fbpx

Skuteczne sposoby na blizny potrądzikowe – jak leczyć blizny po trądziku?

sposoby na blizny potrądzikowe

Trądzik to choroba skóry, która dotyka wielu osób, a jego leczenie bywa skomplikowane i długotrwałe. Nawet jeśli uda nam się z nim uporać, może pozostawić po sobie niechciane pamiątki w postaci licznych blizn i przebarwień. Blizny potrądzikowe stanowią duży problem estetyczny, gdyż prawie nigdy nie zanikają samoistnie. Często są przyczyną dyskomfortu psychicznego i pogorszenia samooceny, dlatego tak ważne jest, aby skutecznie z nimi walczyć. W poniższym artykule przeczytasz o najlepszych sposobach na niwelowanie blizn po trądziku.

Czy da się zapobiec wystąpieniu blizn potrądzikowych?

Blizny są zmianami skórnymi powstającymi w wyniku gojenia się ran i stanów zapalnych. Najczęściej występują u osób, które chorowały na ciężkie i przewlekłe postacie trądziku, lecz trudno jest przewidzieć, u kogo ostatecznie się pojawią. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powstawanie blizny po trądziku w dużej mierze zależy także od predyspozycji genetycznych i stylu życia – większym ryzykiem obarczone są osoby palące papierosy czy korzystające z solarium. Wyciskanie pryszczy prowadzi do nasilenia procesu zapalnego i powstania uszkodzeń skóry, co również zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się blizn i przebarwień.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania bliznom po trądziku jest jak najszybsze włączenie leczenia dermatologicznego, gdy tylko zauważymy u siebie początki trądziku. Dzięki temu zredukujemy liczbę nowych zmian zapalnych, a tym samym szansę na powstanie blizn. Nie warto zatem czekać na zgłoszenie się po profesjonalną pomoc lekarską. 

Rodzaje blizn potrądzikowych

Mimo starań nie zawsze udaje się zapobiec powstawania blizn potrądzikowych. Aby wiedzieć, jak skutecznie z nimi walczyć, należy rozróżnić z jakim typem zmian mamy do czynienia. Wśród blizn po trądziku dominują blizny zanikowe (80-90%) występujące głównie na twarzy. Związane są z utratą tkanki i niedoborem kolagenu, przez co w skórze powstają zagłębienia i dziurki o różnorodnych kształtach. Blizny przerostowe tworzą wypukłe formy o różnych kształtach i mogą przypominać guzki. Stanowią ok. 10-20% wszystkich blizn po trądziku. Pojawiają się przeważnie na dekolcie, ramionach, plecach i żuchwie.

Domowe sposoby na blizny po trądziku

Na płytkie i świeże blizny po trądziku mogą pomóc kosmetyki z retinolem czy regularnie wykonywane peelingi. Nie są to jednak najbardziej skuteczne metody. W przypadku głębokich i starszych blizn potrądzikowych domowe sposoby niewiele zdziałają. Jeśli zauważysz u siebie blizny po trądziku najkorzystniejszym działaniem będzie bezzwłoczne zgłoszenie się po profesjonalną pomoc.

Najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się blizn po trądziku

Blizny potrądzikowe to rodzaj zmian skórnych, które bywają bardzo uporczywe do zwalczenia. Wymaga to cierpliwości zarówno ze strony pacjenta, jak i specjalisty. Ze względu na skomplikowany proces ich powstawania i głęboką przebudowę tkanki w obrębie blizny, ważne jest, aby działać na nie wielokierunkowo. Choć samym leczeniem trądziku powinien kierować lekarz dermatolog, niwelowanie jego skutków jest kwestią współpracy specjalistów z wielu dziedzin. Zarówno z badań naukowych, jak i naszego doświadczenia wynika, że najlepszym sposobem na usuwanie blizn po trądziku jest połączenie kilku różnych metod działania. 

W Klinice Projekt Skóra stawiamy na silną współpracę. Lekarze medycyny estetycznej działają wspólnie z kosmetologami, a czasem także chirurgami, dzięki czemu nasi pacjenci otrzymują kompleksową opiekę w jednym miejscu

Najpopularniejsze zabiegi stosowane do redukcji zanikowych blizn potrądzikowych to:

  • Laserowe usuwanie blizn,
  • Mikronakłuwanie, w tym Dermapen i radiofrekwencja mikroigłowa,
  • Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym,
  • Peelingi chemiczne na blizny,
  • Techniki chirurgiczne takie jak podcinanie blizn („subcision”) czy wycinanie sztancą („punch excision”),
  • Wypełnianie blizn kwasem hialuronowym.
jak leczyć blizny potrądzikowe

Niwelowanie blizn przerostowych wymaga nieco innego podejścia, gdyż w tym przypadku problemem jest nadmiar, a nie ubytek tkanki. Z odmiennych metod zastosowanie znajdują tu zastrzyki z glikokortykosteroidów, miejscowe leki czy krioterapia. 

Laserowe niwelowanie blizny po trądziku

Laserowe usuwanie blizn po trądziku cieszy się dużą sławą nie bez powodu – to jeden z najskuteczniejszych sposobów redukcji niechcianych nierówności skóry. Wystarczy kilka powtórzeń, aby zauważyć znaczną metamorfozę. Do wyboru mamy różne rodzaje nowoczesnych laserów, jak laser frakcyjny CO2, czy laser tulowy Lavieen.

Laserowe usuwanie blizny po trądziku – efekty

Dzięki laseroterapii uzyskasz spłycenie, a nawet całkowitą redukcję blizn. Zniwelowane zostaną także przebarwienia i drobne zmarszczki. Twoja skóra stanie się odmłodzona, bardziej jędrna i odzyska swój wewnętrzny blask, a blizny pozostaną tylko wspomnieniem.

Efekty laseroterapii zauważalne są już po pierwszym zabiegu, jednak dla uzyskania pełnego rezultatu zalecana jest seria około 3 do 6 powtórzeń w kilkutygodniowych odstępach. Spłycanie blizn odbywa się stopniowo, a szybkość tego procesu zależy także od indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu. 

Laser frakcyjny CO2 na blizny po trądziku

Niekwestionowany lider terapii blizn po trądziku to laser frakcyjny CO2. Umożliwia działanie na najgłębszych poziomach tkanki, powodując gruntowną przebudowę jej struktury. Prowadzi do znacznej redukcji nawet starych i głębokich blizn. Jest to silnie działający zabieg, w związku z czym po jego wykonaniu zwykle potrzebna jest kilkudniowa przerwa na regenerację. 

Usuwanie blizn po trądziku laserem tulowym Lavieen

Laser tulowy Lavieen oparty jest na wyjątkowej, nowoczesnej technologii, która odróżnia go od innych tego typu urządzeń. Nie powoduje denaturacji naskórka, dzięki czemu okres rekonwalescencji po zabiegu jest niezwykle krótki. Laser Lavieen zrewolucjonizował leczenie przebarwień i świeżych blizn potrądzikowych, a po dobraniu odpowiednich parametrów znajduje zastosowanie także w terapii starszych i głębokich blizn. 

Mikronakłuwanie w walce z bliznami potrądzikowymi – Dermapen 4.0 i radiofrekwencja mikroigłowa Secret RF

Mikronakłuwanie to metoda oparta na serii wielu delikatnych nakłuć stymulujących procesy rewitalizacyjne w skórze. Stanowi skuteczną alternatywę dla laseroterapii i gwarantuje rewelacyjne rezultaty. Wykonywane są za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego urządzeń, takich jak M-pen, Dermapen, Secret RF i inne. 

Mikronakłuwanie – efekty

Już sam proces wykonywania nakłuć jest dla nas korzystny – niewielkie, kontrolowane uszkodzenia skóry pobudzają regenerację tkanki i zapoczątkowują tworzenie nowych cząsteczek kolagenu i elastyny. Skutkuje to nie tylko spłyceniem blizn, ale także polepszeniem ogólnego wyglądu skóry, poprawą jej jędrności i kolorytu. Pory skóry, które często bywają poszerzone u osób ze skłonnościami do trądziku, po zabiegu mikronakłuwania ulegają zwężeniu, a drobne zmarszczki wygładzone. Dlatego ta metoda jest stosowana w leczeniu blizn potrądzikowych.

Dermapen z kwasem TCA

Dermapen 4.0 to nowoczesne urządzenie do mikronakłuwania. Protokoły wykazujące największą skuteczność w redukcji blizny po trądziku opierają się na skojarzeniu go z peelingami, takie jak połączenie Dermapenu z kwasem TCA, czyli trójchlorooctowym. Taki duet zapewnia głębokie złuszczanie i regenerację.  W rezultacie blizny ulegają redukcji, a skóra staje się wygładzona, rozjaśniona i odżywiona. 

Radiofrekwencja mikroigłowa Secret RF na blizny potrądzikowe

Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej ze względu na swoje niesamowite właściwości ujędrniające określany bywa mianem liftingu bez skalpela. Korzyści wynikające z mikronakłuwania uzupełnione są w tym przypadku o siłę fal radiowych, które penetrują skórę głębiej niż sama igła. Generują ciepło, które dodatkowo stymuluje procesy naprawcze w skórze. Zapewnia to gruntowną przemianę stanu skóry i zniwelowanie blizn po trądziku. 

Dermapen czy Secret RF – różnice

Oba zabiegi zafundują Twojej skórze metamorfozę. Dermapen z kwasem TCA znakomicie sprawdzi się u osób z dodatkowym problemem mocnych przebarwień, natomiast zabieg Secret RF będzie lepszym wyborem, jeżeli oprócz wygładzenia blizn zależy Ci na silnym efekcie odmładzającym. Ostateczna decyzja powinna zostać podjęta po rozmowie ze specjalistą, który profesjonalnym okiem spojrzy na skórę i dobierze metodę dopasowaną do jej potrzeb.

leczenie blizn potrądzikowych

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to kolejna silna broń w walce polegającej na redukcji blizn po trądziku. Preparat stosowany do tego zabiegu przygotowany z własnej krwi pacjenta, a konkretniej z osocza. Dzięki temu preparat ma mniejszy potencjał alergizujący, a cała procedura cechuje się wysokim bezpieczeństwem.

Osocze na blizny potrądzikowe – efekty

W skład osocza wchodzi mnóstwo płytek krwi, które są naszym naturalnym źródłem czynników wzrostu i substancji pobudzających skórę do odnowy oraz produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu poprawia się jej jędrność i struktura, a blizny zostają spłycone. Efekt rozświetlenia i polepszenie jakości skóry widoczne jest już po pierwszym zabiegu. Jeżeli Twoim celem jest redukcja blizn potrądzikowych, największe korzyści odniesiesz wykonując mezoterapię osoczem bogatopłytkowym w seriach oraz łącząc ją z zabiegami laserowymi lub mikronakłuwaniem.

Peelingi chemiczne

Peelingi kwasowe na blizny potrądzikowe to skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie, choć wymaga nieco więcej czasu i cierpliwości. Dobrze dobrany i wykonany rodzaj peelingu potrafi zdziałać cuda, dlatego nieocenione w tym przypadku stają się umiejętności oraz doświadczenie kosmetologa wykonującego zabieg. Do wyboru mamy przeróżne preparaty, stosowane w leczeniu blizn potrądzikowych, oparte na odmiennych kwasach, takich jak kwas glikolowy, pirogronowy, trójchlorooctowy czy migdałowy. Wysoce efektywne są także połączenia kilku z nich w jednym produkcie np. peeling Jessner. W kontekście usuwania blizn po trądziku na osobne wyróżnienie zasługują peelingi TCA i TCA Cross. 

Efekty peelingów kwasowych

Zastosowanie peelingów kosmetologicznych prowadzi do intensywnego złuszczania skóry i pobudzenia jej do regeneracji. Zabiegi eksfoliujące mogą dodatkowo pomóc na problem przetłuszczonej skóry i rozszerzonych porów, powodują rozjaśnienie przebarwień, a nawet mogą zredukować drobne zmarszczki. Dzięki intensywnym procesom złuszczania pobudzonym przez kwasy, struktura skóry ulega stopniowej poprawie, a blizny potrądzikowe wygładzają się

Aby w pełni wykorzystać potencjał kwasów, rezultaty uzyskiwane dzięki peelingom medycznym można wzmocnić i przyśpieszyć dzięki połączeniu ich z zabiegami mikronakłuwania czy laseroterapią.

Peelingi medyczne TCA

Preparaty oparte na kwasie TCA, czyli kwasie trójchlorooctowym to najsilniejsze peelingi stosowane w walce z bliznami potrądzikowymi. Dzieje się tak, dzięki ich wyjątkowej zdolności przenikania do najgłębszych warstwy skóry

W efekcie skóra po zabiegu eksfoliacji kwasem TCA koloryt cery stanie się ujednolicony, pory zwężone, a drobne zmarszczki i blizny wygładzone. Dla jeszcze lepszych rezultatów, eksfoliację kwasem TCA można połączyć z zabiegiem mikronakłuwania Dermapen. 

TCA Cross

Podczas zabiegu silnie stężony kwas trójchlorooctowy aplikowany jest jedynie na obszar zagłębienia w skórze, nie wykraczając poza brzegi blizny. Substancja powoduje denaturację i zniszczenie białek w miejscu ubytku, co daje skórze bodziec do tworzenia nowego kolagenu i „wypełniania” blizny zdrową tkanką

Zabieg TCA Cross dedykowany jest bliznom zanikowym, tworzącym ubytki w obrębie skóry. Nazwa Cross pochodzi od angielskiego skrótu oznaczającego „chemical reconstruction of skin scars”, czyli chemiczną rekonstrukcję blizn. Rezultaty TCA Cross na blizny są nadzwyczajne i zdecydowanie wyróżniają ten zabieg pośród innych peelingów kwasowych. Z uwagi na bardzo wysokie stężenie kwasu, zabieg powinien być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowany personel. 

Techniki chirurgiczne i wypełnianie blizn po trądziku kwasem hialuronowym

Metody chirurgiczne stanowią przede wszystkim uzupełnienie pozostałych sposobów usuwania zanikowych blizn po trądziku. Stosowane najczęściej do niwelowania pojedynczych, wyjątkowo głębokich bądź szerokich ubytków w skórze.

Podcinanie blizn („subcision”) wykonywane jest przy pomocy cienkiej igły bądź specjalnego nożyka. W wyniku zabiegu dochodzi do rozluźnienia zrostów łącznotkankowych powstałych w procesie tworzenia się blizny, co umożliwia wypełnienie ubytku w skórze. Następnie w miejsce blizny podajemy małą ilością kwasu hialuronowego, aby nie doprowadzić do ponownego zrośnięcia skóry w trakcie gojenia. Zostają zapoczątkowane intensywne procesy regeneracyjne i produkcja nowej, zdrowej tkanki. W wielu przypadkach wystarczy jeden zabieg, aby skutecznie pozbyć się blizny. 

Wypełnianie blizn po trądziku kwasem hialuronowym możliwe jest także do zastosowania jako samodzielna metoda redukcji blizn potrądzikowych. W zagłębienia skóry deponowana jest niewielka ilość wypełniacza, który tymczasowo uzupełnia ubytek, ale także pobudza procesy naprawcze w tkance. Tworzą się nowe sieci kolagenu, dzięki czemu po wchłonięciu się kwasu hialuronowego skóra nabiera lepszej kondycji i nie wraca całkowicie do wyjściowego stanu. 

W przypadku niektórych blizn po trądziku skuteczny może okazać się zabieg wycinania blizn („punch excision”). Polega on na usuwaniu zmiany za pomocą tzw. sztancy do biopsji skóry dopasowanej do rozmiaru zagłębienia. Po wycięciu rana zszywana jest zwykle pojedynczym szwem i pozostawiona do samoistnego wygojenia się.

Gładka skóra w zasięgu Twojej ręki

Niezależnie od wybranej metody niwelowania blizn po trądziku, warto skorzystać z usługi u doświadczonego specjalisty. Zapewni to przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo całego procesu leczniczego, ale także lepsze efekty. W Klinice Projekt Skóra cenimy współpracę dermatologów i specjalistów medycyny estetycznej z wykwalifikowanymi kosmetologami oraz chirurgami, dzięki czemu wykorzystujemy pełny potencjał oferowanych usług, a nasi pacjenci otrzymują kompleksową opiekę w jednym miejscu. 

Im wcześniej podejmiesz działanie, tym szybsze i bardziej spektakularne będą rezultaty, dlatego nie czekaj i umów swoją wizytę już teraz. Jesteśmy do twojej dyspozycji pod numerem +48 508 777 988 oraz mailem zapisy@projektskora.pl

Źródła:

Chilicka K, Rusztowicz M, Szyguła R, Nowicka D. Methods for the Improvement of Acne Scars Used in Dermatology and Cosmetology: A Review. J Clin Med. 2022 May 12;11(10):2744. doi: 10.3390/jcm11102744. PMID: 35628870; PMCID: PMC9147527.

Zaleski-Larsen, Lisa, DO, FAAD, Fabi, Sabrina, et al. Acne Scar Treatment: A Multimodality Approach Tailored to Scar Type. Dermatol Surg. 2016;42:S139-S149. doi:10.1097/DSS.0000000000000746.

Clark AK, Saric S, Sivamani RK. Acne Scars: How Do We Grade Them? Am J Clin Dermatol. 2018 Apr;19(2):139-144. doi: 10.1007/s40257-017-0321-x. PMID: 28891036.

Sadick NS, Cardona A. Laser treatment for facial acne scars: A review. J Cosmet Laser Ther. 2018 Nov-Dec;20(7-8):424-435. doi: 10.1080/14764172.2018.1461230. Epub 2018 Nov 5. PMID: 30395754.

Buzalaf MAR, Levy FM. Autologous platelet concentrates for facial rejuvenation. J Appl Oral Sci. 2022 Sep 5;30:e20220020. doi: 10.1590/1678-7757-2022-0020. PMID: 36074433; PMCID: PMC9444188.

Juhasz MLW, Cohen JL. Microneedling for the Treatment of Scars: An Update for Clinicians. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2020 Dec 22;13:997-1003. doi: 10.2147/CCID.S267192. PMID: 33376377; PMCID: PMC7764156.

Afzal AK, Ahmad S, Mehrose MY, Saleem M, Yousaf MA, Mujahid AM, Rehman SU, Tarar MN. Efficacy Of Micro-Needling On Post Acne Scars. J Ayub Med Coll Abbottabad. 2019 Jul-Sep;31(3):336-339. PMID: 31535501.

Schoenberg E, O’Connor M, Wang JV, Yang S, Saedi N. Microneedling and PRP for acne scars: A new tool in our arsenal. J Cosmet Dermatol. 2020 Jan;19(1):112-114. doi: 10.1111/jocd.12988. Epub 2019 May 9. PMID: 31070298.

Kontochristopoulos G, Platsidaki E. Chemical peels in active acne and acne scars. Clin Dermatol. 2017 Mar-Apr;35(2):179-182. doi: 10.1016/j.clindermatol.2016.10.011. Epub 2016 Oct 27. PMID: 28274356.

Samargandy S, Raggio BS. Skin Resurfacing Chemical Peels. 2022 May 1. In: StatPearls. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan–. PMID: 31613532.

Bhardwaj D, Khunger N. An Assessment of the Efficacy and Safety of CROSS Technique with 100% TCA in the Management of Ice Pick Acne Scars. J Cutan Aesthet Surg. 2010 May;3(2):93-6. doi: 10.4103/0974-2077.69020. PMID: 21031068; PMCID: PMC2956965.

Chandrashekar B, Nandini A. Acne scar subcision. J Cutan Aesthet Surg. 2010 May;3(2):125-6. doi: 10.4103/0974-2077.69029. PMID: 21031076; PMCID: PMC2956956.

4.1/5 - (7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk