fbpx

Historia botoksu w Polsce

historia botoksu w Polsce

Historia toksyny botulinowej sięga ponad dwóch wieków, ale w XIX wieku jad kiełbasiany był jedynie trującą substancją występującą w zepsutych produktach mięsnych. Odkrycie toksyny botulinowej i jej terapeutycznego potencjału wpłynęło na zupełnie inne spojrzenie na tę neurotoksynę, a z czasem na jej powszechne wykorzystanie w medycynie estetycznej. Polscy pacjenci już od ponad 27 lat korzystają z zabiegów wygładzających skórę z wykorzystaniem botoksu.

Botoks na świecie

W 1897 roku belgijski badacz, profesor Emile Pierre van Ermengem, zidentyfikował drobnoustroje z rodzaju Clostridium botulinum jako źródło substancji, która była odpowiedzialna za liczne przypadki zatruć w pierwszej połowie XIX wieku. Ponieważ zatrucia były wynikiem spożywania zepsutego mięsa, próbujący ustalić przyczynę niemiecki lekarz, Justin Kerner, już w 1817 opisał je jako zatrucie jadem kiełbasianym1.

W kolejnych latach po wyizolowaniu bakterii, toksyna botulinowa przyciągnęła uwagę naukowców z uwagi na jej ekstremalnie toksyczne właściwości. W szczególności w połowie XX wieku rozważano jej zastosowanie jako składnika broni biologicznej, zdolnej do wywołania masowych ofiar śmiertelnych. Botulina to bardzo silna trucizna, neurotoksyna, która w niewielkich ilościach ma potencjał zatrucia tysięcy osób. Mimo to, próby wykorzystania Clostridium botulinum w celach militarnych nie zakończyły się sukcesem2.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku dokonano istotnego odkrycia w zakresie zastosowania toksyny botulinowej. Amerykańscy naukowcy, Alan Scott i Edward Schantz, prowadząc badania w laboratoriach w San Francisco, skupili swoją uwagę na właściwościach bakterii Clostridium botulinum. Ich prace wykazały, że małe dawki tej substancji mogą skutecznie zmniejszać niepożądane skurcze mięśni odpowiedzialnych za zeza, co otworzyło nowe możliwości w leczeniu tej wady wzroku.

Odkrycia te miały znaczący wpływ nie tylko na okulistykę, ale również na inne dziedziny medycyny. Od końca lat siedemdziesiątych XX wieku, toksyna botulinowa typu A (BTX-A) przestała być postrzegana wyłącznie jako trująca substancja. Znaleziono dla niej zastosowanie w leczeniu różnorodnych schorzeń mięśniowych, takich jak kurcz powiek, skurcz połowiczy twarzy, dystonia szyjna, a także w terapii kręczu szyjnego, nadmiernej potliwości, a nawet w łagodzeniu objawów po udarze mózgu oraz w przypadkach mózgowego porażenia dziecięcego. Od lat 90. największa popularność botoksu wiąże się z medycyną estetyczną i jego właściwościami wygładzającymi zmarszczki mimiczne i aż trudno uwierzyć, że dopiero w 2002 roku Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zalegalizowała stosowanie botoksu w tej dziedzinie medycyny.

Botoks w polskiej medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna w Polsce zaczęła rozwijać się w 1994 roku, kiedy stworzono Sekcję Medycyny Estetycznej, zrzeszającą lekarzy zainteresowanych tę dziedziną medycyny. Początkowo spotykała się z dużą nieufnością, ponieważ wiele przedstawicieli zawodu lekarskiego uważało, że ich zadaniem jest leczyć, a nie upiększać pacjenta. Ale z roku na rok dziedzina zdobywała coraz większą popularność, a w 2010 roku Sekcja Medycyny Estetycznej została przekształcona w Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

Pierwszy zabieg z botoksem w Polsce przeprowadzono w 1996 roku. Jego początkowe zastosowanie skoncentrowane było na redukcji zmarszczek mimicznych, przede wszystkim zmarszczek na czole oraz kurzych łapek. W miarę rozwoju technik stosowania botoksu, lekarze zaczęli wykorzystywać toksynę botulinową również w innych obszarach medycyny estetycznej. Z terapii toksyną botulinową mogą skorzystać m.in. pacjenci zmagający się problemem nadmiernej potliwości, bruksizmu oraz w innych technikach poprawy estetyki twarzy, np. zwężania nosa, czy unoszenia górnej wargi.

Rozpowszechnienie zabiegów z botoksem w Polsce

Wprowadzenie toksyny botulinowej do praktyki medycznej w Polsce w 1996 roku miało istotny wpływ na rozwój branży medycyny estetycznej. Początkowo stosowana głównie do wygładzania zmarszczek mimicznych u gwiazd, toksyna botulinowa z czasem zyskała na popularności i stała się szeroko dostępna dla wszystkich Polaków, a zabiegi z użyciem toksyny botulinowej stały się standardową ofertą w gabinetach medycyny estetycznej. Ze względu na swoją skuteczność i bezpieczeństwo, toksyna botulinowa szybko zyskała miano jednego z najbardziej pożądanych preparatów odmładzających.

Rola botoksu w polskiej medycynie estetycznej jest obecnie niezaprzeczalna, odpowiadając na rosnące oczekiwania pacjentów w zakresie minimalnie inwazyjnych, ale efektywnych metod poprawy urody, a przede wszystkim zabiegów wygładzających zmarszczki. Chociaż brakuje szczegółowych informacji dotyczących pierwszych zastosowań toksyny botulinowej w poszczególnych miastach Polski, ogólny wzrost zainteresowania tym zabiegiem odzwierciedla globalne tendencje w przyjmowaniu nowoczesnych rozwiązań w medycynie estetycznej. Statystyki wskazują, że każdego roku blisko 600 tysięcy osób w Polsce decyduje się na korzystanie z procedur upiększających, z których największą popularnością cieszą się te wykorzystujące toksynę botulinową oraz kwas hialuronowy.

Wzrost zainteresowania botoksem potwierdzają badania, z których wynika, że prawie trzy procent populacji Polski rozważa poddanie się temu zabiegowi w przeciągu nadchodzącego roku. To świadczy o dynamicznym rozwoju branży medycyny estetycznej i zmieniającym się podejściu do dbania o własny wygląd wśród Polaków3.

Współczesne zastosowanie botoksu w Polsce

Współczesne stosowanie toksyny botulinowej w Polsce odzwierciedla globalne trendy w medycynie estetycznej, oferując różnorodne metody leczenia i poprawy wyglądu. Botoks stał się wszechstronnym narzędziem w polskich gabinetach medycyny estetycznej, umożliwiając realizację zarówno estetycznych, jak i terapeutycznych celów.

Redukcja zmarszczek mimicznych

W Polsce zabiegi z botoksem są powszechnie stosowane do redukcji zmarszczek mimicznych. Preparat podany w określony mięsień wpływa na przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i zapobiega przepływom impulsów nerwowych, co uniemożliwia skurcz mięśni, prowadzi do ich relaksacji i wygładzenia skóry. Toksynę botulinową wykorzystuje się przede wszystkim na zmarszczki wokół oczu (na tzw. kurze łapki), zmarszczki na czole (poziome i tzw.lwią zmarszczkę), oraz na zmarszczki wokół ust.

Leczenie nadmiernej potliwości

Botoks znajduje zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości, zwłaszcza w obszarze dłoni, stóp i pach. Wstrzyknięcie botoksu w te regiony (np. w dół pachowy) skutecznie blokuje sygnały nerwowe odpowiedzialne za stymulację gruczołów potowych. Dzięki temu pacjenci cierpiący na hiperhydrozę mogą doświadczać znacznej poprawy w komforcie życia codziennego.

Leczenie bruksizmu

Botoks na bruksizm (zgrzytanie zębami) działa poprzez relaksację mięśnia żwacza odpowiedzialnego za mimowolne zaciskanie szczęki. Metoda leczenia staje się coraz bardziej popularna, oferując pacjentom ulgę w objawach, takich jak ból szczęki, uszkodzenia zębów czy bóle głowy, związane z nocnym zgrzytaniem zębami.

Terapia Uśmiechu Dziąsłowego

Botoks jest również stosowany w Polsce w terapii uśmiechu dziąsłowego, gdzie jego celowe wstrzyknięcie pomaga zredukować nadmierne odsłanianie dziąseł. Ta metoda pozwala na delikatne zrelaksowanie mięśni odpowiedzialnych za podnoszenie wargi górnej, co przyczynia się do bardziej zbalansowanego i estetycznego uśmiechu.

Poprawa naturalnego wyglądu

W polskiej medycynie estetycznej botoks wykorzystywany jest także do ogólnej poprawy naturalnego wyglądu. Stosowany w małych dawkach pozwala na subtelne korygowanie konturów twarzy, czy optyczne zwiększanie objętości ust. Zabiegi z botoksem zapewniają naturalny efekt i zrelaksowany wygląd, dlatego są szczególnie popularne wśród pacjentów pragnących delikatnych zmian, które nie rzucają się w oczy, ale znacząco poprawiają estetykę twarzy.

Innowacje w zastosowaniu botoksu

Oprócz tradycyjnych zastosowań, polscy specjaliści wykorzystują botoks również w innowacyjnych terapiach. Jednym z takich przykładów jest leczenie migreny. Pacjenci po zastosowaniu toksyny botulinowej w okolicy czoła i skroni, oprócz korekcji zmarszczek mimicznych, osiągają znaczną poprawę w zakresie częstotliwości i nasilenia ataków migrenowych.

Botoks wciąż wykorzystywany jest również w neurologii i okulistyce, a nawet urologii, ponieważ po wstrzyknięciu preparatu następuje wyraźna poprawa u pacjentów z nadreaktywnością pęcherza.

Współczesne zastosowanie botoksu w Polsce odzwierciedla jego wszechstronność i zdolność do adaptacji do różnorodnych potrzeb pacjentów. Botoks stał się nie tylko narzędziem poprawy estetyki, ale również ważnym elementem terapii różnych stanów medycznych, umacniając swoją pozycję w świecie medycyny ogólnej i estetycznej.

Zabiegi z toksyną botulinową w Warszawie

Historia toksyny botulinowej i jej popularyzacja w Polsce jest ściśle związana z dużymi miastami, takimi jak Warszawa. Zabiegi z botoksem znajdują się w ofercie wielu klinik medycyny estetycznej, a jedną z nich jest klinika Projekt Skóra. Nasi pacjenci mogą skorzystać z toksyny botulinowej nie tylko przy wygładzaniu zmarszczek mimicznych, ale również w celu optycznego powiększenia górnej wargi, korygowaniu asymetrii, leczeniu nadpotliwości, czy bruksizmu.

Kwalifikacje i doświadczenie naszych lekarzy pozwalają na dostosowywanie zabiegów do potrzeb i oczekiwań pacjentów, zapewniając zadowalające efekty, komfort i bezpieczeństwo. W Projekt Skóra korzystamy wyłącznie z certyfikowanych preparatów, zarówno w przypadku tradycyjnej toksyny botulinowej, jak i botoksu nowej generacji, co pozwala nam mieć pewność, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby minimalizować ryzyko powikłań i maksymalizować korzystne efekty działania preparatu.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące historii zabiegów z użyciem toksyny botulinowej w Polsce.

Kiedy pierwszy raz zastosowano botoks w medycynie estetycznej w Polsce?

Botoks został po raz pierwszy zastosowany w Polsce w 1996 roku.

Od kiedy medycyna estetyczna w Polsce korzysta z botoksu?

Oficjalnie botoks został zatwierdzony do użycia w medycynie estetycznej w 2002 roku.

Kto po raz pierwszy w Polsce wykonał zabieg z botoksem?

Nie ma oficjalnych informacji dotyczących nazwiska lekarza, który jako pierwszy zastosował botoks w Polsce.

Ile lat ma botoks?

Określenie jad kiełbasiany ma ponad 200 lat, a od niemal 130 lat znana jest toksyna botulinowa produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Botoks, jako preparat medyczny, został opracowany w latach 70. XX wieku, więc ma ok. 50 lat.

Kto wymyślił botoks?

Botoks do celów medycznych został opracowany przez grupę naukowców, w tym dr. Alana Scotta.

Gdzie zaczął się botoks?

Rozwój botoksu w medycznych zastosowaniach zaczął się w Stanach Zjednoczonych, gdzie po raz pierwszy badano jego zastosowania w leczeniu schorzeń neurologicznych i okulistycznych.

Czy w latach 80. istniał botoks?

W latach 80. botoks jako preparat medyczny istniał, ale jego główne zastosowania medyczne i kosmetyczne były jeszcze w fazie badań i rozwoju. Został on formalnie zatwierdzony do użytku medycznego w Stanach Zjednoczonych przez FDA w 1989 roku. Do medycyny estetycznej został formalnie dopuszczony 13 lat później.

Kto był prezesem Sekcji Medycyny Estetycznej w 1996 roku?

Na pierwszym spotkaniu Sekcji w 1994 roku na prezesa wybrano dr. Andrzeja Ignaciuka. Dr Ignaciuk jest wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej w Paryżu oraz wykładowcą Uniwersytetu Wysp Balearów (Hiszpania), Uniwersytetu Guglielmo Marconi (Rzym) oraz Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej w Warszawie.

Źródła:

  1. Zbrojkiewicz M.,Lebiedowska A., Błońska-FajfrowskaB., Toksyna botulinowa w medycynie i kosmetologii – dwustuletnia historia i nowe perspektywy, 2018
  2. Tatu L., Feugeas J.P., Botulinum Toxin in WW2 German and Allied Armies: Failures and Myths of Weaponization, 2021
  3. Raport instytutu badawczego BCMM: Zachowania i postawy konsumentów wobec zabiegów wykorzystujących toksynę botulinową i kwas hialuronowy, 2018
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk