fbpx

Karboksyterapia — działanie, przeciwwskazania, zabieg

karboksyterapia

Karboksyterapia to innowacyjny zabieg, który zyskuje coraz większe uznanie wśród pacjentów klinik medycyny estetycznej. Procedura, polegająca na kontrolowanym podawaniu dwutlenku węgla pod skórę, rozszerza naczynia krwionośne i stymuluje mikrokrążenie krwi, co wpływa na lepsze dotlenienie tkanek. Zabieg karboksyterapii może być wykonany na różnych obszarach ciała, gdzie wspomaga procesy regeneracyjne, redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu. Może również stanowić element terapii anti-aging. Skuteczność karboksyterapii w połączeniu z niskim ryzykiem powikłań sprawia, że jest to coraz bardziej popularny zabieg wśród pacjentów pragnących poprawić wygląd i zdrowie swojej skóry.

Czym jest karboksyterapia?

Karboksyterapia to metoda stosowana w medycynie estetycznej, wykorzystująca dwutlenek węgla do poprawy kondycji i wyglądu skóry. Zabieg polega na podaniu dwutlenku węgla w skórę, lub do tkanki podskórnej, przy użyciu niewielkiej igły. Procedura prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększa przepływ krwi. Poprawa mikrokrążenia i natlenowania tkanek przyspiesza metabolizm komórkowy i stymuluje procesy regeneracyjne. W zależności od obszaru, na którym został wykonany zabieg karboksyterapii, zastosowanie dwutlenku węgla przyczynia się do redukcji cellulitu i widoczności blizn, tkanka tłuszczowa ulega wyraźnej redukcji, a wytwarzany kolagen i elastyna wpływają na poprawę kondycji skóry i odmłodzenie wyglądu.

Terapia dwutlenkiem węgla jest bezpieczną procedurą, w której podawany dwutlenek węgla jest szybko metabolizowany przez organizm. Poprzez krew przedostaje się do płuc, gdzie następuje naturalna wymiana gazowa. .

Na co pomaga karboksyterapia — zabiegi

Karboksyterapia znajduje zastosowanie w leczeniu wielu problemów skórnych. Poprzez stymulację mikrokrążenia i produkcji kolagenu przyczynia się do rewitalizacji i ujędrnienia skóry, redukcji cellulitu, tkanki tłuszczowej oraz widoczności blizn i rozstępów. Zabieg może być również pomocny przy likwidacji cieni pod oczami, a także w terapii przeciw wypadaniu włosów.

Zabieg karboksyterapii na cellulit

Cellulit, potocznie nazywany „pomarańczową skórką”, jest zmorą wielu kobiet. Karboksyterapia wpływa na poprawę mikrokrążenia, elastyczności i jędrności skóry oraz usprawnia drenaż limfatyczny, co może przyczynić się do redukcji cellulitu i poprawy wyglądu newralgicznych obszarów.

Zabieg karboksyterapii na nadmiar tkanki tłuszczowej

Nadmiar tkanki tłuszczowej to problem, z którym zmaga się wiele osób. Karboksyterapia, poprzez przyspieszenie przepływu krwi i stymulację metabolizmu komórkowego, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej1. Zabieg może stanowić alternatywę dla osób, które nie chcą lub nie mogą poddać się bardziej inwazyjnym zabiegom, takim jak np. lipoliza.

Zabieg karboksyterapii na rozstępy

Rozstępy są zwykle wynikiem szybkich zmian w masie ciała, związanymi głównie z gwałtownym tyciem, budowaniem masy mięśniowej, czy z okresem ciąży. Karboksyterapia stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz wpływa na procesy regeneracyjne, a dzięki temu może zmniejszać widoczność rozstępów i poprawić wygląd oraz strukturę skóry2.

Zabieg karboksyterapii na blizny

Blizny, niezależnie od ich pochodzenia, mogą być defektem estetycznym, który nie tylko wpływa na pogorszenie samooceny, ale również może powodować dyskomfort. Karboksyterapia, dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym i poprawie mikrokrążenia może zmniejszyć widoczność blizn oraz poprawić elastyczności skóry w tych obszarach.

Karboksyterapia na skórę głowy

Wypadanie włosów to problem wielu osób, szczególnie mężczyzn. Zabieg karboksyterapii stosowany na skórę głowy, wpływa na lepsze ukrwienie i odżywienie cebulek włosowych. To może przyczynić się do poprawy ich kondycji i zmniejszenia problemu wypadania włosów3.

Karboksyterapia na zmarszczki i cienie pod oczami

Karboksyterapia stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz wpływa na lepsze ukrwienie, dlatego może być również skutecznym zabiegiem redukującym zmarszczki i cienie pod oczami. Regularne sesje karboksyterapii działają ujędrniająco, uelastyczniają skórę i poprawiają jej koloryt.

Kto może poddać się zabiegowi karboksyterapii?

Karboksyterapia charakteryzuje się konkretnym działaniem, ale zabieg jest pomocny przy wielu problemach, takich jak cellulit, blizny, cienie pod oczami, nadmiar tkanki tłuszczowej, czy wypadanie włosów. Terapia dwutlenkiem węgla może być wykonywana u kobiet i mężczyzn w różnym wieku.

Karboksyterapia dla kobiet

Kobiety wykorzystują karboksyterapię przede wszystkim do walki z rozstępami, cellulitem i oporną tkanką tłuszczową. Ponieważ zabieg wpływa na poprawę mikrokrążenia i stymulację produkcji kolagenu, wykorzystywany jest również do przywracania skórze gładkości, jędrności i młodzieńczego wyglądu. Karboksyterapia to nieinwazyjna metoda, która może być stosowana w różnych obszarach ciała.

Karboksyterapia dla mężczyzn

Karboksyterapia to coraz bardziej popularny zabieg wśród mężczyzn, szczególnie tych, którzy borykają się z problemem wypadania włosów. Stymulując mikrokrążenie skóry głowy, zabieg wpływa na lepsze odżywienie cebulek włosowych, co sprzyja ich wzmocnieniu i przeciwdziała utracie włosów. Mężczyźni mogą również skorzystać z zabiegu w celu zmniejszenia dyskomfortu związanego z bliznami po urazach lub zabiegach chirurgicznych, ponieważ karboksyterapia poprawia elastyczność skóry.bliznowacenia.

Wskazania do karboksyterapii

Karboksyterapia to zabieg dedykowany dla wielu osób, odpowiadający różnym potrzebom skóry. Może wpłynąć nie tylko na poprawę estetyki, ale również kondycji i funkcjonalności skóry.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu karboksyterapii:

 • wiotka skóra – wpływ na ujędrnienie skóry, poprawia jej elastyczność i wygląd,
 • cellulit – poprzez poprawę mikrokrążenia i stymulację tkanki tłuszczowej redukuje tzw. skórkę pomarańczową,
 • lokalne nagromadzenie tkanki tłuszczowej – przyspieszony metabolizm komórkowy wpływa na komórki tłuszczowe,
 • blizny i rozstępy – stymulacja produkcji kolagenu i elastyny,
 • wypadanie włosów – poprawa mikrokrążenia krwi w skórze głowy może wspierać odżywienie cebulek włosowych
 • cienie i worki pod oczami – poprawa ukrwienia i kolorytu skóry,
 • starzenie się skóry – stymulacja produkcji kolagenu i elastyny,
 • obrzęk limfatyczny – poprawa krążenia, drenaż,
 • trudno gojące się rany – działanie antybakteryjne, poprawa mikrokrążenia i przyspieszenie procesów regeneracyjnych.

Przeciwwskazania do zabiegu karboksyterapii

Chociaż karboksyterapia wykonana przez wykwalifikowanego specjalistę uznawana jest za bezpieczny zabieg, nie każdy pacjent może z niej skorzystać. Wśród najważniejszych przeciwwskazań do wykonania karboksyterapii można wyróżnić:

 • stany zapalne skóry w obszarze zabiegowym,
 • infekcje ogólne, podwyższona temperatura ciała, gorączka,
 • ciążę i okres karmienia piersią,
 • niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzyca, epilepsja,
 • nieunormowane ciśnienie krwi,
 • zakrzepowe zapalenie żył, miażdżyca,
 • niewydolność serca,
 • niewydolność wątroby i/lub nerek,
 • choroby nowotworowe,
 • ciężkie choroby krwi (np. hemofilia, zaawansowana anemia),
 • niedawno przebyty udar, lub zawał serca,
 • przyjmowanie niektórych leków (np. immunosupresyjnych, przeciwzapalnych, czy środków obniżających krzepliwość krwi).

Karboksyterapia w Warszawie

Przedstawiony zabieg wkrótce pojawią się w ofercie kliniki Projekt Skóra.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu karboksyterapii.

Na czym polega karboksyterapia?

Karboksyterapia to zabieg polegający na wstrzykiwaniu dwutlenku węgla (CO2) w skórę (śródskórnie) lub do tkanki podskórnej. Dwutlenek węgla stymuluje mikrokrążenie i procesy metaboliczne w komórkach, tkanka miękka regeneruje się, a produkcja kolagenu i elastyny wpływa na wygląd i kondycję skóry.

Jakie efekty daje karboksyterapia?

Karboksyterapia wywołuje wiele pozytywnych efektów, przede wszystkim poprawia elastyczność skóry, redukuje cellulit, stymulacja produkcję kolagenu i elastyny, a także wspomaga lipolizę, czyli rozkładu komórek tłuszczowych

Czy karboksyterapia odchudza?

Karboksyterapia sama w sobie nie jest metodą odchudzającą, ale może wspomagać proces redukcji tkanki tłuszczowej poprzez stymulację lipolizy, szczególnie w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Ile kosztuje zabieg karboksyterapii?

Koszt zabiegu karboksyterapii zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja kliniki, wielkość obszaru zabiegowego oraz ilość potrzebnych sesji.

Po jakim czasie widać efekty karboksyterapii?

Pierwsze efekty karboksyterapii są zazwyczaj widoczne już po pierwszej sesji, ale ostateczne rezultaty uzyskuje się po serii zabiegów.

Czy karboksyterapia jest bolesna?

Odczucia bólowe podczas karboksyterapii są indywidualne, ale większość pacjentów opisuje je jako lekki dyskomfort lub ucisk.

Co ile powtarzać karboksyterapię?

Zazwyczaj wykonuje się 1-2 zabiegi w tygodniu w serii. Częstotliwość i ilość zabiegów w serii ( zwykle 10) zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń specjalisty.

Czy karboksyterapia pomaga na worki pod oczami?

Tak, karboksyterapia może być skuteczna w redukcji worków i cieni pod oczami, dzięki poprawie mikrokrążenia i drenażu w tej delikatnej okolicy.

Jak przygotować się do karboksyterapii?

Nie są wymagane specjalne przygotowania przed zabiegiem karboksyterapii.

Czy karboksyterapię można łączyć z innymi zabiegami?

Karboksyterapia może być łączona z innymi zabiegami, takimi jak np. mezoterapia, czy fala radiowa, ale nie zaleca się ich wykonywać jednego dnia.

Ile zabiegów karboksyterapii na brzuch?

Zazwyczaj w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej zaleca się serię od 10 do 15 zabiegów.

Czego nie można robić po karboksyterapii?

Bezpośrednio po zabiegu nie należy uciskać i rozciągać skóry w obszarze zabiegowym oraz wykonywać forsownych ćwiczeń fizycznych. Ponadto pacjentom zaleca się zwykle picie większej ilości wody i unikanie sauny i opalania. Poza wymienionymi czynnościami zabieg karboksyterapii nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Źródła:

 1. Ruprich M.,Zastosowanie karboksyterapii w redukcji tkanki tłuszczowej oraz niwelowaniu rozstępów, 2018
 2. Niewęgłowska-Wilk M., Nowak P., Kalicińska J., Śpiewak R., Wpływ zabiegu karboksyterapii na redukcję rozstępów w okolicy brzucha – opis przypadku, 2017
 3. Czerwonka W., Karboksyterapia w terapii łysienia i wypadania włosów, 2018
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk