fbpx

Botoks cena — działanie, przeciwwskazania, zabieg

cena za zabieg botoksem

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania procedurami estetycznymi, które nie wymagają interwencji chirurgicznej. Wśród nich wyróżnia się zabiegi z wykorzystaniem botoksu. Jest to metoda ceniona za szybkie i efektywne niwelowanie zmarszczek mimicznych i odmłodzenia wyglądu. Toksyna botulinowa dzięki dostępności cenowej oraz różnorodności zastosowań pozwala na indywidualne dopasowanie terapii do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Ile kosztuje zabieg botoksem i od czego zależy cena niwelowania zmarszczek?

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa, znana powszechnie jako botoks, zyskała szerokie uznanie w medycynie estetycznej. Jej unikatowe właściwości sprawiają, że jest często stosowana w celu redukcji zmarszczek, ale nie tylko. Substancja działa przede wszystkim na zmarszczki mimiczne (m.in. kurze łapki, zmarszczki poprzeczne czoła, lwia zmarszczka), które są rezultatem powtarzalnych skurczów mięśni twarzy, następujących pod wpływem emocji. Zabiegi z wykorzystaniem botoksu wpływają na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, relaksację mięśni twarzy i wygładzenie skóry. Wyraźna redukcja zmarszczek po wstrzyknięciu toksyny botulinowej widoczna jest po kilku dniach od zabiegu.

W medycynie estetycznej botox wykorzystywany jest również do optycznego powiększenia ust (French Lip Flip), pozbycia się uśmiechu dziąsłowego, uniesienia opadających powiek, czy koniuszka nosa, oraz w leczeniu nadpotliwości, bruksizmu i przewlekłej migreny1.

Od czego zależy cena zabiegu z użyciem botoksu?

W zabiegach medycyny estetycznej mających na celu zmniejszenie widoczności zmarszczek, toksyna botulinowa cieszy się bardzo dużą popularnością. Wielu pacjentów interesują ceny zabiegów z botoksem, oraz to, od czego zależą różnice. Ostateczne koszty procedury związane są przede wszystkim z:

 • rodzajem preparatu,
 • ilością wykorzystanej toksyny botulinowej,
 • reputacją i doświadczeniem lekarzy,
 • dodatkowymi usługami,
 • lokalizacją kliniki.

Warto zaznaczyć, że cenniki dostępne na stronach klinik dotyczą często jedynie uśrednionej ilości preparatu i samej procedury wstrzyknięcia. Dlatego warto zapoznać się ze szczegółową ceną konkretnego zabiegu.

Rodzaje preparatów

Wyróżnia się siedem serotypów toksyny botulinowej oznaczonych od A do G. Typ A został dopuszczony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w 2002 roku jako preparat do leczenia zmarszczek. Obecnie na rynku znanych jest kilka rodzajów preparatów zawierających toksynę botulinową typu A. Każdy zabieg z ich wykorzystaniem nazywany jest jednak botoksem. Nazwa to pochodzi od pierwszego preparatu – Botox, który do dziś pozostaje najbardziej znanym produktem wykonanym na bazie toksyny botulinowej. Został on opracowany przez firmę Allergan z USA jako lek okulistyczny na bolesne skurcze mięśni twarzy.2

Wśród dostępnych w Polsce oraz zatwierdzonych przez Amerykańską Organizację Żywności i Leków preparatów, znajdują się między innymi:

 • Botox (firma Allergen),
 • Vistabel (firma Allergen),
 • Dysport (Ipsen Limited/Galderma),
 • Azzalure (Ipsen Limited/Galderma),
 • Bocouture (Merz),
 • Xeomin (Merz).

Należy pamiętać, że zastosowanie botoksu nowej generacji może wiązać się z wyższą ceną zabiegu.

Ilość botoksu do zabiegu

Botoks jest znany ze swojej skuteczności w redukowaniu zmarszczek i poprawie wyglądu skóry. Ilość toksyny botulinowej użytej podczas zabiegu powinna być precyzyjnie dostosowana do każdego pacjenta, co pozwala na uzyskanie zadowalającego efektu i zachowanie naturalnego wyglądu. Zbyt duża dawka rzadko stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjenta (w medycynie estetycznej stosuje się niewielkie ilości botuliny), ale z dużym prawdopodobieństwem zamieni twarz w nieruchomą maskę, dlatego warto wykonywać zabiegi w profesjonalnych klinikach.

Dawka botoksu mierzona jest w jednostkach, które są standardowym sposobem określania ilości leku potrzebnej do osiągnięcia efektu relaksacji mięśni, wpływa na cenę i rezultat zabiegu. Wśród czynników, które należy uwzględniać przy doborze odpowiedniej ilości jednostek botoksu wyróżnia się przede wszystkim:

 • indywidualne potrzeby i oczekiwania pacjenta,
 • obszar zabiegu,
 • wiek i typ skóry,
 • siła mięśni,
 • płeć,
 • częstotliwość zabiegów.

Warto wiedzieć, że preparaty z toksyną botulinową zawierają różne przeliczniki tzw. jednostek mysich MU, np. jedna ampułka Botoxu zawiera 100MU, podczas gdy ampułka Dysportu ma ich 500. Preparaty nie działają z jednakową siłą i różnią się m.in. wielkością cząsteczek. To oznacza, że przy doborze proporcji do zabiegu należy uwzględnić również rodzaj preparatu3.

Lokalizacja i renoma kliniki oraz doświadczenie lekarza wykonującego zabieg

Wiadomo, iż ceny usług medycznych w dużych miastach są wyższe niż w niewielkich miejscowościach. Ich poziom kształtuje się w zależności od doświadczenia zatrudnionego personelu, lokalizacji (bliżej lub dalej od centrum), standardów zapewnionych pacjentom oraz popularności. Z pewnością korzystanie z klinik o ustalonej reputacji i dłuższej obecności na rynku, zatrudniającej lekarzy uprawnionych do wykonywania iniekcji botoksu, zapewnia lepsze efekty, bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko powikłań.

Ilość usług towarzyszących

W cenie zabiegu często nie jest uwzględniona konsultacja lekarska, a podane koszty są jedynie orientacyjne, ponieważ o tym, który preparat zastosować, i w jakiej ilości, decyduje lekarz po konsultacji. Dodatkowo na koszt zabiegu może wpływać zastosowanie znieczulenia miejscowego. Dlatego ostateczna cena może różnić się od propozycji z cennika nawet o 20-30 proc. efekty botoksu,

Cena botoksu w poszczególnych partiach twarzy

Toksyna botulinowa, znana przede wszystkim ze swojej zdolności do wygładzania zmarszczek i odmładzania wyglądu twarzy, stosowana jest w różnych obszarach i problemach. Każdy zabieg botoksem wymaga indywidualnego podejścia i odpowiedniej ilości konkretnego preparatu, co wpływa na ostateczną cenę procedury.

Ceny wstrzykiwania botoksu zależą od obszaru i określonych potrzeb pacjenta:

 • zabieg na zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki – ok. 700 zł,
 • zabieg na lwią zmarszczkę – ok. 700 zł,
 • zabieg na zmarszczki poziome czoła, zmarszczki palacza – ok. 700-900 zł,
 • zabieg na zmarszczki królicze – ok. 500 zł,
 • French Lip Flip (botoks ust) – ok. 700 zł,
 • zabieg na uśmiech dziąsłowy (tzw. gummy smile) – ok. 800 zł,
 • leczenie bruksizmu – ok. 1300 – 1600 zł,
 • leczenie nadpotliwości – ok. 2000 – 2500 zł.

Przeciwwskazania do zabiegów z toksyną botulinową

Przystępne ceny zabiegów z botoksem i coraz większa dostępność sprawiają, że wiele osób decyduje się na zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych. Wybór odpowiedniej kliniki oraz konsultacja z doświadczonym specjalistą to niezwykle istotny aspekt wpływający na bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu. Botoks wymaga odpowiedzialnego podejścia, ponieważ istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić wykonanie zabiegu botoksem. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:

 • uczulenie lub nadwrażliwość na składniki preparatu,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
 • stany zapalne skóry w obszarze poddawanym zabiegowi,
 • infekcje ogólne,
 • niektóre choroby autoimmunologiczne,
 • nowotwory,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • stosowanie antybiotyków,
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Cena botoksu w Warszawie

Warszawa, jako największe miasto Polski, oferuje szeroki zakres usług w dziedzinie medycyny estetycznej, w tym zabiegi z użyciem botoxu. Ceny są różne w zależności od kliniki, doświadczenia specjalistów, używanych produktów, a także zakresu i ilość zabiegów.

Jednym z miejsc zajmujących się profesjonalną medycyną estetyczną, dermatologią i kosmetologią jest klinika Projekt Skóra, znana z wysokiej jakości usług i indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. W naszej klinice stosujemy się do obowiązujących standardów i przykładamy dużą wagę do wykorzystywanych preparatów i komfortu pacjentów. Projekt Skóra tworzy zespół doświadczonych specjalistów, którzy regularnie uczestniczą w szkoleniach i konferencjach, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i technikami w medycynie estetycznej.

Ceny botoksu w Projekt Skóra są uzasadnione jakością obsługi, precyzją wykonania zabiegów i gwarancją satysfakcji. Klinika oferuje konsultacje przedzabiegowe, podczas których lekarze omawiają z pacjentami ich oczekiwania i potrzeby, oraz mają możliwość weryfikacji, czy nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania do zastosowania botoksu. To zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i pozwala uzyskiwać zadowalające efekty zabiegów.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące cen zabiegów z botoksem.

Ile kosztuje botoks na całą twarz?

Koszt zabiegu botoksu na całą twarz zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju zmarszczek, preparatu i jego ilości, oraz samej kliniki. W Projekt Skóra w Warszawie podanie botoksu w 1 okolicę (np. kurze łapki) kosztuje ok. 700 zł, a w 3 okolice 1300 zł.

Czy są różne rodzaje botoksu?

Tak, istnieją różne rodzaje preparatu, w tym różne marki i formuły botoksu. Każdy rodzaj preparatu może mieć nieco inne zastosowania i efekty, dlatego ważna jest konsultacja lekarska przed zabiegiem.

Ile trzyma botoks za pierwszym razem?

Czas utrzymywania efektów botoksu po pierwszym zabiegu może być różny dla każdej osoby. Zazwyczaj efekty trwają od 3 do 6 miesięcy. Rodzaj preparatu i indywidualna reakcja pacjenta mogą wpływać na długość utrzymywania się efektów.

Ile kosztuje jedna dawka botoksu?

Cena jednej dawki botoksu zależy od ilości preparatu i ceny za jednostkę. Koszt jednej dawki może różnić się w zależności od określonej placówki. W klinice Projekt Skóra w Warszawie dawka wykorzystywana w redukcji zmarszczek w jednej okolicy kosztuje około 700 zł, (900 zł przy zastosowaniu botoksu nowej generacji).

Jak przedłużyć działanie botoksu?

Aby przedłużyć działanie botoksu, ważne jest stosowanie się do zaleceń pozabiegowych i unikanie czynników wpływających na efekty zabiegów. Przede wszystkim należy unikać zbyt wysokich temperatur oraz spożywania alkoholu bezpośrednio po zabiegu.

Ile kosztuje botoks na czoło i lwią zmarszczkę?

Koszt botoksu na czoło i lwia zmarszczka zależy od ilości użytego preparatu, jego rodzaju oraz miejsca, w którym jest wykonywany zabieg. W klinice Projekt Skóra w Warszawie koszt podania botoksu w jedną okolicę wynosi ok. 700 zł, w dwie okolice ok. 1100 zł. W przypadku zastosowania botoksu nowej generacji cena zabiegu jest nieco wyższa.

Ile kosztuje wstrzyknięcie botoksu w czoło?

Cena zabiegu na czoło zależy od ilości potrzebnych jednostek botoxu oraz konkretnej kliniki. W Projekt Skóra w Warszawie iniekcja toksyny botulinowej w jedną okolicę (np. czoło) kosztuje ok. 700 zł.

Czy botoks trzeba powtarzać?

Nie, jednorazowy zabieg z botoksem powoduje redukcję zmarszczek i uzyskanie młodszego wyglądu. Należy jednak pamiętać, że działanie preparatu jest tymczasowe, dlatego w celu utrzymania rezultatów konieczne powtarzanie zabiegu co kilka miesięcy.

Ile utrzymuje się botoks na twarzy?

Botoks utrzymuje się zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Długość utrzymywania się efektów może się różnić w zależności od indywidualnych reakcji organizmu, ilości i rodzaju użytego preparatu.

Źródła:

 1. Truonga D.D., Jostb W.H., Botulinum toxin: Clinical use, 2006
 2. Zbrojkiewicz M. i in, Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, 2018
 3. Sławek J., Car H., Bonikowski M., Bogucki A.,Koziorowski D., Potulska-Chromik A., Rudzińska M., Czy wszystkie preparaty toksyny botulinowej?, 2009
3.6/5 - (11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk