fbpx

Botoks czy kwas hialuronowy — działanie, przeciwwskazania, zabieg

botoks czy kwas hialuronowy

Starzenie się skóry, które zaczyna być zauważalne między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia, sprawia, że wiele osób poszukuje skutecznych sposobów odmładzania wyglądu. Wśród dostępnych procedur największą popularnością cieszą się różnorodne zabiegi z botoksem i kwasem hialuronowym. Obie substancje mają swoje unikalne właściwości i zastosowania, a wybór konkretnej metody zależy przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań pacjentów. Kiedy warto wybrać botoks, a kiedy kwas hialuronowy? Jakie zabiegi można wykonać przy wykorzystaniu preparatów?

Czym jest botoks i kwas hialuronowy?

Botoks i kwas hialuronowy to dwie najbardziej znane substancje stosowane w medycynie estetycznej, chociaż ich działanie i właściwości znacznie się różnią, oba preparaty wykorzystuje się m.in. wszystkim do usuwania zmarszczek.

Botoks, czyli toksyna botulinowa, to białko produkowane przez bakterie Clostridium botulinum (jad kiełbasiany). Jego głównym zadaniem jest tymczasowy paraliż mięśni, w które zostaje wstrzyknięty. Blokowanie sygnałów nerwowych uniemożliwia skurcz mięśni, co prowadzi do wygładzenia skóry i jest wykorzystywane do zmniejszenia widoczności zmarszczek mimicznych. Zabiegi z użyciem botoksu służą przede wszystkim redukcji zmarszczek na czole, wokół oczu (kurze łapki) oraz między brwiami (lwia zmarszczka). Ze względu na swoje właściwości botoks wykorzystywany jest również w medycynie ogólnej, m.in. neurologii, okulistyce i urologii1.

Kwas hialuronowy jest polisacharydem, naturalnie występującym w ludzkim organizmie, który odgrywa istotna rolę w nawilżaniu organizmu, nie tylko skóry, ale również oczu, stawów, czy tkanki łącznej właściwej. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest wykorzystywany przede wszystkim do wypełniania zmarszczek, modelowania ust i poprawy owalu twarzy, co zawdzięcza swoim właściwościom wiązania cząsteczek wody. Kwas hialuronowy stosuje się również do poprawy ogólnej struktury i wyglądu skóry, ponieważ odpowiada za stymulację fibroblastów, zapewniając naturalny efekt nawilżenia i odmłodzenia oraz odbudowę objętości w miejscach, gdzie skóra straciła swoją jędrność i elastyczność2.

Botoks i kwas hialuronowy – jakie zabiegi można wykonać?

Kwas hialuronowy i botoks znajdują szerokie zastosowanie w różnych rodzajach zabiegów medycyny estetycznej.

Toksyna botulinowa jest szczególnie efektywna w leczeniu zmarszczek dynamicznych, czyli tych, które powstają w wyniku mimiki twarzy. Botoks stosuje się najczęściej na kurze łapki, lwią zmarszczkę oraz poziome zmarszczki na czole. Rozluźnienie mięśni powoduje wygładzenia skóry, co wpływa na mniejszą widoczność zmarszczek oraz zapobiega ich pogłębianiu się i utrwalaniu. Dlatego preparat może wpływać również na opóźnienie powstawania trwałych zmarszczek3. Ponadto botoks wykorzystuje się również w optycznym powiększaniu ust (French Lip Flip), leczeniu nadpotliwości, bruksizmu oraz w niektórych przypadkach migreny.

Kwas hialuronowy używany jest przede wszystkim jako wypełniacz zmarszczek statycznych, które są widoczne nawet gdy twarz jest w stanie spoczynku. Zabiegi z jego użyciem obejmują m.in. wypełnianie bruzd nosowo-wargowych, marionetek (linii biegnących od kącików ust w dół), zmarszczek na policzkach i pod oczami, oraz wolumetrię twarzy. Ponadto kwas hialuronowy wykorzystywany jest również do poprawiania konturu i objętości ust, redukcji asymetrii, oraz w procedurach rewitalizujących skórę, zapewniając jej nawilżenie i odmłodzenie.

Botoks czy kwas hialuronowy – jak wybrać odpowiednią metodę?

Wybór pomiędzy botoksem oraz kwasem hialuronowym zależy głównie od potrzeb i oczekiwań pacjenta. Toksynę botulinową stosuje się do redukcji zmarszczek mimicznych. Sprawia, że linie i bruzdy znikają, a skóra staje się gładka i rozświetlona. Jest ona polecana przede wszystkim do niwelowania zmarszczek obecnych w górnych partiach twarzy, ale niekiedy również zmarszczek w okolicach ust (zmarszczki palacza), brody oraz szyi. Należy pamiętać, że działanie botoksu jest tymczasowe i utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie można powtórzyć zabieg.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy można natomiast zastosować w celu wypełnienia pojedynczych zmarszczek i bruzd, jak również do modelowania i liftingu wolumetrycznego twarzy. Dzięki preparatowi można również przywrócić odpowiednie proporcje oraz podkreślić wybrane partie twarzy. Zabiegi z kwasem hialuronowych przeznaczone są dla osób z bardziej nasilonymi objawami procesu starzenia, u których zmarszczki mimiczne zostały już utrwalone, a także pojawiły się głębsze linie i bruzdy. Ponadto preparat stosuje się również przy powiększaniu i modelowaniu ust oraz usuwaniu nieestetycznych worków i cieni pod oczami. Efekt działania preparatu utrzymuje się od kilku do kilkunastu miesięcy.

Doskonałe efekty może również przynieść połączenie obu metod. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej. Dobierze on odpowiedni preparat biorąc pod uwagę stan skóry, potrzeby pacjenta i oczekiwane rezultaty.

Wskazania do zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa jest powszechnie wykorzystywana w medycynie estetycznej. Wśród głównych wskazań do użycia botoksu można wyróżnić:

 • obecność zmarszczek mimicznych,
 • obecność niewielkich asymetrii,
 • opadająca powieka,
 • pragnienie optycznego powiększenia ust,
 • nadpotliwość,
 • bruksizm.

Wskazania do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest szeroko wykorzystywany w medycynie estetycznej ze względu na swoje właściwości nawilżające i wypełniające. Głównym wskazaniem do zabiegów z jego użyciem jest:

 • obecność zmarszczek statycznych,
 • występowanie asymetrii, np. ust, nosa,
 • utracony owal twarzy,
 • pragnienie podkreślenia wybranych partii, np. kości policzkowych,
 • potrzeba zwiększenia objętości ust,
 • słabe nawilżenie skóry,
 • widoczne oznaki starzenia,
 • utrata jędrności i elastyczności skóry,
 • blizny.

Przeciwwskazania do zabiegów z botoksem i kwasem hialuronowym

Uwzględnienie przeciwwskazań do zabiegów z użyciem botoksu i kwasu hialuronowego jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom oraz może mieć wpływ na efektywność procedur. Wśród ogólnych przeciwwskazań do procedur przy wykorzystaniu obu substancji wyróżnia się przede wszystkim:

 • uczulenie na składniki preparatu,
 • stany zapalne skóry w miejscu planowanego zabiegu,
 • infekcje ogólne,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • niektóre choroby autoimmunologiczne,
 • przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwzakrzepowych, antybiotyków),
 • choroby nowotworowe,
 • ciąża i karmienie piersią.

W przypadku botoksu należy dodatkowo uwzględnić choroby nerwowo-mięśniowe (np. miastenia).

Ważne jest, aby przed przystąpieniem do zabiegu każdy pacjent przeszedł dokładną konsultację z wykwalifikowanym lekarzem, który oceni potencjalne ryzyko związane z zastosowaniem określonego preparatu.

Zabiegi z botoksem i kwasem hialuronowym w Warszawie

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu i kwasu hialuronowego cieszą się rosnącą popularnością jako skuteczne i bezpieczne metody likwidacji zmarszczek, odmłodzenia wyglądu i poprawy estetyki twarzy. Dlatego, aby sprostać różnorodnym oczekiwaniom i potrzebom pacjentów, profesjonalne kliniki medycyny estetycznej, takie jak Projekt Skóra w Warszawie, oferują bogaty wachlarz procedur wykorzystujących te substancje. Nasza klinika łączy w sobie doświadczenie i nowoczesność, oferując pacjentom profesjonalną obsługę i spersonalizowane podejście do każdego przypadku. W klinice Projekt Skóra stosowane są wyłącznie certyfikowane i bezpieczne preparaty, co gwarantuje wysoką jakość oferowanych usług, przede wszystkim bezpieczeństwo i zadowalające rezultaty.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnic pomiędzy zabiegami z botoksem i kwasem hialuronowym.

Co jest zdrowsze: kwas hialuronowy czy botoks?

Obie substancje - botoks i kwas hialuronowy - uważane są za bezpieczne w zabiegach medycyny estetycznej i ogólnej pod warunkiem, że są używane przez wykwalifikowanych specjalistów i zgodnie z aktualnymi wytycznymi.

Czym najlepiej wypełnić zmarszczki: botoksem czy kwasem hialuronowym?

Wybór między botoksem a kwasem hialuronowym zależy od typu i lokalizacji zmarszczek. Botoks jest skuteczny w redukowaniu zmarszczek dynamicznych, które powstają w wyniku bogatej mimiki twarzy (np. czoła). Kwas hialuronowy jest natomiast lepszy do wypełniania zmarszczek statycznych, związanych z zaawansowanym procesem starzenia się skóry.

Czy kwas hialuronowy likwiduje zmarszczki?

Kwas hialuronowy skutecznie wypełnia zmarszczki i linie, co może znacząco zmniejszyć ich widoczność. Nie zlikwiduje zmarszczek na stałe, ale może wpłynąć na poprawę kondycji skóry przez zapewnienie nawilżenia i stymulację fibroblastów.

Co lepsze na zmarszczki: kwas hialuronowy czy botoks?

Toksyna botulinowa i kwas hialuronowy mają swoje unikalne właściwości, które wpływają na ich przydatność przy zabiegach redukcji określonych zmarszczek. Botoks wpływa na relaksację mięśni, dlatego sprawdza się przy zmarszczkach mimicznych. Kwas hialuronowy jest wypełniaczem, dlatego ma większą przydatność w przypadku głębszych linii i zmarszczek statycznych.

Co lepsze na zmarszczki na czole: botox czy kwas hialuronowy?

Do redukcji zmarszczek na czole (poziomych i lwiej zmarszczki) zazwyczaj stosuje się botoks, który relaksuje mięśnie odpowiedzialne za marszczenie się skóry w określonych miejscach.

Jak długo utrzymuje się kwas hialuronowy i botoks?

Efekty botoksu utrzymują się zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, natomiast rezultaty zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego mogą utrzymywać się od 6 do 18 miesięcy. Czas może się różnić w zależności od obszaru leczenia, postępowania pozabiegowego oraz indywidualnych cech pacjenta.

Co wybrać botoks czy kwas hialuronowy?

Wybór między botoksem a kwasem hialuronowym zależy od indywidualnych potrzeb, rodzaju i lokalizacji zmarszczek oraz oczekiwanych efektów. Botoks jest idealny do leczenia zmarszczek mimicznych, a kwas hialuronowy do wypełniania zmarszczek statycznych i dodawania objętości.

Czy warto wstrzyknąć kwas hialuronowy?

Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego może być korzystne dla osób, które chcą odmłodzić wygląd, zwiększyć objętość i poprawić kontur twarzy oraz ogólną kondycję skóry, a przede wszystkim nawilżenie, jędrność i elastyczność.

Jak często trzeba powtarzać zabiegi z botoksem i kwasem hialuronowym?

Chcąc utrzymać efekty zabiegów należy przeprowadzić procedurę z botoksem po 3-6 miesiącach od poprzedniej iniekcji, a w przypadku kwasu hialuronowego po ok. 6-12 miesiącach. Wszystko zależy od indywidualnych reakcji organizmu i efektów, które chce się osiągnąć.

Ile trzyma botox za pierwszym razem?

Zwykle efekty botoksu utrzymują się 3-6 miesięcy, również za pierwszym razem. Wraz z upływem czasu, przy regularnym stosowaniu preparatu, mięśnie mogą być bardziej osłabione, co wpływa na wydłużenie czasu utrzymywania się efektów zabiegu.

Źrodła:

 1. Zbrojkiewicz M.,Lebiedowska A., Błońska-FajfrowskaB., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, 2018
 2. Kawka K., Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry, 2021
 3. Ganceviciene R., Liakou A.I.,Theodoridis A., Makrantonaki E, Zouboulis C.C., Skin anti-aging strategies, 2012
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk