fbpx

Botoks, czyli toksyna botulinowa. Na jakie części ciała warto stosować?

botoks
Botoks, to jeden z tych zabiegów medycyny estetycznej, który budzi mnóstwo emocji i kontrowersji. Nie wszyscy też wiedzą jakie są jego zalety i na jakie partie ciała można go wykorzystać.

Co to jest botoks?

Botoks, rzadziej botox, jest potoczną nazwą toksyny botulinowej – substancji produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum, inaczej znanej jako laseczki jadu kiełbasianego. Została ona odkryta w 1895 roku przez Emile’a van Ermengema, który wyizolował tę substancję z szynki. Jak się okazuje, ostrzykiwanie toksyną botulinową selektywnie blokuje receptory w mięśniach, a blokada ta powoduje, że mięsień w okolice którego podano toksynę, przestaje na jakiś czas pracować. Początkowo mechanizm działania botoksu został wykorzystany w neurologii i okulistyce do usuwania nadmiernego napięcia mięśni u chorych na porażenie mózgowe czy udar mózgu. Gdy zaczęto leczyć nim zeza, zauważono że dodatkowo wygładza on zmarszczki. Na świecie zabiegi z botoksem zaczęto wykonywać pod koniec lat 80. W Polsce pojawił się dopiero w 1996 roku.

Jak działa botoks?

Dziś botoks jest jednym z głównych narzędzi medycyny estetycznej. Jego działanie polega na połączeniu z płytką nerwowo-mięśniową, co prowadzi do nietrwałego porażenia skurczu mięśni, przez co uniemożliwione staje się przekazywanie impulsów nerwowych, mięśnie stają się rozluźnione a zmarszczki wygładzone.  Co ciekawe, gdyby botulina dostała się do naszego układu pokarmowego, wywołałaby poważne zatrucie. Jednakże, lekarze doskonale wiedzą gdzie stosować botoks by nie zaszkodził pacjentowi, ponieważ wstrzykiwany w tkankę podskórną jest on całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Jego ilość stosowana przy zabiegach maksymalnie wynosi 100 jednostek. Dawka śmiertelna dla człowieka o wadze około 70 kg wynosi aż 2500 – 3000 tych jednostek.

Na jakie części ciała działa toksyna botulinowa?

W medycynie estetycznej botulinę stosuje się głównie jako zabiegi na twarz w obszarze górnej jej części. Oto najczęstsze zastosowania:
  • górna część twarzy, czyli: lwia zmarszczka, czoło, kurze łapki,
  • pod oczami,
  • mięsień okrężny oka, górna powieka, żeby „powiększyć” oko,
  • królicze zmarszczki z boku nosa,
  • kąciki ust, w celu uniesienia
  • mięsień bródkowy,
  • górna warga, tzw. zmarszczki palacza, może powodować trudności z piciem przez słomkę czy gwizdaniem,
  • zmarszczki na dolnej powiece oka,
  • zmarszczki na szyi,
  • w celu uniesienia opadającej powieki.
Dużą popularność zdobyło także wyszczuplanie twarzy za pomocą podania botoksu w mięśnie żwacze. Kolejnym, cieszącym się zainteresowaniem kobiet, zabiegiem estetycznym wykonywanym z wykorzystaniem botoksu jest wstrzykiwanie go w usta celem ich powiększenia.

Zastosowanie botoksu w zabiegach na ciało poza medycyną estetyczną

Botoks można podawać również w jeszcze zupełnie inne części ciała, takie jak szczelina odbytu, gdzie głównym celem zabiegu jest zwiększenie przepływu krwi przez szczelinę. Korzysta się też z niego w przypadku nietrzymania moczu, aby zapobiec nadmiernym skurczom pęcherza. Zapewne nie wszyscy też wiedzą, że zabieg toksyną botulinową potrafi skutecznie powstrzymać pocenie się nawet na 6 miesięcy. Fakt ten wynika z oddziaływania tej substancji na włókna nerwowe, pobudzające pracę gruczołów potowych. Botox jest również często wykorzystywany u kobiet cierpiących na schorzenie nazywane pochwicą. Podanie preparatu toksyny botulinowej wyraźnie rozluźnia mięśnie pochwy, co pozwala przywrócić pacjentkom radość z życia seksualnego.
3.2/5 - (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk