawia się blizna, która powstaje na skutek wnikania naczyń krwionośnych oraz odkładania włókien kolagenu. Podczas trzeciej fazy, modelowania i przebudowy, blizna staje się miękka i blednie.

Jednakże w przypadku niektórych zmian nie dochodzi do prawidłowego procesu gojenia i powstają wówczas tzw blizny przerostowe. Taka blizna staje się przerosła lub rozrasta się w niekontrolowany sposób, zwykle stając się czerwona, zgrubiała, twarda i wypukła. Ogranicza ona elastyczność otaczających tkanek, dając bardzo nieestetyczny wygląd. Blizny te, tworzą się częściej u osób młodych, u których produkcja kolagenu jest większa oraz w miejscach, gdzie skóra jest często naciągana. Zdarza się, że takie blizny są również przyczyną bólu, nieprzyjemnego odczucia ciągnięcia skóry oraz ograniczenia ruchomości danej okolicy ciała. Mogą także upośledzać funkcje stawów przez tworzące się przykurcze lub prowadzić do deformacji kości, co zdarza się zwłaszcza u dzieci.

Dlaczego powstają?

Nieodzownym warunkiem powstania blizny przerostowej czy bliznowca jest przerwanie ciągłości skóry. Natomiast, przyczyna formowania się blizn przerostowych i bliznowców nie jest znana. W początkowym okresie wszystkie blizny wyglądają prawidłowo.
Z całą pewnością jednak, ryzyko rozwoju blizny przerostowej lub bliznowca wzrasta, gdy gojeniu rany towarzyszy infekcja lub gdy rana zeszyta jest pod dużym napięciem. Ponadto, często dochodzi do przerostu blizn u młodych osób ze względu na intensywnie zachodzące procesy regeneracyjne.

Oprócz tego, istnieje wiele czynników, które wpływają na wygląd blizny i proces bliznowacenia. Zalicza się do nich:
⚬ stan zdrowia
⚬ predyspozycje genetyczne pacjenta,
⚬ kształt i lokalizację blizny,
⚬ jej położenie w stosunku do naturalnych linii ciała.
⚬ długość, krwawienie, ucisk,przebieg gojenia rany,
⚬ ilość i rodzaj zastosowanych szwów.

Ponadto, do czynników zwiększających ryzyko powstania blizn przerostowych należą:
⚬ urazy;
⚬ operacje lub zabiegi chirurgiczne;
⚬ oparzenia.

Miejscami predysponowanymi do rozwoju blizn przerostowych są: uszy, policzki, brzeg żuchwy, broda, dolna połowa twarzy, szyja, dekolt, okolica mostka, górna część klatki piersiowej, kark, barki, ramiona, przedramiona oraz górna część pleców. Natomiast bliznowce, rzadko występują w okolicach górnej części twarzy, otoczki brodawki sutkowej, narządów rodnych i w obrębie kończyn dolnych, a także na skórze powiek, stóp i dłoni oraz na błonach śluzowych.

Rodzaje blizn

Wyróżnia się kilka rodzajów blizn:
⚬ blizny niedojrzałe, są czerwone i lekko wypukłe,
blizny zanikowe, polegają one na obecności zagłębień w skórze. Najczęściej powstają jako wynik stanu zapalnego w przebiegu trądziku, ospy wietrznej i innych.
⚬ dojrzałe, są płaskie, miękkie w dotyku i elastyczne, a ich odcień jest jaśniejszy od skóry.
blizny przerostowe są czerwone i pogrubiałe, zbudowane z tkanki łącznej włóknistej; wystają nad powierzchnią skóry.
keloidy czyli guzy łącznotkankowe powstają w wyniku nieprawidłowej reakcji skóry na uraz. Tworzą się w wyniku nadprodukcji kolagenu i przekraczają granicę rany. Keloidy są twarde i włókniste w kolorze sino-czerwonym i mają nieregularny lub podłużny kształt.

W jaki sposób odbywa się leczenie blizn przerosłych?

Blizny te często wymagają leczenia przez lekarzy medycyny estetycznej. W usuwaniu blizn przerostowych, sprawdza się wiele różnych zabiegów, takich jak:
dermatochirurgia – wycięcie blizny i ponowne zeszycie. Leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu blizny przerostowej początkowo poprawia jej wygląd, jednak w dużym stopniu powoduje nawrót. Jeżeli nie nastąpi on po dwóch latach od wycięcia , uważa się ją za całkowicie wyleczoną. W przypadku bliznowców, leczenie chirurgiczne nie jest zalecane z powodu znacznego ryzyka jeszcze większego rozrostu.

W zakresie leczenia chirurgicznego blizn przerosłych stosuje się również operacje plastyczne z przesunięciem płatów skórnych
ostrzykiwanie sterydami lub stosowanie opatrunków okluzyjnych ze sterydami. Sterydy stosuje się w leczeniu bliznowców i blizn przerostowych od 1960 roku. W wyniku ich stosowania, blizna staje się bardziej miękka i obniża się do poziomu powierzchni skóry. Skuteczność terapii sterydowej dochodzi do 95 proc. Kortykosterydy podaje się miejscowo w postaci wstrzyknięć, a najczęściej wykorzystywanym preparatem jest Kenalog. Stosowanie sterydów może jednak przyczynić się do powstawania miejscowych objawów ubocznych, takich jak: zanik i ścieńczenie skóry, przebarwienia , zmiany zanikowe skóry, rozrost naczyń krwionośny i teleangiektazje oraz zahamowane gojenie się rany. Innym, zbliżonym zabiegiem, jest ostrzykiwanie zmian przerosłych triamcinolonem – lekiem z grupy steroidów,
peeling chemiczny polega na naniesieniu na skórę odpowiednich substancji, prowadzących do złuszczenia zewnętrznych warstw naskórka, pobudzających przebudowę kolagenu i elastyny, najczęściej kwasów glikolowego i trójchlorooctowgo,
laseroterapia. Po raz pierwszy zastosowanie laseroterapii w leczeniu bliznowców i blizn przerostowych zostało opisane przez Alfelberga w 1984 roku. Najskuteczniejszy w tej roli okazuje się być laser węglowotlenowy CO2. Wiązka promieni laserowych działa hamująco na produkcję kolagenu, zaburzając jego metabolizm i syntezę z fibroblastów w obrębie tkanek bliznowatych, powodując wzrost enzymu rozkładającego kolagen oraz nasilenie procesu rozpadu kolagenu, co daje uczucie zmniejszenia napięcia tkanek.

Zabiegi laserem pozwalają na przebudowę blizny i doprowadzenie do jej przejścia w fazę lepiej unaczynioną. Doskonałe efekty laseroterapią można uzyskać w leczeniu blizn przerostowych po trądziku. Uzyskujemy dzięki niej, wyrównanie powierzchni skóry, koloru oraz usunięcie przebarwień. Natomiast laser naczyniowy może być przydatny w leczeniu bliznowców rosnących i czerwonych.
Mezoterapia – w zabiegu tym, poprzez delikatne wkłucia podajemy do blizny substancję silnie stymulującą wytwarzanie kolagenu. W bliznach zanikowych jest to doskonały sposób na pobudzenie przebudowy blizny w pożądanym kierunku,
Leczenie blizn fibryną bogatopłytkową – zabieg mezoterapii z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej polega na podskórnej iniekcji tego składnika w miejscu blizny. Wykorzystany preparat zostaje tuż przed zabiegiem wyizolowany z krwi pacjenta, dzięki czemu zawiera wiele substancji, takich jak czynniki wzrostu, płytki krwi oraz komórki macierzyste, stymulujące skórę do regeneracji i rewitalizacji,
Kriochirurgia – metoda polegająca na niszczeniu tkanek poprzez miejscowe działanie niskiej temperatury,
Presoterapia polega na leczeniu zmian bliznowatych uciskiem. W tym celu stosuje się różnego rodzaju mankiety uciskowe, ubrania kompresyjne i klipsy. Presoterapia znana jest od 1835 roku, jednak szerokie zastosowanie znalazła dopiero w początkach lat 70.

Usuwanie blizn przerośniętych
w Warszawie

Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem. Korzystamy z zaawansowanych i sprawdzonych technologii medycznych, abyś cieszyła się skórą bez niedoskonałości.

blizny przerostowe warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl