łupież

leczenie problemu z łupieżem

Niestety łupież jest łatwo zauważalny i może przyczyniać się utraty komfortu oraz pewności siebie, gdy zostanie przez kogoś zauważony. Pamiętajmy też, że to nie jest kwestia tylko estetyki i łupież jest chorobą, która wpływa na kondycję skóry głowy. Wymaga zatem leczenia. Specjaliści z Kliniki Projekt Skóra z Warszawy wiedzą, co zrobić, żeby problem łupieżu został zażegnany!

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w problemie z łupieżem

łupież tłusty
łupież biały

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA łupieżu

konsultacja wenerologiczna zmiana na prąciu

Konsultacja dermatologiczna

Na czym polega badanie trychologiczne skóry głowy

Badanie trychoskopowe

badanie z analizą tricholab warszawa

Badanie z analizą tricholab

Zabieg next PRP warszawa

Zabieg next PRP

Terapia peptydowa dr Cyj

Terapia peptydowa dr Cyj

Jakimi sposobami leczy się łupież?

W zależności od obrazu klinicznego bazuje się głównie na leczeniu miejscowym oraz zmianie przyzwyczajeń pielęgnacyjnych. Kluczowe jest zdiagnozowanie rodzaju łupieżu, z jakim zgłasza się Pacjent i indywidualne dobranie terapii. Łupież suchy jest tą łagodniejszą odmianą choroby i zwykle wsytarcza zastosowanie szamponu przeciwłupiżowego w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją. Natomiast w przypadku zdiagnozowania łupieżu tłustego może pojawić się konieczność przepisania przez lekarza doustnych preparatów przeciwgrzybicznych oraz adekwatnych maści i kremów.

Zdarza się, że przyczyną występowania łupieżu są choroby, takie jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca. Wtedy wraz z podjęciem terapii równocześnie pozbędziesz się problemu łupieżu.

Czym jest łupież?

Łupież to często spotykana choroba skóry, przeważnie głowy. Może być spowodowany przyspieszonym podziałem komórek naskórka, jednak najczęstszą przyczyną jego powstawania jest zbyt duże namnażanie grzyba o nazwie Malassezia. Jest on częścią naszego mikrobiomu i przebywa naturalnie na skórze głowy.

Łupież pojawia się u minimum 50 proc. populacji, częściej u mężczyzn ze względu na większą aktywność hormonów produkujących sebum. Najczęściej chorują na niego ludzie młodzi ok. 20 roku życia.
Pojawienie się łupieżu zwykle związane jest z przyspieszonym podziałem komórek naskórka na owłosionej skórze głowy, co w konsekwencji powoduje zbyt szybkie złuszczanie się. Jego podstawowym objawem jest biały pył, dość łatwo zauważalny na włosach.

W normalnych warunkach złuszczanie się martwych komórek naskórka zachodzi w cyklu 28-dniowym, dziennie złuszcza się 0,005-0,5 g komórek warstwy rogowej. W ich miejsce pojawiają się nowe, a wymiana jest niewidoczna.

W przypadku łupieżu cykl ten skraca się do okresu 7-21 dni, a nowo powstałe komórki często ulegają złuszczeniu jeszcze przed obumarciem. Z tego właśnie powodu na skórze chorego pojawiają się białe płatki bądź łuski, a niekiedy silny świąd i zaczerwienienie skóry.

Co jest powodem łupieżu?

Główną przyczyną powstawania łupieżu jest nadmierny rozrost grzyba Malassezia. Pomimo, iż występuje on naturalnie na naszej skórze głowy, pewne czynniki mogą wywołać jego namnożenie. Należą do nich m.in: podrażnienia skóry głowy, stres, zaburzenia hormonalne i immunologiczne, nieodpowiednia dieta, a także nadprodukcja łoju. Na skórze z łupieżem drożdżaki Malassezia mnożą się 10-krotnie, zaburzając równowagę mikrobiomu. Grzyb ten żywi się trójglicerydami obecnymi na skórze głowy ingerując w ten sposób w strukturę lipidów. Uwolnione wówczas kwasy tłuszczowe zaczynają podrażniać skórę, czego skutkiem jest nadmierne łuszczenie się i stan zapalny.

Innym czynnikiem, który może wyzwalać wystąpienie łupieżu jest nieprawidłowa higiena skóry głowy i włosów. Może się do tego przyczynić: przesuszanie skóry głowy suszarką, zbyt mała częstotliwość mycia włosów oraz nieprawidłowe lub niedokładnie spłukiwane, kosmetyki. Ponadto na rozwój łupieżu wpływa wzmożona aktywność gruczołów łojowych, prowadząca najczęściej do łojotoku. Pojawia się on również u osób przemęczonych, zestresowanych i źle się odżywiających, szczególnie spożywających duże ilości tłuszczów nasyconych oraz cukru.

Również sprzyjającymi warunkami do rozwoju grzybów Malasseziazaburzenia pH skóry głowy i jej podrażnienie. Dodatkowo obecności łupieżu sprzyja łuszczyca, a także atopowe i łojotokowe zapalenie skóry. Z całą pewnością choroba ta związana jest też z uwarunkowaniami genetycznymi.

Generalnie łupież występuje przy braku równowagi 3 czynników, takich jak:
⚬ modyfikacja składu sebum,
⚬ niezrównoważony mikrobiom, brak równowagi mikrobiomu,
⚬ upośledzenie funkcji bariery naskórkowej.

Na skłonność do łupieżu, bądź zaostrzenie jego objawów, wpływ mają następujące czynniki wewnętrzne i zewnętrzne:
⚬ osłabienie układu odpornościowego, przemęczenie,
⚬ nadmierne pocenie się,
⚬ zaburzenia hormonalne i wpływ androgenów na pracę gruczołów łojowych,
⚬ przetłuszczanie się skóry,
⚬ brak higieny osobistej,
⚬ stres emocjonalny,
⚬ niewłaściwe odżywianie, nadmierne spożycie cukru i tłuszczów nasyconych, dieta uboga w cynk i witaminy z grupy B,
nieodpowiednia pielęgnacja włosów,
⚬ klimat, łupież nasila się zimą, ponieważ sprzyja mu przegrzewania skóry.

Rodzaje łupieżu

Łupież suchy
Objawem łupieżu suchego są sypiące się białe płatki o nieregularnych kształtach. Są one lekkie i nieposklejane, a także łatwo odrywają się od skóry i włosów. Białemu pyłowi może towarzyszyć świąd i wzmożone wypadanie włosów. Sposób na łupież suchy to stosowanie specjalistycznych szamponów przeciwłupieżowych odpowiednio dobranych do typu skóry.

Łupież tłusty
Łupież tłusty charakteryzuje się większymi, tłustymi płatami o żółtym zabarwieniu. Nieleczony powoduje trwałe łysienie. Występuje najczęściej w połączeniu z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, a jego leczenie jest zdecydowanie trudniejsze. Często pojawia się u osób w okresie dojrzewania, gdy produkcja łoju jest znacznie nasilona. Żółte łuski naskórka zlepiają się ze sobą i mocno przylegają do skóry. Grzyby odżywiają się lipidami występującymi w sebum. W wyniku procesów metabolicznych przekształcają one trójglicerydy w kwasy tłuszczowe, które wydalone stanowią silny alergen dla skóry i wywołują jej reakcje zapalne.

Zapewne wiele osób zastanawia się, co będzie najbardziej skuteczne na łupież tłusty. Otóż, aby skutecznie pozbyć się łupieżu łojotokowego najlepiej skonsultować się z lekarzem, gdyż należy zastosować specjalistyczne preparaty grzybobójcze np. siarczek selenu, pirokton olaminy oraz wyhamowujące nadmierną aktywność gruczołów łojowych, jak chociażby kwas salicylowy. Warto wiedzieć, iż łupież i łojotok zmniejszają się w miarę postępującego łysienia.

Łupież pstry
Łupież pstry również wywoływany jest drożdżakami, które w jego przypadku powodują zaburzenia w pigmentacji skóry. Objawami łupieżu pstrego są delikatnie złuszczające się plamy na ciele o różnorodnym zabarwieniu. Mogą być one białe, różowe, czerwone, a nawet intensywnie brązowe. Czasami zajmują tylko fragmenty skóry, a niekiedy pokrywają większość jej powierzchni. Łupież pstry nie występuje na skórze głowy, ale pojawia się na tułowiu, kończynach górnych, okolicach zgięć stawów i rzadziej szyi i twarzy. Ponadto u osób chorych na łupież pstry skóra staje się szorstka i swędzi. Nieleczone schorzenie może powodować nieestetyczne przebarwienia. Jego leczenie wymaga specjalistycznej kuracji u dermatologa.

Łupież rumieniowy

Łupież rumieniowy charakteryzuje się zmianami rumieniowymi w okolicy fałdów skóry, takich jak: pachwiny, pachy, przestrzenie międzypalcowe stóp, wywoływanymi przez bakterie maczugowce o łacińskiej nazwie Corynebacterium minutissimum, które w mniejszych ilościach fizjologicznie przebywają na skórze człowieka. W pewnych warunkach, takich jak nadmierna potliwość pacjenta, cukrzyca czy pojawiająca się u niego otyłość, rozmnażają się i wnikają do warstwy rogowej naskórka.

Szacuje się, że łupież rumieniowy pojawią się u 20 proc. populacji, zwłaszcza starszych mężczyzn. Typowym jego objawem jest czerwonobrązowa plama z niewielkim złuszczaniu na powierzchni oraz intensywny świąd. Zmiany pojawiają się się w okolicach pachwinowych i wewnętrznych powierzchni ud, rzadziej w dołach pachowych czy przestrzeniach międzypalcowych stóp oraz okolicy moszny.

Łupież różowy Giberta
Łupież różowy Giberta również nie występuje na głowie. Jego głównym objawem jest łuszczący się naskórek, który doprowadza do powstawania plam. Pojawia się on początkowo w postaci tzw. blaszki macierzystej, która umiejscawia się na klatce piersiowej. Jest to okrągła, różowa plamka, swędząca i łuszcząca się na brzegach. Po pewnym czasie powstają kolejne plamy, następnie zmiany rozlewają się na całej powierzchni ciała. Prawdopodobnie jest to choroba o podłożu wirusowym wywoływana przez wirus opryszczki typu 7 – HHV7.

Osoby, które zastanawiają się jak pozbyć się łupieżu Gilberta zapewne ucieszy informacja, że choroba mija samoistnie po maksymalnie dwóch miesiącach.

Łupież biały
Łupież biały występuje głównie u dzieci i ludzi młodych. Charakteryzuje się obecnością białych, dobrze odgraniczonych ognisk. Zmiany te najczęściej umiejscawiają się na twarzy, dłoniach i ramionach. Na łupież biały narażone są przede wszystkim dzieci, młodzież i młodzi dorośli – częściej chłopcy i mężczyźni.

Łupież azbestow
Łupież azbestowy jest rodzajem łupieżu tłustego, o bardzo grubych, trudnych do usunięcia łuskach obejmujących włos. Przy próbie zdjęcia ulegają one obłamywaniu i rozdzielają się na drobne blaszki, podobnie jak azbest, stąd pojawiła się jego nazwa. Objawy tego łupieżu często bywają mylone z łuszczycą.

Czy łupieżem można się zarazić?

Wszystkie grzybice są chorobami zakaźnymi, a do powstawania łupieżu przyczynia się przede wszystkim grzyb Malassezia. Najczęściej zarazić się nim można przez wspólne używanie grzebieni, szczotek do włosów, nakryć głowy czy spaniu na jednej poduszce.

Jak wyleczyć łupież?

Do leczenia łupieżu suchego używane są: szampony, lotiony oraz emulsje o działaniu przeciwłupieżowym, zawierające substancje aktywne, takie jak: pirytonian magnezu, kwas salicylowy, siarczek selenu, klimbazol czy cynk. Natomiast leczenie łupieżu tłustego, powinno opierać się stosowaniu preparatów keratolitycznych, cytostatycznych oraz przeciwgrzybiczych. Leczenie ogólne jest zarezerwowane jedynie dla ciężkich postaci łupieżu tłustego. W jego wypadku bardzo ważna jest szybka ingerencja, ponieważ łupież tłusty doprowadza do łojotokowego zapalenia skóry oraz trwałego łysienia. W tym przypadku stosuje się trzy główne grupy preparatów:
⚬ preparaty grzybobójcze,
⚬ preparaty przeciwłojotokowe, które ograniczają ilość sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe,
⚬ preparaty keratolityczne– pomagają pozbyć się nadmiaru złuszczonego naskórka.

Innym ważnym aspektem w leczeniu łupieżu jest unikanie stresu, używek oraz aktywność fizyczna. Bardzo korzystne może być również przeprowadzenie serii zabiegów opartych na działaniu wysokiej jakości olejków eterycznych, zazwyczaj pozyskiwanych z upraw organicznych. Połączone z masażem relaksacyjnym, który koi zakończenia nerwowe wprawiają one chorego w relaks.

Dieta na łupież

Do powstawania bądź nasilania objawów łupieżu przyczyniają się głównie cukry proste, które są doskonałą pożywką dla grzybów oraz produkty przetworzone, które zwiększają podrażnienia i stany zapalne na skórze.

Dieta przeciwłupieżowa powinna skupić się na ograniczeniu spożywania produktów małowartościowych oraz zawierać produkty bogate w: cynk, selen, krzem, żelazo, wapń, magnez, fosfor i potas, a także bogata w witaminy z grupy B, witaminy A E i F oraz produkty zawierające kwasy omega – 3, takie jak awokado, ryby, oleje, słonecznik, siemię lniane. Istotne jest także picie większej ilości wody.

Profilaktyka

Po wyleczeniu często dochodzi do nawrotów łupieżu. Aby tego uniknąć, warto już wcześniej zastosować działania profilaktyczne. Są nimi:
⚬ regularne mycie włosów,
⚬ częste szczotkowanie włosów delikatną szczotką,
⚬ rzadsze używanie kosmetyków do stylizacji,
⚬ nienadużywanie suszarki,
⚬ masaż skóry głowy,
⚬ ekspozycja na słońce,
⚬ unikanie stresu,
⚬ właściwa dieta.

Jeśli zaniedbamy kwestię usunięcia łupieżu, może się on przerodzić w znacznie poważniejsze schorzenia. W przypadku łupieżu tłustego może spowodować łojotokowe zapalenie skóry. Należy zdawać sobie sprawę, iż zarówno łupież tłusty, jak i łojotokowe zapalenie skóry prowadzą do trwałego wyłysienia. Jednakże po 50. roku życia zmniejsza się tendencja do łupieżu. Zwykle u kobiet dzieje się tak na skutek menopauzy; zmienia się bowiem wówczas skład lipidów w skórze i staje się ona bardziej odporna na działanie drożdżaków.

Leczenie łupieżu
w Warszawie

Łupież to uporczywy problem, którego źródłem jest zaburzenie mikrobiomu skóry głowy. Aby raz na zawsze pozbyć się łusek widocznych we włosach i na ubraniu, trzeba sięgnąć po niezawodne metody. Projekt Skóra oferuje profesjonalne leczenie łupieżu u dermatologa.

czy łupieżem można się zarazić
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl