fbpx

Czy skóra uzależnia się od botoksu?

czy skóra uzależnia się od botoksu

Botoks (oryginalna pisownia botox) to doskonały sposób na pozbycie się niechcianych zmarszczek mimicznych. Istnieje jednak obiegowa opinia, że osoby które poddają się zabiegowi toksyną botulinową będą musiały powtarzać zabieg przez całe życie, bo skóra ludzka ma skłonność do uzależnienia się od tej substancji. Wiele pacjentek obawia się również, że po ustąpieniu działania botoksu ich zmarszczki zrobią się głębsze, a kondycja twarzy okaże się gorsza niż była przed zabiegiem. Jaka jest więc prawda? Czy rzeczywiście musimy obawiać się negatywnych zmian na twarzy po zakończeniu działania preparatu?

Jak działa botoks?

Botoks jest to neurotoksyna, która rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Blokuje ona czasowo impulsy nerwowe, które powodują skurcze na twarzy. Relaksuje mięśnie i zmusza je do pozostawiania w odpowiedniej pozycji, przez co zapobiega powstawaniu kurzych łapek i lwiej zmarszczki u osób nawykowo mrużących oczy, często śmiejących się czy łatwo marszczących czoło.

W medycynie estetycznej toksyna botulinowa służy do odmłodzenia wyglądu i redukcji drobnych zmarszczek. Jest idealną kuracją dla osób z bogatą mimiką, daje efekt zmiękczenia rysów, a ostatecznie odmłodzenia i ujędrnienia twarzy.

Na jakie okolice można stosować botoks?

Największą popularnością cieszą się zabiegi podawania botoksu na twarz i w celu likwidacji zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki, zmarszczki palacza i lwia zmarszczka. Dużą skutecznością odznacza się również podawanie botoksu na poprzeczne zmarszczki na czole, zmarszczki dolnej powieki oka oraz, aby podnieść opadające kąciki ust i opadające powieki. Preparatu można także używać do podniesienia linii brwi, aby nadać im młody wygląd i złagodzić wyraz oczu.

Jak długo utrzymuje się efekt po zabiegu?

Długość utrzymania się odmładzającego efektu po podaniu botoksu zależy od osobistych predyspozycji skóry, a toksyna botulinowa działa u każdego inaczej. Najczęściej rezultat zabiegu utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, potem działanie preparatu stopniowo zanika. Po około 4-6 miesiącach po zabiegu u pacjenta powoli powraca pełna mimika twarzy, zaś mięśnie znów wykonują swoją zwykłą pracę, powodując powstawanie zmarszczek mimicznych.

Skóra a botoks. Czy skóra może uzależnić się od toksyny botulinowej?

Skóra nie uzależnia się w żaden sposób od toksyny botulinowej. Wprost przeciwnie! Po zakończeniu działania preparatu wygląda nawet lepiej. Powodem jest fakt, iż przez kilka miesięcy nie pracuje ona intensywnie i nie kurczy się, w związku z tym odpoczywa. 

W trakcie czasu działania botoksu skóra i mięśnie regenerują się, zachowując swoją naturalną jędrność, ale nie dochodzi do ich nadmiernego rozluźnienia, dlatego toksyna botulinowa stanowi wręcz profilaktykę przeciwzmarszczkową. Ponieważ gdy czoło mniej się marszczy, powstaje mniej zmarszczek, a te, które już się pojawiły, nie utrwalają się tak bardzo, jak przy normalnej pracy mięśni. Dlatego też, po zakończonym zabiegu, jej kondycja jest znacznie lepsza, choć jego efekt ustaje. Chcąc go utrzymać dłużej, musimy zabieg powtórzyć. 

Czy botoks rozleniwia mięśnie?

Regularne podawanie botoksu faktycznie osłabia je, jednak nie powoduje utraty ich zdolności do kurczenia się. Im dłuższy czas regularnie wykonywanych zabiegów toksyną botulinową, tym dłuższy za każdym razem powrót mięśni do swojej naturalnej aktywności. Nie ma jednak przymusu ciągłego stosowania botoksu.

Czy po zaprzestaniu zabiegów zmarszczki stają się głębsze? 

Po rezygnacji z zabiegów zmarszczki na pewno nie będą głębsze, a nawet zmniejszy się na pewien czas ich widoczność.

Jeśli nie powtórzymy zabiegu botoksem, twarz po prostu wróci do swojego poprzedniego wyglądu. Niekiedy może pojawić się u pacjenta wrażenie, iż twarz wygląda gorzej niż przed zabiegiem, ponieważ przez kilka miesięcy przyzwyczaił się on do oglądania efektu działania toksyny botulinowej.

3.6/5 - (68)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk